Stworzenie własnej bazy debiutów - sposoby uporządkowania wi

Moderator: Rafcik

Stworzenie własnej bazy debiutów - sposoby uporządkowania wi

Postprzez rey » 11 gru 2019, 15:04

Od czasu kiedy zacząłem grać w szachy, co jakiś czas poczytam coś o jakimś debiucie, obejrzę film, poklikam w opening explorerze w lichess. Jakąś ideę załapię, jakieś posunięcia zapamiętam/zrozumię. Póki co wszystko jest w mojej głowie, ale po jakimś czasie ta wiedza się ulatnia.
Zastanawiam się, w jaki sposób tą wiedzę utrwalić. Zaznaczę, że nie mam tu na myśli doboru repertuaru debiutowego. Chciałbym zbudować coś w stylu swojej bazy debiutów, którą co jakiś czas mógł przeglądać i w prosty sposób odświeżać sobie tą więdzę.
Czy zapisywać w jakimś analogowym notatniku, tworzyć własne study na lichess, czy może użyć jakiegoś programu do robienia diagramów na podstawie początkowych posunięć.
Baza ta byłaby aktualizowana na bieżąco po partiach lub jakbym dowiedział się coś nowego z innych źródeł. Powinna dawać możliwość w prosty sposób zobaczenia jakiejś linii debiutowej i odgałęzień od niej.
Jakie Wy macie na to sposoby. Doradzicie coś?
rey

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Ranking: 0

Re: Stworzenie własnej bazy debiutów - sposoby uporządkowani

Postprzez BAROL » 11 gru 2019, 15:11

Przerzuć się na chess960 i po kłopocie.
Zamiast wykuwania na pamięć zaczniesz grać w szachy.
BAROL

Podziękował : 759 razy
Otrzymał podziękowań: 103 razy
Ranking: 1800

Postprzez rey » 11 gru 2019, 17:01

Dzięki BAROL za odpowiedź i radę, jednak nie do końca o to mi chodziło :) Nie chciałbym, żeby teraz rozpoczęła się dyskusja na temat wykuwania debiutów na pamięć, bo nie o tym ma być ten wątek, a i taką dyskusję wielokrotnie już tu można było zobaczyć. No i jak najbardziej się z tym zgadzam, żeby nie wykuwać bezsensownie debiutów na pamięć.
rey

Postprzez Grem » 12 gru 2019, 13:04

rey napisał(a):Czy zapisywać w jakimś analogowym notatniku, tworzyć własne study na lichess, czy może użyć jakiegoś programu do robienia diagramów na podstawie początkowych posunięć.
Baza ta byłaby aktualizowana na bieżąco po partiach lub jakbym dowiedział się coś nowego z innych źródeł. Powinna dawać możliwość w prosty sposób zobaczenia jakiejś linii debiutowej i odgałęzień od niej.
Jakie Wy macie na to sposoby. Doradzicie coś?

W analogowym notatniku chyba nie ma sensu, z każdym posunięciem rośnie lawinowo liczba wariantów, najpierw będą setki, tysiące, potem miliony więc trudno się potem w tym połapać jak i odnaleźć, już prędzej notatka na temat konkretnej linii, więc do takiego czegoś już lepiej użyć programu.

Robienie diagramów też mozolna praca z powodów jak wyżej, chyba że ograniczymy wybór do jakiegoś konkretnego wariantu (w celu wizualizacji), nie ma chyba programu takiego co zrobi to nam automatycznie, bo trzeba przygotować jakimś programem szachowym by to wydrukować (można do Pdf drukować w wirtualnej drukarce), druga możliwość program szachowy plus edytor biurowy, ew. edytor e-boków tu eksport z programu szachowego w odpowiednim formacie do edytora, trzeba przygotować partie, kolejna możliwość to już raczej dla zaawansowanych użytkowników użycie jakiś skryptów lub środowiska LaTeX po przygotowaniu odpowiednio partii.

Zrobienie studium być może najlepsze rozwiązanie, przy robieniu takiego coś tam zostanie w naszej głowie ;) .
Na poziomie amatorskim powinno wystarczyć korzystanie z bazy i biblioteki otwarć na lichess (lub jakiś innych zasobów w internecie).

Bazę można też sobie oczywiście zrobić jakimś programem bazodanowym, tu możliwości stwarzają zarówno programy komercyjne (płatne np. ChessBase), te mają nawet automatyczne aktualizacje najnowszych partii, ale i też darmowe: Scid, Scid vs PC, Tarrasch itd.), tutaj samemu trzeba bazę zrobić i ją aktualizować, przykładowe strony: kingbase zbiór partii, twic partie z najnowszych wydarzeń, lub pgnmentor tu są posegregowane do wyboru według otwarć, graczy itd.

