Szybkie przyswajanie informacji z tekstu

Moderator: kolokwium

Szybkie przyswajanie informacji z tekstu

Postprzez acidnuke » 09 sie 2012, 13:32

Witam, gram w szachy dla towarzystwa i dlatego że można dzięki nim rozwijać zdolność myślenia.
Od jakiegoś czasu wziąłem się na poważnie za trening szachowy i już widzę minimalne efekty w dniu codziennym, np. poprawa pamięci.

Niestety od dłuższego czasu nie mogę poradzić sobie z problemem, którym jest niezadowalająca mnie zdolność czytania. Szybko się rozpraszam, gubię wątek, czasem przekręcam wyrazy i ogólnie zajęcie to sprawia mi dość spory wysiłek. Piszę na tym forum, bo jest tu sporo sympatyków rozwoju intelektu, pewnie coś będziecie wiedzieć.

Co waszym zdaniem wpływa korzystnie na zdolność czytania, jakie techniki, ćwiczenia polecacie? Jest trochę literatury na ten temat, ale szczerze mówiąc zawiodłem się na niej, bo jest nastawiona komercyjnie a nie na profesjonalizm. Liczę na rozwój tematu, będę starał być tu na bieżąco.
acidnuke

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: mistrzpyrokar

Re: Szybkie przyswajanie informacji z tekstu

Postprzez thinkerteacher » 09 sie 2012, 17:11

Masz na myśli zdolność czytania czy rozumienia? Po polsku czy w obcym języku? Książki luźne czy zbiory zadań? Pytań jest dużo więcej ;)

Jak dla mnie przyswajanie informacji z tekstu powinno mieć pewien CEL i sens. Jeśli czytam na temat postępu, to staram się koncentrować nie na tekście, lecz na SENSIE tego co chce autor przekazać. Moim zdaniem warto robić co chwilę jakieś notatki i wypisywać wnioski czy też słowa-klucze. Czasami czytam kilka razy ten sam fragment, dotąd aż wbije mi się do głowy i zrozumiem jego sens.

Bardzo często lubię czytać "na luzaka". Biorę książkę, otwieram na interesującym mnie temacie (lub jego fragmencie) i czytam tak, aby mieć radość z czytania i poznawania lub odkrywania czegoś po raz kolejny.

Z kolei najtrudniej czyta mi się moje własne teksty, bo nie bardzo rozumiem co autor chce przekazać. Niby jakiś wątek jest, ale celu wypowiedzi tak naprawdę często nie widać. Pomimo tego staram się pisać, a nawet - ba! - publikować, to co w głowie uda mi się stworzyć.

Osobiście nie potrafię czytać (a ze zrozumieniem to już niemal wcale!), ale nie robię z tego problemu: cieszę się tym co czytam, często nie rozumiejąc o co tak naprawdę chodzi. Najbardziej ułatwia mi jednak rozumienie tekstu - wyłapywanie tego do czego zmierza autor. Jeśli tekst jest dobrze napisany, to czyta mi się go tak jakby nie było kompletnie konieczności (wysiłku) myślenia.

Lubię czytać po angielsku, bo wtedy nie muszę zbytnio się męczyć. Z kolei po polsku gdy czytam, a nie są jakieś głębsze treści, to mam wrażenie, że cała treść przelatuje mi przez głowę (jak kto woli - umysł), tak jakby było to dziurawe wiadro. Natomiast inspirujące teksty tak na mnie działają, że czuję, iż myślenie i przetwarzam dwutorowo (tak, bardzo podobnie jak procesor 2-rdzeniowy).

I wreszcie: im więcej czytam tym łatwiej mi się czyta. Im bardziej skupiam się na tym co czytam, tym więcej rozumiem. Im więcej rozumiem, tym więcej pojawia się kolejnych pytań. Im więcej pytam, tym więcej chcę wiedzieć. A im więcej chcę wiedzieć, tym więcej czytam. Nie wiem czy to ma sens, ale dla mnie ma to dużą korzyść.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 9097 razy
Otrzymał podziękowań: 1215 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 09 sie 2012, 17:40

Kiedy czytałem Lalke, która ciągnęła się jak flaki z olejem (z całym szacunkiem dla Prusa i dla tych co lubią czytać) też niebardzo rozumiałem co czytam. Niby wszystko było normalnie napisane bez archaizmów, ale to się wszystko potem myliło. Cóż jak się czyta, bo się musi, a nie bo się chce to czasem ciężko zrozumieć to co się czyta. Niemniej jednak jak ktoś dużo czyta to pewnie nie ma z tym problemu. Ja książki szachowe rozumiem jak czytam, oczywiście nie jestem w stanie podać streszczenia szczegółowego "Graj jak arcymistrz" czy analizy konkretnej wyszukanej końcówki z książki B. Zerka - końcówki cz. I. Myślę, że najlepiej jest po prostu skupić się na tym co się czyta i starać sie to zrozumieć. Jak nie wyjdzie to można spróbować drugi a nawet trzeci raz przeczytać, później już będzie łatwiej.
rutra

Podziękował : 1702 razy
Otrzymał podziękowań: 2190 razy
Ranking: 1584

Postprzez Horacy » 09 sie 2012, 17:49

Ja ze swojej strony polecam jakiś specyfik na pamięć. W aptece bym spytał o coś na poprawę pamięci ale z kawą bym nie przesadzał, choć warto ją pić. Herbata zielona (w biedronce kosztuje 2zł) pomaga się skupić dosyć dobrze (choćby na treści książki) wiem bo pijąc czułem lepszy efekt.
Horacy

Postprzez kocur » 09 sie 2012, 17:55

rutra napisał(a):Niby wszystko było normalnie napisane bez archaizmów, ale to się wszystko potem myliło.

