SCID program do baz partii szachowch

Moderator: redjok

Re: SCID program do baz partii szachowch

Postprzez maniek55 » 06 kwi 2021, 12:24

Mam takie pytanie czy tym programem można trenować debiuty?, a może są lepsze programy lub sposoby, chodzi mi o to by załadować (można utworzyć) swój repertuar i program by wykonywał wybrane ruchy tej drugiej strony, np.gram białymi a on odpowiada czarnymi lub odwrotnie, albo trening taktyki mam PGN z pozycjami a ten potrafi załadować losową pozycje z tego pliku, po rozwiązaniu kolejna losową itd., proszę się nie gniewać bo może już to gdzieś było ale jakoś nie potrafię odszukać, podobnie jak nie potrafię zautomatyzować pobierania baz z twic lub z pgnmentor ale kiepski ze mnie specjalista komputerowy :] , dziękuję za odpowiedź :) .
maniek55

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Re: SCID program do baz partii szachowch

Postprzez Grem » 06 kwi 2021, 15:30

maniek55 napisał(a):Mam takie pytanie czy tym programem można trenować debiuty?, a może są lepsze programy lub sposoby, chodzi mi o to by załadować (można utworzyć) swój repertuar i program by wykonywał wybrane ruchy tej drugiej strony, np.gram białymi a on odpowiada czarnymi lub odwrotnie, albo trening taktyki mam PGN z pozycjami a ten potrafi załadować losową pozycje z tego pliku, po rozwiązaniu kolejna losową itd., proszę się nie gniewać bo może już to gdzieś było ale jakoś nie potrafię odszukać, podobnie jak nie potrafię zautomatyzować pobierania baz z twic lub z pgnmentor ale kiepski ze mnie specjalista komputerowy :] , dziękuję za odpowiedź :) .

Możliwy jest trening debiutu tym programem (Scid vs PC), ale pewnie innymi programami jest lepiej i wygodniej, obecnie może wygodniej jest skorzystać z jakieś strony choćby z lichess - zrobienie studium, przegląd biblioteki otwarć itd., albo chessable gdzie jest trenażer, są tam już gotowe pozycje płatne ale i trochę darmowych, można też dodać swój repertuar z własnego pliku pgn ;) .

Programy do takiego treningu też się znajdą choćby chess position trainer, autor daje go do wypróbowania na 30 dni, potem jak się spodoba można go kupić, albo używać z jakimiś tam ograniczonymi opcjami, ja osobiście go nawet nie próbowałem, repertuar trzeba robić samemu, drugi Chess Lucas w pełni darmowy ( książkę debiutową robimy sami ;) ), albo Chess Hero, nawet nie wymaga instalacji bo działa i wersji z pliku zip, program ładuje losowe pozycje z plików PGN, niekoniecznie będą to taktyki ale róże z gry, więc mogą to być jakieś wybrane partie ulubionych graczy lub z wybranych debiutów, oczywiście mogą być same puzzle jeśli takie tam umieścimy, program zawiera takie pliki (pgn), ale można dodać własne.

nie potrafię zautomatyzować pobierania baz z twic lub z pgnmentor

Nie jest to chyba aż tak trudne, wystarczy jakiś menadżer pobierania może być np. FDM czyli free download menadżer (wcześniejsza wersja ), może by dodatek do przeglądarki (np.downthemall!), albo nawet Wget (niestety konsolowa aplikacja, działa z konsoli czyli wiersza poleceń), menadżery potrafią pobierać pliki według typu albo wzorca lub też z pliku adresów (np. adresy.txt, każdy adres z nowej linii), :> dobra może jednak ciut opisze:
  • pobieranie według typu, uruchamiamy poszukiwacz na stronie w programie menadżera, czekamy na zakończenie, potem zaznaczamy które typy pliku zaznaczamy np.: zip, .pgn (działa dobrze na pgnmentor), komenda do wget:
    Kod: Zaznacz cały
     wget -m -A zip,pgn https://www.pgnmentor.com/files.html
    i ściągamy, trochę tego jest jakieś 700/800 MB
  • pobieranie według wzorca, dobrze się sprawdza na twic, jeśli np.chcemy pobrać pliki pgn uruchamiamy zbiorowe pobieranie, kopiujemy przykładowy adres pliku
    https://theweekinchess.com/zips/twic1375g.zip
    w miejscu liczb wstawiamy (*) czyli
    https://theweekinchess.com/zips/twic(*)g.zip
    w okienku poniżej ustawiamy zakres liczb np.od 1200 do 1374 (może być format 1200-1374) naciskamy pobierz i gotowe
  • pobieranie z pliku adresy.txt, wystarczy dobry edytor tekstowy, fajny jest Notepad++, :> dla programistów, nie koniecznie ma wiele fajnych funkcji oraz wtyczek (polecam wtyczkę explorer), oprócz edytora wtyczka do przeglądarki: Copy Selected Links, fajnie kopiuje linki z zaznaczanego obszaru strony, które wklejamy do utworzonego pliku txt otwartego w notepad, usuwamy zdublowane linie; edycja ->usuń zdublowane linie, usuwa też puste, można usuwać według zaznaczany lub niezaznaczonych, albo według wyszukanych; w polu szukaj wpisujemy szukany tekst: g.zip klikamy pole oznacz i potem zaznaczamy ptaszkiem oznacz zakładką potem po prawej oznacz wszystko na lewem marginesie widać punkty oznaczeń, teraz można usunąć niezaznaczone, jeśli mamy zbiór adresów to wystarczy wskazać/załadować do programu, wget też można do tego użyć wget -i adresy.txt a co jakby przerwało połączenie?, nie ma problemu wystarczy wget -c , pobiera tylko te nie pobrane

Podsumowanie: to tylko przykłady, mogłem się też gdzieś pomylić w opisie oczywiście ;) albo nie jasno wyrazić, każdy ma prawo :) .
Kiedy zobaczysz dobry ruch, poszukaj lepszego. -Emanuel Lasker
Grem

Podziękował : 147 razy
Otrzymał podziękowań: 339 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Poprzednia strona

Powrót do Programy i komputery szachowe