DGT Pegasus - pierwsze wrażenia

Moderator: redjok

DGT Pegasus - pierwsze wrażenia

Postprzez Wojtek26 » 16 gru 2021, 22:22

Dziś przyszła paczka z Pegasusem, może komuś przyda się krótki opis do podjęcia decyzji o zakupie.

Zamówiłem Pegasusa w przedsprzedaży, we wrześniu. Od tego czasu do dziś, dało się odczuć, że pandemia namieszała w DGT podobnie jak i u innych producentów pracujących "koncepcyjnie". Było po drodze kilka opóźnień a na dobrą sprawę, sam produkt mógłby jeszcze chwilę się "wygrzewać" u producenta, szczególnie aplikacja DGT Chess, która jest obecnie w wersji 0.96, a więc ciągle wersja beta.

Jeśli ktoś widział Centaura, to Pegasus jest podobny w materiałach i samej szachownicy.
Rozmiar jest znacznie mniejszy, pole ma wymiary 40 x 40 mm, nie ma żadnego wyświetlacza, tylko deska, w zasadzie bez rantu poszerzającego deskę. Jest estetyczna i przyjemna w graniu.
Widać, że DGT mocno popracowało nad figurami.
Są mniejsze (tak jak i deska) niż w Centaurze, ale o niebo ładniejsze i lepiej wykonane. Ładnie rzeźbione.
W Centaurze bardzo szybko zmieniłem na drewniane, "podrasowane" przez siebie, aby Centaur je widział.
Tu chyba zostanę przy plastikach fabrycznych, chyba, że znajdę gdzieś jakieś bardzo ładne Stauntony nr 4 (właśnie: może ktoś wie, gdzie kupić jakiś fajny komplet?)

Aplikacja jak już napisałem jest w wersji beta, ale generalnie wszystko działa.
Grałem tylko z Lichess, na Chess.com nie grywam.

Trzeba sobie powiedzieć wprost: ta tablica moim zdaniem nie nadaje się do gry blitz'ów.
Fakt, że musimy wykonać ruch przeciwnika, jak i pewne (niewielkie) opóźnienie w przekazywaniu ruchów przez API Lichess do deski powodują, że w partiach krótkich lub ultrakrótkich jesteśmy w zasadzie skazani na niedoczas. Jeśli jest dwóch w miarę równych rywali, to ten, który gra na komórce lub komputerze ma bardzo dużą przewagę dodatkową: wykonywanie ruchów na Pegasusie po prostu zajmuje chwilę, czasem tę bezcenną chwilę. Moim zdaniem komfortowo gra się od kontroli czasu 10 + 5 w górę. Nawet samo 10 minut (bez dodawanego czasu) czasem jest niekomfortowe, jeśli w trakcie gry zdarzy się jakieś rozłączenie deski i musimy coś poprawić (tracąc czas).
Dość szybko można się nauczyć, jak stawiać piony, szczególnie przy biciu, aby robić to szybko i aby deska bezbłędnie to rozpoznawała.
Dwie - trzy partie i wiadomo jak działać.

Fajne jest to, że po połączeniu aplikacji DGT Chess Lichess można już wcale nie uruchamiać apikacji Lichess: inicjacja nowej partii jest dostępna z poziomu aplikacji DGT, podobnie jak z Lichess. Później już, aplikacja służy jako zegar i opcjonalny podgląd szachownicy na ekranie. A cała zabawa odbywa się już na desce i to jest świetne.

Jest też inny sposób, który jest bardzo przydatny, jeśli gracie w turniejach: można w aplikacji DGT dołączyć, do już zainicjowanej w aplikacji Lichess partii.
Generalnie więc gdzieś tam w tle warto mieć otwartą aplikację Lichess.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania - proszę pisać, niestety dziś już nie zdołam więcej napisać, trochę goni mnie czas, ale chętnie pomogę, jeśli ktoś chce się czegoś dowiedzieć.
Wojtek26

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Ranking: 1578

Re: DGT Pegasus - pierwsze wrażenia

Postprzez Wojtek26 » 18 gru 2021, 21:46

Na dziś niestety odradzam zakup tego urządzenia, chyba, że chcecie być beta-testerami.
DGT ma ogromne problemy z API łączącym deskę z Lichess.
Piszą o tym ludzie na różnych forach, np forum Hiarcs.

