Stary człowiek i morz(ż)e szachy?

Moderator: Rafcik

Stary człowiek i morz(ż)e szachy?

Postprzez szachomat » 02 sty 2022, 17:11

Cześć,

Mam już na karku 56 lat, ale wciąż czuję potrzeby wgłębiania się w różne tematy, różne hobby.
Ostatnio padło więc na szachy. W zasadzie od dawna znałem zasady poruszania się itp. i kilka partii w życiu rozegrałem, ale postanowiłem poduczyć się na tyle, żeby być troszkę lepszym niż początkujący i wygrywać z kolegami lub utrzeć nosa szwagrowi. :-)

Pojawiło się zatem kilka pytań.
1. Czytam trochę podstaw i widzę, że głównie trzeba się opierać na schematach debiutów i określonych posunięć. Czy szachy to tak naprawdę tylko zestaw określonych schematów? Wszystkie te otwarcia, obrony itp. posiadające swoje nazwy i ścisłe sekwencje jawią mi się trochę jako taki nudny wymóg, schemat, którego trzeba się wykuć na pamięć i powielać, by wygrać. Hmmm.
2. Może opłaca się wykupić jakiś pakiet na chess.com?, może gdzieś indziej?
3. Na razie tak jak zwykle, robię skan zagadnienia trochę chaotycznie surfując po różnych stronach. A może jest jakiś lepszych utarty, szybszy schemat treningu?

Przepraszam oczywiście za te pytania, bo wiem, że na wszystkich forach tak się dzieje, że przychodzi nowy i zadaje pytania, na które odpowiedzi już są. Wtedy dostaje odpowiedź, żeby zapoznał się z wyszukiwarką na forum. Ale zaryzykowałem. :-)

pozdrawiam
Grzegorz
szachomat

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Stary człowiek i morz(ż)e szachy?

Postprzez LegendarnyAfrajox » 02 sty 2022, 19:36

1. nie
2. na razie nie
3. praca z trenerem
future gm
LegendarnyAfrajox

Podziękował : 37 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Ranking: 1385

Postprzez szachomat » 03 sty 2022, 13:25

Ok, na razie widzę, że powtarzam często błąd nie sprawdzania czy na pozycji, na którą przechodzę nie będę bity. Zwłaszcza gdy atakuję. Wtedy robią mi się klapki na oczach i widzę tylko ten bliski cel, a zapominam o sprawdzeniu, czy coś mi nie grozi na nowym miejscu. I głupio tracę figury. :-)
szachomat

Postprzez Titrant » 03 sty 2022, 19:00

szachomat napisał(a):Cześć,
3. Na razie tak jak zwykle, robię skan zagadnienia trochę chaotycznie surfując po różnych stronach. A może jest jakiś lepszych utarty, szybszy schemat treningu?

Polecam rozwiązywanie kombinacji (inaczej mówiąc: zadań szachowych) - w internecie tego nie brakuje, również za darmo. Ważne, aby zadania były dopasowane do Ciebie poziomem.
Po drugie znajdź sobie jeden kanał na YT, dzięki któremu wgłębisz się w całe know-how. Skakanie po stronach odradzam, bo to tak jakby losować ruchy w szachach.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 199 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy
Ranking: 1000

Postprzez Pet » 03 sty 2022, 19:50

Jasne że możesz, zawsze wzbogaca wiedza z nowej dziedziny.
Kasy nie ma co wydawać, na początku rozwiązuj zadania taktyczne (najefektywniejsze) - jeśli nie możesz w pamięci to ustawiaj pozycję na szachownicy. Ogranicza Ciebie tylko czas, tak do 120 lat (naukowcy wyliczyli maksymalny czas życia człowieka).
Źródłem powinny być książki, zawsze to papier (dla mnie szlachetny) wzmacnia wyobraźnię i uczy cierpliwości.
Co do debiutów, to chyba trzeba polubić jakieś otwarcie (w jakimś sensie czuć go, lubić), a potem książki pomogą.
Też grywam ze szwagrem:)
Pet

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: 1400
FICS: 1600
Playchess: 1700

Postprzez szachomat » 04 sty 2022, 10:54

Zastanawiam się jeszcze nad kwestią wizualizacji.
Czy potraficie wyobrażać sobie cały układ szachownicy i figur w pamięci? I do tego z zaznaczonymi miejscami i kierunkami gdzie najlepiej iść lub nie pchać się?
Można to wyćwiczyć?
szachomat

Postprzez Titrant » 07 sty 2022, 14:35

szachomat napisał(a):Zastanawiam się jeszcze nad kwestią wizualizacji.
Czy potraficie wyobrażać sobie cały układ szachownicy i figur w pamięci? I do tego z zaznaczonymi miejscami i kierunkami gdzie najlepiej iść lub nie pchać się?
Można to wyćwiczyć?

To przychodzi samo (jako "efekt uboczny" treningu) wraz z poziomem zaawansowania. Wg mnie nie ma sensu tego trenować osobno, bo i po co.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Postprzez szachomat » 09 sty 2022, 13:01

Ok. Fajnie byłoby gdyby to przyszło z czasem, tak, aby móc mieć wizję szachownicy w głowie.

Póki co, stwierdziłem, że prawie każda przegrana zaczyna się od głupiej utraty ważnej figury. Macie sposoby na takie sytuacje?
szachomat

Postprzez BAROL » 09 sty 2022, 13:31

Pod tym linkiem znajdziesz co nieco w tej kwestii: http://szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=6934
A jak chcesz więcej - sam wiesz - jest forumowa wyszukiwarka.
Powodzenia!
BAROL

Podziękował : 3698 razy
Otrzymał podziękowań: 231 razy
Ranking: 1800

Postprzez szachomat » 22 sty 2022, 13:05

Teraz zauważyłem ciekawą rzecz, że granie przez internet online zaczyna mnie frustrować - oczywiście gdy przegrywam. Chyba miałem błędne wyobrażenie o swoich zdolnościach i gdy głupio stracę ważną figurę i w ogóle gdy przegram, to pojawiają się emocje.
Potem mam stres przed kolejną partią i wolę wybrać grę z komputerem a nie z prawdziwym graczem.

Potem sobie myślę: Po co ci ta gra w szachy i stresowanie się, skoro nic z tego nie masz? A jednak mnie ciągnie, żeby to rozgryźć i stać się w tej grze lepszym. Pat.
szachomat

Postprzez Titrant » 23 sty 2022, 15:57

szachomat napisał(a):Teraz zauważyłem ciekawą rzecz, że granie przez internet online zaczyna mnie frustrować - oczywiście gdy przegrywam. Chyba miałem błędne wyobrażenie o swoich zdolnościach i gdy głupio stracę ważną figurę i w ogóle gdy przegram, to pojawiają się emocje.
Potem mam stres przed kolejną partią i wolę wybrać grę z komputerem a nie z prawdziwym graczem.

Potem sobie myślę: Po co ci ta gra w szachy i stresowanie się, skoro nic z tego nie masz? A jednak mnie ciągnie, żeby to rozgryźć i stać się w tej grze lepszym. Pat.

Widzę, że nie tylko ja tak mam. Ale jak to mówią: jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz.
Titrant

Postprzez Kaczmar » 23 sty 2022, 22:44

Znałem jednego szachistę (już nie żyje), który miał na odwrót. Wolał przegrać niż wygrać poprzez podstawkę. Mawiał wtedy, że lepiej przegrać i się czegoś nauczyć niż walczyć dwie trzy godziny i dostać podstawkę i wygrać.
Kaczmar

Podziękował : 290 razy
Otrzymał podziękowań: 402 razy
FICS: Kaczmar

Powrót do Trening szachowy