Hetman czy Królowa

Moderator: redjok

Re: Hetman czy Królowa

Postprzez gm2701 » 08 lis 2017, 23:48

adse napisał(a):W szachach sportowych prawidłowa jest nazwa hetman, a także na przykład skoczek a nie koń. Ciekawy jestem w jakich książkach (w języku polskim) używa się określenia "królowa"? Nigdy się z tym nie spotkałem, przeciwnie, zawsze w polskim języku musi być hetman, bo nawet w notacji używamy litery H, więc by się myliło gdyby było inaczej.


Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma morzami żyła sobie piękna, niebieskooka dama.....
http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/docmetad ... ublication

Więcej n/t:
http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publicat ... 8406&tab=3

Ogólnie polecam JBC(Jagielońską Bibliotekę Cyfrową) ;)
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701
 
Posty: 325
Wiek: 27
Dołączył(a): 03 lis 2010, 02:49
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował : 76 razy
Otrzymał podziękowań: 297 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Re: Hetman czy Królowa

Postprzez adse » 09 lis 2017, 19:06

Gm2701, pozwolę sobie zauważyć, że wyciąłeś moje pytanie z kontekstu - a kontekstem jest wcześniejsza wypowiedź Zdzisława:)
Widziałem kilkadziesiąt książek szachowych wydanych w czasach PRL i trochę później, i zawsze był hetman.
adse
 
Posty: 1386
Dołączył(a): 13 gru 2009, 19:14
Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Re: Hetman czy Królowa

Postprzez korob » 09 lis 2017, 23:45

Z nazwami szachowych bierek wiąże się pewien problem. Jak powinny wyglądać polskie bierki szachowe? Jaki powinny mieć wizerunek na rysunkach i w rzeźbionych kompletach szachowych?
Od XIX wieku gra się oficjalne międzynarodowe turnieje na szachach typu Staunton, których wygląd odpowiada angielskim nazwom.
W pierwszej połowie XX wieku powstał problem zapisu szachowego (by każda figura była na inną literę) oraz zunifikowania nazw funkcjonujących w różnych zaborach (nazwa hetman zapewne wygrała ze względu na zapotrzebowania wynikające z odzyskanej niepodległości). No i te nasze nazwy są świetnie dobrane, ale należytego wizerunku nie posiadają....
Rosjanie zawsze mieli łódki, konie, słonie, króla, piechurów i swojego odpowiednika wezyra i mają mnóstwo fajnych rysuneczków i stylowych szachowych komplecików, a my czegoś takiego jeszcze się nie dorobiliśmy, bo nasze nazwy się zmieniały, a gra się od dawna na kompletach stuntonowskich, czyli anglojęczycznych.
Wieża - zawsze była wieżą i z wizerunkiem nie ma problemu, podobnie król i pionek, ale z gońcem (adiutantem, giermkiem, łącznikiem, posłańcem itp.) są już problemy, hetman wciąż wizerunkowo przegrywa z damą i królową, a skoczek - wbrew obecnej nazwie - wciąż jest koniem...
Zastanawiam się już od ponad roku, nad ogłoszeniem kolejnego konkursu plastycznego, po sukcesie konkursu "KRÓLEWSKA GRA - SZACHY" i właśnie chciałbym, by ten kolejny konkurs dotykał problemu wizerunku polskich bierek szachowych.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
Avatar użytkownika
korob
 
Posty: 183
Wiek: 61
Dołączył(a): 19 lis 2013, 00:31
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 184 razy
Otrzymał podziękowań: 199 razy
Ranking: 2119

Poprzednia strona

Powrót do Historia szachów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gośćREKLAMA

Gdy masz problemy z matma czasami najlepszym rozwiazaniem sa Korepetycje z Matematyki
Zadania Szachowe