Z humorem o szachistach

Moderator: redjok

Postprzez Hadzik » 22 gru 2009, 17:52

;];]
takie z życia:

Kilka lat temu bylem na turnieju w Czechach byl tam taki starszy juz dziadek gral z moim kolega ;] i zasnął przy partki... obudzili go jak zaczol chrapac ;]xD

kiedys na turnieju grajac ze starszym panem:
Pozycja: debiut Pan bierze mojego skoczka i bije Swojego :]

Ostatnio na Akademickich Mistrzostwach Polski reprezentowalismy Nyse "PWZS" kolega grl na 5 bodajrze stala pozycja :
białe Kg1: pionki h3 czarne Hf6 Kh4 ten gosciu mial juz minute i nie umial matowac hetmanem chodzil tam i spowrotek az w koncu zbil pionka grajac Kh3 moj kolega powiedzal Pat xD pokozujac pola : f2 f1 g2 h2 h1 ze nie moze sie ruszyc Przeciwnik sie zalamal ze dal pata ktorego nie bylo xD I pokozuje wszystkim xD ale bylo smiechu partia zakonczyla sie remisem :]
Hadzik

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez fatymid » 15 lip 2010, 12:53

1. Co to jest długie i pojawia się po grze wstępnej ?
-Roszada

2. Życie jest jak szachy:albo bijesz konia albo posuwasz królową.
fatymid

Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: fatymid
FICS: fatymid

Anegdotki

Postprzez Rafcik » 09 sie 2011, 03:19

Kolejny raz społeczność wykop.pl wykopała coś o szachach. Tym razem anegdotki:

Drewniana chatka
W 1972r. odbywał się mecz mistrzostw świata w szachach pomiędzy Spasskim a Fischerem. Daleko, daleko na odległej Syberii, znajdowała się mała drewniana chatka. Mieszkał w niej pewien pan. Posiadał stare książki szachowe, bardzo lubił szachy. Dookoła chatki był śnieg, nie było żywej duszy w okolicy poza mieszkańcem drewnianej chatki. Jego jedynym kontaktem ze światem było małe radio. Codziennie słuchał relacji z mistrzostw, ustawił sobie szachownice i przestawiał bierki zgodnie z tym co usłyszał. Niestety radio się zepsuło i pan stracił kontakt ze światem. Kilka miesięcy później zobaczył przez okno człowieka, który szedł zmarznięty po śniegu. Zaprosił więc gościa do domu, zaopiekował się nim, dał mu ciepłe ubranie, nakarmił go. Po pewnym czasie:
-Czy interesuje się pan szachami? (zapytał gospodarz)
-Tak
-Wie pan może jakim wynikiem zakończył się mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Spasskim a Fischerem?
-Przegrałem.
Szybki błąd
Arcymistrz austriacki Ernst Grunfeld rozpoczynał z reguły partię ruchem 1. d4. W czasie całej swej kariery szachowej tylko raz rozegrał partię posunięciem 1. e4. Było to w partii z Capablanką, rozegranej w 1929 r. w Karlsbadzie.
Kiedyś zapytano Grunfelda, dlaczego unika ruchu 1. e4. Na to arcymistrz odpowiedział: "Staram się nie robić błędów w debiucie..."
Arcymistrz też człowiek
Jefim Bogolubow to była bardzo barwna postać w arcymistrzowskim świecie okresu międzywojennego. Krążyło o nim wiele anegdotek. Oto jedna z nich.
W czasie wielkiego międzynarodowego turnieju w Bled w 1931 r. podczas partii z L. Asztalosem "Bogol" zapowiedział w pewnym momencie swemu przeciwnikowi mata w dwóch ruchach.
Asztalos zbladł, zgłębił się w pozycejeę i po dość długim namyśle odpowiedział:
- Bardzo przepraszam, ale ja mata w dwóch posunięciach nie widzę.
A na to Bogolubow:
- Bardzo przepraszam, ale ja również nie widzę... Po prostu - pomyliłem się!
Zegarek
Podczas czwartych mistrzostw kraju w Juracie, w trakcie partii jeden z rywali zagadnął mistrza: "Która godzina". Niestety odpowiedzi nie otrzymał. Najdorf myślami był przy partii. Szachista ponowił więc pytanie. I tym razem Maestro milczał. Dopiero po kolejnym pytaniuNajdorf wyciągnął z kieszeni zegarek i zdumionemu rywalowi odpowiedział: d2-d4.
Fischer
Dojście do najwyższych osiągnięć w szachach wymaga obok talentu ciężkiej pracy. Bobby Fischer spytał kiedyś Lajosa Portischa: "Lajos! Czy to prawda że pracujesz nad szachami po 6-8 godzin dziennie?" "Tak" - odrzekł Lajos - "cóż w tym dziwnego przecież ty postępujesz podobnie. Nieprawdaż?". "Oczywiście" - odparł Bobby - "ale mnie uważają za dziwaka!"
Kapitulacja
Nikt nie lubi przegrywać, ale sposób w jaki zawodnik przyjmuje porażkę, nieraz budzi liczne kontrowersje. W szachach należy do nich moment poddawania partii. Można poddać się z twarzą zawodowego pokerzysty, bez zdradzania najmniejszych oznak niepokoju - jak Rubinstein, a nawet z okazywaniem życzliwości partnerowi, jak robi to Euwe. Poddanie w stylu Janowskiego oznacza zachowanie miny osoby skromnej, która jednocześnie informuje partnera, że jest największym fuszerem jakiego zna historia, i któremu należałoby dawać fory! Poddać się "a`la Capablanca" - to przybrać postawę milionera, rzucającego jałmużnę żebrakowi. Temu kto wskazuje na stolik krzyczał: "Jak mogłem przegrać z takim idiotą?" - należy przypomnieć o prekursorze tego pomysłu - Nimzowitschu. Słynący z elokwencji Spielmann, w chwili gdy przychodziło mu się poddać, nie mówił ani słowa, a już w żadnym wypadku nie zdobywał się na sakramentalne - poddaję. Metoda Gruenfelda polegała na zatrzymaniu zegara i odejściu od stolika gry, bez zwracania uwagi na przeciwnika. Była to modyfikacja metody Bardelebena, który zrejterował z sali turniejowej. Podczas turnieju w Kecskemet, Mueller odkrył nowy sposób poddawania partii, wprawdzie nie ratujący przed stratą punktu, ale pozwalający na zachowanie godności (??!). Otóż, gdy jego partia została odłożona, i w dniu dogrywki kierownik turnieju Maroczy otworzył kopertę, zamiast zapisanego posunięcia - widniało tam: PODDAJĘ SIĘ - MUELLER. Opisane historie i im podobne zdarzają się nieraz. Nikt nie chce przegrywać, a przegrywającemu nie zawsze udaje się ukryć swego rozczarowania.

