Zadania taktyczne.

Moderator: redjok

Zadania taktyczne.

Postprzez Diakon75 » 02 sty 2022, 01:39

Witam wszystkich. Czy rozwiązując zadania na Chess.com lub Lichess.org mogę podnieść swój ranking , czy tylko poprzez rozgrywanie kolejnych partii ? Jeśli tak to jakie to zadania . Pozdrawiam.
Diakon75

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Zadania taktyczne.

Postprzez arkadiuszg » 02 sty 2022, 03:50

Moim zdaniem poprzez połączenie tych dwóch elementów tzn. rozwiązywania taktyk oraz grania partii.

Samo granie nie wystarczy ponieważ podczas partii trudno nauczyć się powtarzalnych schematów, których uczą taktyki np. z powodu ograniczeń czasowych.
Same taktyki nie wystarczą ponieważ granie partii to nie tylko taktyka i żeby grać sensownie trzeba nauczyć się zasad otwarć, elementów strategii itd.

Jakie zadania rozwiązywać ? Moim zdaniem każde rozwiązane zadanie dopasowane do poziomu przynosi wartość, najlepiej podaj swój ranking na chess.com lub lichess - są materiały na chess.com, które podpowiadają, w jaki sposób robić taktyki (w zależności od poziomu), podeślę Ci linka.
arkadiuszg

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Postprzez Diakon75 » 02 sty 2022, 15:48

Dzięki za odpowiedź.mój ranking to około 700, pozdrawiam.
Diakon75

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez arkadiuszg » 02 sty 2022, 19:26

Poniżej masz opisane w jaki sposób robić taktyki:
https://www.chess.com/article/view/stud ... #dotactics

Dla osoby o Twoim rankingu chess.com radzi wykonywanie 20-30 minut taktyk dziennie (co przekłada się na jakieś 10-15 taktyk), piszą, że powinny być wykonywane codziennie (to oczywiście ideał):
https://www.chess.com/article/view/stud ... icstrainer
arkadiuszg

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Postprzez Pet » 03 sty 2022, 20:06

Jan Przewoźnik - psycholog i szachista, napisał artykuł oraz książkę (m. inn.)nt. efektywnego rozwoju szachisty.
Myślę, że temat dot. całości rozwoju człowieka w jakiejkolwiek dziedzinie.
Tu opierając się na badaniach innych zasugerował, że największy przyrost w rozwoju to okolice 35h tygodniowo. Teraz trzeba sobie zdać sprawę, czy możesz tyle poświęcić na szachy. I mimo wszystko jest to powolny rozwój.
Na początku drogi, rozwiązywanie zadań szachowych jest bardzo efektywnym narzędziem udoskonalania gry.
Co do metodyki, to tremner szachowy ją usystematyzuje. Jeśli jednak chcesz grać jako silny amator, to myślę że samemu można do tego poziomu dojść bez wydawania sporych pieniędzy.
Pet

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: 1400
FICS: 1600
Playchess: 1700

Postprzez kolokwium » 16 sty 2022, 23:50

Diakon75 napisał(a):Czy rozwiązując zadania na Chess.com lub Lichess.org mogę podnieść swój ranking , czy tylko poprzez rozgrywanie kolejnych partii ?

1. Tak. Ranking zadań.
2. Tak. Ranking gry.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2474 razy
Otrzymał podziękowań: 2731 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Ogólne