Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Postprzez kolokwium » 15 wrz 2012, 13:49

chesspawn napisał(a):Dlatego w ogóle nie może dochodzić do sytuacji, że szachiści są w zasadzie zależni od innych szachistów, a to wszystko przez system jaki panuje i dziwne jest to, iż te dodatkowe opłaty są nadal.
Już o tym pisałem (na pierwszej stronie tego tematu): viewtopic.php?p=37059#p37059
kolokwium napisał(a):Nieważne czy kategoria "normalna" czy w formie tytułu. Jeżeli kategoria wpływa na innego członka, to powinna być za darmo. Szczególnie, że opłaca się OR-K na (prawie) każdym turnieju. Ktoś nie zapłaci za kategorię i dlatego że jej wówczas nie otrzyma, to inny ktoś nie zdobędzie kategorii (bywa że upragnionej).

Źle się dzieje w "państwie duńskim" panie Tomaszu Sielicki.

chesspawn napisał(a):Za pewne wszystkim wiadomo, że za nadanie zdobytej kategorii centralnej (I, k, m) są dodatkowe opłaty (50, 60, 70 PLN).
W niektórych woj.zw.szach. również za okręgowe... (też już pisałem)

chesspawn napisał(a):Dochodzi wtedy do sytuacji, że gdyby przeciwnik miał (a w zasadzie ma i nie ma) ranking 2000 to kategoria byłaby zdobyta, a że oficjalnie miał niestety 1800 to tych oczek później zabrakło.
Nie "w zasadzie ma i nie ma" lecz "nie ma". To tak jak z talonami na cukier w zamierzchłych czasach, mając talon nie miało się cukru (tylko prawo o jego nabycia), należało jeszcze go kupić aby mieć.

chesspawn napisał(a):W tym przypadku jeśli brakuje niewiele oczek to warto zawsze po turnieju sprawdzić w centralnym rejestrze i jeśli okazałoby się że trafiłoby się na zawodnika (lub zawodników :crazy: ) z teoretycznie wyższym rankingiem to przecież można wystosować wniosek do PZSzachu, aby uwzględnił przyznanie kategorii, w której brakuje i jednocześnie nie brakuje tych oczek.

Jeśli PZSzach by odmówił nadania, a osoba byłaby wręcz "napalona" na tą kategorię to mogłoby dojść do wyjątkowo śmiesznej sytuacji gdyby ta sprawa znalazłaby się jeszcze w sądzie ;D
Sprawę byś przegrał. Wygrał, jakby zatwierdzono taką normę i byś to zaskarżył.

rutra napisał(a):turniej, którego organizatorem by był np. Słowacki Związek Szachowy tylko teraz dochodzą inne kwestie... czy na takim turnieju można by było zrobić jedynie słowacką kategorie i czy musiałby sędziować arbiter ze Słowacji czy mógłby to być polski sędzia (oczywiście mówimy o turnieju FIDEowskim).
Można zrobić kategorię (również w formie tytułu) na turnieju poza granicami Polski (np. w Monastyrze (Tunezja) Mémorial Mohamed Slama 2012).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2260 razy
Otrzymał podziękowań: 2385 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Zenek » 15 wrz 2012, 13:53

ooooo napisał(a):Podejrzewam, że PZSzachowi nie zrobi to różnicy, jeśli wpłaci osoba postronna...
Tak więc możesz wpłacić za swojego przeciwnika, aby podwyższyć swój ranking ;D
Tylko, że raczej należałoby to zrobić przed turniejem.
Podobnie w przypadku, o którym mówi AuroraBorealis, ktoś mógłby go "uszczęśliwić" i opłacić jego kategorię.

Bardzo ciekawa konkluzja. :)
Beznadziejny w debiutach, słaby w grze środkowej i kiepski w końcówkach.
Zenek

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 26 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: zenekbk
FICS: Zenekkk

Postprzez kolokwium » 15 wrz 2012, 15:25

Dlatego jak ktoś nie chce być "uszczęśliwionym", to należy zrezygnować z przyznania kategorii.
kolokwium napisał(a):Można zrezygnować z kategorii/tytułu (jeżeli nie została nadana - przynajmniej centralna).
http://www.pzszach.pl/index.php?idm=5&idm2=187
Komunikat Skarbnika PZSzach

