Pomoc dla nauczycieli uczących szachów w szkole.

Pomoc dla nauczycieli uczących szachów w szkole.

Postprzez Akibus » 23 maja 2015, 19:59

Szanowni Państwo!
Chciałem zainteresować szersze grono osób uczących gry dziatwę szkolną "internetowym samouczkiem", który idealnie nadaje się do tego celu. Ponieważ sam na co dzień zajmuję się uczeniem szachów w szkole i w przedszkolu, w zasadzie bez przerwy szukam wartościowych pomocy. Przeszukując internet trafiłem na świetny kurs przygotowany przez węgierskich "kolegów po fachu", że się tak wyrażę. Każdy nauczyciel rejestrując się na stronie "projektu" może uzyskać dostęp do całości kursu korzystać z niego przez rok oraz pozyskać kody dla swoich uczniów, aby również im umożliwić dostęp. Kurs jest podzielony na trzy poziomy. Każdy poziom to ok 40 lekcji. Istnieje możliwość kontrolowania postępów jakie robią podopieczni. Jest jedna wada! Kurs jest w języku angielskim. Nawiązałem kontakt z producentem i pomogłem przetłumaczyć jedną lekcję (na razie), a teraz poszukuję osób, które chciałyby pomóc "dokończyć dzieła". Aleksander Kliber
P.S. W "projekt" są zaangażowane: Francja, Niemcy, Słowacja, Węgry, Rumunia no a teraz również Polska ;-)
http://learningchess.net/multilingual_chess_lessons
Ostatnio edytowany przez Akibus, 27 maja 2015, 11:52, edytowano w sumie 1 raz
Akibus

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 1941

Re: Pomoc dla nauczycieli uczących szachów w szkole.

Postprzez hajdzik » 24 maja 2015, 10:58

Aleksander Kliber z Tarnowskich Gór? :)
Pomysł świetny - godny pochwały.
Czasochłonne zajęcie, ale jak się więcej osób zbierze, to będzie szybko przybywać "spolszczonych lekcji"
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 224 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez krzysio » 24 maja 2015, 11:15

Nie wiem dlaczego post czasowy, to warto zostawić na dłużej. Moim zdaniem jeśli idzie o ustawienie pod kątem dzieci zrobione rewelacyjnie. Jeśli idzie o środki na promocję szachów to moim zdaniem wydanie publicznego pieniądza na przetłumaczenie tego byłoby dobrym wydatkiem. Słowacki znam na tyle że jestem w stanie zrozumieć dalsze lekcje, jak pisałem - rewelacja.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy
Ranking: 0

Postprzez Akibus » 27 maja 2015, 11:53

Akibus

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 1941

Postprzez Rafcik » 24 lip 2015, 08:24

Jak wygląda aplikacja od strony nauczyciela? Czy ktoś ma dostęp i mógłby pokazać? Jakieś zrzuty ekranu?
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 93 razy
Otrzymał podziękowań: 369 razy
Ranking: 2268

Postprzez Yaroo » 14 lut 2017, 19:50

Dowiedziałem się dzisiaj z TV, że od 1 stycznia 2017 rusza w edukacji wczesnoszkolnej projekt "Edukacja przez szachy". Nie jestem nauczycielem, w związku z czym mam kilka pytań do bardziej wtajemniczonych:

1. Obowiązkowo we wszystkich podstawówkach?
2. Z tego co doczytałem, szkoły mają skierować jednego nauczyciela na "dokształcenie". Czy tak jest?
3. Czy ktoś nie związany ze środowiskiem nauczycielskim może uczyć w szkole - oczywiście po ukończeniu Kursu Instruktora Szachowego?
4. Czy taki kurs wystarczy?
5. Z kim rozmawiać o ewentualnym zatrudnieniu w szkole?

Z góry dzięki :)
Yaroo

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Ranking: 1800
FICS: Yaroo

Postprzez rutra » 14 lut 2017, 21:54

3. nie
4. nie wiadomo
5. z dyrektorem
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1841 razy
Ranking: 1655

Postprzez Yaroo » 14 lut 2017, 22:21

Dzięki. Czyli generalnie - jeżeli nie pracuję w szkole jako nauczyciel CZEGOKOLWIEK, to nie mam żadnych szans aby uczyć szachów w tejże szkole :( Bez sensu, ale trudno. To ja nie wiem kogo oni będą zatrudniać :(
Yaroo

Otrzymał podziękowań: 22 razy
Ranking: 1800
FICS: Yaroo

Postprzez rutra » 14 lut 2017, 22:44

To znaczy ja tak słyszałem w ubiegłym roku (koło września), można spróbować jakoś zweryfikować może coś się zmieniło.

Generalnie bez przygotowania pedagogicznego ciężko uczyć w szkole czegokolwiek.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1841 razy
Ranking: 1655

Postprzez kolokwium » 14 lut 2017, 22:51

Z tego co wiem (a jak wiadomo mogę się mylić) aby uczyć w szkole (jako pracownik szkoły) należy mieć pakiet pedagogiczny (pedagogika, psychologia i metodyka) z tytułem magistra.
Takie wymagania nie są potrzebne aby uczyć w budynku szkolnym. Szkoła (zapewne) chętnie wynajmie sale na zajęcia pozalekcyjne.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1892 razy
Otrzymał podziękowań: 2084 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez mariuszek2pi » 14 lut 2017, 23:03

kolokwium napisał(a):Z tego co wiem (a jak wiadomo mogę się mylić) aby uczyć w szkole (jako pracownik szkoły) należy mieć pakiet pedagogiczny (pedagogika, psychologia i metodyka) z tytułem magistra.