U mnie dziś deska poprawnie łączy się z aplikacją jak i z Lichess, ale co z tego, jak nie da się utworzyć żadnej nowej gry, ani dołączyć do istniejącej gry (co jest normalnym działaniem z tym komputerem).

Niestety deska wyszła za wcześnie, pomysł świetny, sama deska wykonana dobrze, ale wykonanie oprogramowania jest póki co kiepskie i bardzo niestabilne. A trzeba zauważyć, że jeśli nie da się poprawnie korzystać z serwera Lichess, to urządzenie za 250 euro jest całkowicie bezużyteczne...

Odradzam póki co, jeśli ktoś planował kupić, proponuję zaczekać miesiąc - dwa i śledzić fora.
Ja daję sobie czas do świąt, jeśli sytuacja nie poprawi się, odsyłam urządzenie do sklepu.
Wojtek26

Postprzez mareek.a132 » 22 gru 2021, 00:37

Dziękuję za recenzję i informację. Czytałem trochę na zagranicznych forach i najbardziej zdziwiło mnie, że sporo osób już miało Pegasusa a ciągle nie było aplikacji na iphony. Dobrze wiedzieć, że tak to wygląda, bo już prawie zamawiałem jak pojawił się w polskich sklepach. Chociaż wpadłem też w internecie na Square Off Pro co wydaje mi się bardziej funkcjonalne od Pegasusa. A jakie masz wrażenie z grania na szachownicy o takich wymiarach jak Pegasus? Trochę byłem rozczarowany jak zobaczyłem, że jest mniejszy od Centaura.
mareek.a132

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Ranking: 0

Postprzez Wojtek26 » 27 gru 2021, 21:26

Sytuacja z Pegasusem zmieniała się jak w kalejdoskopie.
Początki były trudne, ale teraz... jestem z deski bardzo zadowolony:

1. Chess.com działa świetnie. Można grać pojedyncze partie online przy pomocy Pegasusa, bez potrzeby uruchamiania aplikacji DGT Chess, W aplikacji chess.com na Androida wystarczy ustawić, że gramy przy pomocy deski DGT

2. Lichess działa już bez zarzutu - wczoraj i przedwczoraj rozegrałem kilka partii rankingowych, bez najmniejszego problemu

3. Przedwczoraj ukazała się pierwsza aktualizacja do aplikacji amatora szachów, który zupełnie poza DGT zrobił integrację swojej aplikacji z Pegasusem - działa świetnie, gra się offline przeciwko silnikowi Rodent IV. Są nawet szachy 960! Ta aplikacja nazywa się Chess Dojo

Rozmiar deski jest moim zdaniem idealny do online, szczególnie, że można wziąć ją na kanapę na kolana, na biurko, na stół, gdziekolwiek. Łatwo też będzie zabrać deskę na wakacje, itp. Wykonanie jest bardzo dobre, figury znacznie lepsze niż w Centaurze. Gdyby takie były w Centaurze, nie kombinowałbym w nim z zamianą na figury drewniane.

Wygląda na to, że choroby wieku dziecięcego są już za nami i można cieszyć się grą.
Jeśli masz pytania - pisz, chętnie odpowiem.
Wojtek26

Postprzez mareek.a132 » 28 gru 2021, 20:22

Dzięki, super, bardzo mnie to cieszy, pewnie w styczniu zamówię. A powiedz mi jeszcze, da się grać z botami na chesscomie?
mareek.a132

