Wysokość wpisowego na turniejach

Moderator: redjok

Wysokość wpisowego na turniejach

Postprzez rutra » 02 lis 2020, 14:45

rutra napisał(a):
redjok napisał(a):MP administracji zostały odwołane. Dlaczego 150 zł to dużo?
Przygotowanie dużego, fajnego z dobrymi nagrodami turnieju to spory wysiłek organizacyjny i czasowy. Szachiści to chcieliby grać o super nagrody z obiadem i bez wpisowego.

W innych dyscyplinach udział w fajnym wydarzeniu kosztuje chociażby https://www.runmageddon.pl/imprezy/runm ... 020/cennik

Koledze chyba chodziło o cenę jednodniowego turnieju. Owszem można i dać 10 tysięcy wpisowego, dla każdego uczestnika podjazd limuzyną i bardzo wysokie nagrody. Tylko gdyby każdy turniej kosztował 150/dzień to chyba wiele osób by sobie odpuściło takie turnieje.

Sam zacząłem od niedawna organizować turnieje i widzę jaka społeczność szachowa jest konfliktowa jeśli chodzi o temat wpisowego. Ludzie się przyzwyczaili, że cos jest za darmo i liczą, że będą mieli z tego jakiś zysk. Sam byłem świadkiem sytuacji jak:
-zawodnik stwierdził, że wpisowe wzrosło z 7zł do 12zł to się nie opłaca grać (7 rund P'15)
-zawodniczka stwierdziła, że nie zagra w turnieju P'15 za 20zł, bo nie ma nagrody dla zawodniczki, tylko 3 najlepszych i nie ma szans na nagrodę
-zawodnik stwierdził, że 100zł to dużo (turniej klasyczny), to nic że w innych miastach jest 120zł, 160zł, a nawet 180zł ale... "lepiej żeby było 40zł", tylko przy tak niskim wpisowym taki zawodnik nie zagra, bo turniej nie będzie liczony do FIDE a jak będzie to większość pójdzie na opłaty i nie będzie nagród lub nagrody będą po prostu słabe

A najlepsze było to jak zrobiłem turniej po kosztach ale ustawiłem nagrody proporcjonalnie aby do tego zbyt wiele nie dołożyć. Jako organizator zarobiłem może 100zł (jakbym odliczył koszty dojazdu to nie wiem czy bym na zero wyszedł) a i tak znalazł się ktoś kto sobie pomnożył liczbę uczestników razy wpisowe i myślał, że dużo zarobiłem a nagrody ktoś inny ufundował a opłat nie było.

Niemniej jednak też uważam, że 150zł wpisowego za jeden dzień grania w szachy to trochę dużo.

adse napisał(a):Dużo niedużo, jeśli organizowanie imprez szachowych ma być komercyjne na zasadzie, że uczestnicy zapłacą za koszty i nagrody i jeszcze coś zostanie, to wg mnie z gruntu niewłaściwe podejście. To już lepiej bilety kibicom sprzedawać - jak będzie dobry organizator i ludzi zachęci do zakupu to wtedy może nieźle zarobić :devil: Jak komercja to komercja :)

Rozmawiałem z jednym arcymistrzem i zapytałem jak on uważa. Stwierdził, że organizator powinien mieć sponsora, który zapewni nagrody i koszty organizacyjne a wtedy wpisowe dostaje organizator, opłaca sędziego itp. Większość turniejów jednak jest robiona po kosztach gdzie wszystkie opłaty są pokrywane z wpisowego.

Co do wysokości wpisowego to widziałem turniej blitza (niezgłoszony do FIDE), gdzie miało zagrać 10-12 zawodników z wpisowym 40zł i miały być tylko 2 nagrody finansowe (chyba 70% wpisowego). Tu rozumiem zawodników, że nie byli chętni do gry, bo wszyscy się "składają" w większości na najlepszych zawodników.
rutra

Podziękował : 1704 razy
Otrzymał podziękowań: 2310 razy
Ranking: 1510

Powrót do Ogólne