Pozycyjne poświęcenia

Moderator: Rafcik

Pozycyjne poświęcenia

Postprzez rutra » 01 lut 2017, 19:23

Poszukuje zbioru partii (mogą być same partie, z których można stworzyć zbiór) z następującymi poświęceniami:

Bxh7+ w obronie francuskiej (najlepiej w wariancie Winawera)
Bxb5+ w obronie sycylijskiej (w wariancie Najdorfa z 6. Bg5 lub innych wariantach, w szczególności w wariancie klasycznym)
Bxe6 w obronie sycylijskiej (w wariancie z Bc4)
Rxc3 w obronie sycylijskiej (w wariancie Najdorfa)

Pierwsze trzy to poświęcenia białym kolorem, ostatni czarnym kolorem. Najlepiej, żeby to były poprawne poświęcenia lub tak, żeby pozycja była nie do końca jasna, gdzie można by było walczyć o remis lub nawet o zwycięstwo.

W wariancie Bxb5+ już parę razy ogrywałem teoretycznie silniejszych zawodników, przy Bxh7+ raz pokonałem kandydata na mistrza, Bxe6 jeszcze nie poświęcałem, natomiast chętnie bym pooglądał partie z poświęceniem wieży za skoczka c3 w Najdorfie, gdyż nigdy tak nie grałem, a jest to nierzadko spotykane.

Po co mi to? Chciałbym z jednej strony spróbować aktywnej gry, z drugiej strony zobaczyć jak się przed tym bronić.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1833 razy
Ranking: 1683

Re: Pozycyjne poświęcenia

Postprzez brelo » 01 lut 2017, 20:10

Klasyk.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Re: Pozycyjne poświęcenia

Postprzez Grem » 01 lut 2017, 22:11

Mogę podpowiedzieć że programy szachowe (bazodanowe), umożliwiają poszukiwanie nie tylko według aktualnej pozycji, ale również według wzorca, możemy ustawić odpowiednią strukturę pionkową, poświęcenia w określonym punkcie, na przykład na Gxh7 ustawiamy biały goniec h7 i czarny król g8, program Scid vs PC to w każdym razie ma, ma też wybór innych opcji w tym poświęcenie na c3, także i program Tarrasch w wersji 3 posiada takie możliwości, kwestia tylko posiadania odpowiedniej bazy :> .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 189 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Powrót do Zbiór partii