Obrona Sycylijska

Moderator: Rafcik

Obrona Sycylijska

Postprzez jakub1846 » 05 cze 2015, 21:36

Powiem szczerze.Potrzebuje rad doświadczonych osób które grają Obronę Sycylijska czarnymi.Jaki wariant jest godny polecenia?Proszę o rozpisanie wariantu i opisanie po co dany ruch się wykonuje(komentarze).
Naprawdę bardzo mi na tym zależy.
jakub1846

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: jakub1846
Playchess: jakub1846

Re: Obrona Sycylijska

Postprzez Kaczmar » 07 cze 2015, 20:12

Też powiem (a właściwie napiszę) szczerze. Ton (lub jak wolisz składnia) twojego pytania sugeruje, że jesteś osobą, która obudziła się pewnego dnia i stwierdziła gram sycylijską. I pierwszą rzeczą jaką zrobiła aby grać tą sycylijską to napisała tego właśnie posta. Może doprecyzuj pytanie, albo poczytaj trochę (nawet na forum) i doprecyzuj pytanie.
Kaczmar

Podziękował : 275 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez Titrant » 29 lip 2016, 18:20

Jaki wariant obrony sycylijskiej polecacie dla białych? Najlepiej czuję się w niezbyt zamkniętych pozycjach i preferuję taktyczną grę. Jakie warianty prowadzą właśnie do takich pozycji?

PS. Spodziewam się, że najlepiej pasowałby tu wariant Najdorfa, ale wolałbym coś z mniej steoretyzowanych wariantów. Nie chciałbym przegrać partii dlatego, że "pamiętałem jeden ruch mniej od przeciwnika" ;-).
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 180 razy
Otrzymał podziękowań: 311 razy
Ranking: 1000

Postprzez rutra » 29 lip 2016, 18:57

To raczej przeciwnik będzie decydował czy zagracie wariant Najdorfa, Dragona, Swiesznikowa czy cokolwiek innego.
rutra

Podziękował : 1703 razy
Otrzymał podziękowań: 2248 razy
Ranking: 1510

Postprzez Polak155 » 29 lip 2016, 20:41

Cześć wszystkim!Mam 18 lat w szachy gram od 6 roku życia,ale na poważnie zainteresowałem się nimi rok temu.Zapisałem się do klubu szachowego,czytam wiele lektur szachowych min. M.Szereszewski "Obrona Sycylijska".Moim "konikiem"jest wariant Paulsena(w szczególności ujęła mnie partia Kostro-Mojsiejew Moskwa 1970. [FEN "8/8/2k5/4p3/7R/P2PK1pp/1P6/5r2 w - - 0 1"]
Pierwszy raz mam przyjemność wypowiadania się na publicznym forum,więc z góry proszę o podarowanie wszelkich niedociągnięć z mojej strony.
Mój nick na kurniku to polak155,a na www.chess24.com to morel,jeśli ktoś chce zagrać to wyzwanie przyjmę z wielką przyjemnością.
Jeśli chodzi o obronę sycylijską Jakub1846 gorącą polecam literaturę dotyczącą obrony sycylijskiej M.Szerewski,albo jeśli w "miarę"znasz angielski to Chess Club and Scholastic Center of Saint Louisn na youtube z wpisem Sicilian Defense.
Pozdrawiam wszystkich,sam bym chciał prosić o polecenie jakiejkolwiek dobrej i uczącej książki szachowej.
Polak155

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1200
kurnik.pl: polak155

Re: Obrona sycylijska

Postprzez Titrant » 29 lip 2016, 20:43

rutra napisał(a):To raczej przeciwnik będzie decydował czy zagracie wariant Najdorfa

Tak, ale chodzi mi o zamiar. Po pierwszych dwóch posunięciach, gdy wiesz już na jakie otwarcie przeciwnik się zdecydował dążysz do tego by zagrać wybrany przez siebie wariant. To, że można przejść do innych wariantów to już inna sprawa.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 180 razy
Otrzymał podziękowań: 311 razy
Ranking: 1000

Postprzez Myszow » 04 cze 2021, 20:18

Obrona sycylijska - wariant Kana. Co myślicie o tym wariancie, grywa ktoś? Jakie główne plany, idee, kluczowe ruchy/figury?
Na początek zapytam - jaka jest idea ruchu hetman C7?

