Nauka gry w szachy

Moderator: Rafcik

Szachy od 1000

Postprzez Jakuubiak » 22 lut 2017, 22:34

Witam!
Mam na imię Kuba, niedawno skończyłem 19 lat. Szachami interesuje się od niedawna tzn. zasady itd znam od dawna, czasem zagralem sobie z komputerem czy na kurniku, ale postanowilem sobie, że zacznę się interesować tym zagadnieniem na powaznie. Chciałbym się rozwijać, pracować nad grą, ale nie wiem jak się za to zabrać i dlatego postanowiłem zarejestrować się na forum w poszukiwaniu wskazowek. Zaznaczam, ze nie chce grywac tylko przez internet, ale i też po jakimś czasie na turniejach.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszystkie podpowiedzi i chetnie odpowiem na dalsze pytania
Jakuubiak

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1000

Re: Szachy od 1000

Postprzez adse » 22 lut 2017, 22:54

1. Zaopatrzyć się w jakąś (najlepiej kilka różnych) książkę dla początkujących. Polecane tytuły znajdziesz na forum. Ceny używanych książek są bardzo niskie.
2. Rozejrzeć się po okolicy czy są jakieś kluby szachowe, które mógłbyś odwiedzić. Być może jest taki, gdzie spotykają się dorośli szachiści, na początek popatrzysz, pogadasz, a z czasem znajdzie się przeciwnik do partii towarzyskich i treningowych.
3. Zaglądać często na forum szachowe i przeglądać różne tematy, ciekawostkowe, reportażowe, szkoleniowe i inne.
4. ...koledzy na pewno podpowiedzą co jeszcze:)
adse

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy

Postprzez Zofia » 23 lut 2017, 05:53

W turnieju najlepiej zagrać od razu
Zofia

Podziękował : 279 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy
Ranking: 0

Postprzez Nataniel998 » 23 lut 2017, 13:27

Na początku polecam dużo grać i rozwiązywać dużo zadań
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy
Ranking: 1851

Postprzez Jakuubiak » 23 lut 2017, 19:57

Dzieki za kazdy wpis.

Zainteresowala mnie pozycja - "Szachy dla żółtodziobów", warta zakupu?

Co do zadan - mozecie polecic jakies strony, aplikacje czy ksiazki?

Pozdrawiam
Jakuubiak

Ranking: 1000

Postprzez Grem » 23 lut 2017, 20:26

Jakuubiak napisał(a):Dzieki za kazdy wpis.

Zainteresowala mnie pozycja - "Szachy dla żółtodziobów", warta zakupu?

Co do zadan - mozecie polecic jakies strony, aplikacje czy ksiazki?

Pozdrawiam

Podpowiem strony : pl.chesstempo.com-trening taktyki i nie tylko, lichess.org-gra i trening, chess.com-gra oraz trening (tylko 6 zadań dziennie przy darmowym koncie) plus duża liczba artykułów ale w języku angielskim, więcej stron opisane w dziale Kafejki szachowe lub w Strony szachowe , także w innych działach na naszym forum, wielu kolegów pisze na blogach oraz zamieszcza filmy szkoleniowe ;) .

Aplikacje też są opisane, w innym dziale Programy i komputery szachowe, bardzo ciekawą jest np.Lucas Chess, zawiera dużo zadań do rozwiązywania od prostych po bardziej skomplikowane oraz różne opcje treningowe, oczywiście jest wiele więcej programów, zależy co kto potrzebuje: bazy lub do analizy, przeglądania partii itd. :)
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 113 razy
Otrzymał podziękowań: 212 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez majsza » 23 lut 2017, 23:58

"Szachy dla żółtodziobów" jest warta zakupu.

