Przedmiot szachy

Re: Przedmiot szachy

Postprzez krzysio » 17 gru 2016, 15:39

Zofia napisał(a):...Nauczyciel szachowy raczej powinien zwracać szczególną uwagę na swoich najlepszych uczniów, a najsłabsi i tak "lizną" szachy na poziomie absolutnie podstawowym. ...

Powtarzam się z innych miejsc - podoba mi się anglosaskie podejście do nauczania, ciągniemy zdolnych w tych miejscach gdzie wykazują ponadprzeciętne umiejętności, luzujemy konieczne minima w innych dziedzinach. Wtedy pewnie będą braki w ogólnym wykształceniu ale dostaniemy wybitnych specjalistów w wąskich dziedzinach.
U nas pokutuje "minimum programowe" i każdy przedmiot święty, owo minimum pewnie będzie u nas opanowane lepiej niż u Anglosasów ale jednostki wybitnie uzdolnione zabijemy równaniem w dół.
krzysio

Podziękował : 324 razy
Otrzymał podziękowań: 986 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 17 gru 2016, 15:42

Ostatnio usłyszałem taki tekst:

Tata pyta się córki jak było na lekcji szachów w szkole. Córka powiedziała, że bardzo fajnie, razem z koleżanką ubrały królówki w sukienki.
II kategoria (1577/1655/1630), II klasa sędziowska
Planowane turnieje: Kraków (22.02 - 5 rund P'25), Warszawa (23.02 - 7 rund P'10+5), Londyn (11-12.03 - 5 rund P'60+30 FIDE)
rutra

Podziękował : 1465 razy
Otrzymał podziękowań: 1625 razy
Ranking: 1577

Postprzez Zofia » 17 gru 2016, 19:41

rutra napisał(a):Ostatnio usłyszałem taki tekst:

Tata pyta się córki jak było na lekcji szachów w szkole. Córka powiedziała, że bardzo fajnie, razem z koleżanką ubrały królówki w sukienki.

Cudowne. Od razu biorę do szkoły :)

Obawiam się, że niedługo (od 1 IX 2017) właśnie tak będą wyglądały lekcje nowego przedmiotu "szachy" w większości szkół, gdzie nauczyciel klas I-III zostanie zobligowany do prowadzenia lekcji szachów w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
Zofia

Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 155 razy

Postprzez korob » 17 gru 2016, 19:49

rutra napisał(a):Ostatnio usłyszałem taki tekst:

Ja słyszałem coś podobnego z odpowiedzią: dziecko kolorowało gońca...

Szachy zyskują w ten sposób dobry PR, więc może coś z tego będzie ?
Polecam Interaktywny Podręcznik Szachowy - http://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 102 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy
Ranking: 2133

Postprzez Zofia » 17 gru 2016, 20:22

korob napisał(a):

Ja słyszałem coś podobnego z odpowiedzią: dziecko kolorowało gońca...

Szachy zyskują w ten sposób dobry PR, więc może coś z tego będzie ?

Ponieważ kreatywność nauczycieli jest ogromna, już widzę oczami wyobraźni następne tematy szachowe:

1. Lepienie z plasteliny pionka
2. Lepienie z plasteliny wieży
3. Lepienie z plasteliny skoczka
4. Lepienie z plasteliny hetmana
5. Lepienie z plasteliny króla
6. Origami
7.
8.
9.
10.
11. Bierka z masy solnej
12.
13.
14.
15.
16. Odciskanie bierki w glinie
17.
18.
19.
20.
21. Frotaż liści na formacie A3
22.
23.
24.
25.
26. Foliowy witraż na oknie
27.
28.
29.
30.
31. Rzeźby-bierki przestrzenne z papieru mache
32.
33.
34.
35
36. Ocean w wersji 3 D - bierki-rybki
37.
38.
39.
40.
41. I rok minie jak z bicza strzelił, a dzieci otrzymają informację: na kategorie jeszcze za wcześnie, nie pchajcie się na turnieje.

II rok nauki:
1-5 Malowanie bierki stopami
6-10 Budowanie bierki z chrupek
11-15 Piosenka szachowa (mam nawet kilka takich)
16-20 Bierki-pieczątki z ziemniaków
21-25 Bierki z recyklingu
26-30 Zegar szachowy - na tarczy w miejscu godzin - figury szachowe
31-35 Podłoga szachownica w łazience i bierki z mydła
36-40 Malowanie farbami bierki narysowanej woskiem

Dzieci na pewno będą zachwycone, a tematy jak najbardziej szachowe.
Zofia

Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 155 razy

Postprzez krzysio » 17 gru 2016, 20:34

Drugi rok więc też stanowczo za wcześnie na jakiś turniej, nie daj los z dziećmi uczonymi przez szachistów, znam szkoły "szachowe" które to praktykują ;) Na swój sposób fajne podsumowanie tego robi Pan Filipowicz w ostatnim szachiście, co prawda temat szachów w szkole porusza w kontekście innych tematów ale ... chyba dotyka tego samego, takiego "ubierania królowej w sukienkę przez trzy lata".

@korob
Szachy mają dobry PR, pytanie tylko czy nadal ten PR będzie taki dobry jak co niektórzy połapią się w tym, że w znakomitej części szkół nie uczy się szachów a uczy się ubierania królowej w sukienki. Jakoś do jasnej cholery nie wierzę w to że Bartek Fiszer był przez dwa lata uczony kolorowania figurek, bo wiek miał do tego odpowiedni. By nie było tego co wróży Filipowicz - niedługo i wrogów szachów.
krzysio

Podziękował : 324 razy
Otrzymał podziękowań: 986 razy

Postprzez korob » 17 gru 2016, 20:41

Mąż słyszał ode mnie historię Gustawa z podtrzebnickiej wioski, który prosił nauczycielkę o trudniejsze zadania niż kolorowanie gońca. I nie jest to pierwsza taka historia, którą wyłapuję w czasie mojej pracy, która polega na odwiedzaniu różnych miejscowości. Niestety takie działania zachodzą w podstawówkach nie tylko, jeśli chodzi o szachy - tak samo męczył się nasz syn w pierwszej klasie - umiał już mnożyć - ale musiał uczyć się dodawania i odejmowania do 10.
Jest tu ogromne pole do działania wszystkich, którzy prowadzą zajęcia pozalekcyjne - dzieci ( póki ich szkoła nie zniechęci) chcą wiedzy wykraczającej poza umiejętności przeszkolonych na szybko nauczycieli.
Jest popyt na zajęcia szachowe - działajcie, bo na nauczycieli nie ma co liczyć.
Ewa Felsztyńska-Korpalska
Polecam Interaktywny Podręcznik Szachowy - http://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 102 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy
Ranking: 2133

Poprzednia strona

Powrót do O projekcie