1.e4 C5 2.Kf3 e6 3.d4 cxd 4.Kxd a6 5.Kc3 Qc7
[FEN "rnb1kbnr/1pqp1ppp/p3p3/8/3NP3/2N5/PPP2PPP/R1BQKB1R w - - 0 1"] :>
Myszow

kurnik.pl: Brak
FICS: Brak
Playchess: Brak

Postprzez Grem » 05 cze 2021, 11:28

Myszow napisał(a):Obrona sycylijska - wariant Kana. Co myślicie o tym wariancie, grywa ktoś? Jakie główne plany, idee, kluczowe ruchy/figury?
Na początek zapytam - jaka jest idea ruchu hetman C7?

1.e4 C5 2.Kf3 e6 3.d4 cxd 4.Kxd a6 5.Kc3 Qc7

Jeszcze nie grałem :> tego wariantu ale kto wie ;) , posunięcie Hc7 jest grane w wielu wariantach obrony sycylijskiej główne założenie to gra i nacisk po linii c oraz po diagonali h2-b8, np. tu bierze pod kontrole pole e5 (zabezpieczenie przed zagraniem e4-e5 po ruchu czarnego Sf6) oraz ewentualnie umożliwia odbicie hetmanem na c6 gdy białe zechcą wymienić skoczki po Sc6, może też po 5...Sc6 przejść do wariantu Tajmanowa lub po 5..d6 do wariantu scheveningen.
Kiedy zobaczysz dobry ruch, poszukaj lepszego. -Emanuel Lasker
Grem

Podziękował : 147 razy
Otrzymał podziękowań: 342 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez puzzle » 06 cze 2021, 19:40

Co do idei Hc7 to zostalo chyba wszystko wyjasnione, od siebie dodam ze czarny ma czesto idee Gd6 lub h5-Sf6-Sg4 z nieprzyjemnym atakiem na h2.
Jezeli chodzi o sam wariant z a6 "Kana" to musze przyznac ze jest to jeden z ciezszych sycyli do gry, bo czarny zawsze musi wiedziec jak najlepiej sie ustawic. Najbardziej nieprzyjemne jest tam ustawienie Maroczego z c4, tam czarny najczesciej ustawia jeza i musi grac troche gorsza pozycje. Najgorsze jest w tym wariancie wyczucie tego momentu kiedy sie przebic i skontrowac d5/e5. Jak tego nie wyczujesz to tam bialy ciebie po prostu udusi.
Dopoki nie masz solidnego kandydata to lepiej nie grac tego wariantu. Jak chcesz grac podobnego sycyla to proponowalbym Tajmanowa ze Sc6, tam dostaniesz otwarte pozycje na trzy wyniki
puzzle

Podziękował : 32 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Ranking: 2100
kurnik.pl: szachistaa

Postprzez Myszow » 07 cze 2021, 07:43

I do tej rady najpewniej się zastosuje. Coś więcej o owym wariancie? Główne idee, plany, słabości na które trzeba uważać, porady?
Myszow

kurnik.pl: Brak
FICS: Brak
Playchess: Brak

Postprzez Grem » 07 cze 2021, 13:07

Myszow napisał(a):I do tej rady najpewniej się zastosuje. Coś więcej o owym wariancie? Główne idee, plany, słabości na które trzeba uważać, porady?

Czyli co wariant Tajmanowa?, generalnie poradników (książek etc.) jest w języku polskim nie wiele lub wcale, rynek nie opłacalny bo za mało chętnych, za to po angielsku (drugi chyba w kolejności rosyjski) to jet całe mnóstwo pozycji więc jak nie przeszkadza bariera językowa można skorzystać, wystarczy poszukać na YouTube (albo innych stronach), strona chessable.com (trenażer posunięć) ma kurs z wariatem tajmanowa (free lub bardziej rozbudowany płatny) może warto zobaczyć, jest taka książka Sicilian Taimanov: move to move(Tajmanow ruch po ruchu) choć nie wiem czy do dostania, na początek chyba dobra, są też inne ale pewnie na początek za trudne, no i jak wspomniałem YouTube, o wariancie kan podobnie: kurs na modern-chess.com (płatny ale nawet nie drogi), itd., wystarczy poszukać a się znajdzie ;) .
Kiedy zobaczysz dobry ruch, poszukaj lepszego. -Emanuel Lasker
Grem

Podziękował : 147 razy
Otrzymał podziękowań: 342 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez rastamaniek92 » 18 cze 2021, 07:26

https://www.amazon.com/Safest-Sicilian- ... 9548782456 ja korzystalem z tej książki i wydaję mi się , że okej
rastamaniek92

Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy
Ranking: 1380
kurnik.pl: rastamaniek92
FICS: Legendarnyafrojax
Playchess: gram_na_lichess

Powrót do Debiuty