To moja pierwsza książka szachowa. :)

Muszę napisać, że jest trochę nierówna. Treść pierwszych rozdziałów "wchodzi jak masło" :) Jednak dział o strategii wymaga już niejakiego ogrania w szachach, ale piszesz że już trochę drewno przesuwasz, więc dasz chyba radę. Po prostu pierwsze działy są napisane prostszym językiem, bo prostsze rzeczy są omawiane. Ostatnie już są bardziej skomplikowane jak dla zupełnego nowicjusza (słabe pola, zdobywanie przestrzeni, struktury pionowe, dwojaczki, izolaczki itp.).

Książka jest napisana w stylu amerykańskich podręczników do psychologii, czyli: JA CI TAK NAPISAŁEM, ŻE TY TO MUSISZ ZROZUMIEĆ :)
Ostatnio edytowany przez majsza, 09 mar 2017, 01:22, edytowano w sumie 1 raz
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
FICS: majsza

Postprzez kolokwium » 27 lut 2017, 21:46

Jakuubiak napisał(a):Zainteresowala mnie pozycja - "Szachy dla żółtodziobów", warta zakupu?

Gdzieś już pisałem (na tym forum lub na szachista.com), że dobry jest każdy podręcznik dla początkującego. Dobrze jest przejrzeć kilka i wybrać najbardziej odpowiadający.
Po jego przestudiowaniu (samo przeczytanie to za mało) można przejrzeć inny podręcznik (również dla początkujących) aby poznać zagadnienia z innego punktu widzenia.
Jeżeli będziemy mieli dobry podręcznik (a prawie wszystkie są dobre) ale nam nieodpowiadający, to mało z niego się dowiemy. Podręcznik powinien być ten, którego autor (czytaj również autorka) "nadaje" na naszej częstotliwości. Wówczas łatwo będzie nam autora zrozumieć.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2098 razy
Otrzymał podziękowań: 2219 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Philip » 09 kwi 2017, 13:55

Nie wiem gdzie, więc w sumie spytam się tutaj.
Mam tyle samo lat co kolega i również jestem bk. Pytanie moje, czy jest tu ktoś z kto gra w jakimś krakowskim klubie szachowym i mógłby poradzić, czy są takie co prowadzą zajęcia dla amatorów mojego pokroju? Wiem, że są strony internetowe. Patrzyłem na nie, ale np na stronie KKSZ wszystkie informacje dotyczą tylko dzieci. W dodatku zdaje sobie sprawę, że na uzupełnianie informacji, również nie zawsze znajdzie się czas. Dlatego chciałbym poczytać opinii kogoś, kto już w tym trochę siedzi i obserwuje na bieżąco.

Z góry dzięki za zainteresowanie
Philip

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Nauka gry w szachy

Postprzez Krodinor » 26 wrz 2017, 10:44

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Otóż chciałbym się nauczyć lepiej grać w szachy, grę te znam od wielu lat, w podstawówce nawet odnosiłem pewne sukcesy w szkolnych turniejach. Później czasem do szachów wracałem, ale niestety nie miałem za bardzo z kim grać, więc na ogół grałem przez internet albo z komputerem (w cheessmastera), nie ma co ukrywać, gram po prostu słabo (na kurniku ranking około 1100). Mam 21 lat.

Chciałbym się dowiedzieć od czego zacząć najlepiej? Od jakichś książek? Lekcji?
Nie ukrywam, że bardzo bym chciał pograć z kimś na żywo i mieć kogos kto uczyłby mnie od podstaw, indywidualne lekcje są jednak dość drogie, a większość grupowych na jakie trafiłem w internecie są skierowane dla dzieci albo dla osób już zaawansowanych.
Dodam, że jestem z Poznania, może ktoś z forumowiczów zna kogoś kto udziela lekcji w przystępnych cenach?
Z góry dziękuję za wszelkie porady.
Krodinor

Re: Nauka gry w szachy

Postprzez Nataniel998 » 26 wrz 2017, 16:47

Proponuje zacząć od wstąpienia do klubu ( w poznaniu są kluby ) . Podobne tematy były chyba już zakładane na tym forum więc wystarczy poszukać .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy
Ranking: 1851

Powrót do Trening szachowy