Postprzez Wojtek26 » 30 gru 2021, 13:34

Sprawdzę to dziś wieczorem i dam znać.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość.
Gram w turniejach na Lichess i trochę martwiło mnie to, że z Pegasusem będzie to słabe albo wręcz niemożliwe.
Wczoraj zagrałem pierwszy turniej przez Pegasusa - okazuje sie, że DGT bardzo mocno popracowało nad softem.
Rozegrałem 6 partii 10+5 bez najmniejszych problemów.
Więcej: nie trzeba było nawet klikać "dołącz do istniejącej partii", gdy rozpoczęła się nowa gra. Aplikacja DGT Chess sama to zauważyła, uruchomiła zegary i można było grać.
Ważne, żeby po każdej rundzie turniejowej zapauzować swój udział w turnieju w Lichess, ustawić szybciutko bierki na szachownicy, włączyć apkę DGT Chess w pozycję wyjściową i dopiero kliknąć "dołącz" w turnieju.
Po kilku próbach cała operacja zajmuje mniej niż minutę.
Później, jak już wylosuje się przeciwnik i kolor, trzeba ewentualnie obrócić sobie deskę na biurku.

Dwa drobne minusy:
Moim zdaniem niedopracowana jest kwestia włącznika zasilania i diody sygnalizacyjnej.
Włącznik jest umieszczony dość blisko krawędzi deski, przez co chowając ją w torbie, łatwo ponownie włączyć deskę i nie zauważyć tego, co spowoduje wyczerpywanie baterii. (na marginesie: torbę dokupić warto, dobrze się w niej przechowuje i transportuje cały zestaw)
Możliwe, że deska sama wyłączy się po 30 minutach, ale nie jestem tego całkowicie pewien.
Druga sprawa to dioda: mogłaby jakoś sygnalizować, że deska jest włączona, tymczasem ona nie świeci, a jedynie miga, gdy jest parowanie bluetooth, lub sygnalizuje niski stan baterii.
To drugie zgłoszę do DGT, może poprawią w kolejnej wersji softu.

Zauważyłem też niewielkie wybrzuszenie, takie na kilka mm na warstwie wierzchniej pokrywającej deskę, w okolicy właśnie włącznika. Tam zapewne jest wycięcie w desce, żeby zmieścić elektronikę, na nic to nie wpływa, mam nadzieję, że ta warstwa nie będzie jakoś odchodzić od deski i nie będę musiał reklamować, niby nic się nie dzieje...ale ja jestem w takich sprawach pedantem :-)

Obrazek
Wojtek26

Postprzez Wojtek26 » 31 gru 2021, 18:46

mareek.a132 napisał(a):A powiedz mi jeszcze, da się grać z botami na chesscomie?

Nie, nie da się.
Tylko gry on-line i bez znaczenia jest, czy wylosujesz partnera, czy wyzwiesz kogoś do gry, czy sam zostaniesz wyzwany - wszystko działa bez zarzutu. Ale gdy włączę grę z botem, nie jest aktywna opcja grania poprzez szachownicę DGT.
Ciekawe w sumie dlaczego, bo na Lichess można grać z wbudowanym tam Stochfishem.
Ale nie ma tego złego: jest aplikacja Chess Dojo, która ma wbudowanych "Arcymistrzów Starej Szkoły", że się tak wyrażę, każdy z innym stylem gry, dla każdego możesz ustawić dodatkowo siłę gry, wyrażoną w ELO.

Może te boty na chess.com mają jakieś inne zalety, o których nie wiem - nie korzystam z tej funkcjonalności.
Ale odpowiadając: nie, póki co nie da się z nimi grać na Pegasusie.
Wojtek26

Postprzez mareek.a132 » 05 sty 2022, 14:50

A więc mam i ja, zamówiony wczoraj w zegaryszachowe.pl Póki co testowałem tylko z chess dojo, i zdarzyło się kilka razy, że deska albo apka nie chciały zarejestrować wykonanego ruchu.

Rozmiar przyjemny, w sumie akurat, nie za duży nie za mały. Potwierdzam też, że figury ładniejsze i jakby staranniej wykonane, a do tego matowe, w przeciwieństwie do centaura.

