IV forumowy turniej szachów korespondencyjnych

Moderator: kolokwium

IV forumowy turniej szachów korespondencyjnych

Postprzez Daniel » 27 wrz 2015, 20:32

To już ponad rok od III edycji naszego turnieju na chess.com. Jako że na forum mamy liczne grono zwolenników gry korespondencyjnej na chess.com uważam, że można zagrać czwartą edycję, zwłaszcza że idzie jesień i zima, a pora urlopów i wyjazdów już za nam.

Ustalmy najpierw konkrety i podstawowe zasady. Osobiście byłbym za tempem 7 dni na ruch (w I edycji mieliśmy aż 14 dni), które w zupełności powinno wystarczyć. Po drugie jestem za tym by zagrać we własnym gronie - gramy regularnie różne mecze więc i tak mamy okazję mierzyć się z innymi osobami, a tak pojawi się szansa by raz pograć tylko ze sobą (bo wbrew pozorom takich okazji na chess.com raczej za wiele nie ma, przynajmniej ja poza forumowymi turniejami i partiami z Rutrą nie pamiętam innych bojów z osobami z szachowe.pl). Poza tym dotychczasowe otwierania się na przypadkowe osoby nie były korzystne - raz ktoś się zarejestrował i nigdy już nie zajrzał na forum, ale turniej zagrał, innym razem z kolei lider został zbanowany za grę programem. Grając w swoim gronie mamy większą pewność, że takich sytuacji nie będzie. Ew. można kogoś warunkowo dopuścić gdyby okazało się, że frekwencję mamy kiepską, ale bywały już ostatnio mecze, gdzie wystawialiśmy szeroki skład, więc najpierw możemy przynajmniej spróbować znaleźć chętnych tylko wśród nas samych.

O ile pamiętam turnieje tego rodzaju zakładać mogły osoby z odpowiednią wersją konta na chess.com, ale myślę że zanim Rutra (lub ktoś inny) założy turniej możemy jeszcze podyskutować nad jego formułą.
Daniel

Podziękował : 211 razy
Otrzymał podziękowań: 338 razy

Re: IV forumowy turniej szachów korespondencyjnych

Postprzez rutra » 27 wrz 2015, 21:36

III edycja turnieju trwa. Ukończono 98% partii. Jednak popieram pomysł stworzenia kolejnego turnieju, tylko najpierw trzeba ustalić kilka rzeczy.

Po doświadczeniach z poprzednich edycji proponuję aby w turnieju zagrały wyłącznie osoby z forum (chyba, że będzie zbyt mało chętnych). W grupie na chess.com mamy 69 użytkowników. Nie sądzę aby wszyscy z nich mieli konto na forum. Moim zdaniem najlepiej będzie jeśli w tym temacie będziemy się zgłaszać podając swój nick z chess.com. Dodatkowo, żeby uniknąć sytuacji, że ktoś się loguje raz na forum po to tylko aby zagrać można zrobić tak, że w turnieju będą mogły zagrać osoby, które np. napisały min. 10 postów na forum i po raz pierwszy zarejestrowały się np. przed dniem ogłoszenia turnieju. Jeśli chodzi o tempo to i tak wiele osób (wliczając mnie, choć postaram się poprawić) blitzuje. Myślę więc, że 7 dni na ruch wystarczy (3 może być za mało) i dodatkowo opcja wzięcia urlopu.

Na koncie podstawowym mogę stworzyć turniej. Z tego co pamiętam niestety można grać tylko w jednym turnieju. W tej sytuacji uważam, że można by było się trochę wstrzymać (np. miesiąc) aby osoby z podstawowym kontem dokończyli swoje turnieje i aby nie zapisywali się do innych turniejów.
rutra

Podziękował : 1667 razy
Otrzymał podziękowań: 2099 razy
Ranking: 1569

Postprzez kolokwium » 27 wrz 2015, 21:49

Jeżeli mamy grać we własnym gronie, to aby nie blokować liczby granych turniejów dla darmowców, można zrobić turniej na zaproszenia bez opcji zakładania turnieju. Coś jak w Lidze Team Poland.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2192 razy
Otrzymał podziękowań: 2337 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Daniel » 27 wrz 2015, 22:23

Ok, nie wiedziałem, że III turniej jeszcze się nie skończył. W takim razie możemy chwilę poczekać, chyba że rzeczywiście jest opcja "ominięcia" ograniczenia (nie wiem jak to wygląda w Lidze Team Poland).
Daniel

Podziękował : 211 razy
Otrzymał podziękowań: 338 razy

Postprzez kolokwium » 27 wrz 2015, 22:32

Na serwerze tylko się gra, a kojarzenia i tabelka na forum. Podobnie jak forumowa Szachowa Liga Mistrzów.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 28 wrz 2015, 12:47

Myślę, że to dobry pomysł. Można ustalić system kołowy, albo nawet dwukołowy i tabelkę na forum. Z tym, że może zamiast grać wszystkie mecze jednocześnie (zapewne dużo tego będzie) może lepiej rozegrać część partii, a dopiero później pozostałe.
rutra

Postprzez fiakier » 28 wrz 2015, 15:49

rutra napisał(a):(...) Z tym, że może zamiast grać wszystkie mecze jednocześnie (zapewne dużo tego będzie) może lepiej rozegrać część partii, a dopiero później pozostałe.

Przy grze korespondencyjnej to przecie nie przeszkadza zbytnio...

Pewnie bym się skusił:).

