III kategoria - plan treningu

Moderator: Rafcik

III kategoria - plan treningu

Postprzez trk83 » 18 lut 2015, 12:16

Witam,
Mam 14 lat i IV kategorię. W najbliższym czasie chciałbym zdobyć III. Prosiłbym o pomoc w ułożeniu planu treningu.
Oto książki, które posiadam:
Vladimir Vuković Sztuka Ataku
Garri Kasparow Moi Wielcy Poprzednicy T.1
Martin Surman Taktyka w grze środkowej
James Eade Szachy praktyczny przewodnik
Wybrane zagadnienia teorii i praktyki szachowej cz.1
2 książki z opisami meczów o MŚ Karpow-Kasparow.
Na trening mogę przeznaczyć 2-3h dziennie. Aby poprawić moją słabość - kondycję, postanowiłem 3-4 razy w tygodniu biegać po pół godziny.
Do tego dodam dwie moje partię tempem P'60, grane na żywo. Wiem że to mało, ale więcej aktualnych partii nie posiadam.
Ja-... 0-1
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sc3 Sf6 4.Sf3 Gg4 5.Gg5 e6 6.e3 Sd7 7.c:d5 c:d5 8.Ge2 Ge7 9.Wc1 a6 10. O-O b5 11.a3 O-O 12.Sd2 Gf5 13.Gf3 Gd3 14.We1 Hb6 15.Sb3 Gc4 16.Sa1 b4 17.a:b4 G:b4 18.Hc2 Wab8 19.Wcd1 G:c3 20.b:c3 Hc6 21.e4 d:e4 22.G:e4 S:e4 23.W:e4 Wfc8 24.Wh4 Sf8 25.Ge7?? Sg6 26.Wh3 S:e7 27.Hh7+ Kf8 28.Wg3 Sf5 29.Wh3 Ke7 30.We1 Sh6 31.H:g7 Wg8 32.Hg3 W:g3 33.f:g3 Sf5 34.Wh7 Gd3 35.Wd1 Se3
...-ja 1-0
1..e4 c6 2.Sc3 d5 3.e:d5 c:d5 4.d4 Sc6 5.Sf3 Sf6 6.Gb5 Gd7 7.Gg5 e6 8.Se5 Ge7 9.S:d7 H:d7 10.O-O Wc8 11.We1 O-O 12.We3 Se8 13.Hg4 Hd8 14.G:e7 H:e7 15.S:d5 Hd6 16.c4 Wd8 17.G:c6 b:c6 18.Sc3 H:d4 19.H:d4 W:d4 20.We4 c4 21.W:d4 c:d4 22.Sb5 e5 23.S:a7 d3 24.Wd1 e4 25.f3 Sf6 26.f:e4 Wd8 27.Sc6 Wd7 28.Se5 We7 29.S:d3 S:e4 30.Sc5 Sf6 31.Wd8+ Se8 32.Sb7 f5
Ostatnio edytowany przez trk83 18 lut 2015, 13:02, edytowano w sumie 2 razy
trk83

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 0

Re: III kategoria - plan treningu

Postprzez rutra » 18 lut 2015, 12:49

Dużo było takich tematów na forum. Ciężko znaleźć jakąś konkretną odpowiedź.

Ja do III kategorii doszedłem głównie dzięki temu, że rozwiązywałem zadania na chesstempo.com, co do literatury to za bardzo nie pomogę, gdyż posiadam tylko jedną z w/w książek, aczkolwiek słyszałem, że niektóre książki mogą być zbyt trudne dla gracza IV kategorii. Sam kiedy grałem na poziomie mniej więcej IV kategorii przerabiałem "Graj jak arcymistrz", która zbyt wiele mi nie dała, bo była zbyt trudna, podobnie może być z wymienionymi książkami.

Ze swojej strony proponuję poszukać w internecie jakiś 2-3 debiutów, starać się nie podstawiać figury, sprawdzać przed wykonaniem posunięcia czy nie grozi jakieś bicie (najczęstsze podstawki to są te najprostsze w 1-2 ruchach) i robić zadania na chesstempo.com, ale to jest tylko moja opinia jak osiągnąć poziom III kategorii.

PS. Wstawiając zapis partii dodaj
Kod: Zaznacz cały
[pgn][/pgn]
.
rutra

Podziękował : 1688 razy
Otrzymał podziękowań: 2151 razy
Ranking: 1584

Postprzez trk83 » 18 lut 2015, 13:03

Trening taktyki z chesstempo jest lepszy niż ten z książką Taktyka w grze środkowej? Czyli nie czytać tych książek bo są za trudne dla mnie?
trk83

Postprzez kolokwium » 18 lut 2015, 13:47

trk83 napisał(a):Mój trener ma poziom ponad 2200 elo. Ale jestem jednym z wielu podczas treningów, więc nie mogę liczyć na pełną uwagę. Oczywiście otrzymuję uwagi na temat moich partii, które widział.

