Ale offtop się tu robi

Moderatorzy: zwariowany_mszak, myllyniemi
barbara1570 napisał(a):---
Artur wlacz na chwile logike...
Dlaczego w komentowanej jednej partii szachowej u Karpowa jest 15 Diagramow szachowych?
Od razu Tobie odpowiem dlaczego!
Dlatego by czytelnik jak najwiecej zrozumial z danej partii szachowej.
--
Teraz inny przyklad.
W zadaniu 15 posunieciowym jest diagram gdzie pisze mat w 15 posunieciach.
Tego zadania nikt nie rozwiaze... po 2 miesiacach jest rozwiazanie , ale tylko 5 procent czytelnikow bedzie ogladac rozwiazanie z tego 1 procent zrozumie o co chodzi w tym zadaniu.
Dlatego trzeba pokazywac zadania z rozwiazaniem oraz z pozycja koncowa z matem.
O takim sposobie nauki szachow juz pisali 100 lat temu ... tylko kto w Polsce o tym wie , moze kilka osob....
----
Edukacja szachowa jest najwazniejsza w Szachach! Edukacja szachowa przez fachowcow...
barbara1570 napisał(a):--------
--- Matowanie na ekranie
10 - P1133075
-- Autor : Alexandr Sygurow
---- Wolshskaja kommuna 2000
--
Mat w 3 posunieciach --- #3
Rozwiązanie: 1. Se6! tempo
1. ... Kf6 2. Hg5+
2. ... Kf7 3. We7--- mat ----- Diagram --3
1. ... Ke4 2. Hf4+
2. ... exf4 3. Sd4 --- mat ----- Diagram 2
1. ... Kg6 2. Hg5+
2. ... Kf7 3. We7#
2. ... Kh7 3. Hg7/h5#
-Siatka matowa -- 3. Sd4#! ---- --- siatka matowa -- 3. We7#!
--2____3
Trzychodowka dla szachistow poczatkujacych --- Relaks Szachowy nr.3
---------
myllyniemi napisał(a):[...]
Zadanie pierwsze pochodzi z tej epoki, w której w zakresie kompozycji dwuchodówek królowała szkoła nowoamerykańska, a najnowsze szlaki w problemistyce wytyczali członkowie członkowie grupy Good Companion, zrzeszającej ówczesne największe postacie.
Mówiąc najogólniej, był to czas eksperymentowania, łączenia ze sobą różnych mechanizmów zadaniowych, a także poszukiwania nowych dróg. W związku z tym organizowano liczne konkursy o ściśle określonej tematyce, przykładowo konkurs zadań, w których trzeba było podjąć problematykę łączenia półzwiązania i uwolnienia białej bierki.
Jeden z takich pomysłów brzmiał: stworzyć zadanie, którego istotę będą stanowić przesłony, wykonane tylko przez czarne piony.. Oczywiście, za każdą przesłoną białe prezentują inną odpowiedź. Powyższa kombinacja stanowi również treść tematu Magee, od nazwiska amerykańskiego kompozytora.
Spośród wszystkich uczestniczących problemistów, to właśnie włoski kompozytor osiągnął rekordową ilość, bo aż sześciu przesłon, co zagwarantowało mu zwycięstwo w konkursie.
Alberto Batori, Good Companion 1919, I nagroda
[FEN "4RKN1/1p1p1Pp1/q6p/p1r2k1P/P2PN1Rb/2p3pP/Q1P3P1/8 w - - 0 1"]1. Qc4! {Tempo. Gra poboczna nas w tym przypadku nie interesuje, zajmijmy się grą pionów z kolumn "b", "d" i "g" stanowiącą istotę kombinacji :} b5 2. Qf1 {Z innych wariantów tematycznych: 1...b6 2. Sd6#, 1...d6 2. He6#, 1...d5 2. We5#, 1...g6 2. Sxh6#, 1... g5 2. Se7#}
Do specyfiki pionów zaliczymy również możliwość promocji na dowolną figurę po dojściu do pierwszej linii obozu przeciwnika. Ten fakt nie uszedł także uwadze kompozytorom, którzy w swoich pracach chętnie wykorzystują motyw słabej promocji; W grze praktycznej zwykle promujemy na najsilniejsze figury, ale w danym zadaniu może się okazać, że promocja na hetmana nie prowadzi do zamatowania w określonej liczbie posunięć.
Z podobnego założenia w swojej dwuchodówce wyszedł radziecki arcymistrz kompozycji:
Лев Ильич Лошинский (Lew Ilicz Łoszyński), Szachmaty 1935 I nagroda
[FEN "1Nnkbq2/Pp1P1P2/1bn2R2/2R2BN1/K1p4B/p3r3/8/4r3 w - - 0 1"]{Dość ciężka pozycja, po ustawieniu bierek można wnioskować, że wstęp i ewentualna groźba będzie związana z grą baterii:}1. Rd6 {z groźbą 2. Se6# i gra bateria goniec-skoczek. Czarne w obronie mogą przesłaniać diagonalę lub uciekać królem:}N8e7 {trzeba łapać pole c7, tak więc:} 2. dxe8=N {z innych wariantów: 1...Kc7 2. d8=H#, 1...Ke7 2. dxc8=S#, 1...He7,We7 2. dxc8=H#, 1...S6e7 2. dxe8=H# co daje nam w ostatecznym rozrachunku pięciokrotną przemianę, co jak na jednego piona w dwuchodówce to duża ilość.}
[...]
thinkerteacher napisał(a):Jeśli ktokolwiek z was sądzi, że Władek będzie się bawił w jakąś złożoną formę przekazu (prócz diagramów i tekstu, które obecnie publikuje) to ma NIEREALNE oczekiwania. Od tego jest administracja forum (moderatorzy).
rutra napisał(a):i z tego tematu ktoś, jakiś moderator będzie wyciągał diagramy i to ładnie poprawi
thinkerteacher napisał(a):PS. Jeśli ktokolwiek z was sądzi, że Władek będzie się bawił w jakąś złożoną formę przekazu (prócz diagramów i tekstu, które obecnie publikuje) to ma NIEREALNE oczekiwania.
keino napisał(a):Popieram gutiego w 100%.Tak trudno jest się zalogować i kliknąć na "zobacz posty od ostatniej wizyty" ? Psy gończe,k...wa jego mać!!!
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości