Tata robi I kategorię (1381 -> 1600 elo)

Moderator: Rafcik

Tata robi I kategorię (1381 -> 1600 elo)

Postprzez treePL » 02 wrz 2019, 11:40

Cześć to znowu ja.

Udało mi się zrealizować poprzedni cel jakim było zdobycie II kategorii szachowej.
Zajęło mi to prawie rok.
Tym razem zadanie jest dużo bardziej ambitne ale też zostawiam sobie więcej czasu.
Chciałbym go zrealizować przed swoimi 40 urodzinami. Mam około 1600 dni na realizację tego zadania.
Średnio dziennie mam 30 minut czyli około 800h na szachy czy to wystarczy? Zobaczymy.

Szachy pozytywnie odbijają się na mojej organizacji czasu oraz pamięci. Są doskonałą odskocznią od codziennej pracy.
Jednocześnie dzięki nim mam wspólny temat z synem który robi szybkie postępy.

Na początek jako że nie ma żadnych turniejów na horyzoncie chcę dokończyć "Mój System" Nimzowitza a następnie zabieram się za Yusupova jak kolega Krzysztof R.
treePL

Podziękował : 46 razy
Otrzymał podziękowań: 98 razy
Ranking: 1376

Re: Tata robi I kategorię (1381 -> 1600 elo)

Postprzez Virtual107 » 16 wrz 2019, 15:58

800h to dość dużo. W zupełności wystarczająco na dojście do I kategorii.
Ze swojej strony polecam uderzenie w coś z górnej półki. Uczenie się na partiach mistrzów świata oraz najsilniejszych obecnie silników (jak Alpha Zero - możesz zacząć od serii filmików Matthew Sandlera na kanale chess24) od razu wprowadzi Twoje postrzeganie szachów na wyższe obroty.

Nie przejmuj się, że nie większości ruchów nie rozumiesz. Zazwyczaj to co nieznane jest najbardziej rozwijające.

Ja przez długi czas uczyłem się standardowo z różnego rodzaju literatury po czym zacząłem analizować partie Alpha Zero i 2 tygodnie po tym zagrałem mój najlepszy turniej w karierze kończąc z kompletem punktów.

Pozdrawiam i życzę owocnej pracy na drodze do sukcesu
Virtual107

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 2050

Postprzez puzzle » 16 wrz 2019, 17:35

Virtual107 napisał(a):800h to dość dużo. W zupełności wystarczająco na dojście do I kategorii.
Ze swojej strony polecam uderzenie w coś z górnej półki. Uczenie się na partiach mistrzów świata oraz najsilniejszych obecnie silników (jak Alpha Zero - możesz zacząć od serii filmików Matthew Sandlera na kanale chess24) od razu wprowadzi Twoje postrzeganie szachów na wyższe obroty.

Nie przejmuj się, że nie większości ruchów nie rozumiesz. Zazwyczaj to co nieznane jest najbardziej rozwijające.

Ja przez długi czas uczyłem się standardowo z różnego rodzaju literatury po czym zacząłem analizować partie Alpha Zero i 2 tygodnie po tym zagrałem mój najlepszy turniej w karierze kończąc z kompletem punktów.

Pozdrawiam i życzę owocnej pracy na drodze do sukcesu

Po pierwsze to zacznijmy od tego ze caly ten alpha zero to jedna wielka sciema. Wybieral on celowo gorsze wersje Stockfisha, zeby w skomplikowanych taktycznie pozycjach osiagac przewage. Wiele razy A-Z ,,swiecil figury" - mial gorsza, ale wygrywal dlatego ze Stockfish nie byl o wersji 10. Stockfish w wielu pozycjach gral jak totalny debil, dlatego, ze mial slabsza wersje.
A tak w ogole to LOL. Przeciez sam podkreslasz, ze te partie sa cholernie trudne a mowisz, ze to najlepszy material do nauki??? Czlowiek NIE jest w stanie zrozumiec komputerowych szachow, nawet jakbys byl Carlsenem.
Apropo turnieju to bys moze powiedzial ile mial rund, jakie tempo, wyslalbys linka do turnieju? Bo najlepszy turniej w ,,karierze" to brzmi jakbys wygral conajmniej Memorial w Polanicy...
puzzle