Edit:

Mała aktualizacja, zagrałem pierwszą partię przez chess.com i żadnych problemów nie zauważyłem, gra się przyjemnie, wykonanie ruchu przeciwnika nie zajmuje zbyt dużo czasu, z ustawieniem 15|10 skończyłem grę z przewagą czasu. Dla osób wolących przesuwać fizyczne bierki na szachownicy zamiast ekranu komputera rozwiązanie idealne :)
Załączniki
dgt.jpg
dgt.jpg (113 KiB) Przeglądane 986 razy
mareek.a132

Postprzez Wojtek26 » 08 sty 2022, 17:23

mareek.a132 napisał(a):A więc mam i ja)

Gratulacje :)
Jest nowa apka: White Pawn.
Obsługuje DGT, ale jeszcze nie testowałem.
Gram na Pegasusie 75% Lichess, 25% Chess.com i zero problemów praktycznie.

Aha, próbowałem z innymi pionami. Mam takie małe szachy magnetyczne. Pegasus rozpoznaje króla i hetmana, innych figur nie. Myślę, że chodzi o ciężar pozostałych figur, jest zbyt mały. Jakby udało się kupić ładne drewniane i obciążone szachy w rozmiarze króla około 75 mm.... byłoby genialnie. Aczkolowiek fabryczne figury są faktycznie fajne, tylko ciężko mi się przyzwyczaić do tego, że czarne są czarne a nie brązowe :)
Wojtek26

Postprzez Kaczmar » 09 sty 2022, 16:30

Bardziej niż kolor figur nie podoba mi się kolor samej szachownicy - bardzo odbiega od kolorystyki turniejowej.
Kaczmar

Podziękował : 290 razy
Otrzymał podziękowań: 402 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez Titrant » 09 sty 2022, 16:34

Kaczmar napisał(a):Bardziej niż kolor figur nie podoba mi się kolor samej szachownicy - bardzo odbiega od kolorystyki turniejowej.

Z drugiej strony nie są to też jakieś bardzo mocne, skrajne barwy - nie powinny zbytnio męczyć oczu przy długim wpatrywaniu.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 199 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy
Ranking: 1000

Postprzez Wojtek26 » 14 sty 2022, 19:37

Chciałbym przestrzec użytkowników Pegasusa przed popełnieniem tego samego błędu, który ja popełniłem, co skończyło się dla mnie banem na Lichess i wrzuceniem do worka z "oszustami".
Wczoraj dowiedziałem się, że moje konto jest zbanowane, ponieważ korzystam z silnika szachowego.
To jest nieprawda, drążę temat od wczoraj.
Moderatorzy Lichess nie są pomocni, wkleili mi standardową formułkę i zbanowali na stałe konto.

Drążę temat i okazało się, że powodem jest to, iż grałem przez DGT Pegasus turnieje.
A dokładnie:
Grając turniej, miałem na telefonie, którzy przysposobiłem sobie do tego celu (stara komórka bez karty SIM wyłącznie z aplikacją DGT) uruchomioną aplikację DGT Chess. Tam jest tylko zegar i widok na planszę

Jednocześnie, na tablecie miałem uruchomioną aplikację Lichess, żeby
- móc czatować z kolegami z klubu podczas turniejów
- móc "zapauzować" turniej, aby mieć te sekundy na ustawienie figur do pozycji wyjściowej przed kolejną rundą
- wreszcie, w przypadku rozłączenia się deski z Lichess (wcale nie takie rzadkie!) móc błyskawicznie kontynuować partię na Lichess

