Które debiuty są waszym zdaniem najlepsze?

Moderator: Rafcik

Re: Które debiuty są waszym zdaniem najlepsze?

Postprzez yetit78 » 30 sty 2014, 14:15

No właśnie jeśli chcesz pozycyjnej gry to a przeciwnik ostrej to sztuka polega na tym żeby wmanewrować go w spokojną pozycję(im bardziej spokojna tym lepiej).
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1855 razy
Otrzymał podziękowań: 281 razy
Ranking: 0

Postprzez kolokwium » 30 sty 2014, 15:42

yetit78 napisał(a):Chodziło mi o to że wybór debiutu powinien zależeć w jakimś stopniu od charakteru.
Nie chodzi o charakter człowieka ale o charakter gry jaki komu odpowiada. Wiele osób zmienia się przy szachownicy z baranka w wilka, czy z wilka w baranka. Jeżeli ktoś lubi grać otwarte pozycje z ostrą grą, to jak zacznie grać pasywne debiuty nie będzie miał przyjemności z szachów, a i siła gry będzie mniejsza niż umiejętności.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2235 razy
Otrzymał podziękowań: 2361 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez thinkerteacher » 30 sty 2014, 17:39

yetit78 napisał(a):No właśnie jeśli chcesz pozycyjnej gry to a przeciwnik ostrej to sztuka polega na tym żeby wmanewrować go w spokojną pozycję (im bardziej spokojna tym lepiej).

Generalnie sztuka WYGRYWANIA sprowadza się do tego, aby przeciwnika zmusić do tego, aby "dobrowolnie" wszedł na teren na którym będziemy mieli największą przewagę (a on najmniej do powiedzenia). I nie ma znaczenia czy to będą pozycje zamknięte, otwarte czy jeszcze inne. Warto pamiętać, że NIE DA SIĘ grać dobrze nie znając podstaw taktyki (czyli dynamicznej, ostrej "gry" - w znaczeniu umiejętności rozpoznawania i realizowania dużej pozycyjnej przewagi). Osobiście preferuję styl pozycyjny (z lekkim nastawieniem na aktywną grę), ale bez solidnych podstaw taktyki każdy ŚREDNIEJ klasy amator rozniósłby mnie swoim (często nie do końca poprawnym) atakiem.

Moje doświadczenie mówi mi, że nie jest łatwo zawodnika "zadymiarza" sprowadzić na tory pasywnej, spokojnej i wyczekującej gry - zwłaszcza jeśli sypie wariantami w których każde odejście z głównej linii prowadzi do szybkiego osłabienia pozycji. Stąd właśnie w wielu książkach oraz poradnikach wielu autorów i instruktorów powtarza, że NAJPIERW należy poznać (i nauczać) taktyczną stronę szachów, a dopiero potem przechodzić na tory gry pozycyjnej (spokojnej). Bez minimalnych podstaw taktyki NIE DA RADY grać w szachy, ale już bez strategii bez problemu (w początkowej fazie) można sobie radzić.

Generalnie - aby ostrego przeciwnika "wygasić", trzeba umieć przyjąć różne taktyczne ciosy oraz nie bać się komplikacji, które powstaną w wyniku tego co przeciwnik wymusi. Osobiście, aby obecnie mieć poziom 1900 (FICS), musiałem najpierw nauczyć się odpierać różnego typu ataki (w tym niepoprawne, ale praktycznie bardzo trudne do odparcia bez dobrej znajomości obrony i cierpliwości) - od graczy poziomu 1450-1750 (na serwerze Kurnik). Bez nauki obrony poprzez "chrzest bojowy" nie nabyłbym umiejętności dobrej obrony. Jednak atak warto stosować (i uczyć) jako pierwszy, a następnie obrona. Oczywiście mam na myśli poprawny, przemyślany i oparty na ocenie pozycji - a nie taki jak w 18-19 wieku chłopaki ćwiczyli ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8647 razy
Otrzymał podziękowań: 1175 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Poprzednia strona

Powrót do Debiuty