Pytania, tematy do poruszenia na Walnym Wyborczym

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Pytania, tematy do poruszenia na Walnym Wyborczym

Postprzez hajdzik » 12 cze 2018, 16:37

jeśli ktoś po roku panowania porzuca królestwo, to powinien mieć dożywotni zakaz bycia działaczem tegoż związku.
Albo coś robimy na poważnie, albo dajemy komuś innemu się wykazać.
Trzeba brać pod uwagę poważnych ludzi, a nie bajkopisarzy - którzy zrobią wszystko i powiedzą wszystko byle by tylko zostać "królem w królestwie szachów"
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez redjok » 13 cze 2018, 18:52

To przykre, że po pięknych tradycjach "Złotych lat Polskich szachów" w dwudziestoleciu międzywojennym mamy takie marne lata.
Jak nie kurator w 2009 to zapowiedzi kolejnych rezygnacji członków zarządu na czele z Prezesem :(
Obawiam się, że proces porządkowania tego bałaganu będzie bardzo trudny.
W powyższych wpisach padła sugestia, że dobrze byłoby aby arcymistrz Jedynak otrzymał szansę na wykazanie się.
Mam wątpliwości czy podoła bo wyzwanie staje się jeszcze trudniejsze ze względu na pozostawiony dług.

Kto by nie przejął sterów z uporem maniaka wracam z propozycją aby poddać pod dyskusję i rozważyć wdrożenie takiego model podziału opłat za zmiany barw klubowych zawodnika i wypożyczenie:

Przykład: (A) - zawodnicy do 1999 ELO włącznie i (B) 2000 ELO i powyżej, opłata A - 200 zł, B - 400 zł

Podział środków za transfer i wypożyczenie:
50% - PZSzach
20% - WZS
30% - Klub szachowy, który dokonał pierwszej rejestracji zawodnika w Centralnym Rejestrze (ten zapis ma zmotywować kluby do aktywnej działalności popularyzatorskiej bo skuteczne rozbudzenie pasji pozwoli pozyskać dodatkowe środki w przyszłości nawet po wielu, wielu latach). Oczywiście prawo do tych środków będą miały kluby dożywotnio a gdy klub przestanie istnieć środki zasilą fundusz Młodzieżowej Akademii Szachowej.

Uważam, że takie zapisy na przestrzeni kilku lat są w stanie zmienić sytuację naszej dyscypliny bo działaczom, szkoleniowcom i klubom będzie się po prostu opłacało "zaszczepić bakcyla szachowego"

Podoba mi się pomysł aby pozostawić tylko opłaty, które generują pracę czyli rejestracja klubu w Centralnym Rejestrze, rejestracja zawodnika w CR, nadanie kategorii, zmiana barw klubowych, wypożyczenia itp. składki członkowskie sprowadzając do symbolicznego poziomu kilkudziesięciu zł rocznie (aby sprawdzać czy klub nadal żyje) - wszystkie wpisane w KOF i obowiązujące na terenie całego kraju.

Uważam, że powinien funkcjonować ranking krajowy oparty o program do sędziowania i w dalszym ciągu uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie 10 kategorii szachowych tak aby początkujący a więc głównie dzieciaki miały zbudowaną /wydłużoną/ ścieżkę szachowej kariery. Kolega zasugerował, że mogłyby być to plusy do kategorii np bk+ następnie bk++ po czym dopiero V i wtedy V+ następnie V++ i IV itd oczywiście z opcją że na jednym turnieju nie można podnieść kategorii (zdobyć +) więcej niż o jedną. To wszytko są kwestie do przedyskutowania.
redjok
Administrator

Podziękował : 425 razy
Otrzymał podziękowań: 500 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez chlebik » 13 cze 2018, 20:22

Ten pomysł z płaceniem za 'wychowanka' istnieje w futbolu i sprawdza się całkiem nieźle. Do tej pory jakiś niszowy klub w Warszawie dostaje spore pieniądze za każdy transfer Lewandowskiego.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
FICS: chlebik

