Indywidualne Mistrzostwa Polski 2020 systemem pucharowym

Moderator: ŁowcaAndroidów

Indywidualne Mistrzostwa Polski 2020 systemem pucharowym

Postprzez biesy » 07 sty 2020, 13:32

Prezes Jedynak ze swoim zespołem zaczynają przechodzić do natarcia i już mamy pierwsze efekty, najważniejsze wydarzenie szachowe w Polsce indywidualne mistrzostwa kraju w formule pucharowej http://pzszach.pl/2020/01/03/nowy-regul ... lski-open/
FIDE już kiedyś takie eksperyment zrobiło i szybciochem się z niego wycofało, a przecież tysiąc razy lepszym rozwiązaniem byłby turniej pretendentów i mecz o tytuł mistrza Polski wzorowany na tym fidowskim ale system pucharowy???? ciekawe czym nas jeszcze zaskoczy ta ekipa???

kawa stygnie, smacznego
biesy

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Ranking: 0

Re: Indywidualne Mistrzostwa Polski 2020 systemem pucharowym

Postprzez redjok » 07 sty 2020, 23:38

Przyznam szczerze, że jestem zaszokowany i zdumiony. Nie wiem co złego jest w kołówce w której prawo gry posiada 10 najsilniejszych zawodników w Polsce tak jak było to w 2019 np https://www.chessmanager.com/pl/tournam ... 424043008/
W mojej ocenie system się sprawdzał i nie było potrzeby przy nim mieszać.
redjok
Administrator

Podziękował : 537 razy
Otrzymał podziękowań: 598 razy
FICS: redjok

Postprzez hal » 09 sty 2020, 16:48

System pucharowy systemem pucharowym, ale mam poważne wątpliwości co do regulaminu:
1.Moim zdaniem danie możliwości wolnego losu jest błędem i wypaczeniem idei sportu. W rozgrywkach sportowych wszyscy uczestnicy powinni mieć równe szanse (na tyle na ile to możliwe). Tu nie ma żadnego problemu, by grało 16 zawodników, bo zawsze są rezerwowi.
2.Sformułowanie punktu 6.2.3. jest mało precyzyjne. Lepiej napisać "zawodnikowi grającemu czarnymi wystarczy remis do wygrania meczu".
3.Losowanie numerów 5-16 też narusza zasady sportowe. System pucharowy to rozstawienie zawodników według jakiegoś kryterium. W tym wypadku najlepszym jest kryterium rankingowe. W przypadku losowania może nastąpić np kojarzenie rankingów 1-5, już w pierwszej rundzie. A może być też kojarzenie 15-16.
hal

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 60 razy
kurnik.pl: itor

Postprzez ooooo » 14 sty 2020, 18:00

hal napisał(a):3.Losowanie numerów 5-16 też narusza zasady sportowe. System pucharowy to rozstawienie zawodników według jakiegoś kryterium. W tym wypadku najlepszym jest kryterium rankingowe. W przypadku losowania może nastąpić np kojarzenie rankingów 1-5, już w pierwszej rundzie. A może być też kojarzenie 15-16.

Ten punkt jest żywcem wzięły z cyklu Grand Prix FIDE, gdzie właśnie w ten sposób układano drabinkę.
Realnie rzecz biorąc zawodnik mający 15-16 ranking miałby jechać przez pół Polski i wiedziałby, że zagra z Jankiem albo z Radkiem i po dwóch dniach ma wracać do domu z pustymi rękami. Znaleźli by się chętni?
Myślę, że sprawiedliwym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie grup eliminacyjnych (przykładowo po 4 graczy każdy z każdym) i na podstawie wyników takich eliminacji rozstawienie do ćwierćfinałów.
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 156 razy
Ranking: 1800

Postprzez rutra » 14 sty 2020, 21:16

ooooo napisał(a):Realnie rzecz biorąc zawodnik mający 15-16 ranking miałby jechać przez pół Polski i wiedziałby, że zagra z Jankiem albo z Radkiem i po dwóch dniach ma wracać do domu z pustymi rękami. Znaleźli by się chętni?