Zacytowałem wpis z sąsiedniego tematu. Jeżeli masz trenera, to dlaczego on nie ułoży ci planu treningowego? Uważasz, że na forum, gdzie nikt cię nie zna, na podstawie kilku partii ułoży lepszy plan niż ktoś kto cię zna?!
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2251 razy
Otrzymał podziękowań: 2376 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 18 lut 2015, 14:29

Nie do końca o to mi chodziło. Niektóre książki mogą być zbyt trudne dla gracza z IV kategorią (np. Moi Wielcy Poprzednicy), o innych się nie wypowiem, bo nie mam. Nie wiem co jest lepsze, można rozwiązywać zadania z chesstempo i z książek, wielu uważa, że te z książki są lepsze, a najlepiej ustawić pozycję na szachownicy i sobie w ten sposób rozwiązywać.

trk83 napisał(a):Mój trener ma poziom ponad 2200 elo.

Zgadzam się z przedmówcą. Pytaj trenera, na pewno lepiej doradzi niż osoby na forum, które Cię nie znają.

EDIT: Zgubiłem jeden wyraz, po poprawieniu: "o innych się nie wypowiem, bo nie mam".
Ostatnio edytowany przez rutra, 18 lut 2015, 20:01, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Postprzez Kaczmar » 20 lut 2015, 14:23

Proponuję przerobić:
"Kombinacje szachowe według Tarrasha"
http://arden.szachy.pl/kswt.html
"Program szkolenia na III kategorię"
http://arden.szachy.pl/pss3k.html
Rozegrać kilkanaście partii tempem minimum 30 minut na zawodnika.
Po przeczytaniu tych dwóch pozycji udać się na turniej szachowy z możliwością zdobycia kategorii. Jeżeli się nie powiedzie udać się na drugi turniej. Jeśli się nie powiedzie udać się na trzeci, Jeśli się nie powiedzie to znaczy, że książki przerobiłeś nieprawidłowo i wydaje ci się tylko, że je przerobiłeś.
Tempo i częstotliwość pracy według uznania. Im więcej przerobisz w danym tygodniu tym szybciej osiągniesz zamierzony cel. Książki przerabiasz w taki sposób, że każdą pozycję ustawiasz na szachownicy. Rozwiązując problem starasz się go rozwiązać bez przestawiania bierek na szachownicy. Zaproponowany plan treningu na pewno nie jest optymalny ale na pewno wystarczy aby osiągnąć III kategorię. Jeżeli potrzebujesz planu bardziej optymalnego i przystosowanego do Ciebie to zgłoś się do trenera.
Kaczmar

Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 304 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez kolokwium » 20 lut 2015, 17:51

Kaczmar napisał(a):Tempo i częstotliwość pracy według uznania. Im więcej przerobisz w danym tygodniu tym szybciej osiągniesz zamierzony cel.

W tej kwestii najczęściej jest pies pogrzebany. Jak za mało, to źle, jak za dużo też.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 20 lut 2015, 21:00

Zgadzam się z przedmówcą. Kiedy zacząłem przerabiać książkę to po kilku dniach mi się odechciewało. Wmawiałem sobie, że muszę, ustaliłem sobie, że przerabiam 10 stron dziennie (lub 1 rozdział) a kończyło się tym, iż przerabiając książkę jak najszybciej chciałem skończyć, przestawiałem drewno na szachownicy bez głębszego zastanowienia, byle odklepać wariant, który autor przedstawił. Zauważyłem jednak, że jeśli na początku przerabiałem książkę w niewielkiej ilości (kilka stron) i co jakiś powiększałem materiał do przerobienia (ale w granicach rozsądku), wówczas tego zmęczenia nie było. Tu jednak potrzeba wytrwałości i systematyczności.
rutra

Postprzez Kaczmar » 20 lut 2015, 22:23

Dlatego właśnie uważam, że tempo treningu według uznania. Masz ochotę na szachy to przerabiasz więcej, nie masz to sobie odpuszczasz. Najważniejsza jest jakość a nie ilość. A jak coś przerabiasz na siłę pod przymusem to lepiej w tym czasie położyć się do góry brzuchem i pooglądać TV czy pójść na spacer.
Kaczmar

Postprzez kolokwium » 20 lut 2015, 22:26

rutra napisał(a):jednak potrzeba wytrwałości i systematyczności.
I samokontroli, i samodyscypliny.

Co do ilości materiału w jednostce czasu, to też bywa różnie i zależy nie tylko od cech indywidualnych uczącego się, ale i od konkretnego dnia. Jednak za dużo być nie może (przemęczenie). również za duże odstępy też nie są dobre. Lepiej codziennie po ok. godzinie, niż raz na tydzień 7 godzin.
Nie zapominajmy o treningu ogólnorozwojowym :/

PS
1. Nie wg uznania ale możliwości. :*
2. Jeżeli mogę proponować, to zapomnijmy o TV i skorzystajmy ze spaceru.
kolokwium
Moderator