Spróbuj tego:
iste linea były drzewie y na nic się zdało ich skrobanie musiałem ie tedy przeskiknącz a ieszli k temu najdą one Karty kiedy je zapiszę kanclerz nic z nich nie wyrozumie iżci tym językiem gadają ludzie z Fraskety atoli żadny nim nie pisał
lecz ieszli nikto nie wyrozumie zgadną zrazu iże to ia bo wszyscy gadają że we fraskecie używają niekrześcijańskiego języka trzeba mi tedy dobrze one przytaić do kaduka co za utrapienie z tym pisaniem bolą mnie wszytkie palce
ociec moi Galiaudo wżdy mi powtarzał iże to ani chybi dar od Świętej maryy z Roboreto że iuże ako pacholik ledwom usłyszał pięńć piąć V słów zaraz odrzekalem tąż mową czy to z Terdony czy z Gavi czy nawet z Mediolanum gdzie do gadania używają Ydioma gorszego niźli psi y kiedym pierwszy raz w życiu uźrzałem alamanów gdyżci oblegali Terdonę wszyscy Giusche y gburniy y mówili rausz y min got nim minęło pół dnia też gadałem raus y Maingot takoż oni zasię rzekli Kint wyszperuj nam piękną Froume byśmy uczynili z nią co trza mniejsza czy się godzi dość rzec nam kamo iest sami iuż się zajmiemy resztą
ale co to Froume spytałem y odparli białogłowa dama niewiasta du verstan y pokazywali rękami wielgie piersi bo w tym obleganiu feminae to rzadkość te z Terdony są w środku y kiedy tam wejdziemy będziemy wiedzieli co robić lecz teraz te spoza murów zgoła się nie pokazują y bluźnili że nawet ia dostawałem kapłonowej skórki
cni zasrani szwabi chyba nie myślicie że powiem gdzie są Froume nie iestem śpiegiem a walcie se kunia
o matuchno moia wżdy czasem biją
biją czy zabiją czy necabant nie piszę po łatinie choć rozumiem łatinę bo naumiałem się czyść z jednej łatińskiej librum y kiedy mówią do mnie po łatinie poimuię ale nie wiem iak pisać verba
o Boże nigdy nie wiem czy ma być equus czy equum y mylę się raz po raz bo u nas kuń to zawsze będzie śkapa y nie mylę się nigdy bo nikto nie pisze cuń a nawet nie pisze nic bo nie umie
ale tym razem poszło dobrze y niemce ani mnie tknęli bo wtedy właśnie przyszli milites y jęli krzyczeć dalej idziem do szturmu y była straszna konfuzyja y nie rozumiałem iuż tych accidens z tarczowniki które szli tędy y infanteryja która szła owędy y zewsząd trąby y wszędy drewne baśty śmigłe iak drzewa w Burmii y na nich niby na wozach balistarze y procarze y insze z drabinami y pierszyło na nich bełtów iako grad y ci co ciskali kamienie jakby srogą Warzechą y chełściły mi nad głową wszytkie osęki które tortończycy miotali z murów, co za battualia!

:)
kocur

Otrzymał podziękowań: 178 razy

Postprzez kolokwium » 09 sie 2012, 18:01

Przed czytaniem browara i batona, w trakcie browar i pudełko pierników (lub kilka tych zestawów jak dłuższy tekst). Po przeczytaniu seta, toaleta i na imprezkę z tańcami. Rano powinno się w głowie wszystko ułożyć.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2338 razy
Otrzymał podziękowań: 2499 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez thinkerteacher » 09 sie 2012, 18:29

Drinka w czasie poważnej partii na FICS (najczęściej ligowej) to próbowałem. Jednak sposobu powyżej Tomaszu to chyba bym się nie odważył. Nie lubię zbytnio pierniczyć a i browary omijam z daleka. Seta i imprezka jednak wydają się być całkiem na miejscu... tylko pytanie czy po przeczytanej książce, przed czy w trakcie? ;) :).

Ja zwykle staram się nie czytać tego co nie muszę i/lub nie lubię - wówczas wskaźnik zrozumienia jest dużo wyższy. Z tego co kiedyś czytałem, to tak zwane aktywne czytanie bardzo mocno pomaga polepszać wyniki związane ze zrozumienie oraz zapamiętaniem tekstu. Dla mnie najbardziej istotne jest jednak to, aby nie czytać w stanie, gdy człowiek zupełnie się do tego nie nadaje lub gdy warunki nie pozwalają. Jeśli zaś uniknie się przeszkadzaczy to wystarczy tylko zaangażowanie, ciekawość i aktywne pochłanianie tekstu - reszta zwykle sprzyja pomyślnym wiatrom :) ;)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez acidnuke » 09 sie 2012, 21:18

Widzę, że forum trzyma poziom, ciekawe odpowiedzi otrzymałem. Odezwę się za jakiś czas w tym wątku i dam znać, czy trening szachowy zwiększył moją zdolność rozumienia tekstu. Z racji tego że dopiero zaczynam. Ale efekty są, w Chess Colors Speed Quiz mam już 43s, będę się starał polepszyć czas. :D

Z literatury czytam tylko książki naukowe, beletrystyka mnie nie pociąga ostatnio. Może kiedyś po nią sięgnę, ale na razie mi szkoda czasu. Myślę, że dużo zależy od naładowania tekstu informacjami. Jak jest skompresowane dużo informacji, to żeby wykryć wszystkie możliwe znaczenia, trzeba by przeczytać kilka razy. Trudność tekstu ma duże znaczenie. Myślę, że od siebie powinienem dodać problemy ze wzrokiem, to też robi swoje jak się ma zmęczone oczy.

Napisałbym coś jeszcze, ale mnie ciągnie na off-topowanie.
acidnuke

Otrzymał podziękowań: 3 razy
kurnik.pl: mistrzpyrokar

Postprzez ŁowcaAndroidów » 09 sie 2012, 21:45

Ja natomiast polecam "przedawkowywać" magnez. Zawsze czytam ulotki i stosuję 3Xdawkę na ulotce.

Przykładowo :http://www.doz.pl/apteka/p12832-Bilomagnez_kapsulki_30_szt - 3 razy dziennie po 1 tabletce polecają. Więc aplikujemy 3 razy po 3 tabletki. Efekt widać po 2 tygodniach... Polecam.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 582 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez ziz99 » 09 sie 2012, 21:54

Ciekawe linki (wideo) o koncentracji:

http://fitnessmozgu.pl/koncentracja-i-motywacja

Na dłuższą metę koncentracji sprzyja np. żonglerka i trening pamięci na bazie wyobraźni (mnemotechniki). Do tego oczywiście techniki szybkiego czytania.

Różne gry na poprawę koncentracji:

http://www.improvememory.org/games
ziz99

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez AuroraBorealis » 11 sie 2012, 15:27

Czaturanga napisał(a):Ja natomiast polecam "przedawkowywać" magnez. Zawsze czytam ulotki i stosuję 3Xdawkę na ulotce.

Przykładowo :http://www.doz.pl/apteka/p12832-Bilomagnez_kapsulki_30_szt - 3 razy dziennie po 1 tabletce polecają. Więc aplikujemy 3 razy po 3 tabletki. Efekt widać po 2 tygodniach... Polecam.

Te "efekty" to tak naprawde... efekt placebo. Nadmiar magnezu jest szybko wydalany z moczem.
AuroraBorealis

Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 444 razy
Ranking: 2120

Postprzez thinkerteacher » 11 sie 2012, 17:42

Tak czy inaczej udowadniano wielokrotnie, że efekt placebo może być tak samo silny jak realny specyfik! Kwestia wiary albo jak kto woli potęgi wia(g)ry ;) :D
thinkerteacher

Postprzez Horacy » 11 sie 2012, 19:33

Jeśli chodzi o koncentracje to na pewno zielona herbata pomaga się skupić. Mi pomaga, 3 na dobę i lepiej się gra. Kawa w za dużych ilościach (mnie przynajmniej) usypia. Herbata dostępna w Biedronce. Kilkadziesiąt saszetek kosztuje 1zl99gr ;) Więc się opłaca. Nie wiem jak żeń-szeń pomaga, ale też ponoć jest dobry. Pamicon do kupienia w aptece, stosował ktoś?
Horacy

Postprzez gm2701 » 11 sie 2012, 19:50

Są różne techniki na koncentrację. Mi najlepiej pozbierać myśli do "kupy" przy muzyce tudzież patrząc na krajobrazy jakie mnie otaczają, zieleń, drzewa, krzewy, ptaki, niebo i wpatrując się w to wszystko następuje u mnie kompletne wyciszenie i wówczas mogę się za coś wziąć. Nie wiem jak u większości, ale mi browar pomaga utrzymać koncentrację czy też jakiś baton jak tu wyżej kolega moderator wspomniał. ;-)
Ostatnio edytowany przez gm2701, 11 sie 2012, 19:51, edytowano w sumie 1 raz
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 316 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez ŁowcaAndroidów » 11 sie 2012, 19:50

Ja właśnie zaserwuje sobie KP (skrót od kofeinowa petarda). Czy zadziała na moją koncentrację? tego nie wiem. Wypije i nie będę senny a przy okazji prześledzę co tam Kingscrusher przez ostatnie 3 dni dodał.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 582 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Następna strona

Powrót do Hydepark