Postprzez miaras » 13 cze 2018, 21:21

Szanowni Państwo pomimo uzasadnionej krytyki wezmę jednak w obronę Zarząd PZSzach. Dlaczego?
1/ wpływy do budżetu w 2017 r. były większe o ponad 200 tys. aniżeli w 2016 r. (Zarząd więcej uzyskał więcej przychodów)
2/ wydatki były większe więc powstała strata, są to głównie koszty organizacji prestiżowej ekstraligi.
3/ Mamy około 90 tys kapitału podstawowego i w przypadku racjonalnego wydatkowania w 2018 r. te relacje mogą się zmienić
4/ większość organizatorów celuje w dochodowe II ligi juniorów i seniorów oraz MPJ BiS i mistrzostwa młodzików i juniorów.
5/ są problemy z uzyskaniem sponsorów na ekstraligę czy I ligę seniorów, więc moja propozycja poszłaby w kierunku uzawodowienia ekstraligi ze sponsorem strategicznym (firma z branży IT)
6/Ponieważ wpływy są mniejsze zmienić proporcje rozdzielania opłat za licencje i opłaty roczne od klubów, wojewódzkie związki szachowe mają inne możliwości szukania dofinansowania dla swojej działalności.
7/ sukcesy sportowe jednak są, chociażby wyniki Wojtaszka, podniesienie rankingu czołówki, progres JK Dudy, czy świetne wyniki kobiet. Polskie szachy jednak liczą się na świecie, zwiększono w ostatnim czasie popularność tej dyscypliny zwłaszcza w szkołach.
8/ w kraju zorganizowano wiele ciekawych masowych imprez szachowych z udziałem ponad tysiąca szachistów i szachistek, tego nie było 5 czy 10 lat temu, przykładem niech będzie turniej w Katowicach czy Kongres IT w Rzeszowie.
miaras

Otrzymał podziękowań: 158 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 13 cze 2018, 21:37

miaras napisał(a):1/ wpływy do budżetu w 2017 r. były większe o ponad 200 tys. aniżeli w 2016 r. (Zarząd więcej uzyskał więcej przychodów)

I to jest BARDZO ZLE - im wiecej ma PZSZACH, tym mniej maja kluby i sami szachisci. Budzet PZSZACH powinien byc maly.

miaras napisał(a):2/ wydatki były większe więc powstała strata, są to głównie koszty organizacji prestiżowej ekstraligi.

Nie rozsmieszaj mnie. Jakiej prestizowej? Ilu tam gra zawodnikow liczacych sie na swiecie? 2? Prestizowa to jest bundesliga. Poza tym to jest skandal, ze PZSZACH grabi 99% szachistow, ktorzy sa amatorami, zeby doplacic do polzawodowej ekstraligi. SKANDAL.

miaras napisał(a):4/ większość organizatorów celuje w dochodowe II ligi juniorów i seniorów oraz MPJ BiS i mistrzostwa młodzików i juniorów.

Niech PZSZACH przestanie wymyslac co chwila nowe haracze, to moze wiecej osob bedzie gralo i inne turnieje tez sie stana dochodowe.

miaras napisał(a):6/Ponieważ wpływy są mniejsze zmienić proporcje rozdzielania opłat za licencje i opłaty roczne od klubów, wojewódzkie związki szachowe mają inne możliwości szukania dofinansowania dla swojej działalności.

Nie zgadzam sie z tym. Kasa powinna byc w klubach i wzszachach. PZSZACH powinien zajmowac sie wylacznie kadra. Na dzien dzisiejszy okrada kluby i zawodnikow nie dajac w zamian NIC.

miaras napisał(a):7/ sukcesy sportowe jednak są, chociażby wyniki Wojtaszka, podniesienie rankingu czołówki, progres JK Dudy, czy świetne wyniki kobiet. Polskie szachy jednak liczą się na świecie, zwiększono w ostatnim czasie popularność tej dyscypliny zwłaszcza w szkołach.

PZSZACH NIE MA NIC WSPOLNEGO Z WYNIKAMI WOJTASZKA, DUDY I KOBIET. Wojtaszek i kobiety robily najwieksze postepy dawno dawno temu - to sa w wiekszosci ludzie z "trojska z przodu". JKD pochodzi z bogatej rodziny i gdyby nie wsparcie finansowe rodzicow to watpie, zeby byl tak wysoko jak jest. PZSZACH w szkoleniu zawodnikow nie pomaga. Placa za to rodzice. PZSZACH za to chetnie kasuje kazdego, kto w szachy gra.

miaras napisał(a):8/ w kraju zorganizowano wiele ciekawych masowych imprez szachowych z udziałem ponad tysiąca szachistów i szachistek, tego nie było 5 czy 10 lat temu, przykładem niech będzie turniej w Katowicach czy Kongres IT w Rzeszowie.

Turniej w Katowicach to tylko szachy szybkie. Kiedys mielismy silne openy z klasycznym tempem gry. Grali w nich arcymistrzowie. Dzisiaj prawie juz ich nie ma.

chlebik napisał(a):Ten pomysł z płaceniem za 'wychowanka' istnieje w futbolu i sprawdza się całkiem nieźle. Do tej pory jakiś niszowy klub w Warszawie dostaje spore pieniądze za każdy transfer Lewandowskiego.

W pilce noznej placi sie pierwszemu klubowi, ktory szkolil. W szachach kluby nie szkola - za szkolenie placa rodzice. Do reszty postu redjoka nie odniose sie, bo to w wiekszosci stek bzdur. Szczeglna bzdura jest zwiekszanie ilosci kategorii w czasach, gdy pies z kulawa noga moze miec 3 a nawet 2 kategorie. Ja znam dwojki, ktore nie wiedza co to izolowany pion, wiszace piony, slabe pola. 20 lat temu kazda 3 kategoria to wiedziala.

Zeby popularyzowac szachy to nie trzeba robic idiotycznych ruchow typu zwiekszanie ilosci kategorii. Trzeba zostawic klubom i zawodnikom pieniadze, zeby mieli na szkolenie, organizacje turniejow itd. PZSZACH ciagnie z regionow ogromna kase i nie daje w zamian NIC. Do tego robi sie debet, bo trzeba zorganizowac "prestizowa ekstralige"(taka prestiżowa, że większość zawodników nie łapie się do 3 setki świata). Smiech na sali
AuroraBorealis

Podziękował : 162 razy
Otrzymał podziękowań: 388 razy
Ranking: 2120

Postprzez hajdzik » 13 cze 2018, 22:35

Zwiększanie kategorii - chyba nie tędy droga.
Natomiast ruchomy/aktywny ranking arbitra dla szachów szybkich jak i klasycznych - to super pomysł.

Kluby powinny bardziej współpracować z miastami/gminami - dofinansowania do turniejów - na pewno odciąży budżety klubowe i pozwoli za zaoszczędzone pieniądze zainwestować w klub - trenera/szkolenia/obozy szachowe itd.
Kluby powinny bardziej współpracować ze szkołami - bo tam należy szukać przyszłych mistrzów.
Szkoła tworzy UKS- uczniowskie kluby sportowe , lub kółka szachowe, Klub szachowy wypożycza trenera - który z kolei szkoli dzieciaki i wyłapuje perełki - z którymi można wiązać dalsze nadzieje.

Opłaty oczywiście powinny pozostać, ale sumy powinny być mniejsze.
Przecież lepiej by 10 klubów płaciło po 200zł, niż 4 po 400zł prawda?

Fachowa i skuteczna pomoc w tworzeniu nowych klubów i jego działania - też byłaby mile wskazana.

Jak wiemy wszystko krąży w okół pieniądza.. więc trzeba zatrudnić dobrych managerów - by zaczęli pozyskiwać sponsorów.
Droga będzie trudna, mozolna i czasochłonna - ale raz włożona praca - będzie pożytkować przez długie lata.

A co do słabych III kategori.
Ja znam takie, które wygrywają z kategorią I, a nawet kandydatami - i nie są to wyjątkowe pojedyńcze partie.
Jak to ktoś mądry na forum kiedyś napisał. Kategorie nie grają :) - pozdrawiam autora :)
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 13 cze 2018, 22:55

W szachach szybkich i blitzach mozna wygrac, bo to czesto loteria. Poziom partii klasycznych wiekszosci 2 kategorii jest bardzo niski. Dzisiaj 2 kategorie moze miec kazdy kto nie podstawia i regularnie gra. Kategorie zostaly zeszmacone dawno temu i zwiekszanie ich ilosci jeszcze tylko zmniejszy ich prestiz. Przeciez zeby dzisiaj miec V kategorie to nie trzeba zrobic wyniku rankingowego nawet 1200. A zeby miec IV nie trzeba nawet 1400. I na takich IV ludzie czesto robia III a na tych III dwojki. Ruchomy ranking jest ok pomyslem, ale nikomu nie bedzie sie chcialo tego robic.
AuroraBorealis

Postprzez chlebik » 13 cze 2018, 23:15

AuroraBorealis napisał(a): Ruchomy ranking jest ok pomyslem, ale nikomu nie bedzie sie chcialo tego robic.

Aurora z tego co pamietam siedzisz w IT, ja tez wiec badzmy powazni - oprogramowanie prostego systemu rankingowego przy stalych warunkach rywalizacji (bez 'premium graczy' jak w wielu grach komputerowych przy zmianach 'premium' w czasie) to jest robota dla studentow informatyki na zaliczenie. Fakt, utrzymywanie systemu/infrastruktury to trochę więcej zachodu, ale wciąż to naprawdę pikuś przy dzisiejszych standardach aplikacji webowych.

Tak poza tematem: Nie siedzę w wojenkach w środowisku i zasadniczo niewiele mnie one obchodzą, ale szczerze mówiąc naszą dyscyplinę naprawdę można by znacząco wypromować gdyby w końcu PZSzach skupił się właśnie na tym aspekcie - promocji. Najlepiej (albo i wyłącznie) za pomocą sieci. Zgódźmy się - jak wynika z wątków na forum pisemko 'MAT' to nisza totalna i pewnie padnie. O innych nawet nie warto wspominać. Szachy w TV, radiu czy prasie pojawiają się od tak wielkiego dzwonu, że można je porównać z zawodami w gonieniu spadającego krążka sera po stoku. Internet to jedyna szansa dla sensownej promocji gry w Polsce, ale PZSzach tego nie potrafi niestety ogarnąć.

Mój znajomek z warszawskiego kręgu szachistów poszedł tą drogą - zrobił najniższą klasę sędziowską, kupił trochę sprzętu, CA ma po to by prowadzić kojarzenia, ale cała promocja/reklama dzieje się na fejsie (turnieje do max 2 kategorii, co dla popularyzacji dyscypliny absolutnie wystarcza). Turnieje jako wydarzenia, profil cyklu turniejów jako strona, częste wrzutki, masa zdjęć - na każdym turnieju tłumy dzieciaków wraz z rodzicami. Koszt promocji? Zgódźmy się - prawie żaden, ale 'biznes' się kręci. Ileż to mógłby się PZSzach z tego prostego przykładu nauczyć.

PS. Faktycznie - nazywanie polskiej ligii szachowej 'prestiżową' to śmiech na sali.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Otrzymał podziękowań: 307 razy
FICS: chlebik

Postprzez rutra » 13 cze 2018, 23:31

Kolega zasugerował, że mogłyby być to plusy do kategorii np bk+ następnie bk++ po czym dopiero V i wtedy V+ następnie V++ i IV itd oczywiście z opcją że na jednym turnieju nie można podnieść kategorii (zdobyć +) więcej niż o jedną. To wszytko są kwestie do przedyskutowania.

Moim zdaniem zwiększenie kategorii w tej formie nie jest dobrym pomysłem. Znam zawodników, którzy nie mają możliwości gry w wielu turniejach (brak czasu, a częściej brak turniejów w okolicy). Zanim taki zawodnik "nabije" III-II kategorie grając na tym poziomie przechodząc przez te wszystkie "plusy" (po drodze będzie trafiał na V+ grające na poziomie III+, którzy zaniżają ranking), to się bardziej zniechęci do szachów niż wciągnie. Dlatego jeśli już coś tego typu wprowadzać, to myślę ze lepiej z możliwością zdobycia II kategorii od razu, tak jak jest to obecnie.

A co do słabych III kategori.
Ja znam takie, które wygrywają z kategorią I, a nawet kandydatami - i nie są to wyjątkowe pojedyńcze partie.
Jak to ktoś mądry na forum kiedyś napisał. Kategorie nie grają :) - pozdrawiam autora :)

Ja mam I, a zdarza mi się czasem przegrywać z III, zdarza mi się czasem wygrywać z kandydatami, a nawet z mistrzami (raczej tempem szybkim/błyskawicznym). Owszem kategorie nie grają, ale tu chodzi o poziom gry (na jakim poziomie grały te III/II kiedyś, a na jakim obecnie). Przy stałym rankingu zawsze będzie dochodziło do dewaluacji kategorii.

Chyba częściowym rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wprowadzenie wymagania np. II od elo 1600 (tak jak obecnie jest 2100 z kandydatem na mistrza), ale wtedy znowu ktoś wejdzie na listę ze zbyt niskim rankingiem (pierwszy turniej mu nie wyjdzie) i się nigdy nie przebije.

przykładem niech będzie turniej w Katowicach czy Kongres IT w Rzeszowie.

Kongres IT nie był w Rzeszowie, tylko w Jasionce.
rutra

Podziękował : 1622 razy
Otrzymał podziękowań: 2016 razy
Ranking: 1670

Postprzez AuroraBorealis » 13 cze 2018, 23:56

chlebik napisał(a):
AuroraBorealis napisał(a): Ruchomy ranking jest ok pomyslem, ale nikomu nie bedzie sie chcialo tego robic.

Aurora z tego co pamietam siedzisz w IT, ja tez wiec badzmy powazni - oprogramowanie prostego systemu rankingowego przy stalych warunkach rywalizacji (bez 'premium graczy' jak w wielu grach komputerowych przy zmianach 'premium' w czasie) to jest robota dla studentow informatyki na zaliczenie. Fakt, utrzymywanie systemu/infrastruktury to trochę więcej zachodu, ale wciąż to naprawdę pikuś przy dzisiejszych standardach aplikacji webowych.

Ja doskonale wiem, że to jest banalne. I właśnie dlatego nie zostanie wprowadzone. Temat rankingu był poruszany przy wielu zarządach i żaden nie kiwnął palcem. Problemem pzszachu jest to, że oni się zabierają za jakieś projekty z d@#$ na które marnują czas i pieniądze i niczego z tego nie ma. Pózniej podają się do dymisji, przychodzą kolejni i tak w kółko Macieju. Prawie kazdy zarzad mysli tylko o tym jak zabrac szachistom wiecej kasy. A pozniej @#$% wie co z ta kasa robia. Prezesemi bylo juz 2 informatykow a rankingu ruchomego nie ma - a mozna by to pociagnac nawer na Raspberry Pi. Tylko, ze trzeba widziec cos wiecej niz kase.

rutra napisał(a):Ja mam I, a zdarza mi się czasem przegrywać z III, zdarza mi się czasem wygrywać z kandydatami, a nawet z mistrzami (raczej tempem szybkim/błyskawicznym). Owszem kategorie nie grają, ale tu chodzi o poziom gry (na jakim poziomie grały te III/II kiedyś, a na jakim obecnie). Przy stałym rankingu zawsze będzie dochodziło do dewaluacji kategorii.

Ok, ale mowisz o szachach szybkich. Kategorie nadaje sie za klasyki. W blitza to i GM udawało mi się czasami ograć, ale sam nie zostane nigdy nawet IM. Jesli ktos ma 3 i ogrywa kandydatow w klasykach, to za chwile sam bedzie kandydatem.

Przypisanie kategorii do elo też nie jest złym wyjściem. Szczególnie, że dzisiaj tych turniejów do elo jest pierdyliard. Do 4 kategorii może być bez elo, pozniej mozna z elo powiazac. Bo doszlismy to takiej sytuacji, ze ktos ma np 2000 pzszach i 1350 elo. To jest 650 punktow roznicy. Jeszcze ze 20 lat temu ludzie mowili o tym, ze rankingi USCF sa ok 200 punkto zawyzone w stosunku do elo. I sie z tego smiali. A 200 punktow to nie 650! Z kategoriami cos trzeba zrobic, bo inaczej zaraz bedziemy miec jedynki grajace na 1100 elo i upadnie jakikolwiek prestiż kategorii.

Ja bym chciał, żeby mi PZSZACH przestal rzucac klody pod nogi. Musze placic jako instruktor, sedzia i zawodnik. Z kazdego zorganizowanego turnieju zawsze wysylalem mase kasy. W zamian nie bylo nic. Gdyby ta kasa zostala w klubie, to moze by jeszcze istnial. A tak to to rzucilem w cholere, bo czemu ja mam zaiwaniac za darmo, skoro PZSZACH bierze kase? Niech przestana gnebic finansowo dzialaczy/kluby/zawodnikow to poprzez oddolne inicjatywy szachy beda sie rozwijac. Tak to wyglada w wiekszosci cywilizowanych krajow. A u nas tylko DAJ DAJ DAJ a my zezremy , wysr@#$ i sie podamy do dymisji.
AuroraBorealis

Postprzez brelo » 14 cze 2018, 00:34

Przypominam, że kategorie PZSzach i ranking FIDE nie mają ze sobą nic wspólnego. Poza tym pamiętajmy, że definicją kategorii jest najlepszy wynik w karierze danego zawodnika i to jest aktualizowane w momencie gdy pojawi się wynik lepszy od tego co już było. Ranking FIDE jest aktualizowany co partię (myślę, że można przyjąć takie uproszczenie) II kategoria z 1001 elo nie jest żadnym problemem. Co więcej im więcej szachistów tym mniejsze wymagania na każdą z kategorii. Ja uważam właśnie, że dobrze jest jak jest i tym lepiej, że PZSzach się tym nie zajmuje, bo nie ma sensu.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 533 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez miaras » 14 cze 2018, 09:00

Moim zdaniem stan finansów nie wpłynął znacząco na ustąpienie Prezesa ze stanowiska, przyczyna jest bardziej prozaiczna i tkwi w systemie organizacji Polskiego Związku Szachowego a głównie współpracy z WZSzachami. Jest to przestarzała struktura, która powinna być zmieniona a zwłaszcza Ordynacja Wyborcza, która powoduje że każde Walne można podważyć.
miaras

Otrzymał podziękowań: 158 razy

Postprzez AuroraBorealis » 14 cze 2018, 09:55

brelo napisał(a):Przypominam, że kategorie PZSzach i ranking FIDE nie mają ze sobą nic wspólnego. Poza tym pamiętajmy, że definicją kategorii jest najlepszy wynik w karierze danego zawodnika i to jest aktualizowane w momencie gdy pojawi się wynik lepszy od tego co już było. Ranking FIDE jest aktualizowany co partię (myślę, że można przyjąć takie uproszczenie) II kategoria z 1001 elo nie jest żadnym problemem. Co więcej im więcej szachistów tym mniejsze wymagania na każdą z kategorii. Ja uważam właśnie, że dobrze jest jak jest i tym lepiej, że PZSzach się tym nie zajmuje, bo nie ma sensu.

