Sędziowanie z III klasą sędziowską

Moderator: kolokwium

Sędziowanie z III klasą sędziowską

Postprzez TastyRabbit » 18 lip 2021, 20:14

Witam,
jak to jest faktycznie z sędziowaniem turniejów posiadając III klasę sędziowską? Statut sędziego, jak dobrze rozumiem, pozwala tylko na asystowanie przy turniejach posiadając III klasę sędziowską. Czyli nie mogę zrobić sobie jakiegoś parkowego turnieju szachów szybkich i ogłosić go jednocześnie na chessarbiter żeby przyszło kilka osób? Czy tylko mogę robić turniej "między swoimi" tak jak w każdym innym sporcie? No i jakie grożą konsekwencje za sędziowanie parkowego turnieju szachów szybkich? Może wystarczy info w komunikacie, że nie jest to turniej PZSzach?
Jeszcze jedne pytanie - co trzeba zrobić, żeby móc sędziować turnieje FIDE? Czy II klasa sędziowska wystarczy?
TastyRabbit

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1400

Re: Sędziowanie z III klasą sędziowską

Postprzez kolokwium » 18 lip 2021, 23:54

1. Sędzia klasy III z założenia jest sędzią początkującym i wymagającym opieki. Dlatego nie powinien sędziować samodzielnie.
  2. Oprócz szczególnych przypadków (zezwolenie właściwego Kolegium Sędziów Wojewódzkiego Związku Szachowego) nie może być sędzią głównym w turniejach klasyfikacyjnych.
  3. W turniejach prywatnych (czyli nie związanych z PZSzach) może być sędzią głównym na odpowiedzialność organizatora.
  4. Aby sędziować turniej klasyfikowany przez FIDE trzeba mieć licencję sędziego FIDE.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2427 razy
Otrzymał podziękowań: 2635 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy