Hetman czy Królowa

Moderator: redjok

Hetman czy Królowa

Postprzez Zdzislaw » 16 lip 2011, 17:10

Witam, nazywam się Zdzisław i jestem nowym użytkownikiem tego forum i to mój pierwszy post. W szachy gram od niedawna posiadam 2 programy szachowe Chessmaster 10 i Fritz 8 (pełne wersje nie żadne piraty). I głownie z nimi gram i się ucze, czytam równierz różne książki szachowe. Jedynym żywym przeciwnikiem z którym gram jest mój kolega (bardzo ubolewam nad tym że szachy to taka niepopularna gra i praktycznie nikt z moich znajomych nie umie w nią grać) ja bardzo szachy polubiłem niejako od pierwszego wejrzenia i według mie są super grą z którą chciałbym zostać przez całe życie. Ale wracając do pytania. Ja mówie na Hetmana Królowa, bo tak przyzwyczaiłem się poprzez książki które czytałem. Książki te z lat 80 i 90 gdy mówią o Hetmanie używają określenia królowa. Ale mój kolega zawsze mie poprawia mówiąc nie królowa ale hetman. I tu pytam się szanownych forumowiczów czemu, przecierz w tych książkach jest królowa, a nie Hetman, nawet w języku angielskim jest określenie queen. W związki z tym proszę o wyjaśnienie jak się powinno mówić HETMAN czy KRÓLOWA, a może te dwa określenia są poprawne?
Zdzislaw

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Hetman czy Królowa

Postprzez adse » 16 lip 2011, 17:20

W szachach sportowych prawidłowa jest nazwa hetman, a także na przykład skoczek a nie koń. Ciekawy jestem w jakich książkach (w języku polskim) używa się określenia "królowa"? Nigdy się z tym nie spotkałem, przeciwnie, zawsze w polskim języku musi być hetman, bo nawet w notacji używamy litery H, więc by się myliło gdyby było inaczej.
Po angielsku jest Queen, po rosyjsku Fierź (to chyba też hetman), po niemiecku Dame. W domowym pogrywaniu można sobie nazywać dowolnie, np. moi koledzy z dzieciństwa zawsze na gońca mówili "lojfer";) Często też spotykałem się ze słowem "królówka":)
Ostatnio edytowany przez adse, 16 lip 2011, 17:22, edytowano w sumie 1 raz
adse

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 363 razy

Postprzez kocur » 16 lip 2011, 17:21

Możesz zajrzeć do wikipedii, możesz zajrzeć do Kodeksu szachowego, ale zacząłbym od zajrzenia do słownika ortograficznego
kocur

Otrzymał podziękowań: 176 razy

Postprzez kolokwium » 16 lip 2011, 17:26

W różnych językach i w różnym czasie różnie nazywano bierki (figury i piony) szachowe. Najczęściej zmiany wynikały z wygody zapisywania partii.
W języku polskim, przyjęło się aby najsilniejsza figura (owa królowa) była Hetmanem. Nie koliduje to z Królem przy zapisie partii (jak w angielskim król ze skoczkiem/koniem/rycerzem).
Podobnie jest z gońcem (Läufer, střelec) czy skoczkiem (Springer, jezdec). Nie jest aż tak ważne jak się co nazywa, ważne abyście się nawzajem rozumieli.
W zamierzchłych czasach używano w Polsce określeń i Królowa, i Biskup, i innych określeń.

PS
To że adse się z czymś nie spotkał, to nie znaczy że tak nie było :*
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1885 razy
Otrzymał podziękowań: 2076 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 16 lip 2011, 18:01

Idąc tym tokiem myślenia...

Quuen - królowa nie hetman
Knight - rycerz nie skoczek
Bishop - biskup nie goniec

Utarło się, że królowa to hetman, ale jak ktoś mówi królowa to wiadomo o co chodzi. Ja się spotkałem z tym, że goniec to laufer. Nie wiem różnie można nazywać.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1544 razy
Otrzymał podziękowań: 1828 razy
Ranking: 1683

Postprzez kocur » 16 lip 2011, 18:12

Jeśli sięgać do tradycji, to może należałoby wziąć przykład z Hindusów, którzy wymyślili szachy, a którzy grają królem i królową, wielbłądami, końmi, słoniami i żołnierzami :)
kocur

Postprzez hajdzik » 16 lip 2011, 21:20

No i ja swoje trzy grosze wrzuce :)

Wszyscy znacie troszke histori

Wiec zapytam retorycznie
czy ktos slyszal, żeby mowilo się "Król Jagiełło zatańczył z Hetmanem"?
Z tego co mi wiadomo król Jagiełło zatańczył z Królową :)

Poza tym - szachy to gra królewska - czyli króla i królowej

Natomiast konflikt mowienia Hetmana zamiast Królowej - powstał na wskutek wpisywania adnotacji parti -
nie moze byc dwoch literek oznaczajacych rozne figury
K- Król
K- królowa

wiec pewno dlatego zrobiona H - Hetmana

Jesli ktos twierdzi inaczej - to ma takie prawo :)
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kocur » 16 lip 2011, 21:42

Nie do końca tak jest.
Oczywiście możesz uważać, że królowe są najsilniejsze od króla, ale szachy to pole bitwy i tam liczą się umiejętności rycerskie. Kobiety raczej się na polu bitwy nie udzielały. Rosyjskie określenie hetmana wywodzi się z perskiego słowa oznaczającego wezyra i wydaje mi się, że dla tej figury bardzie pasują określenia typu wezyr czy hetman niż dama bądź królowa. W każdym razie, gdy w dzieciństwie ktoś mi tłumaczył zasady gry, to wydawało mi się dziwne, że królowa może więcej niż król. A poza tym nazwy bierek powstały jeszcze zanim ktoś myślał o zapisywaniu partii (do zapisu partii można się było posłużyć jakimś bardem, który stosowny poemacik melodyjnie mógł wyśpiewać :) ), więc kłopoty z rozróżnieniem K(róla) od K(rólowej) nie odgrywały przy tym większej roli.
kocur

Postprzez hajdzik » 16 lip 2011, 22:07

Kocur - no to musze druga armate wyciagnac :)
i tu jesli sie ze mna nie zgodzisz to cos bedzie z Toba nie tak :P

Pamietaj - kobiety steruja facetami - a faceci nawet o tym nie wiedza - tu nie odkrylem zadnej nowosci - musimy to przyjac do wiadomosci
poza tym wszystkie wojny byly tylko z dwoch przyczyn" 1. Kobiety/milosc - lub religia :0

tak wiec kobieta ma bardzo powazne mozliwosci negocjacyjne a co za tym idzie ma na wszystko wplyw :0
hajdzik

Postprzez kolokwium » 16 lip 2011, 22:38

hajdziczku, może i kobiety mają wpływ na facetów (a faceci na kobiety), ale na wojny to one nie chodzą aby nie brać bezpośredniego udziału na polu bitwy (a tak jest na szachownicy).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1885 razy
Otrzymał podziękowań: 2076 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez adse » 16 lip 2011, 22:44

kolokwium napisał(a):PS
To że adse się z czymś nie spotkał, to nie znaczy że tak nie było :*
Nie spotkałem się w książkach po polsku - interesuje mnie w jakiej polskojęzycznej książce używają słowa "królowa" zamiast "hetman". Z nazwą królowa oczywiście się spotykam wśród szachistów nie-sportowych.

hajdzik napisał(a):Poza tym - szachy to gra królewska - czyli króla i królowej

Szachy to gra królewska - czyli grana przez królów i na dworach królewskich.
adse

Postprzez hajdzik » 16 lip 2011, 22:54

panie kolokwium :0
jesli mnie pamiec nie myli tylko krolowie slowianscy brali udzial w wojnach / bitwach
reszta siedziala z daleka i tylko rozkazywala
w razie widocznej kleski uciekala z pola walki ...
a slowianscy wsiadali na konia i walczyli jak bylo trzeba :)

Ale moze jest tu jakis kumaty z histori i powie dokaldnei cco i jak :P

Ale wracajac do tematu - krol zawsze u boku ma królową (przynajmniej powinien- chyba ze jest gejem)

I najwazniejsza kwestia- kocur
Istnialy amazonki - waleczne kobitki :)
to p czym tu mowimy- to tylko luzna rozmowa- wiec tak traktujcie moje slowa :)

PS. pamietajcie - facet dla kobiety zrobi wszystko :)
hajdzik

Postprzez kocur » 16 lip 2011, 23:04

hajdzik napisał(a):jesli mnie pamiec nie myli tylko krolowie slowianscy brali udzial w wojnach / bitwach
reszta siedziala z daleka i tylko rozkazywala
w razie widocznej kleski uciekala z pola walki ...
a slowianscy wsiadali na konia i walczyli jak bylo trzeba :)

Przykładem może być bitwa pod Grunwaldem (akurat dzisiaj była inscenizacja), gdzie Jagiełło mężnie, z podniesioną przyłbicą stał na wzgórzu obserwując bitwę, a Ulrik von Jungingen tchórzliwie ukrył się w tłumie swoich walczących rycerzy.
kocur

Postprzez demon_szybkosci » 16 lip 2011, 23:14

:idea: Chciałem coś dodać, ale dyskusja tak szyko poszła, że tylko dodam, żeby na damkę, królówkę, królową, hetmana... nie używać pojęcia: "Pani gejowa*". Nawet jeśli wszystko kobieta dla faceta zrobi (kurdę na samą myśl o tym już mi się robi lepiej niż dobrze), to pamiętajmy, że są RÓŻNE perspektywy. W zależności od tego z której zerkamy... to zobaczymy odpowiedni obiekt. To podobnie jak z tą historią w której KAŻDA z osób miała opisać różną część SŁONIA (a może i wezyra?!) i pomimo, że wszyscy z nich podawali inne nazwy... to były one wspólne dla jednego obiektu.

:o Po czesku "jezdec", ale nie słyszałem o pozycji "na skoczka", a wy? Zawsze było na "jeźdzca" a nie "na strzelca". Więc jak to w końcu jest?
* PS. Nie powinno używać się określenia "gej", lecz raczej kochający inaczej niż większość :ble: ;)
demon_szybkosci

Postprzez adse » 16 lip 2011, 23:16

Demon, to jest forum szachowe, a z tego co się tu chwalisz to uczysz dzieci.
adse

Następna strona

Powrót do Historia szachów