Szachy w TVP czy ktoś to jeszcze pamięta ?

Moderator: redjok

Szachy w TVP czy ktoś to jeszcze pamięta ?

Postprzez robinbuk » 05 sty 2013, 22:16

Pierwotnie chciałem to pytanie zadać w Quizie , ale nie znam odpowiedzi , więc za pytam tutaj.
W pierwszej połowie lat 80-tych w naszej publicznej telewizji relacjnowano ciekawsze wydarzenia ze świata szachów takie jak Olimpiady i poważniejsze polskie turnieje.Motorem tych działań był późniejszy prezes PZSzach red.Jacek Żemantowski.
Podzczas jednej z takich relacji zorganizowano turniej szachów błyskawicznych dla wyróżniających się warszawskich juniorów.Pamiętam ,że uczestniczyło w nim 4 zawodników . Dwóch z nich sobie przypominam to : Aleksander Czerwoński i Krzysztof Paćko , Niestety w żaden sposób nie potrafię odtworzyć z pamięci dwóch pozostałych .Poza tym nie pamiętam kto w tym turnieju zwyciężył . Czy ktoś z szanownych forumowiczów zna odpowiedzi na te pytania .
robinbuk

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 192 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: robinbuk

Re: Szachy w TVP czy ktoś to jeszcze pamięta ?

Postprzez BAROL » 27 mar 2019, 13:23

Obejrzeć i zapamiętać było niełatwo - wspomniane relacje w TVP odbywały się po g.23.

W opisywanym turnieju brała udział ósemka juniorskich zwycięzców makroregionów.
Finałowy pojedynek, rozegrany między Aleksandrem Czerwońskim (makr. mazowiecko- (?) podlaski), a Krzysztofem Buczakiem (Szczecin) wygrał Aleksander Czerwoński; obecnie mistrz międzynarodowy, znany sędzia, szkoleniowiec i organizator szachowego życia.
Z tym pojedynkiem wiąże się prawdziwa historia, która ma wszelkie znamiona anegdoty, czy też szachowej dykteryjki. Cytuję za A. Czerwońskim: Jacek Żemantowski z mikrofonem komentował przebieg pojedynku finałowego nad naszymi głowami. Gdy wspomniał, że mój hetman jest zaatakowany, natychmiast to uwzględniłem w swoich obliczeniach, bo nie byłem w tym momencie tego świadom.
Co znaczy siła telewizji! :D
BAROL

Podziękował : 509 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: szachrajos

Postprzez dczerw » 28 mar 2019, 10:57

Z naszej perspektywy ta anegdota jest zabawna, ale z perspektywy przeciwnika już średnio ;)
"Produkuję" szachy w każdej odsłonie, a spis mojej twórczości znajdziesz:
http://www.dawidszachuje.pl/spis-tresci/
dczerw

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy
Ranking: 2259

Postprzez Kaczmar » 29 mar 2019, 10:21

dczerw napisał(a):Z naszej perspektywy ta anegdota jest zabawna, ale z perspektywy przeciwnika już średnio ;)

Z perspektywy przeciwnika pewnie nie ale z perspektywy czasu i przeciwnika już pewnie tak. Minęło już tyle czasu, że pewnie i dla przeciwnika jest to teraz zabawne.
Kaczmar

Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 304 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez BAROL » 29 mar 2019, 10:31

Ja bym nawet o krok dalej poszedł - po latach mu ulżyło, bo w końcu się dowiedział, że nie przegrał z własnej winy xD
I pozbył się traumy. Dużo zdrowia, Panie Krzysztofie!
BAROL

Podziękował : 509 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: szachrajos

Powrót do Historia szachów