Okazuje się, ze to łamie regulamin Lichess, nie mozna uruchamiać jednocześnie wielu instancji w tym samym czasie.
W takim kształcie, moim zdaniem Pegasus nie nadaje się do sensownej gry w turniejach.
Owszem, można zdać się tylko na aplikację DGT Chess, ale wtedy będziecie milczącym uczestnikiem spotkania towarzyskiego, zdanym na łaskę i niełaskę dość kapryśnej aplikacji, która miewa problemy z rozpoznaniem ruchu, czy połączeniem.
Dla mnie to duży problem, bo głównie gram turnieje w moim klubie, mało gier z przypadkowymi graczami, a teraz dodatkowo straciem swoje konto i straciłem zaufanie klubowiczów, bo pewnie niejeden myśli, że wymyśliłem sobie tę historię i nawrawdę oszukiwałem.
Tu wątek, gdzie opisałem to i korespondowałem ze współpracownikiem firmy DGT (Schachspieler to właściciel sklepu Topschach.de, gdzie kupiłem Pegasusa)

https://hiarcs.net/forums/viewtopic.php ... 37#p107937
Wojtek26

Postprzez mareek.a132 » wczoraj, 21:24

ja dzisiaj z kolei miałem problem w czasie gry na chess.comie, nagle deska stwierdziła, że brakuje pionka na f2. Dokończyłem partię na telefonie (przegrałem szybko xd) i zacząłem szukać o co chodzi. Chess dojo też nie wykrywało pionka na f2, jedyne co pomagało to dociśnięcie go do pola, wtedy go widziało, ale po puszczeniu już nie. Znalazłem pełniejszą instrukcję do Pegasusa od tej papierowej ( https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/d ... s_V1.1.pdf ) i na szczęście okazało się, że reset do ustawień fabrycznych rozwiązał problem. Piszę na wypadek gdyby komuś też się zdarzyło. Poza tym innych problemów na chesscomie i lichesie nie zanotowałem. Najbardziej problematyczne jest chess dojo, w czasie gry z komputerem co jakiś czas nie rejestruje wykonanego ruchu i muszę klikać w synchronizację apki z deską.
mareek.a132

Postprzez Wojtek26 » wczoraj, 22:09

Generalnie to uważam, że DGT już dopracowało Pegasusa. Ostatecznie reset (zdjąć piony i przytrzymać guzk zasilania) leczy wszystkie problemy. Mnie zniechęciło to, że nie da się grać turniejów w satysfakcjonujący sposób, utraciłem konto na Lichess i nie odzyskałem na nim wiarygodności, chociaż ze swoim marnym rankingiem 1800 i grą dla przyjemności nie miałem aspiracji do bycia "oszustem roku"....
Pegasus leży w szafie od 2 tygodni a ja zniechęcony do gry czasem klikam coś w komórce, chociaż to stanowczo nie to, co na prawdziwej "desce". No i tak póki co skończyła się moja przygoda z DGT Pegasus.
Aha, spróbuj sobie White Pawn - obiecująca aplikacja.
Ja zapewne wystawię Pegasusa na Allegro za pół ceny sklepowej, bo zniechęciłem się do tego urządzenia. Szkoda, wiele sobie po tym obiecywałem.
Wojtek26

Postprzez mareek.a132 » wczoraj, 22:36

Trochę Cię rozumiem, ale ja jednak bardziej nie lubię grać wpatrzony w monitor, więc pewnie bym szybko do Pegasusa wrócił. Nie myślałeś, żeby grać np na chess.comie? Tam chyba wszystko lepiej chodzi bo bezpośrednio przez aplikację. Ja jednak turniejów nie gram tylko losuję przeciwników, więc brak czatu itp na lichesie aż tak mi nie przeszkadza. Ewentualnie jak grasz ze stałymi ludźmi to może jakiś discord albo grupa na fejsie do rozmów w czasie turnieju? I założenie nowego konta ;) Aa, może też wkońcu lichess da obsługę pegaza bezpośrednio przez swoją apkę, wtedy by to rozwiązało wszystkie Twoje problemy.

Aa, właśnie, wspominałeś wcześniej o tej aplikacji ale google mi nie znajdywało jej na androida i miałem dopytać, ale właśnie znalazłem przez ich stronę i już się pobiera, wypróbuję, dzięki : )
mareek.a132

Następna strona

Powrót do Programy i komputery szachowe