Ranking FIDE vs polskie kategorie szachowe

Moderator: redjok

Ranking FIDE vs polskie kategorie szachowe

Postprzez GMSephiroth » 17 sie 2021, 11:07

Witam,

bardzo zaciekawił mnie turniej Ustron Chess Festival 2021 i to jak wygląda grupa C (do 1650FIDE ELO). Żylem w przekonaniu, że polskie kategorie szachowe są w miarę spójne z rankingiem FIDE, w sensie, że nasza IV kategoria czyli 1400 odpowiada sile ELO FIDE 1400 (mnie wiecej), III = 1600 itd.

Patrząc na wynyki: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5718983581892608/results/5
przeżyłem szok - w top 10 wszyscy mają pierwszą albo drugą kategorię szachową czyli te 1800 - 2000 punktów rankingowych a ranking FIDE u tych osób to 1300-1500.

Z czego wynika taka gigantyczna rozbieżność między FIDE i polskimi kategoriami i czy to jest w ogóle ma sens jest taka gigantyczna grupa o takiej dużej rozpiętości umiejętności szachowych?

Czy wszystkie turnieje w polsce tak teraz wygladaja? Ostatni i jedyny raz bralem udzial w turnieju 15 lat temu i byla to grupa do III kategorii włącznie, nikt nie miał rankingu ELO. Gram głównie w necie, ale jakoś tak coraz bardziej chciałbym zagrać w jakimś turnieju na żywo.

Pozdrawiam Wszystkich.
GMSephiroth

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1400
kurnik.pl: gmsephiroth

Re: Ranking FIDE vs polskie kategorie szachowe

Postprzez kolokwium » 17 sie 2021, 15:14

Jeżeli coś jest inaczej mierzone (lub obliczane) to wyniki najczęściej są różne. Jeżeli dodatkowo bierze się pod uwagę inną bazę (obliczamy nie taką samą grupę zawodników, i nie te same partie) to wyniki też mogą być różne.
jak już wielokrotnie pisałem, nie porównujmy bezkrytycznie rankingów. Można porównywać przybliżone wartości po szacunkowych (boć nie ma doskonałych wzorów przeliczeniowych) przeliczeniach. Ale i tak trzeba mieć na uwadze to, że to będą wartości (i porównania) przybliżone) obarczone błędem.
Poresztą nie podniecajmy się rankingami, które (tak jak kategorie) w szachy nie grają.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2443 razy
Otrzymał podziękowań: 2650 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez adse » 17 sie 2021, 18:50

Ale istota rzeczy, której Kolokwium nie chce wprost napisać jest taka, że ranking PZSzach nie ma już żadnego sensu.
adse

Podziękował : 87 razy
Otrzymał podziękowań: 617 razy

Postprzez Kaczmar » 18 sie 2021, 10:01

adse napisał(a):Ale istota rzeczy, której Kolokwium nie chce wprost napisać jest taka, że ranking PZSzach nie ma już żadnego sensu.
Nie zgodzę się z kolegą. Ranking PZSzach jest doskonałą motywacją dla dzieciaków do podnoszenia swoich umiejętności szachowych. Pozwala wyznaczyć dodatkowe nagrody w turnieju dzięki czemu i ci co teoretycznie nie mają żadnych szans na nagrody główne mogą walczyć o nagrody w swoim przedziale rankingowym.
Kaczmar

Podziękował : 276 razy
Otrzymał podziękowań: 381 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez GMSephiroth » 18 sie 2021, 11:01

Kaczmar napisał(a):
adse napisał(a):Ale istota rzeczy, której Kolokwium nie chce wprost napisać jest taka, że ranking PZSzach nie ma już żadnego sensu.
Nie zgodzę się z kolegą. Ranking PZSzach jest doskonałą motywacją dla dzieciaków do podnoszenia swoich umiejętności szachowych. Pozwala wyznaczyć dodatkowe nagrody w turnieju dzięki czemu i ci co teoretycznie nie mają żadnych szans na nagrody główne mogą walczyć o nagrody w swoim przedziale rankingowym.

Patrząc na przykładzie grupy C turnieju który przytoczyłem ranking PZSzach nie ma znaczenia przy nagrodach - liczy się tylko miejsce i poźniej jeszcze wiek zawodnika.

Wiedząc jak działa ranking FIDE (+/- po każdej partii) to taki turniej open dla zawodników z II i I kategorią a FIDE ELO na poziomie 1400 też niezbyt dużo pod kątem zdobytych punktów, no chyba, że ktoś zdobędzie 8+/9, ale przy sytuacji, w której poziom gry jest wyrównany wśród najlepszej 20 o taki wynik będzie trudno.

Z kolei dla osoby, która powoli podnosi swoje umiejętności V na IV i próbującej pukać do kat. III, starcie z osobami II i I kategorii może być demotywujące, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Wiadomo, że jak ktoś przejawia talent to w bardzo krótkim okresie przyrost siły gry może być bardzo duży, ale to mówimy o wybitnych jednostkach.
GMSephiroth

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1400
kurnik.pl: gmsephiroth

Postprzez puzzle » 18 sie 2021, 14:09

Nie patrzeć na kategorie tylko na r. FIDE i po temacie. Tylko to się tak naprawdę liczy.
puzzle

Podziękował : 34 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy
Ranking: 2100
kurnik.pl: szachistaa

Postprzez Kaczmar » 21 sie 2021, 09:27

puzzle napisał(a):Nie patrzeć na kategorie tylko na r. FIDE i po temacie. Tylko to się tak naprawdę liczy.

Tylko, że wielu juniorów zwłaszcza w małych miejscowościach nie ma wcale rankingu FIDE albo mają zaniżony bo w turniejach FIDE grają raz do roku a wiedzę zdobywają cały czas i ranking FIDE nie odzwierciedla ich rzeczywistej siły gry.
Kaczmar

Podziękował : 276 razy
Otrzymał podziękowań: 381 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez kolokwium » 21 sie 2021, 11:40

To, że ktoś czegośnie dostrzega, to nie znaczy, że tego nie ma.
Tak jak wspomniał Kaczmar, kategorie są dobrą motywacją dla początkujących. Są pewnym progiem który chce się przekroczyć.
Podobnie w systemie FIDE. Ludziska chcą osiągać kolejne progi zdobywając tytuły. Czy (wg adse) tytuły FIDE nie mają znaczenia? Spełniają tą samą funkcję co kategorie (i tytuły) PZSzach.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez adse » 21 sie 2021, 23:04    Post wygaśnie: jutro, 23:04

Nic nie wspominałem o tytułach, ani o kategoriach.
adse

Postprzez kolokwium » 22 sie 2021, 00:38

adse napisał(a):Nic nie wspominałem o tytułach, ani o kategoriach.

Obecnie ranking PZSzach jest związany praktycznie tylko z kategoriami.
kolokwium
Moderator

Postprzez adse » 22 sie 2021, 08:56    Post wygaśnie: 21 wrz 2021, 08:56

kolokwium napisał(a):Obecnie ranking PZSzach jest związany praktycznie tylko z kategoriami.
Skoro muszą być kategorie powiązane z tym bezsensownym rankingiem PZSzach, to trudno, niech już będzie;)
adse

Powrót do Ogólne