Moje partie - Marioluk28

Moderator: Rafcik

Re: Moje partie - Marioluk28

Postprzez Grem » 02 mar 2017, 23:58

Błąd, błędem pogania i to w większości popełniany przez obie strony jak to bywa u początkujących, ja to proponuje może wrócić do podstaw, może jakaś książka dla początkujących, (lub trener też może pomóc), bez poznania pewnych podstawowych rzeczy będziesz błądził niestety jak w mgle, pewne rzeczy w szachach trzeba, poznać, nauczyć się i zrozumieć, bez tego trudno czynić jakieś postępy, wkuwanie czegoś czego się nie rozumie przynosi tylko opłakane skutki.

Bardzo duże błędy jakie robisz to np.dobrowolne i bezcelowe oddawanie figur za jakieś niepoprawne i przedwczesne próby ataku, wykonywanie niepotrzebnych i nie przemyślanych ruchów tą samą figurą (szczególnie w debiucie, zamiast normalnych ruchów rozwojowych), trzeba nauczyć się oceny pozycji, tworzenia jakiś tam planów (lepszy podobno zły plan jak żaden), liczenia wariantów itd., do tego potrzebny trener lub książka która (lub który) tłumaczy i wyjaśnia pewne rzeczy, lub też na co zwracać uwagę, czego się uczyć lub na czym pracować w szachach, co należy wyeliminować a co wzmocnić, ale co mnie tam radzić są lepsi i bardziej doświadczeni niż ja ;) .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 109 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez Daniel » 03 mar 2017, 11:52

Nie po raz pierwszy to samo - poświęcasz figury za psuedo atak. Generalnie rada jest taka, żebyś o poświęceniach zapomniał, chyba że widzisz, że po przyjęciu od razu w następnym ruchu będzie mat. Te twoje poświęcenia prowadzą do strat materialnych i przegranych - w drugiej partii rywal miał na koniec kilka figur więcej, bo oddawałeś za "atak" co się tylko dało. Rozwijaj się spokojnie, próbuj budować planowane ataki, ale nie ryzykuj przesadnie - Tobie się może wydawać, że poświęcenie jest dobre, a w rzeczywistości już na pierwszy rzut oka jest ono po prostu oddaniem materiału za nic.
Masz też swój ulubiony motyw Gc4+Sg5 - to też rzadko przejdzie, bo po roszadzie czarne bronią punktu f7, w pierwszej partii mogły po prostu bić wieżą i wziąć Ci obie lekkie figury. Zamiast od razu w debiucie grać Sg5 i tracić czas najpierw spokojnie zroszuj i wyprowadź resztę figury.
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 318 razy

Uczenie się szachów.

Postprzez Banksy » 03 mar 2017, 20:07

https://krytycznemyslenie.blogspot.com/ ... czymy.html
Jako przykład zawarłem fragment analizy twojej 3 partii. Jeśli popełniłem jakieś błędy lub sam czegoś nie rozumiem, to mam nadzieję koledzy tutaj naprostują.

BTW.Taki turniej to świetna okazja by popracować na zrozumieniem robiąc analizę po partii z silniejszych zawodnikiem, przysłuchując się jak on tłumaczy sytuację na szachownicy. ;)
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 19 razy
Otrzymał podziękowań: 187 razy
FICS: Banksy

Postprzez Łycha » 03 mar 2017, 21:52

Marioluk28 ! Warto kupić Chessmaster Grandmaster Edition. W sklepie już nie znajdziesz ale na allegro tak.

http://allegro.pl/chessmaster-grandmast ... ml#thumb/2

Jak na tak starą grę nie jest tani ale ze swojej strony bardzo polecam. Bardzo mi pomógł i tobie też pomoże.
Wiele wyjaśnia zawarta w nim akademia Josha Waitzkina. Taktyka, elementy strategi, gry końcowej i przede wszystkim partie komentowane w sposób dobry dla początkującego. Oczywiście wiedzę z Chessmastera musisz uzupełnić o odpowiednie książki, ale na dobry początek wiele ci rozjaśni.
Łycha

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Poprzednia strona

Powrót do Zbiór partii