Usunięcie osoby z pliku z zaległościami nastąpi w przypadku:
  1. Przesłania informacji o dokonanej wpłacie i zweryfikowaniu jej przez biuro
  2. Uregulowania zaległej opłaty
  3. Przesłanie kserokopii stron 0-1 + 8-9 legitymacji szachowej zawodnika potwierdzonej przez przedstawiciela związku wojewódzkiego.
  4. Pisemnej/mailowej rezygnacji z nadanego tytułu/kategorii – wówczas zostanie dokonana odpowiednia korekta w Centralnym Rejestrze.
Skarbnik PZSzach
Bogdan Jeżak

rutra napisał(a):Czyli mamy kolejny absurd. Ktoś powiedzmy ma I kategorie, zrzeknie się tej kategorii i będzie kosił kase w grupie do rankingu PZSzach 1799 np. Rudnik gr. B.
Jeżeli kategoria nie została nadana, to jej się nie ma (a opłata jest ostatnim warunkiem nadania kategorii). Norma to nie kategoria.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez kocur » 15 wrz 2012, 15:53

kolokwium napisał(a):Jeżeli kategoria nie została nadana, to jej się nie ma (a opłata jest ostatnim warunkiem nadania kategorii). Norma to nie kategoria.

Brydżyści to prymitywna nacja. Organizatorzy turniejów przesyłają wyniki do CEZARa (system ewidencji brydżystów) i jak delikwent uzbiera odpowiednią liczbę punktów klasyfikacyjnych, to mu się automatycznie właściwy współczynnik klasyfikacyjny i tytuł w profilu pojawia. U szachistów nadanie kategorii pewnie musi mieć uroczystą oprawę, stąd dodatkowe opłaty

http://www.youtube.com/watch?v=GICUydllsH0
kocur

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 177 razy

Postprzez ooooo » 15 wrz 2012, 16:16

kolokwium napisał(a):Dlatego jak ktoś nie chce być "uszczęśliwionym", to należy zrezygnować z przyznania kategorii.

Ale przez chwilę będzie ;)

Dziwi mnie zapis o zrzeczeniu się kategorii.Czyżby miało to jakieś inne zastosowanie, niż przypadek, który tu omawiamy?
A może PZSzach liczy, że ktoś się zrzeknie, potem drugi raz zdobędzie i drugi raz zapłaci? :D
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 155 razy
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 15 wrz 2012, 16:36

Nie można zrzec się z kategorii, lecz z przyznania kategorii. Jest to pewna różnica. Kategoria nie jest nadawana automatycznie lecz poprzez decyzję odpowiedniej komisji (wojewódzkiej lub PZSzach).
Tak jak dałem przykład z talonem na cukier i cukrem. Można zrzec się talonu (prawa do nabycia cukru), ale nie z cukru (po jego zakupie - bo to spekulacja i obrót towaru bez zezwolenia). :*
kolokwium
Moderator

Postprzez chesspawn » 15 wrz 2012, 16:48

Poruszę jeszcze inną kwestię tym razem odnośnie zawodników zagranicznych. Otóż dlaczego nie jest uregulowane przeliczanie na polski ranking krajowy, a chodzi głównie o turnieje w których można zdobywać kategorie.

Załóżmy, że jest zawodnik zagraniczny, który oczywiście jest bez kategorii i ma przykładowo elo 1888. W takich sytuacjach jedni sędziowie uznawają ranking krajowy 1000 bo bez kategorii (co jest dość krzywdzące dla tych którzy z takim zawodnikiem by zagrali), a drudzy taki sam ranking krajowy jaki ma zawodnik elo, czyli w tym przypadku ranking krajowy wynosi też 1888.

Bardziej skomplikowane jest jeszcze odróżnianie zawodników zagranicznych, którzy mają swoje kategorie (np: Czechy) od tych którzy w ogóle nie mają kategorii (np: Niemcy). Bo jeśli zawodnik zagraniczny ma kategorię w swoim kraju np III to przeliczamy to na ranking nasz polski 1600 czy przeliczamy to z rankingu jaki ma zawodnik, lecz w tym przypadku są to rankingi krajowe, ale ruchome, a nie stałe jak u nas.