Tak ;)
rutra

Podziękował : 1702 razy
Otrzymał podziękowań: 2193 razy
Ranking: 1584

Postprzez kolokwium » 14 sty 2020, 23:19

Meczu z TAKIM arcymistrzem nie można odpuścić.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2347 razy
Otrzymał podziękowań: 2512 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez AuroraBorealis » 15 sty 2020, 13:24

Kto w ogóle napisał ten regulamin? I dlaczego takie rzeczy nie są konsultowane ze środowiskiem? Tak ciężko zrobić ankietę w dobie mediów społecznościowych?
AuroraBorealis

Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 444 razy
Ranking: 2120

Postprzez kolokwium » 15 sty 2020, 16:03

Niektóre osoby nie lubią konsultować swoich pomysłów, a jak ktoś przekaże swoje uwagi, to "z definicji" je odrzucają. :/
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez hal » 22 sty 2020, 14:21

Robienie regulaminów, czy innych przepisów to sprawa skomplikowana. Choć oczywiście znajdą się jacyś kretyni, którzy powiedzą, że można dobre prawo napisać w dzień, czy dwa (łącznie z podpisem prezydenta). Jedną z podstawowych zasad pisania dobrego prawa są konsultacje i niewątpliwie wszyscy inteligentni ludzie o tym wiedzą. Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że w większości wypadków nie chodzi wcale o stworzenie dobrego prawa. A w tym wypadku konsultacje są nie tylko zbędne, ale i niepożądane.
hal

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 60 razy
kurnik.pl: itor

Postprzez ooooo » 30 sty 2020, 14:00

Zarząd wziął pod uwagę Wasze sugestie.
W nowej wersji regulaminu nie ma losowania numerów startowych, rozstawienie całego turnieju będzie według rankingu.
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 156 razy
Ranking: 1800

Postprzez biesy » 30 sty 2020, 15:33

Czy za wymyślanie tak głupich przepisów ktoś bierze pieniądze??? może się okazać, że jakieś umowy zleconka poszły
4.2.3. 2 zawodników (z pominięciem już uprawnionych), którzy uzyskali w polskich
openach (co najmniej 9-rundowych) rozpoczętych w roku poprzedzającym zawody
najwyższy wynik rankingowy FIDE (Rp), przy założeniu nieopuszczenia żadnej z
rund oraz rozegrania wszystkich partii z przeciwnikami posiadającymi ranking FIDE,
których średni ranking wynosił co najmniej 2380; partie wygrane walkowerem są
pomijane; nie stosuje się zmiany rankin
biesy

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez redjok » 31 sty 2020, 22:51

Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest napisanie prostych przepisów. Każdy przepisotwórca chce pokazać się z jak najlepszej strony (czytaj: pokazać, że może stworzyć tak zagmatwane regulacje, że nikt oprócz niego samego się w nich nie połapie).
Jeżeli ranking FIDE jest bezdyskusyjnie najistotniejszym elementem oceny siły gry zawodnika to oprócz Mistrza Polski, Mistrza Polski do lat 20 + np jakiejś dzikiej karty reszta wchodzi z rankingu (na jakiś określony miesiąc), temat jest załatwiony, przejrzysty i czysty. Jednak to tylko moje nic nie znaczące spostrzeżenia.
redjok
Administrator

Podziękował : 537 razy
Otrzymał podziękowań: 598 razy
FICS: redjok

Postprzez kolokwium » 01 lut 2020, 21:23

redjok napisał(a):Każdy przepisotwórca chce pokazać się z jak najlepszej strony (czytaj: pokazać, że może stworzyć tak zagmatwane regulacje, że nikt oprócz niego samego się w nich nie połapie).
Zapewne nie każdy ale większość.
kolokwium
Moderator

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach