Bobby Fischer. Obsesje Geniusza

Moderator: redjok

Bobby Fischer. Obsesje Geniusza

Postprzez Afrik » 30 gru 2017, 17:26

Co koledzy sądzą o tej książce? Zastanawiam się nad jej kupnem. Mam też pytanie, czy na rynku są inne biografie szachistów? Rozchodzi mi się o to, żeby nie były to analizy partii jakie rozegrali, a bardziej opowieści o ich życiu.
Afrik

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Bobby Fischer. Obsesje Geniusza

Postprzez kolokwium » 02 sty 2018, 19:47

Są. Są też autobiografie.
np.
Korcznoj, Antyszachy
Karpow, A jutro znów do boju
Witkowski, Ksawery Tartakower
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2044 razy
Otrzymał podziękowań: 2180 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez gracz » 05 sty 2018, 17:36

Jestem w trakcie lektury. 1/3 przeczytałem.
Na razie mnie nie powaliło..

"Bobby pojechał na turniej X i zdobył ileś punktów z iluś tam. W wywiadzie powiedział, że coś tam..."

Dla mnie te rozdziały to są bardziej takie notatki prasowe - rozdział ma 2-4 strony i dotyczy jednego turnieju.
Mam nadzieję, że się rozkręci.
gracz

Podziękował : 7 razy

Postprzez tadeuszcz » 07 sty 2018, 20:35

A można prosić o więcej takich książek "do czytania"? Proszę o tytuły wydane w języku Polskim.
Ze swojej strony dodam:
Garri Kasparow - Jak życie naśladuje szachy.
Jerzy Giżycki - Z szachami przez wieki i kraje.
tadeuszcz

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez Afrik » 08 sty 2018, 02:24

Dzięki Kolokwium. Tą o Karpowie na pewno zamówię. Przeczytałem całą o Fischerze. Dla mnie książka jest mega. Autor miał sporą wiedzę. Jest dużo ciekawostek i mało znanych faktów. Gdy widziałem film fabularny o Fischerze, to myślałem że książka mnie w niczym nie zaskoczy. Na szczęście się myliłem.
Afrik

Postprzez mariuszek2pi » 10 sty 2018, 21:00

Przeczytałem wiecej niz połowę tej książki...i jak napisal kolega gracz nie powaliła mnie i rzeczywiscie taki zbior notatek prasowych, takie suche czasami fakty, choc mozemy dowiedziec sie wiecej o matce Bobbiego i kto był jego prawdziwym ojcem....Najbardziej nurtowało mnie pytanie dlaczego Fischer wycofał sie z gry na prawie 20 lat...niby ksiażka daje jakąś tam odpowiedz, ze był pod wpływem sekty Światowego Kościoła Boga, ale jakos do końca mnie to nie przekonuje ....Historia Fischera podoba jest do historii Grigorija Perelmana, znakomitego rosyjskiego matematyka, ktory udowodnił hipotezę Poincarego, nie przyjął ani miliona dolarów ani matematycznego nobla: medalu Fieldsa, odrzucił lukratywne oferty z najlepszych uczelni na świecie i podobno jak Fischer wygladał jak kloszard....nie kupiłbym jeszcze raz tej książki...
Powiem szczerze, ze znacznie lepsza i ciekawsza, bo pisana z emocjami i przeżyciami jest: MOJE PARTIE-RUTRA, gdyby to zebrać i napisać książkę, kupiłbym z wielką przyjemnoscią
Ostatnio edytowany przez mariuszek2pi 11 sty 2018, 09:57, edytowano w sumie 2 razy
mariuszek2pi

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Postprzez adse » 10 sty 2018, 22:13

tadeuszcz napisał(a):A można prosić o więcej takich książek "do czytania"? Proszę o tytuły wydane w języku Polskim.

W. Litmanowicz - Dykteryjki i ciekawostki szachowe
W. Litmanowicz - Nowe dykteryjki i ciekawostki szachowe
S. Gawlikowski - Walka o tron szachowy
W. Litmanowicz, J. Giżycki - Szachy od A do Z (2 tomy - encyklopedia)
A. Kwilecki - Szachy w Poznaniu 1839-1988
K. Hoffman, Z. Miler - Król z Barlinka (biografia Emanuela Laskera)
R. Frey, S. Witkowski - Tajemnice 64 pól (i do czytania i zasady gry i organizacji szachów)
M. Litmanowicz - podręcznik dla młodzieży (większość nauka gry, przeplatane "czytankami")
M. Ziembiński - W szachowym antykwariacie
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 414 razy

Postprzez Daniel » 10 sty 2018, 23:34

Zdecydowanie Jan Przewoźnik i "Stare i nowe anegdoty szachowe" oraz Marian Ziembiński "W szachowym antykwariacie". Jest też książka Mirosławy Litmanowicz "Moja przygoda z szachami". Trochę inny charakter, typowo historyczny, to "Szachy wojenne 1939-1945" Pawła Dudzińskiego.
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 318 razy

Postprzez tadeuszcz » 12 lut 2018, 19:49

Kupiłem, przeczytałem i jestem bardzo zadowolony z tej pozycji. Do tego stopnia, że nabyłem też tego samego Autora - Arcymistrzowie.Złota era polskich szachów.
Co do książki o Fiszerze: to jest czysta biografia. I jako biografia napisana z polotem i ciekawie. Ale to oczywiście kwestia gustu.
Kupiłem wcześniej, by coś przeczytać o Fiszerze książkę Andrew Soltis'a - ale w niej są "tylko" opisy i analizy partii a nie tego oczekiwałem. Trochę lepsza pod tym względem jest książka Grzegorza Siwka - Legendarny Robert Fischer, ale i tak nie jest tych informacji w niej za dużo.
tadeuszcz

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez knotmo » 18 lut 2018, 10:43

zależy czego oczekujesz od tego typu książki,
ja pozyczylem , przeczytałem , chyba bardziej jako ciekawostke, .... nie urywa ....
knotmo

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez gracz » 16 mar 2018, 11:52

Może i "nie urywa", ale warta przeczytania.

Trochę akcja się rozkręca.

Szkoda, że nie podają dokładniej kiedy z kim grał.
Takie suche wzmianki, że "uzyskał przewagę w debiucie i szybko wygrał z XYZ" spowodowały, że szukałem wielu partii w necie :-)
gracz

Podziękował : 7 razy

Powrót do Książki i czasopisma szachowe