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Ranking: 2100
kurnik.pl: szachistaa

Postprzez Pet » 16 wrz 2019, 21:08

Zgadzam się z kolegą powyżej. Alpha Zero to ściema, jak i analizowanie komputerowych szachów to strzał w kolano.
Jest tylu wspaniałych graczy w historii szachów i to na ich przykładzie powinno oprzeć się swój trening.

Dla przykładu.
Mnie nie podchodzi styl gry G. Kasparowa, czy B. Fischera. Za to lubię, rozumiem grę A. Karpowa czy G. Kamskiego i ich partie analizuję.

No i perełka jaką są partie Akiby Rubinstejna. To źródlo zdrowego i logicznego szachowego myślenia.
Pet

Podziękował : 1 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: 1400
FICS: 1600
Playchess: 1700

Postprzez Virtual107 » 17 wrz 2019, 08:50

@puzzle:
Nie mam linku do turnieju, to było podczas wymiany w ramach Erasmusa. Turniej był 7-rundowy, szachy szybkie. Nie chodzi o wynik, ale o to jak oceniałem wtedy swoją grę. A byłem z niej bardzo zadowolony.

Mówcie co chcecie ale analiza partii silników szachowych przez doświadczonego arcymistrza to bardzo dobry materiał treningowy.
Nie napisałem, żeby pobrał plik 100 partii, wydrukował i oglądał je samodzielnie. Istotny tu jest komentarz doświadczonego szkoleniowca.
Jasne, że bazowanie na partiach mistrzów świata jest lepszą strategią - sam tak robiłem przez 7 lat swojej aktywnej kariery szachowej.
Natomiast pozytywną nowością było dla mnie zapoznanie się z twórczością silników szachowych. Od tamtego czasu wyrobiłem sobie
nawyk zwracania szczególnej uwagi na aktywność figur. Po prostu zacząłem silniej grać.
Sugeruję zapoznanie się z analizami partii silników - mi się osobiście bardzo taka metoda treningu podoba i w tej chwili stanowi
jego główny element (oprócz pracy nad debiutami, zadaniami taktycznymi itp).

Cały mój komentarz miał na celu ukierunkowanie autora na skupieniu się na partiach najlepszych graczy na świecie
(a że obecnie są to komputery, to też warto podpatrzeć jak one podchodzą do szachów).
Virtual107

Podziękował : 0 raz
Ranking: 2050

Postprzez Cytruk » 17 wrz 2019, 16:16

Jakoś gracze od 300 lat twierdzą, że aktywność figur jest kluczowa i ty dopiero dzięki programom szachowym zacząłeś zwracać uwagę?
I nie ma czegoś takiego jak silnik szachowy. Jak już to program szachowy.
A ruchów komputera mało kto rozumie, nawet czołówka światowa, która gra to co zaproponuje w debiucie, a gdy skończy się przygotowanie to zaczynają mieć problemy z graniem takich pozycji.
Cytruk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Ranking: 0

Postprzez Pet » 17 wrz 2019, 19:22

Virtual107 napisał(a):...
Natomiast pozytywną nowością było dla mnie zapoznanie się z twórczością silników szachowych. Od tamtego czasu wyrobiłem sobie
nawyk zwracania szczególnej uwagi na aktywność figur. Po prostu zacząłem silniej grać.
Sugeruję zapoznanie się z analizami partii silników - mi się osobiście bardzo taka metoda treningu podoba i w tej chwili stanowi
jego główny element (oprócz pracy nad debiutami, zadaniami taktycznymi itp).

Cały mój komentarz miał na celu ukierunkowanie autora na skupieniu się na partiach najlepszych graczy na świecie
(a że obecnie są to komputery, to też warto podpatrzeć jak one podchodzą do szachów).

Analiza gry powinna odbywać się w głowie analizująceg i / lub z długopisem w ręku w zeszycie.
Jednak jeśli jesteś w stanie przeanalizować milion posunięć w ciągu jednej sekundy,to może i takie ćwiczenia są rozwojowe. Inaczej po jakimś czasie zderzysz się ze ścianą i nie będziesz w stanie planować gry.
Silnik (program szachowy) służy do weryfikacji analizy, nic więcej.
Carlsen analizował Rubinsteina, Kasparowa, Botwinnika i Karpowa etc, a nie partie silników czy programów szachowych.

Ad hoc.
Polecam Piotrusia Kaczorowskiego co do historii szachów (często przemyca w filmach na YT).
Jako imiennik dostałem jego pierwsze wydanie SZACHÓW za free - może czyta, więc po latach dziękuję :)
Pet

Postprzez yetit78 » 17 wrz 2019, 22:56

Cytruk napisał(a):Jakoś gracze od 300 lat twierdzą, że aktywność figur jest kluczowa i ty dopiero dzięki programom szachowym zacząłeś zwracać uwagę?
I nie ma czegoś takiego jak silnik szachowy. Jak już to program szachowy.
A ruchów komputera mało kto rozumie, nawet czołówka światowa, która gra to co zaproponuje w debiucie, a gdy skończy się przygotowanie to zaczynają mieć problemy z graniem takich pozycji.

Masz jakiś przykład gdzie zawodnik miał problemy dlatego że weszło mu przygotowanie ?

@Virtual107 - dzięki, spróbować zawsze można :)
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1857 razy
Otrzymał podziękowań: 282 razy

Postprzez Pet » 19 wrz 2019, 12:29

Jeśli już programy szachowe, to nie wszystkie.
Fritz 2.51 na taktykę, Corrchess na strategię.
Ale i tak już nikt nie gra przeciwko komputerom.
Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy gramy przeciwko programom czy homo sapiens.
Pet

Postprzez Pet » 19 wrz 2019, 19:24

ps.
Nimzowitscha sobie odpuść, bo zanudzisz się na śmierć.
Lepiej popatrz na to co oferuje M. Dworecki i A. Jusupow.
Pet

Postprzez yetit78 » 19 wrz 2019, 21:47

Pet napisał(a):ps.
Nimzowitscha sobie odpuść, bo zanudzisz się na śmierć.
Lepiej popatrz na to co oferuje M. Dworecki i A. Jusupow.

to już chyba kwestia gustu
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Postprzez Pet » 20 wrz 2019, 10:53

Tak można powiedziec o wszystkim.
Że kwestia wyboru. Tak nie jest.
Śmieci za dużo.
Zdobądź G. Lewnfisz, W Smysłow -teoria końcówek wieżowych.
Pet

Postprzez panrudzki » 20 wrz 2019, 11:58

Nimzowitsch ma sporo dobrych rozdziałów, zwłaszcza dla początkujących. Ale tę całą teorię "masywów pionowych" można sobie odpuścić. Po pierwsze to straszne nudy, a po drugie to nie jest całkiem poprawna teoria.
panrudzki

Podziękował : 45 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy
Ranking: 1800

Postprzez yetit78 » 20 wrz 2019, 16:05

@Pet

Sugerujesz że Mój System Nimzowitscha to śmieci? XD

yetit78

Postprzez Pet » 20 wrz 2019, 20:16

Nic nie sugeruje.
Kwestia podejścia do tematu i wyobraźni.
Relax kolego.
https://www.youtube.com/watch?v=QW8HdQMJRgE
Pet

Następna strona

Powrót do Trening szachowy