Problem z określeniem kolejności mistrzów świata w szachach

Moderator: redjok

Problem z określeniem kolejności mistrzów świata w szachach

Postprzez GutsMuths » 16 lut 2012, 12:45

Mam pytanie dotyczące kolejności zdobywania tytułu mistrza świata w szachach. Od Steinitza do Karpowa wszystko jest jasne, jednak problem zaczyna się w momencie konfliktu Kasparowa z FIDE i utworzeniem PCA, w ramach której również rozgrywane były mecze o tytuł. Tak więc prosze o pomoc w ustaleniu rzetelnej, jednolitej chronologii zdobywania tytułu. Dodam, że informacja potrzebna jest mi do pracy mgr.

Z góry dzięki za pomoc,

Guts
GutsMuths

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: maticus88
FICS: maticus

Re: Problem z określeniem kolejności mistrzów świata w szach

Postprzez kolokwium » 16 lut 2012, 13:23

Dla przyszłego magistra, wyszukanie tej strony nie powinno być kłopotem http://pl.wikipedia.org/wiki/Mistrzostw ... w_szachach

PS
Są i inne strony o tej tematyce w najróżniejszych językach świata. :*
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1865 razy
Otrzymał podziękowań: 2066 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez redjok » 16 lut 2012, 15:50

Jeśli nie jest tajemnicą to jaki jest tytuł owej pracy magisterskiej ?
redjok
Administrator

Podziękował : 384 razy
Otrzymał podziękowań: 463 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez thinkerteacher » 16 lut 2012, 20:39

kolokwium napisał(a):Dla przyszłego magistra, wyszukanie tej strony nie powinno być kłopotem http://pl.wikipedia.org/wiki/Mistrzostw ... w_szachach

PS
Są i inne strony o tej tematyce w najróżniejszych językach świata. :*
I tu pojawia się chyba mały problem. Bowiem odnalezienie strony to pestka, gorzej jednak z ustaleniem mistrzów świata po ustąpienia tronu przez Kasparowa (gdy Kramnik zabrał mu tytuł w Londynie). Jak dla mnie jest to niezbyt łatwe zadanie i chętnie bym posłuchał jaką listę przedstawią inni. W książkach pewnie przedstawiają dwie tabele i zostawiają czytelnikowi do wyboru :lol2: :crazy: :-P ;)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7505 razy
Otrzymał podziękowań: 1070 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez MaurycyHawran » 16 lut 2012, 20:49

Jedynym, który pokonał Kramnika w meczu po tym jak ten został Mistrzem Świata, był Vishy Anand.
Elo 1900, gram na 1600
MaurycyHawran

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 22 razy
kurnik.pl: MaurycyHawran

Postprzez thinkerteacher » 16 lut 2012, 20:53

Czyli Vishy Anand jest jedynym mistrzem świata po Kramniku? (tak też czułem, ale jest wiele innych źródeł, które podają różne cuda). Dla mnie jest to trochę dziwne, że nie ma jednolitej wersji podawanej przez wszystkie (rzetelne?!) źródła. W takim razie czekamy na zmianę pokoleniową i niechaj za rok Mistrzem Świata będzie Magnus vel Carlsen ;) :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez MaurycyHawran » 16 lut 2012, 21:01

Było wiele tzw. mistrzów FIDE, ale jaka jest waga tego tytułu to każdy może sam sobie dopowiedzieć. Wcześniej o mistrzostwie tylko raz nie decydował mecz, po śmierci Aljechina. Na wiosnę mecz Anand-Gelfand, natomiast następnego kandydata wyłoni turniej kołowy, późnej jesieni tego roku.
Elo 1900, gram na 1600
MaurycyHawran

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 22 razy
kurnik.pl: MaurycyHawran

Postprzez GutsMuths » 16 lut 2012, 22:15

Wygląda na to, że muszę wspomnieć w pracy o utworzeniu PCA i podziale, który zaistniał za sprawą niepokornego Garrika...a może FIDE? (nie wgłębiam się w temat)

Dzięki kolokwium za linka - przydał się ;)

Redjok - tytuł pracy brzmi "Motywy uprawiania gry w szachy oraz jej znaczenie dla zawodników klubu...(klub do uzgodnienia)." Temat raczej socjologiczny.

Pozdrawiam
GutsMuths

Postprzez thinkerteacher » 16 lut 2012, 23:39

GutsMuths napisał(a):Wygląda na to, że muszę wspomnieć w pracy o utworzeniu PCA i podziale, który zaistniał za sprawą niepokornego Garrika...a może FIDE? (nie wgłębiam się w temat)

Dzięki kolokwium za linka - przydał się ;)

Redjok - tytuł pracy brzmi "Motywy uprawiania gry w szachy oraz jej znaczenie dla zawodników klubu...(klub do uzgodnienia)." Temat raczej socjologiczny.

Pozdrawiam

:idea: Jeśli będziesz potrzebował, abym przeczytał prace i wskazał miejsca do poprawek to daj znać. Jeśli jest o szachach i nie jest nudna, to chętnie pomogę ;). Może być w aspekcie socjologicznym - byle tylko nie było (do sprawdzania) analiz statystycznych, które są dla mnie czarną magią :lol2: ;)

W tabeli gwiazdką (*) oznaczono zawodników, którzy stracili tytuł, a potem go odzyskali :). Mam nadzieję, że nieco udało mi się pomóc ;) :)
Załączniki
Mistrzowie_SWIATA_szachy_wszyscy_spis.gif
Mistrzowie_SWIATA_szachy_wszyscy_spis.gif (71.17 KiB) Przeglądane 5584 razy
Ostatnio edytowany przez thinkerteacher, 17 lut 2012, 04:15, edytowano w sumie 1 raz
thinkerteacher

Postprzez ŁowcaAndroidów » 16 lut 2012, 23:48

"Motywy uprawiania gry w szachy? " Sam go sobie wymyśliłeś ? Przecież jesteś na wfie
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 527 razy
Ranking: 2286

Postprzez GutsMuths » 17 lut 2012, 07:41

Czaturanga napisał(a):"Motywy uprawiania gry w szachy? " Sam go sobie wymyśliłeś ? Przecież jesteś na wfie

Tematyka prac jest różna. Można pisać na tematy fizjologiczne, z teorii treningu, socjologiczne, filozoficzne, psychologiczne, historyczne itd. Mnie szachy interesują więc o nich pisze pracę socjologiczną. A może uważasz, że szachy to nie sport? ;)
GutsMuths

Postprzez ŁowcaAndroidów » 17 lut 2012, 08:35

Często zanim coś napiszę próbuje wybadać grunt :) Też jestem po wfie i powiem Ci, że można napisać dużo ciekawszą pracę o " tematyce szachowej"niż ta z socjologii. Nie będę sprzedawał pomysłów:)

Swoją drogą dlaczego szachy uważasz za sport (1 najważniejszy argument proszę Cię podaj)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Postprzez GutsMuths » 17 lut 2012, 12:59

Z pewnością można napisać pracę ciekawszą, ale dosyć późno się wziąłem do roboty i nie ma już za wiele czasu na kombinowanie. W tej sytuacji temat wydaje się być optymalny dla mnie.

Ustawa o sporcie podaje następującą definicję: "Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach."

Wydaje mi się, że szachy wymienione kryteria spełniają.

Pzdr.
GutsMuths

Postprzez ŁowcaAndroidów » 17 lut 2012, 22:57

Wszystko się zgadza dodałbym jeszcze współzawodnictwo (indywidualne lub drużynowe).
ŁowcaAndroidów
Moderator

Postprzez adse » 26 lut 2012, 21:21

"formy aktywności fizycznej"? Jeżeli tak brzmi definicja, to może być kiepsko z obroną szachów...
adse

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 358 razy

Następna strona

Powrót do Historia szachów