Szybkie ustawianie danej pozycji i robienie screena

Moderator: redjok

Szybkie ustawianie danej pozycji i robienie screena

Postprzez CornerBoy » 18 sie 2021, 20:36

Hej,

Chodzi mi o jakiś program lub stronę internetową, na którym można ustawić daną pozycję szachową, żeby była opcja szybkiego zrzutu ekranu, który potem mógłbym wkleić np. do przygotowywanego przez siebie dokumentu Word. Zależy mi, aby było to coś działającego sprawnie. Wiem, że można użyć po prostu Snipping Toola i dowolnej strony szachowej i robić screena po każdym ruchu, ale może powstało coś szybszego i bardziej intuicyjnego?
https://www.instagram.com/corner_of_chessboard/

Artystyczna strona gry królewskiej ;). Zapraszam!
CornerBoy

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 0

Re: Szybkie ustawianie danej pozycji i robienie screena

Postprzez Grem » 18 sie 2021, 21:55

CornerBoy napisał(a):Hej,

Chodzi mi o jakiś program lub stronę internetową, na którym można ustawić daną pozycję szachową, żeby była opcja szybkiego zrzutu ekranu, który potem mógłbym wkleić np. do przygotowywanego przez siebie dokumentu Word. Zależy mi, aby było to coś działającego sprawnie. Wiem, że można użyć po prostu Snipping Toola i dowolnej strony szachowej i robić screena po każdym ruchu, ale może powstało coś szybszego i bardziej intuicyjnego?

Może coś takiego: kopiuj aktualną pozycję na szachownicy do schowka jako obrazek ;) , potem go można wkleić do dokumentu, wszystko za pomocą skrótów klawiszowych.
Różne programy to potrafią np. ChessPad (ctrl+d) obrazki bitmapy, potrafi ten program eksportować nawet partie do formatu RTF(nie tylko on) więc można wstawiać gdzie się chce również diagramy, taki format można otworzyć w np.Wordzie lub Writerze (ale wady krzaczki w polskich literach, trzeba potem poprawić, daje się to robić hurtowo :> )
ale być może najlepszy Chess Lucas R bo od dowolnej strony (białe lub czarne na dole), jakie skróty są w tym pomocne wystarczy wybrać Alt+k (lub kluczyk w lewym górnym rogu), wielkość można nawet regulować, choć można i ustawić po wklejeniu do dokumentu (oczywiście wklejanie Ctrl+v), kolory takie jakie ustawimy w programie.
Inne programy też można próbować, ale czy dadzą zadowalające efekty?, taki starszy program EPD2Diag rozkłada partię na obrazki (ale bez komentarzy i wariantów), był kiedyś taki ChessTool PGN ale czy jeszcze jest też kopiował ładne obrazki do schowka itd.
Kiedy zobaczysz dobry ruch, poszukaj lepszego. -Emanuel Lasker
Grem

Podziękował : 147 razy
Otrzymał podziękowań: 348 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez CornerBoy » 19 sie 2021, 21:09

Dzięki wielkie, na pewno coś z tego mi przypasuje :).

CornerBoy

Postprzez CornerBoy » 25 sie 2021, 20:19

Miałbym jeszcze pytanie. W ChessBase jest opcja drukowania diagramu i importowania go do PDFa. Nie udało mi się jednak znaleźć opcji drukowania większej liczby posunięć z danego PGN-a w jednym dokumencie. Orientuje się ktoś może czy jest to możliwe w tym lub innym programie do analiz partii?
Załączniki
Zrzut ekranu 2021-08-25 201840.png

CornerBoy

Postprzez Grem » 25 sie 2021, 22:16

Tak są programy co oferują opcje drukowania partii, więc łatwo można je również importować do PDF wystarczy wirtualna drukarka np. doPDF albo podobny, z takim programem wykonuje się te same czynności co przy drukowaniu ale rezultatem jest plik pdf ;) , jeden z programów co oferują drukowanie to np.ChessPad (można podejrzeć przed wydrukiem) ale pewnie inne też mają np.ChessX, Arena itd., druga opcja to import do pliku .html czyli strona internetowa (otworzyć w przeglądarce i można je drukować), :> ale czy efekt będzie zadowalający nie daje gwarancji, kto ma Windowsa 10 może jeszcze zobaczyć taki program ze sklepu PGN Chess Book ale czy się spodoba :> nie wiem.

P.S.Jest jeszcze stary program Jose, program 32 bitowy ale działać powinien i na 64-bitowym systemie ale potrzebuje JRE (klient java) w wersji 32-bitowej, trzeba mieć taką zainstalowaną lub ściągnąć instalkę z jre, teoretycznie powinien działać, ale w praktyce :> :devil: mogą być kłopoty z czcionkami lub coś może źle wyświetlać lub wcale :wall:, kiedyś miałem ale wywaliłem ze względu na jakieś błędy, pewnie dlatego że nie jest aktualizowany.
Grem

Postprzez CornerBoy » 26 sie 2021, 19:21

Dzięki, PGN Chess Book okazał się najlepszy, może wygenerować PDF-a ze wszystkimi posunięciami z partii, jedynie wariacje poboczne wyświetla tylko w formie tekstu. Jednak oszczędza to i tak mnóstwo czasu przy robieniu opracowania.

CornerBoy

Postprzez Grem » 31 sie 2021, 13:04

Jest albo są bardziej zaawansowane opcje użycie jakiś skryptów ale generalnie wiąże się to z instalacją jakiegoś środowiska np.TeXLive (pod Windowsa łatwiejsze chyba MiKTeX lub bazujące na nim ProTeXt), :> ale wymaga poznania tego języka znaczników, oczywiście nie każdy tego potrzebuje ale efekty myślę mogą być całkiem ładne jak na poniższych obrazkach, wszystko za pomocą kodowania ;) :

skrócona instrukcja gry szachowej
Obrazek

albo prezentacja partii
Obrazek

albo przykłady z forum rybka
obrazki:
Obrazek
dwu kolumnowe lub trzy
Obrazek

oczywiście to tylko przykłady możliwości i nikogo nie namawiam do instalowania tego ;) ale taka możliwość istnieje, wcale nie jest najłatwiejsza :> , można robić wiele rzeczy: partie, diagramy, malować po nich itd. ;D :), dodam że np.: programy Scid i Scid vs PC potrafią eksportować do tego formatu *.tex ale trzeba co nieco poprawić (np.dodać polski pakiet itp.).
Grem

Postprzez CornerBoy » 12 wrz 2021, 16:32

Przyznam, że bardzo estetycznie się taka partia prezentuje. Jednak obawiam się, że z moimi nikłymi umiejętnościami informatycznymi trochę by mi zajęło przyswojenie tego :D.

CornerBoy

Powrót do Programy i komputery szachowe