Siła gry.

Moderator: redjok

Siła gry.

Postprzez ElSzachmat » 11 lis 2020, 14:39

Interesuje mnie zdanie bardziej doświadczonych Szachistów, chodzi o siłę gry na żywo, a w sieci. Jakie są Wasze odczucia w tej kwestii. Mam wrażenie, że w sieci gram trochę lepiej niż na żywo. Po drugie ciekawi mnie jak duże mogą być różnice w sile gry. Chętnie poznam wszystkie opinie lub przeczucia. Pozdrawiam.
ElSzachmat

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Siła gry.

Postprzez Titrant » 01 gru 2020, 23:05

Ciężko powiedzieć. Jedna z możliwych przyczyn to podejście Twoich przeciwników - przez internet często gra się na dużo większym luzie niż na żywo na turnieju; ktoś może grać w przerwie między zajęciami, na zmęczeniu po pracy, dla odmóżdżenia (choć w przypadku szachów dziwnie to brzmi) itd.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 183 razy
Otrzymał podziękowań: 323 razy
Ranking: 1000

Postprzez Feliks36 » 02 gru 2020, 10:50

Titrant napisał(a):Ciężko powiedzieć. Jedna z możliwych przyczyn to podejście Twoich przeciwników - przez internet często gra się na dużo większym luzie niż na żywo na turnieju; ktoś może grać w przerwie między zajęciami, na zmęczeniu po pracy, dla odmóżdżenia (choć w przypadku szachów dziwnie to brzmi) itd.

To nie tylko tyle,ponieważ przy graniu przez internet przeciwnik może wspomagać się urządzeniem elektronicznym,a na żywo jest mniejsza szansa na to.
Posiadam II kategorię szachową.
Feliks36

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Ranking: 1555
kurnik.pl: janmal30
FICS: Janeczek2345
Playchess: Ian

Postprzez MichałTal » 03 gru 2020, 14:48

Siła gry przez internet jest różna od tej OTB. Zazwyczaj wyższa, choć ktoś może grać przez sieć dla fanu, a w rzeczywistości być bardziej skoncentrowanym. Choć w dobie pandemii powinno się to wyrównywać, kiedy mało jest turniejów w realu.
MichałTal

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
kurnik.pl: lanisterjaime

Postprzez chlebik » 03 gru 2020, 15:28

Ja z kolei mam roboczą teorię, że to kwestia umiejętności 'patrzenia na szachownicę'. Najmocniej mnie to uderzyło kiedy grałem na swoim pierwszym turnieju i nagle się okazało, że po prostu 'nie widzę' figur. Grałem do tamtej pory w sieci, diagramy taktyczne też w 2D - wszystko widać niejako 'z góry'. W przypadku gry na desce dochodzi ten trzeci wymiar i rozmiar szachownicy. Jak się nie ma praktyki, to po prostu mam wrażenie, że się całej pozycji po prostu nie ogarnia.

Od tamtej pory (gdy jeszcze trenowałem) to wszystkie swoje partie rozgrywałem na rozłożonej szachownicy. W ten sposób miałem regularny trening przy autentycznej desce i nagle granie na turniejach stało się łatwiejsze.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik (zawieszony): http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 65 razy
Otrzymał podziękowań: 339 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez thinkerteacher » 06 gru 2020, 16:35

@Chlebik

Bardzo dobry argument! :). Ja bym dodał, że ten efekt jest jeszcze zależny od tego na jakich szachach i szachownicy gramy. Jeśli szachy są bardzo przejrzyste i szachownica elegancka (np. taki komplet jak do DGT), wówczas u mnie różnica jest minimalna (albo i żadna). Jeśli jednak gram na szachach w których pionki i gońce wyglądają niemal tak samo, zaś wszystkie bierki są koło siebie tak pościskane, że trudno mi je natychmiast rozróżnić, wówczas efekt o którym piszesz bywa znacznie większy.

Swego czasu (co najmniej 4 lata temu) jak grywał na FICS w lidze (TeamLeague), to gdy miałem odpalone szachy w BabasChess a do tego ciszę, spokój i idealne warunki gry, to byłem w stanie grać takie partie, że naprawdę byłem z nich zadowolony. W przypadku turniejów w realu, gdzie dochodzi hałas, rozmowy kibiców oraz temperatura na sali turniejowej i brak zaciemnienia, wówczas mój poziom jest znacznie niższy niż w idealnych warunkach.

PS. Od razu dodam, aby za szybko nie wyciągać wniosków, że nie zrobiłem GM, tylko dlatego, że w realu nie było dobrych warunków turniejowych ;)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 9190 razy
Otrzymał podziękowań: 1315 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Kaczmar » 07 gru 2020, 09:51

Ja zauważyłem, że jak na sali gry jest słabe oświetlenie (sala niedoświetlona) to gra mi się dużo gorzej.
Kaczmar

Podziękował : 279 razy
Otrzymał podziękowań: 381 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez kolokwium » 07 gru 2020, 11:23

Kiedyś w Będzinie sala turniejowa była przygotowana na sali teatralnej. Większość zawodników narzekała, to przenieśliśmy się do dwu salek pracowni (hmm lekcyjnych). Nie było pięknego wystroju ale było JASNO!
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2447 razy
Otrzymał podziękowań: 2708 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez yetit78 » 07 gru 2020, 15:21

chlebik napisał(a):Ja z kolei mam roboczą teorię, że to kwestia umiejętności 'patrzenia na szachownicę'. Najmocniej mnie to uderzyło kiedy grałem na swoim pierwszym turnieju i nagle się okazało, że po prostu 'nie widzę' figur. Grałem do tamtej pory w sieci, diagramy taktyczne też w 2D - wszystko widać niejako 'z góry'. W przypadku gry na desce dochodzi ten trzeci wymiar i rozmiar szachownicy. Jak się nie ma praktyki, to po prostu mam wrażenie, że się całej pozycji po prostu nie ogarnia.

Od tamtej pory (gdy jeszcze trenowałem) to wszystkie swoje partie rozgrywałem na rozłożonej szachownicy. W ten sposób miałem regularny trening przy autentycznej desce i nagle granie na turniejach stało się łatwiejsze.

Nie wiem czy jestem jakimś wyjątkiem czy co ale nigdy nie robiło mi różnicy czy gram na desce 2D w necie czy 3D w realu. Szachy to szachy :P przynajmniej dla mnie
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 2007 razy
Otrzymał podziękowań: 352 razy

Powrót do Ogólne