O dziwo...
Dać małpie brzytwę...

killer ha sempre ragione!!
fiakier

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Postprzez kolokwium » 28 wrz 2015, 17:56

fiakier napisał(a):
rutra napisał(a):(...) Z tym, że może zamiast grać wszystkie mecze jednocześnie (zapewne dużo tego będzie) może lepiej rozegrać część partii, a dopiero później pozostałe.

Przy grze korespondencyjnej to przecie nie przeszkadza zbytnio...

Wszystko zależy ile się gra partii. ^_^
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 28 wrz 2015, 19:03

Ja ostatnio grałem 30 partii, większość tempem 1 dnia na posunięcie. Ciężko było się na wszystkich partiach skupić.

W poprzednich edycjach było tak, że nagle dostawaliśmy kilkanaście nowych partii przez co większość (w tym ja) blitzowała. Zatem myślałem, że można by było zagrać np. 5 partii i później kolejne 5 aby tych gier nie było zbyt dużo.
rutra

Postprzez kolokwium » 28 wrz 2015, 19:09

Większość blitzowała pomimo tego, że miała ponad 7 dni na posunięcie. Możesz przecież wykonywać posunięcia tylko w 5 partiach dziennie. :*
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 28 wrz 2015, 19:12

Zgadza się, ale jak ktoś używa aplikacji na androida i wykonuje posunięcia będąc w autobusie czy stojąc w kolejce w sklepie to nikomu nie chce się przewijać partii. Praktyka pokazała, że 14 dni na ruch i kilkanaście partii jednocześnie to dla wielu osób za dużo.
rutra

Postprzez fiakier » 28 wrz 2015, 19:22

rutra napisał(a):(...)większość tempem 1 dnia na posunięcie. Ciężko było się na wszystkich partiach skupić.(...)

Może warto przestawić się na trzydniówki? Nawet ja funkcjonując w permanentnym niedoczasie ogarniałem w pewnym momencie coś 45 partii, teraz jak mam 19-22 zdecydowanie słabiej gram:(.

rutra napisał(a):(...) Zatem myślałem, że można by było zagrać np. 5 partii i później kolejne 5 aby tych gier nie było zbyt dużo.

Moim zdaniem niepotrzebne kombinowanie. W przedkomputerowych/przedinternetowych czasach turnieje korespondencyjne (nawet najwyższej rangi) rozgrywane były od początku w całości (w każdym razie tak pamiętam z odpowiedniej rubryki w "Szachach") a technicznie było śmiem sądzić zdecydowanie trudniej. Poza tym taki rytm niepotrzebnie (moim zdaniem) przedłuża imprezę.

rutra napisał(a):(...)
W poprzednich edycjach było tak, że nagle dostawaliśmy kilkanaście nowych partii przez co większość (w tym ja) blitzowała. (...)

Śmiem sądzić, że ważniejsze tutaj może być odparcie pokusy natychmiastowego (w pierwszym dniu np.) odpowiadania na otrzymane posunięcia (coś jak siadanie na dłoniach w grze na żywo :) ).

Poza tym "czkanie" rundami może troszeczkę dodać pracy sędziemu jak się wydaje.
Dać małpie brzytwę...

fiakier

Postprzez fiakier » 28 wrz 2015, 19:25

rutra napisał(a):Zgadza się, ale jak ktoś używa aplikacji na androida i wykonuje posunięcia będąc w autobusie czy stojąc w kolejce w sklepie to nikomu nie chce się przewijać partii. Praktyka pokazała, że 14 dni na ruch i kilkanaście partii jednocześnie to dla wielu osób za dużo.

24 godziny na dobę jesteś w autobusie albo stoisz w kolejce w sklepie?
Dać małpie brzytwę...

fiakier

Postprzez rutra » 28 wrz 2015, 20:56

fiakier napisał(a):24 godziny na dobę jesteś w autobusie albo stoisz w kolejce w sklepie?

Nie, ale są dni, w których jestem bardzo zajęty i połączę się z internetem raz może dwa razy w ciągu 24 godzin. Nagle trzeba wykonać po jednym ruchu w np. 20 partiach, a nie mam dwóch godzin (wolnego czasu) bym w każdej partii analizował pozycję po kilka minut. Jeśli zaś nie wykonam ruchu wówczas przegram na czas. W tej sytuacji staram się obecnie grać tempem minimum 3 dni na ruch, a partie traktuję treningowo głównie, żeby jakieś warianty przećwiczyć, no chyba że to jakiś mecz drużynowy.

Wcześniej ranking mi spadł poniżej 1600. Chciałem sobie "nabić" ranking by móc zagrać w turnieju tematycznym w grupie 1601-1800. Stworzyłem wiele partii (1 dzień na ruch) i grałem szybko, bo było mało czasu do turnieju. Przegrane partie opóźniałem (grałem do mata) a wygrane szybko dokańczałem. Niestety przez chęć szybkiego "nabicia" rankingu wiele partii było przegranych. Później chciałem grać normalnie by znów mieć ranking ponad 1600 i móc grać w turniejach z silniejszymi, ale przekonałem się, że nie ma się co spieszyć, bo wtedy czas podniesienia rankingu się wydłuża. Nie to żebym kalkulował, ale wolę pograć w turnieju z silniejszymi (1601-1800) niż ze słabszymi (1401-1600).
rutra

Postprzez kolokwium » 28 wrz 2015, 21:17

W LTP wszyscy mają jednakowe tempo na grę ale nie wszyscy grają jednakowym tempem. Im niższe rankingowo grupy, tym szybsze tempo gry. Podobnie jest w innej klasyfikacji. Im szybsze tempo gry, tym niższej jakości partie.
kolokwium
Moderator

Następna strona

Powrót do Rozgrywki na CHESS.COM