http://www.wykop.pl/artykul/839003/szac ... anegdotki/
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 90 razy
Otrzymał podziękowań: 368 razy
Ranking: 2268

Re: Z humorem o szachistach

Postprzez oktawnal » 17 wrz 2011, 18:00

To pierwsze jest najlepsze ;D
Dobra partia nie jest zła
oktawnal

Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 1512
kurnik.pl: okti1800

Postprzez rutra » 19 wrz 2011, 21:59

Idzie Arab przez pustynie wraz ze swoją żoną. Są kilkanaście kilometrów od domu i wciąż idą.
Nagle Arab mówi do żony: - idź do domu i przynieś flamaster!
Żona poszła i przyniosła.
Arab na to: - teraz narysuj mi na plecach szachownice i podrap mnie w c4!
I kategoria (1650/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1531 razy
Otrzymał podziękowań: 1808 razy
Ranking: 1660

Postprzez deq102 » 31 sty 2013, 21:24

Po całonocnym piciu szachista wraca do domu nad ranem. Żona krzyczy:
- Gdzie byłeś pijaku!?!
- Graliśmy u kolegi całą noc w szachy.
- To dlaczego tak śmierdzisz piwem!?!
- A co?! Szachami mam śmierdzieć?
mago para comuniones madrid - Pozdrawiam Mart1k4l
deq102

Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Postprzez yetit78 » 29 sie 2013, 14:18

Pewien arcymistrz lubił doprowadzać do sytuacji gdy doprowadzał piona o przemiany. Żartowano o nim że przemienia pionki nawet gdy dostaje mata. Raz zwierzył się koledze: To niesprawiedliwe! zdarzyło mi się tylko raz! Kiedy? Uczyłem się grać w szachy. Grałem z pewnym mistrzem. Akurat gdy dał mi mata gdy więc dorobiłem króla. Powiedział ci że to niezgodne z przepisami? Nie. Zamatował mnie jeszcze raz...
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1628 razy
Otrzymał podziękowań: 230 razy
Ranking: 0

Poprzednia strona

Powrót do Historia szachów