Ile lat mają szachy ?

Moderator: redjok

Ile lat mają szachy ?

Postprzez albatros » 20 kwi 2009, 21:20

Jak byście odpowiedzieli ,gdyby jakiś laik zapytał Was ile lat mają szachy ?

Jak przypuszczają niektórzy badacze, odnalezione terakotowe figurki na terenach dawnej Mezopotamii (datowane na 6000 lat p.n.e) używane były jako szachy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szachy

To co szachy mają 8 tysięcy lat ?
albatros

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Postprzez Vujek1991 » 20 kwi 2009, 22:00

Zgadza się. Historycy są co do tego zgodni. I to Persowie, którzy przejęli szachy od Hindusów, nazwali szachy "szachami". Szach znaczy po persku "król", a szach mat znaczy po persku "król jest martwy". Oczywiście szachy wywodziły się z innej gry, której nazwy teraz nie pamiętam. Kiedyś grano w tę grę w cztery osoby. Warto też dodać, że pierwotnie zamiast figur używano kupek zboża. Nie będę teraz sięgał do książek, więc mniej więcej z pamięci powiem: Szachopodobna gra została najprawdopodobniej stworzona w Indiach w VI w. W tym samym albo następnym, Persowie stworzyli szachy, w których jedynymi większymi różnicami w stosunku do dzisiejszych szachów było to, że hetman był najsłabszą figurą i chodził jedno pole na ukos i nie było roszady. Możliwe, że goniec miał jeszcze ograniczony zasięg. Dopiero w XVI w. powstały dzisiejsze zasady.

Wydaje mi się, że podobne tematy były już omawiane na tym forum.

Pozdrawiam.
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: vujek1991

Postprzez Tomrejten » 20 kwi 2009, 22:01

Nie wiem, z 200 lat, jeżeli chodzi o czyste szachy. :)
Tomrejten

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez demon_szybkosci » 21 kwi 2009, 23:36

:arrow: Ja bym nieco wykretnie odpowiedzial :P
:idea: Szachy sa gra TAK STARA, ze przetrwala do dzis pomimo tego, ze powinna "umrzec" co najmniej kilkaset lat temu! :o. Stalo sie jednak tak, ze przetrwala, poniewaz ludzie POTRZEBOWALI tej gry, tak samo jak obecnie uzywamy lyzeczki do herbaty czy tez lyzki do jedzenia potraw, prawda?
:idea: Przy okazji mysle, ze WAZNY "detal". Szachy zostaly uksztaltowane na przestrzeni setek lat poprzez modyfikacje prostszych gier. Chodzi o to, aby nie powielac niedokladnej wersji, ze szachy "ktos wymyslil" (jako w domysle jeden czlowiek i najlepiej w 1godzine ;) 8) :roll:).
demon_szybkosci

Postprzez Johnson » 22 kwi 2009, 11:53

Witam szanownych kolegów!
Mam do Was pytanie. Czy jest może jakaś książka, o historii szachów?
Na przykład, encyklopedia albo leksykon szachów.
:roll:
Kompletny amator
Johnson

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez redjok » 22 kwi 2009, 13:48

Utkwiło mi w pamięci, że w książkach [publikacjach] często jako źródło przewija się książka "A History of Chess" Harold James Ruthven Murray

Nie widziałem tej książki nigdy. Wnioskuję, że musi to być coś na wzór encyklopedii albo leksykonu.

http://www.chess.it/libri/murray.htm
redjok
Administrator

Podziękował : 470 razy
Otrzymał podziękowań: 534 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez Tomrejten » 22 kwi 2009, 16:45

leksykonem jest tez ksiazja z szachami przez wieki bodajze.

wiem, ze litmanowicza :)
Tomrejten

Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Ile lat mają szachy ?

Postprzez adse » 13 lut 2011, 22:03

Książka szachowa Luisa Luceny została wydana w 1497 roku, stąd wiadomo, że w Europie szachy były znane w XV w. W książce tej są opisywane partie zarówno wg starych jak i nowych (do dzisiaj obowiązujących) zasad ruchów hetmana i gońca. W tej książce opisane są m.in. debiuty znane dzisiaj jako obrona francuska i obrona skandynawska, zachowało się do dziś kilka oryginalnych egzemplarzy tamtego wydania. To taki skrót informacji wg Wikipedii.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 486 razy

Postprzez BAROL » 20 mar 2019, 23:06

Na wypadek pojawienia się tu jakiegoś zbłąkanego poszukiwacza faktów podaję link do starszego topicu, który w temacie historii szachów jest prawdopodobnie dużo bliższy prawdy:
http://szachowe.pl/viewtopic.php?f=9&t=120
BAROL

Podziękował : 400 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: szachrajos

Postprzez Kaczmar » 21 mar 2019, 11:56

Byłem kiedyś w pewnej świetlicy na wsi i tam dzieciaki mieli zasadę, że w pierwszym ruchu można się ruszyć pionem o dwa lub dwoma pionami o jeden. Zastanawiam się czy ta zasada wynikała z historii szachów czy czy ktoś coś komuś źle przekazał i nigdy tak nie było.
Kaczmar

Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy
FICS: Kaczmar

Powrót do Historia szachów