Oczywiście, Pani sprzątaczka, czy Pan konserwator nie mają "pakietu pedagogicznego",ale nadal są pracownikami szkoły :)
mariuszek2pi

Otrzymał podziękowań: 14 razy

Postprzez mariuszek2pi » 14 lut 2017, 23:32

Yaroo napisał(a):Dowiedziałem się dzisiaj z TV, że od 1 stycznia 2017 rusza w edukacji wczesnoszkolnej projekt "Edukacja przez szachy". Nie jestem nauczycielem, w związku z czym mam kilka pytań do bardziej wtajemniczonych:

1. Obowiązkowo we wszystkich podstawówkach?
2. Z tego co doczytałem, szkoły mają skierować jednego nauczyciela na "dokształcenie". Czy tak jest?
3. Czy ktoś nie związany ze środowiskiem nauczycielskim może uczyć w szkole - oczywiście po ukończeniu Kursu Instruktora Szachowego?
4. Czy taki kurs wystarczy?
5. Z kim rozmawiać o ewentualnym zatrudnieniu w szkole?

Z góry dzięki

1. Są takie plany aby ten projekt był we wszystkich podstawówkach.
Powiem wiecej, sa tez plany aby był w gimnazjach, i w szkołach ponadgimnazjalnych, ale likwiduje sie gimnazja, wiec zostaja podstawówki i szkoły średnie. Ale jak to bedzie naprawde nikt nie wie :)
2. To pewnie zalezy od szkoły od ilosci dzieci i ilości klas..
3. Raczej nie moze....Trzeba miec przygotowanie pedagogiczne. Nikt sie nie zgodzi, ani dyrektor, ani pewnie kuratorium aby uczyc dzieci w szkole przez takiego przygotowania. Kiedys wystarczał kurs pedagogiczny, teraz studia podyplomowe....
A szkoda, nie chce wywoływać dyskusji, bo pisano wiele razy na tym forum, ale nie widze powodu aby dobry szachista, trener z doświadczeniem, nie mógł prowadzic zajec szachowych w szkole, a nauczyciel byłby tylko w tych zajeciach jako wspomagający...Bo jak usłyszałem, ze ewentualnie mato robic nauczyciel wf, ktory zna i wie jak poruszja sie bierki to przepraszam, ale to nieporozumienie, choc nie powiem, zdarzaja sie wysmienici szachisci uczący wf :)
mariuszek2pi

Otrzymał podziękowań: 14 razy

Postprzez kolokwium » 15 lut 2017, 00:04

mariuszek2pi napisał(a):
kolokwium napisał(a):Z tego co wiem (a jak wiadomo mogę się mylić) aby uczyć w szkole (jako pracownik szkoły) należy mieć pakiet pedagogiczny (pedagogika, psychologia i metodyka) z tytułem magistra.

Oczywiście, Pani sprzątaczka, czy Pan konserwator nie mają "pakietu pedagogicznego",ale nadal są pracownikami szkoły :)

Czy czytanie wybiórcze jest twą zaletą?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1892 razy
Otrzymał podziękowań: 2084 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez thinkerteacher » 15 lut 2017, 01:07

Yaroo napisał(a):Dzięki. Czyli generalnie - jeżeli nie pracuję w szkole jako nauczyciel CZEGOKOLWIEK, to nie mam żadnych szans aby uczyć szachów w tejże szkole :( Bez sensu, ale trudno. To ja nie wiem kogo oni będą zatrudniać :(

Możesz w klubie szachowym pracować jako instruktor lub pomocnik instruktora. Po 1-2 latach takiej pracy możesz poprosić o rekomendacje i wówczas złożyć podanie (lub ofertę) związaną z nauczaniem szachów w szkole.

Jak to kogo będą zatrudniać? Specjalistów! ;) :sleep:. W końcu wystarczy tygodniowy kurs szachowy, aby oficjalnie nauczyciel (czegokolwiek) mógł uczyć także i szachów. Aż można zacierać ręce i czekać na to, aby rodzice prosili o rozwiązywanie zadań szachowych, "bo pani w szkole zadała, a syn/córka nie wie o o chodzi". ;) :)

PS. Gorzej jak uczeń będzie dysponował umiejętnościami i wiedzą, która ma być realizowana (nauczona) w procesie 3-letnie edukacji szachowej... bo wtedy przysłowie "uczeń przerósł mistrza" może okazać się brutalne w skutkach :lol2:
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7598 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Banksy » 15 lut 2017, 06:18

Aby uczyć w szkole, prowadzić przedmiot trzeba mieć wykształcenie pedagogiczne. Więc jako przedmiotu osoba bez tego raczej nie może uczyć. Jednak wraz z tym projektem to będą otwierane koła szachowe w szkołach i myślę (ale to są tylko domysły), że taki instruktor mógłby działać tam i bez studiów.

Ja robię teraz kurs online na opiekuna koła szachowego. Z tego co wiem robią to jeszcze jakieś kobitki, pewnie nauczycielki, które zwąchały interes. ;)
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy
FICS: Banksy

Następna strona

Powrót do Dla nauczycieli