Postprzez trk83 » 21 lut 2015, 18:00

Mam jeszcze jedno pytanie co do debiutu.
Czy mogę grać gambit hetmański na moim poziomie? Dodam, że III zdobyłbym bez problemu, tylko nie mam okazji na razie. Gram ten debiut już około pół roku, wcześniej grałem normalne e4, przez słabe wyniki zmieniłem debiut. Zauważyłem minimalną poprawę od tego czasu. Podobno graczom na moim poziomie nie zalece się grać gambitu hetmańskiego. W debiucie najczęściej mam problemy z zapominaniem o roszadzie, np. widze jakiś atak i po nim zyskuję piona, ale za chwilę przeciwnik atakuje mi króla i nie mogę już zrobić roszady i często przez to przegrywam partię, albo przeciwnik pozwala mi zdominować centrum, mam tam 2-3 piony, aza chwilę rozbija mi je i często przy tym tracę. Co do e4 to nie lubię grać przeciwko sycylijskiej i nie lubię słabości pola d4, co przeciwnik często ze mną wykorzystuje. Dzisiaj spróbowałem powrócić do e4 i zagrałem parę partii i szło mi normalnie, przeciętnie jak zawsze. Chciałbym się zapytać o wasze zdanie: czy gracze na moim poziomie mogą skutecznie grać gambit hetmański?
trk83

Postprzez hajdzik » 22 lut 2015, 13:14

To idź na jakiś turniej P15 - i wszystkie partie graj swoim gambitem - jeśli osiągniesz dobry wynik (zagrasz dobre partie) - tzn że dobrze się czujesz w tym debiucie.
Nie sprawdzisz tego inaczej niż na polu walki

PS. III Zdobyłbym bez problemu - więc idź na klasyk i zdobądź, to jak się czujesz jako szachista, a to jak zagrasz na żywo to mogą być dwie różne sprawy.
W turnieju dochodzą nerwy, atmosfera (kibice) - troszkę hałasu - wielu szachistów początkująych ma tym problemy, by się wyłączyć i skupić tylko na szachownicy
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 434 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez Kaczmar » 23 lut 2015, 00:43

Generalnie należy grać te pozycje, które znasz, rozumiesz i które po prostu ci leżą. Jeżeli gambit hetmański jest debiutem, który ci pasuje to go graj. Jeżeli chcesz go grać tylko dlatego, że nie idzie ci w innych debiutach to trzeba się głębiej zastanowić. A swoją drogą tak zadane pytanie (czy grać gambit hetmański) troszkę sugeruje, że albo to jest skrót myślowy albo nie do końca wiesz o co pytasz. Spodziewał bym się raczej pytania czy mając III kategorię grać d4 zamiast e4 (bardziej ogólne) lub czy grać np. nieprzyjęty gambit hetmański (bardziej szczegółowe). No bo przecież nie ma takiej możliwości aby grać sam gambit hetmański bo przeciwnik też ma trochę do powiedzenia w tym temacie.

A wracając jeszcze do pytania czy grać, to bardzo uogólniając, pozycje powstające w debiutach zamkniętych są dużo bardziej skomplikowane w sensie zrozumienia idei pozycyjnych niż pozycje powstające w debiutach otwartych. I tutaj niestety silnik szachowy nie pomoże. To też trzeba mieć na uwadze.
Kaczmar

Postprzez fatymid » 23 lut 2015, 11:32

trk83 napisał(a):Mam jeszcze jedno pytanie co do debiutu.
Czy mogę grać gambit hetmański na moim poziomie? Dodam, że III zdobyłbym bez problemu, tylko nie mam okazji na razie. Gram ten debiut już około pół roku, wcześniej grałem normalne e4, przez słabe wyniki zmieniłem debiut. Zauważyłem minimalną poprawę od tego czasu. Podobno graczom na moim poziomie nie zalece się grać gambitu hetmańskiego. W debiucie najczęściej mam problemy z zapominaniem o roszadzie, np. widze jakiś atak i po nim zyskuję piona, ale za chwilę przeciwnik atakuje mi króla i nie mogę już zrobić roszady i często przez to przegrywam partię, albo przeciwnik pozwala mi zdominować centrum, mam tam 2-3 piony, aza chwilę rozbija mi je i często przy tym tracę. Co do e4 to nie lubię grać przeciwko sycylijskiej i nie lubię słabości pola d4, co przeciwnik często ze mną wykorzystuje. Dzisiaj spróbowałem powrócić do e4 i zagrałem parę partii i szło mi normalnie, przeciętnie jak zawsze. Chciałbym się zapytać o wasze zdanie: czy gracze na moim poziomie mogą skutecznie grać gambit hetmański?

Zapoznaj się z http://en.chessbase.com/post/1-e4-or-1- ... etter-move

d4 nie jest polecane, gdyż większość pozycji ma bardziej strategiczny charakter, przez co początkujący mają problemy. Osobiście zacząłem grać d4 mając IV lub III, już nie pamiętam, i nie sądzę żeby to był zły wybór. Grając z lepszymi dostawałem bęcki, ale w miarę powiększania się mojej teczki z zapisami partii rosło moje zrozumienie powstałych pozycji.
fatymid

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: fatymid
FICS: fatymid

Powrót do Trening szachowy