To po co w takim razie ranking pzszach przy kategoriach? Przeciez to wyglada komicznie : PZSZACH 1800, FIDE 1050. Takiego rozrzutu w rankingu miedzynarodowym i krajowym nie widzialem w zadnym kraju, w ktorym gralem. Moze lepiej zlikwidowac ranking PZSZACH i nadawac kategorie za ranking FIDE, albo chociaz za wynik rankingowy FIDE. Np I wynik rankingowy -1900 Fide, 2-1700 FIDE itd
AuroraBorealis

Postprzez biesy » 14 cze 2018, 11:30

Zrobiłem sobie kawę i zastanawiam się o co ci chodzi Aurora, nie chcesz związków, kluby zbędne. Mówisz tyko o szkoleniu to szkol i nie marudź, że nie ma turniejów z top GM w PL. Może nie wiesz ale sponsorzy patrzą na potencjał dyscypliny, możliwość podrasowania swojego wizerunku szachami ale przede wszystkim na to jaka jest grupa docelowa reklamobiorców i osób na które będzie korzystne oddziaływanie sponsoringowe. Jeżeli sponsorzy zobaczą, że ludzie skupieni wokół szachów to takie marudy jak Ty i 2 kluby na krzyż a związek działa w sposób groteskowy to co powiedzą? Podpowiem Ci - powiedzą sayonara!
Cel staje się oczywisty, dużo prężnie działających klubów i sprawne związki!

Aurora nie pisz mądrości, że w szachach PL nie miałby zastosowania solidarity mechanism http://gniatkowski.com/mechanizm-solida ... dlug-pzpn/ To co redjok pisze to jest jedna z lepszych propozycji jakie ostatnio słyszałem. Co do szkolenia zawodników to z moich obserwacji wyniks, że tak do III kategorii szkolą kluby dopiero w późniejszych etapach rozwoju zawodnika włącza się opcja trenera wynajętego przez rodzica. Więc byłaby to nagroda za zrobienie naboru, wciągnięcie zawodnika do klubu i w wir rywalizacji turniejowo-ligowej. Dziecko, które zaczyna przygodę z szachami a nie ma klubu i otoczenia rówieśników szachistów szybko porzuca szachy. Chyba każdy kto szkoli wie o tym doskonale więc oczywiste jest, że klub jest naturalną wylęgarnią szachistów i za to powinien zostać nagrodzony poprzez solidarity mechanism. Koniec kropka

Solidarity mechanism to wsparcie klubów a należy coś wystrugać dla zawodników, coś co uczyni rywalizację szachową dzieci i młodzieży bardziej atrakcyjną i emocjonującą.
Jeśli kategorie nie odzwierciedlają poziomu gry to należy je skasować na poziomie krajowym zostawiając od k wzwyż natomiast dla pozostałych szachistów prowadzić ranking krajowy i międzynarodowy. Proste?
biesy

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Postprzez AuroraBorealis » 14 cze 2018, 11:33

biesy napisał(a):Zrobiłem sobie kawę i zastanawiam się o co ci chodzi Aurora, nie chcesz związków, kluby zbędne.?

PRZESTAN PIER#$% I ZACZNIJ CZYTAC ZE ZROZUMIENIEM. NIGDY NIE PISALEM, ZE KLUBY SA ZBEDNE. KLUBY TO SOL SZACHOW I CIAGLE O TYM MOWIE - KLUBY POWINNY MIEC KASE, NIE PZSZACH I ZAWSZE O TYM PISALEM. Bedziemy dyskutowac jak nauczysz sie czytac ze zrozumieniem.

Wiekszosc klubow nie szkoli W OGOLE, nawet do poziomu 3 kategorii. Co chwila mam propozycje zajec z uczniami, ktorzy dopiero zaczeli grac, bo w ich klubach nie ma szkolenia. I sa to ludzie z calej Polski. Kluby - z nielicznymi wyjatkami- nie maja kasy na szkolenie. W innych "szkolenie" wyglada tak, ze "instruktor" da szachownice i zegary i "grajcie chłopaki w blitza". Dlatego klub powinien miec % tylko jeśli szkoli. Dawanie kasy za samą rejestrację to SKANDAL. Kasa za przeslanie papierka? SERIO? Za szkolenie ok, ALE ZA PRZESLANIE PAPIERKA?
AuroraBorealis

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach