Rozgrywki szkolne.

Rozgrywki szkolne.

Postprzez korob » 13 sty 2016, 14:27

Pierwsze w historii Drużynowe Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych uczniów klas 1 - 3 odbędą się w nadmorskim ośrodku w Łukęcinie 29.04-3.05.2016.
Komunikat - http://szachywszkole.pzszach.pl/sites/d ... 02016.docx
Serwis turniejowy - www.chessarbiter.com/turnieje/2015/tdr_5316/

Takie zawody to bardzo dobry pomysł i zamierzam wysłać na nie reprezentacje 3 szkół, w których prowadzę zajęcia szachowe.

Jest jednak pewien kłopot. Termin tych rozgrywek jest identyczny z terminem Mistrzostw Polski do lat 8 w Poroninie, a MP do lat 8, to znacznie ważniejsze zawody i Ci, którzy mają tam grać, nie powinni grać w Łukęcinie. Doszło do niedopuszczalnej kolizji terminów (myślę, że to z tego powodu, że te zawody organizowane są po raz pierwszy) i mam nadzieję, że w przyszłych latach nie dojdzie więcej do tak skandalicznej kolizji terminów tych imprez.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 171 razy
Otrzymał podziękowań: 185 razy
Ranking: 2119

Re: Rozgrywki szkolne.

Postprzez krzysio » 13 sty 2016, 14:50

A ja myślę że to nie jest przypadkowy zbieg okoliczności/niedopatrzenie a celowe działania mające an celu eliminacje z tych zawodów najmocniejszych dzieciaków. Podobny numer był już chyba przy organizowaniu jakiegoś turnieju na stadionie narodowych dla dzieci z tego programu, o ile mnie pamięć nie myli tam poszło jakieś ograniczenie by też nie dopuścić najmocniejsze dzieciaki z tych roczników (Zofia to gdzieś opisywała).

Cel oczywisty - ktoś mocno nie chce konfrontacji na desce dzieci z tego programu z dziećmi grającymi w sekcjach szachowych. Dlaczego? A niech każdy dopowie sobie sam.

edit
A może się mylę i to tylko niefortunna kolizja terminów? Czasu do tych rozgrywek jeszcze w cholerę i trochę, myślę że zmiana terminu nie powinna być żadnym problemem, zawsze można zwrócić organizatorom uwagę iż przeoczyli Poronin (Pan Kusina rok temu też przeoczył Poronin i w tym czasie co MP C8 zrobił mistrzostwa Małopolski do lat 8), i że lepiej byłoby tą imprezę zrobić w niekolidującym terminie ;) Ciekaw jestem odpowiedzi :))
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1011 razy
Ranking: 0

Postprzez korob » 13 sty 2016, 20:17

Przed napisaniem tego postu dzwoniłem do Pana Andrzeja Modzelana (Wiceprezesa PZSzach i współorganizatora DMP Szkół w Łukęcinie), by pogratulować mu świetnej koncepcji, jaką jest zorganizowanie zawodów w Łukęcinie.
Niestety, powiedział mi, że w sprawie kolizji terminów tych imprez (Poronin i Łukęcin) już nic nie da się zrobić...
Cóż wyślę swoje szkoły w nie najlepszych składach, bo Poronin jest ważniejszy, ale przecież w sporcie bardzo ważne jest też uczestnictwo, a szczególnie w takiej młodej kategorii wiekowej... (ale troszeczkę żalu gdzieś tam i tak trochę się skrywać będzie...) :)
korob

Postprzez Zofia » 19 sty 2016, 04:28

Też miałam zamiar dzwonić, ale skoro Robert już to zrobił i otrzymał odpowiedź - to chyba nie ma sensu.
Roczniki obu turniejów się nakładają. Indywidualne Mistrzostwa Polski są ważniejsze i najlepsi zawodnicy pojadą tam, co zdecydowanie osłabi poziom turnieju drużynowego klas młodszych w Łukęcinie - ale chyba o to właśnie organizatorom chodziło. Był cały rok do dyspozycji - dziwne, że tak dokładnie terminy musiały się pokryć. Tym bardziej, że MP dla najmłodszych roczników są w kalendarzu już stałą imprezą, której termin ani miejsce od paru lat się nie zmienia.

Gdyby jeszcze zawody szkolne były dla uczniów nieodpłatne - ale koszt jest ogromny:

"10. OPŁATA STARTOWA

Startowe w wysokości 100 zł od drużyny (szkoły z projektu EpSwS – 50 zł.) należy wpłacić gotówką w dniu przyjazdu lub przelewem na konto:
INTELIGO Szachowe Nuty Aleksandra Modzelan nr 50 1020 5558 1111 1814 1740 0038

11. ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE

Ośrodek Wypoczynkowy „Wielki Błękit” w Łukęcinie, ul. Spacerowa 3.

Standard – 320 zł. (80 zł. x 4 dni) – pokoje 2-4 osobowe i pokoje typu studio 2+2
Wysoki standard 380 zł. (95 zł. x 4 dni) – pokoje 2-4 osobowe i pokoje typu studio 2+2
Pokoje 1-osobowe odpowiednio 30 zł. drożej za dzień w każdym standardzie."

Dochodzą jeszcze koszty dojazdu.

Kto te koszty ma ponieść? Rodzice czy szkoła?
Zofia

Podziękował : 258 razy
Otrzymał podziękowań: 180 razy

Postprzez korob » 19 sty 2016, 11:27

Zośka masz rację! (jak zwykle...) :)
Faktycznie chyba nie uda mi się przeskoczyć tych kosztów, co spowoduje dalsze osłabienie moich drużyn...
Nie zauważyłem tej stówy wpisowego, a może ona ostatecznie zabić mój optymizm odnośnie pojechania z dziećmi nad morze (cóż, kiedyś czytałem Komunikaty bardziej wnikliwie...).
W międzyczasie "życzliwi" ludzie (w tym przypadku rzeczywiście życzliwi i wiarygodni) zwrócili mi uwagę na kolejne działania Wiceprezesa Modzelana. Mój wyjazd z dzieciakami na te wątpliwe zawody byłby promocją tych niewłaściwych trendów...
Niemniej szkoda mi z pomysłu wyjazdu zrezygnować, bo tak, czy owak, dostrzegam plusy takiej eskapady...
Ubocznym efektem mojego zainteresowania tym wyjazdem, jest koncepcja zrobienia na Dolnym Śląsku alternatywnej, znaczącej imprezy dla drużyn dziecięcych z klas I-III.
Zresztą, moje zainteresowanie takimi rozgrywkami, wynika, w znacznej mierze, w z tego, że we Wrocławiu w ostatnich dwóch latach odbyły się świetne turnieje drużynowe dla dzieci z klas I-III - Puchar Wrocławskiej Wieży, które organizował trener Krzysztof Krupa we współdziałaniu ze swoją małżonką arcymistrzynią Moniką Krupą. Oczywiście szykuję drużyny szkolne do kolejnej edycji tych wspaniałych rozgrywek, które wszystkim gorąco polecam. :)
korob

Postprzez krzysio » 19 sty 2016, 17:08

Ja osobiście mam spore wątpliwości czy 7-8 lat to już odpowiedni wiek na kosztowne ogólnopolskie zabawy w zawody o sztucznie wykreowany jakiś tytuł mistrza Polski. Zdecydowanie bardziej jestem zwolennikiem fajnych masówek dla tych grających słabiej, masówek po kosztach ale z fajnym klimatem. Te mocniejsze dzieciaki w tym wieku, pod okiem trenerów znajdą sobie pewnie też turnieje dla siebie, odpowiednie siłą, może bez tytułu Mistrza Polski ale nie po takich kosztach.

By nie być gołosłownym, były w zeszłym roku jakieś igrzyska ogólnopolskie, gdzieś na Dolnym Śląsku, taka mieszanka dzieci z tego programu i dzieci grających w tych właściwych MPJ, Marek byłby tam chyba z pierwszym nr startowym (lub na samym szczycie), nawet koszta były niższe bo trzeba było tylko pokryć koszta dojazdu, pobyt pokrywany z publicznych. I tu uznałem że szkoda kilkuset zł na dojazdy i kilku dni szkolnych, by zagrać może 1-2 partie z przeciwnikami na swoim poziomie w walce ... no właśnie o co?

Te turnieje za mocno pachną mi wyciąganiem pieniędzy od opiekunów. Który rodzić będzie odmawiał dziecku jeśli dostanie zaproszenie na MP, jeśli gdzieś w tle będzie się kryła sugestia, iż ma w domu talent wart zauważenia w skali kraju? Brutalna prawda wyjdzie wyjdzie ciut później, gdy gdzieś później te dzieci zauważą tych, którzy na tego typu imprezach nie byli, zauważą gdzieś Bartka od Zofii czy Huberta od nas z klubu (czy podobne dzieci bo tych w każdym roczniku trochę jest). Te kilkadziesiąt czy więcej opiekunów odżałuje te kilkaset zł czy kilka tys (jeśli zaliczy kilka podobnych turniejów) na swoją pociechę, która niestety nie okazała się aż tak wyjątkowym diamentem, a za rok ... strzyżenie nowego rocznika talentów.

To co korob kombinuje, taka alternatywna zabawa lokalna, powiedzmy w skali województwa, o wiele bardziej mi się podoba. Dać temu fajny klimat, zrobić po niewielkich kosztach dla uczestników i powtórzyć za rok ;)
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1011 razy

Postprzez szalony_rzeznik » 21 sty 2016, 18:43

Dość droga propozycja nadmorska w kolizji z PP do lat 8 to kiepski start w mojej opinii niezwykle interesującego pomysłu. Być może rozsądnym kierunkiem byłyby turnieje eliminacyjne w województwach (u nas pewnie coś takiego będzie - w zasadzie już od kilku lat jest) i finał (rozsądek podpowiada, że w dobrze skomunikowanej z całą Polską Warszawie) powiedzmy dla medalistów/zwycięzców.
I pieniążków mniej by się wydało, i dla finalistów łatwiej by było o finansowanie (związek, sponsor, dumna społeczność lokalna)
szalony_rzeznik

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 168 razy

Powrót do Dla nauczycieli