Każdy taki program (bazodanowy) ma różne opcje do wyszukiwania (pozycja, ranking, data, gracz itd.), więc wystarczy odpowiednio przefiltrować, ponadto potrafi robić raporty, ma też drzewo wariantów które pozwala na podgląd posunięć, tych w danej pozycji które były grane itd., tutaj można robić łatwo partie, warianty plus notatki i co ważne łatwo je znaleźć i zaktualizować, co nie znaczy że nie trzeba już używać szachownicy :lol2: ;) .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 281 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez treePL » 17 gru 2019, 22:38

Ja osobiście korzysztam z Chessable. Tam tworzę własny repertuar, dzielę na debiuty i główne warianty.
Dzięki temu potem mogę sobie w bardzo łatwy sposób przypomnieć konkretny debiut, łatwo się też edytuje ścieżki i wpisuje komentarze, strzałki, zaznaczenia pól. Jak dla mnie idealne narzędzie do pracy z debiutami.
treePL

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 138 razy
Ranking: 1376

Postprzez rey » 12 lut 2020, 15:17

Chyba jestem najbliżej tworzenia bazy w Chessable. treePL, jak wygląda sytuacja z ograniczeniem wielkości bazy debiutów w darmowej wersji Chessable. Z tego co czytałem, to jest ograniczenie do 5 repetytoriów (bezpłatnych i własnych). Tworzysz jedno repetytorium dla wszystkich debiutów i tworzysz wiele linii, czy też korzystasz z płatnej wersji?
rey

Postprzez piongu » 10 mar 2020, 23:07

Poruszałem ten temat w swoich poradach: https://infoszach.pl/2019/06/23/porady- ... biutowego/

W skrócie bardzo polecam Chessable. Nie tylko dlatego, że tam wydałem swój kurs, ale generalnie sam jako zawodnik z tego korzystam

Co do wersji płatnej, to zależy jak oceniasz, czy to jest drogo czy nie. Jeśli jest to stosunkowo drogie, to po prostu można więcej debiutów do jednego wora sobie wrzucać. Ale moim zdaniem z grubsza zawodnicy poniżej 2300 nie powinni mieć nie wiadomo ile wariantów debiutowych.
piongu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy
Ranking: 2453

Postprzez ziomekse » 25 maja 2020, 17:03

Swój repertuar mam porozrzucany w wielu PGNach. Czy jest jakieś narzędzie, w którym z wielu PGNów mogę zrobić jeden(a w zasadzie dwa), który będzie miał więcej rozgałęzień? Dzięki temu zabiegowi mógłbym skorzystać z darmowej wersji chessable.
ziomekse

Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
kurnik.pl: ziom236
FICS: ziomeksee

Postprzez Grem » 25 maja 2020, 20:55

ziomekse napisał(a):Swój repertuar mam porozrzucany w weselu PGNach. Czy jest jakieś narzędzie, w którym z wielu PGNów mogę zrobić jeden(a w zasadzie dwa), który będzie miał więcej rozgałęzień? Dzięki temu zabiegowi mógłbym skorzystać z darmowej wersji chessable.

Oczywiście że jest i to nie jeden chyba :> program szachowy typu bazodanowego i nie tylko, chociażby Scid lub Scid vs PC, przykładowo tworzysz nową bazę i kolejno dodajesz do niej swoje pliki pgn, potem można tę utworzoną baze wyeksportować wszystkie partie do pgn i gotowe, w ostateczności nawet można użyć jakiegoś edytora typu notepad metodą kopiuj/wklej, oczywiście pgn otwieramy w wielu oknach by potem skopiować do jednego i zapisać na koniec, ale najwygodniej chyba programem szachowym.

P.S.Bardzo szybko z wiersza poleceń ;) , otwórz cmd przejdź do folderu gdzie masz pliki pgn poleceniem cd przykładowo do C:\Users\Downloads\pgn (adres można skopiować z eksploratora i wkleić ctrl+v) i teraz wpisać kod: copy *.pgn nowy.pgn i gotowe w tym nowy.pgn są wszystkie złączone jakie były w tym folderze, ale jest też możliwość łączenia w jeden tylko wybranych plików jakby było potrzebne to podam choć można znaleźć też to w necie :) .
Ostatnio edytowany przez Grem, 28 maja 2020, 13:04, edytowano w sumie 1 raz
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 281 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez ziomekse » 27 maja 2020, 08:00

Gremar w kwestiach technicznych jak zawsze niezawodny.
Dziękuję! ;)
ziomekse

Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
kurnik.pl: ziom236
FICS: ziomeksee

Powrót do Debiuty