Do tego wątku dodam jeszcze, że nie wiem czy zawodnicy zagraniczni, którzy zdobywają kategorie polskie w szczególności na szczeblu okręgowym mają być uznawane w polskim rejstrze, gdyż jedne związki okręgowe to zatwierdzają, a inne nie co powoduje spory zamęt. To też powinno być uregulowane powszechnie na tak albo na nie, aby uniknąć wszelkich niejasności.
chesspawn
Partner

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 47 razy

Postprzez ooooo » 15 wrz 2012, 17:09

kolokwium napisał(a):Nie można zrzec się z kategorii, lecz z przyznania kategorii. Jest to pewna różnica. Kategoria nie jest nadawana automatycznie lecz poprzez decyzję odpowiedniej komisji (wojewódzkiej lub PZSzach).
Tak jak dałem przykład z talonem na cukier i cukrem. Można zrzec się talonu (prawa do nabycia cukru), ale nie z cukru (po jego zakupie - bo to spekulacja i obrót towaru bez zezwolenia). :*

Bogdan Jeżak napisał(a):Pisemnej/mailowej rezygnacji z nadanego tytułu/kategorii – wówczas zostanie dokonana odpowiednia korekta w Centralnym Rejestrze.

Nadanego, czyli takiego który już został nadany. Wytłumaczenie jest więc nieścisłe.

Tytuł może być nadany ale nie zatwierdzony.
Przykład z CR http://www.cr-pzszach.pl/ew/viewpage.ph ... a_kat=true
Tytuł M Data nadania 2012-09-12 Status Niezatwierdzona

I zatwierdzonego już nie można się zrzec, dobrze rozumiem?
ooooo

Postprzez kolokwium » 15 wrz 2012, 17:44

• Nieutytułowany zawodnik zagraniczny, ma ranking PZSzach taki jakie elo. Jeżeli nie ma elo, to jezeli ma ranking/kategorię krajowy to powinno się odpowiednio przeliczyć na ranking PZSzach.
  • Kategoria jest tytułem wewnątrzorganizacyjnym PZSzach, należy się członkom bezpośrednim lub pośrednim PZSzach (członek pośredni to np. zawodnik w klubie należącym do PZSzach).

PS
Odnośnie terminologii nadawania, zatwierdzania to jest to gra słów. Ja bym interpretował inaczej: zatwierdza się normę, a kategorię nadaje (na podstawie zatwierdzonych norm, dwóch a bywa że nawet trzech). Ciekawi mnie, czy kategoria zatwierdzona (a wg mnie nadana) na podstawie wyniku sportowego, też podlega opłacie).
Ale od terminologii są "mądre głowy" w Zarządzie. Według zapisów w CR, to nie można się zrzec zatwierdzonej kategorii.
kolokwium
Moderator

Postprzez ooooo » 15 wrz 2012, 19:54

kolokwium napisał(a):Nieutytułowany zawodnik zagraniczny, ma ranking PZSzach taki jakie elo.

Czy zatem zawodnik zagraniczny z tytułem międzynarodowym powinien mieć przypisany ranking PZSzach taki, jak dla zawodnika krajowego (GM=2500 itd.)? Bo widziałem przypadki, że mają wpisany ranking PZSzach taki jak elo.
ooooo

Postprzez rutra » 15 wrz 2012, 22:01

A co z zawodnikami polskimi, którzy do tej pory grali tylko za granicą (a jeśli w Polsce to tylko szachy szybkie) i nie mają tytułu (od CM do GM), ale mają ranking elo? Czy ich rPZSzach powinien być równy 1000?
rutra

Podziękował : 1690 razy
Otrzymał podziękowań: 2155 razy
Ranking: 1584

Postprzez kolokwium » 16 wrz 2012, 00:23

ooooo napisał(a):
kolokwium napisał(a):Nieutytułowany zawodnik zagraniczny, ma ranking PZSzach taki jakie elo.

Czy zatem zawodnik zagraniczny z tytułem międzynarodowym powinien mieć przypisany ranking PZSzach taki, jak dla zawodnika krajowego (GM=2500 itd.)? Bo widziałem przypadki, że mają wpisany ranking PZSzach taki jak elo.
Nie pisałem o zawodnikach utytułowanych :*

Na podstawie Informacje o zmianach w Regulaminie Klasyfikacyjno-Rankingowym PZSzach
Zawodnika z tytułem międzynarodowym, nie mającego rankingu FIDE, przyjmuje się do celów klasyfikacyjnych z rankingiem PZSzach równym rankingowi mistrza krajowego.
Wiadomo, że jak zawodnik utytułowany nie ma rankingu FIDE, to znany jest jego ranking PZSzach.

rutra napisał(a):A co z zawodnikami polskimi, którzy do tej pory grali tylko za granicą (a jeśli w Polsce to tylko szachy szybkie) i nie mają tytułu (od CM do GM), ale mają ranking elo? Czy ich rPZSzach powinien być równy 1000?
Jeżeli nie mają nadanej kategorii, to nie mają. Aby kategoria była nadana z turnieju zagranicznego, musi odpowiedni wniosek dotrzeć do odpowiedniej komisji (i ewentualne opłaty).
Również grając w Polsce można mieć elo i nie mieć kategorii.

Tak czy siak, Regulamin klasyfikacyjno-rankingowy Polskiego Związku Szachowego na stronie PZSzach http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm ... 5&idm3=224 jest nieaktualny, dlatego nie mogę powiedzieć, o szczegółach i niuansach regulaminowych. Tą wiedzę powinny mieć osoby zatwierdzające zmiany, oraz trudniące się klasyfikacją w odpowiednich komisjach.
Nie wiem też, dlaczego po tylu latach w/w regulamin nie jest aktualny (jak i zaktualizowane przepisy gry).
http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm=4&idm2=125
Uwaga ! nastąpiła zmiana Kodeksu Szachowego, w najbliższych dniach kodeks zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji. Na dole strony aktualne przepisy do pobrania
Data utworzenia: 2009-07-22

Do tego tematu nawiązuje walka o zróżnicowanie opłat w zależności od tempa gry (i poziomu zawodników - ich rankingu) jaką przedstawił na forum dolnośląskim Robert Korpalski
http://www.dzszach.home.pl/forum/index.php?topic=881.0
Z korespondencji (i decyzji Zarządu) wynika, iż wysokość opłat ustala nie FIDE lecz PZSzach :*
Ostatnia wiadomość w temacie (11.18.2010, 12:14 )
Otrzymałem, przed chwilą, następujące wyjaśnienie dotyczące uzależnienia opłat od ilości rund, a nie od tempa gry, związanego z poziomem rankingowym turnieju:

Tak daleko idące rozwiązanie może stanowić problem dla automatycznego naliczania opłat w CR . Może być dużo pomyłek w naliczniu wysokości opłat przez organizatorów co przysporzy dużo dodatkowej pracy i opóżni wysyłkę turniejów do FIDE. Myślę że zróznicowanie opłat w zależności od ilości rund w roku 2011 jest już jakimś krokiem naprzód.
Według mnie, stworzenie odpowiedniego oprogramowania na serwerze nie powinno sprawiać kłopotu. CAP jest bardziej skomplikowany. Dla mnie jest to odpowiedź z cyklu: "wymówka zawsze się znajdzie".
kolokwium
Moderator

Postprzez ooooo » 16 wrz 2012, 10:23

kolokwium napisał(a):Nie pisałem o zawodnikach utytułowanych

Pisałeś. Nie wprost, ale pisałeś

Zaznaczenie, że chodzi o nieutytułowanych sugeruje, jakoby w przypadku utytułowanych było inaczej
kolokwium napisał(a):
Zawodnika z tytułem międzynarodowym, nie mającego rankingu FIDE, przyjmuje się do celów klasyfikacyjnych z rankingiem PZSzach równym rankingowi mistrza krajowego.

Wiadomo, że jak zawodnik utytułowany nie ma rankingu FIDE, to znany jest jego ranking PZSzach.

Nie jest sprecyzowane czy chodzi tutaj o zawodników zagranicznych, czy o krajowych...
A czy wiadomo co jeśli zawodnik utytułowany ma ranking FIDE?
ooooo

Postprzez kolokwium » 16 wrz 2012, 11:55

• Bo jest inaczej jak utytułowany nie ma elo :)
  • Zawodnik krajowy (POL) zawsze ma jakiś ranking PZSzach, albo 1000 (bk) albo z innych wyznaczników (kategoria/tytuł).
  • Jak ma tytuł, to ranking przynależny tytułowi :)
    I tutaj jest paradoks. Jak ktoś ma kategorię lub tytuł, to ranking mu się obniża lub podwyższa, a jak nie ma to przepisuje.
    Czyli bk może mieć 1541, a am Kramnik 2500.
kolokwium
Moderator

Postprzez AuroraBorealis » 23 wrz 2012, 00:18

Kategoria z 5 partii... matko, czego ja dozylem.....
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy
Ranking: 2120

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach