WORLD CHESS HALL OF FAME

Moderator: redjok

WORLD CHESS HALL OF FAME

Postprzez BAROL » 01 lip 2021, 10:36

World Chess Hall of Fame (WCHOF) - ta prestiżowa organizacja powstała w USA, w 1984r., początkowo jako U.S. Chess Hall of Fame. Generalnie rzecz biorąc WCHOF nie tylko zajmuje się pamięcią o wielkich szachowych postaciach, ale i różnorodnymi związkami szachów ze sztuką i kulturą, z mocnym uwzględnieniem aktywności edukacyjnej - ogólnie para się wieloma przeróżnymi inicjatywami, zawsze jakoś powiązanymi z grą królewską. WCHOF posiada także swoje Muzeum z biblioteką (czyżby na wzór aleksandryjskiego Musejonu?!) i organizuje tematyczne wystawy, gdzie zbiera m. in. wszelkie artefakty związane z historią szachów - od staroegipskiej gry senet począwszy, na wszelakich pamiątkach związanych z szachowymi sławami skończywszy. Organizacja początkowo była instytucją krajową, amerykańską, ale od roku 2001 rozszerzyła zakres działania, i z nominacji FIDE zaczęła wprowadzać do galerii szachowych sław (na odrębną listę) wielkie postaci z całego świata - obu płci na jednej liście. W tym elitarnym międzynarodowym zestawieniu znajduje się obecnie 40 nazwisk, wśród nich jeden Polak, Akiba Rubinstein, wprowadzony do Galerii w 2019r., a także 3 szachistów okresowo związanych z Polską - Zukertort, Najdorf i Reshevsky (ten ostatni tylko na amerykańskiej liście).
W tym roku Galeria 'Szachowych Świętych' powiększyła się o kolejne trzy nazwiska - wspomnianego Najdorfa, a także Torre i Judit Polgar: https://worldchesshof.org/chess-hall-of ... ll-of-fame. Analizując te zestawienia wydaje się, że nominacje do Galerii mogą uzyskać przede wszystkim wybitni gracze nieżyjący lub też już właściwie nieaktywni turniejowo. Jako ciekawostkę można dodać, iż na liście sław amerykańskich m. in. znajduje się Benjamin Franklin, z którym swego czasu pogrywał i nasz Maurycy Beniowski ...
Aktualnie siedziba instytucji znajduje się naprzeciw słynnego klubu i centrum szachowego w Saint Louis, gdzie rokrocznie odbywają się mistrzostwa USA, i gdzie na co dzień aktywnie udziela się wielu arcymistrzów, w tym Dariusz Świercz.

Link do info w Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/World_Chess_Hall_of_Fame i jeszcze raz do całej Galerii: https://worldchesshof.org/chess-hall-of ... ll-of-fame.

Na koniec przypomnę, że 2 lata temu na forum padła propozycja powołania do życia 'ślimakowego' Hall of fame: http://szachowe.pl/viewtopic.php?f=3&t=151&p=112551&hilit=Chess+Hall+of+Fame#p112551;
i zestawienie: http://szachowe.pl/viewtopic.php?f=3&t=7596&p=115949&hilit=hall+of+fame#p115949.

A może ktoś się pokusi o zainicjowanie ogólnopolskiego zestawienia szachowych Postaci przez duże P, P, jak Polska?, nie mówiąc już o szerzej pojętej aktywności, na wzór tej z St. Louis?
Avatar użytkownika
BAROL
 
Posty: 257
Dołączył(a): 31 sty 2019, 14:51
Podziękował : 1906 razy
Otrzymał podziękowań: 151 razy
Ranking: 1800

Re: WORLD CHESS HALL OF FAME

Postprzez Titrant » 15 lip 2021, 00:18

BAROL napisał(a):Na koniec przypomnę, że 2 lata temu na forum padła propozycja powołania do życia 'ślimakowego' Hall of fame: http://szachowe.pl/viewtopic.php?f=3&t=151&p=112551&hilit=Chess+Hall+of+Fame#p112551;
i zestawienie: http://szachowe.pl/viewtopic.php?f=3&t=7596&p=115949&hilit=hall+of+fame#p115949.

Ślimakowe hall of fame było wzorowane na typowych hall of fame'ach z innych dyscyplin. Pomysł ogólnie miał dotyczyć całego naszego forum, ale idea w żadnym razie nie przyjęła się.

BAROL napisał(a):A może ktoś się pokusi o zainicjowanie ogólnopolskiego zestawienia szachowych Postaci przez duże P, P, jak Polska?, nie mówiąc już o szerzej pojętej aktywności, na wzór tej z St. Louis?

Znając polskie środowisko szachowe... to nie ma na co liczyć. :-D
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Avatar użytkownika
Titrant
 
Posty: 471
Dołączył(a): 31 sty 2016, 21:03
Lokalizacja: łódzkie
Podziękował : 180 razy
Otrzymał podziękowań: 311 razy
Ranking: 1000


Powrót do Historia szachów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gośćREKLAMA

Gdy masz problemy z matma czasami najlepszym rozwiazaniem sa Korepetycje z Matematyki
Zadania Szachowe