www.lichess.org

Moderator: redjok

Re: www.lichess.org

Postprzez Neo » 03 mar 2016, 12:08

Mała niespodzianka, Wesley So nie wygrał ;-)
Zapraszam na bloga szachowego :
http://www.andere.pl
Neo

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 112 razy
Ranking: 0

Postprzez Titrant » 08 mar 2016, 01:01

Ten serwis ma swój urok :) .

A jak na lichess.org wygląda sprawa kultury gry? Zawodnicy witają się przed grą, życzą sobie powodzenia czy nic z tych rzeczy?
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 203 razy
Ranking: 1000

Postprzez majsza » 08 mar 2016, 12:15

Czasami się witają, czasami nie. Kulturę oceniam na 4+. Możesz przeczytać od pokonanego po udanej grze, że dobrze grałeś itp. Tylko czasami zdarzają się, że jacyś niecierpliwcy w wolnych partiach potrafią napisać "szybciej, szybciej". Jeszcze nie zostałem wyzwany, co zdarzało się na kurniku.

Aha. Można na tym serwisie także ćwiczyć taktykę
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy
FICS: majsza

Postprzez brelo » 08 mar 2016, 20:08

Titrant napisał(a):Ten serwis ma swój urok :) .

A jak na lichess.org wygląda sprawa kultury gry? Zawodnicy witają się przed grą, życzą sobie powodzenia czy nic z tych rzeczy?

Raczej zero komentarzy przed i po grze. I bardzo dobrze.
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Banksy » 11 mar 2016, 15:50

Ja mam różne doświadczenia, ale z kategorii lekkich. :) Przeważają znacznie te pozytywne, na te negatywne można patrzeć z przymrożeniem oka. Przeważnie nic się nie rozmawia, więc o tym nawet nie mówię. Po za tym piszę tak jak mam ochotę, czasem się witam czasem nie, czasem skomentuję partię - podziękuję, a czasem nie i myślę, że sporo osób tak podchodzi. Dla mnie ok. Śmieszne jak z kimś gadam po angielsku trochę czasu, następnie piszę, że będę leciał, a dostaję odpowiedź. "To nara ziom" :lol2:
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 190 razy
FICS: Banksy

Postprzez rutra » 11 mar 2016, 17:14

Banksy napisał(a):Piękna partia. Takie szachy to ja lubię. :) Aż sobie ją zaimportowałem http://pl.lichess.org/W8iZXKXD Nokia - 1 niedokładność i utrata materiału 3 ^_^' Ładnie...

Fajna opcja. Serwer bezpłatny, podczas gdy na płatnym Fide Online Arena partie znikają. Na lichess.org zaimportowałem sobie partie, w której pokonałem łotweskiego mistrza międzynarodowego na 3 minuty. http://pl.lichess.org/YpCp0bMP
rutra

Podziękował : 1685 razy
Otrzymał podziękowań: 2142 razy
Ranking: 1584

Postprzez Titrant » 13 mar 2016, 01:00

majsza napisał(a):Aha. Można na tym serwisie także ćwiczyć taktykę

Ciekawą kwestię poruszyłeś. Zastanawia mnie jak się mają zadania z Lichess do tych z Chess Tempo. Moje wrażenie jest takie, że na CT jest sama taktyka- czysty motyw, nic więcej, natomiast na Li zadania zawierają trochę strategii, przez co dla mnie (początkującego) są nieco trudniejsze.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 203 razy
Ranking: 1000

Postprzez matman » 13 mar 2016, 01:14

Na Li rzeczywiście są ciekawsze zadania, w tym sporo zadań z końcówek szachowych. Jeszcze lepszy jest moim zdaniem chess.com. Wadą Li jest duża rozpiętość w uzyskiwanym rankingu, czasami mam ranking 2250-2300, ale potrafi ma spaść poniżej 2100. Na chess.com mam niższy i jest dość stabilny w okolicach 1850 +/- 30 punktów.
matman

Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Postprzez majsza » 13 mar 2016, 22:16

Też zauważyłem tą rozpiętość.

Dużo zależy od wybranego poziomu. Przy "Łatwy" mało dodaje, ale za błąd dużo odejmie. Przy poziomie "Normalny" będzie dużo dodawał, a mało odejmował. Poziom zadań będzie wzrastał, ranking będzie wzrastał i przy zadaniach niższych od rankingu i przy niepowodzeniu będzie się to samo działo, co opisywałem przy "Łatwy". A jeżeli dzień będzie gorszy i kilka zadań pod rząd zrobi się źle, to ranking będzie potrafił polecieć w dół. Ostatnio zjechałem tak o 100 punktów. Potem Lichess będzie podsuwał łatwiejsze zadanka i tak szybko nie odzyska się rankingu.

Fajna jest opcja podglądu jak przebiegła partia, która była podstawą zadanka. Trzeba nacisnąć takie oko pod szachownicą.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez matman » 14 mar 2016, 11:45

Na lichess zadania są kiepsko opracowane. Wiele dobrych alternatywnych kontynuacji uznawane jest za błąd, a powinno być że ruch jest dobry, ale wg komputera jest lepszy. Na chess.com właśnie tak jest, wiele ruchów uznawanych jest za dobre, zadanie nie jest przerywane i można próbować szukać najlepszego ruchu. Na lichess rzadziej się to zdarza.
matman

Postprzez majsza » 14 mar 2016, 12:20

Hmmm... Ja tam często miałem na lichess "ten ruch jest dobry, ale jest jeszcze lepszy". Ale też było tak, że matowałem ruch później, a istniał szybszy mat, to zadanko było źle wykonane.
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez matman » 14 mar 2016, 12:27

Ja miałem przypadek na lichess że moje rozwiązanie oceniane przez komputer na + 4 punkty nie zostało zaliczone bo prawidłowe rozwiązanie dawało przewagę +5 :)
matman

Postprzez majsza » 14 mar 2016, 13:10

U mnie bywa tak:
zadanie
http://lichess.org/training/32056
W tym momencie:
Obrazek

pobiłem hetmanem skoczka. Pokazał się komunikat "dobry ruch ale..."
Lepszą kontynuacją było Hd5 itd
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez matman » 14 mar 2016, 13:13

U mnie tez tak bywa
matman

Postprzez majsza » 14 mar 2016, 13:14

Obadałem. Pobicie skoczka to mat w 5 ruchach. Ten silniejszy, to mat w 3.

W partii białe zremisowały:
http://pl.lichess.org/eqbc9khj#64
Roy Eichhorn
majsza

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kafejki szachowe