Pytania, tematy do poruszenia na Walnym Wyborczym

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Pytania, tematy do poruszenia na Walnym Wyborczym

Postprzez hajdzik » 15 cze 2018, 17:32

adse - my organizujemy turnieje - nie mamy tego zleconego przez Urząd Miasta.
To nasza własna inicjatywa

Aurora - oczywiście dopytam, ale jestem prawie pewien, że działa tutaj "prawo metrażu". sala duża, to i kwota wynajmu duża.

Podobnie było w spółdzielni. Chciałem wynająć suszarnię - bo nikt z niej nie korzysta. Byłem pytać sąsiadów, wszyscy wyrazili zgodę.
Chciałem tam trzymać rzeczy Pionka, szachy, zegary, nagrody i puchary. Niestety koszt wynajmu to 40zł - bo tak obliczono metraż wdł tabelki.
Ogólnie trzymamy w szkole nasze rzeczy, niestety ostatnio był przykry incydent, zniknęły nam dwie rzeczy.
Do tej salki mają wstęp uczniowie, chcący pograć w szachy w czasie przerw czy okienek. Więc nie jesteśmy w stanie tego upilnować. A taki był wymóg podczas wynajmu salki. Ogólnie jak to mówią - ślepemu zawsze wiatr w oczy :P
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 434 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 15 cze 2018, 17:51

W miescie z ktorego pochodze placa jakies grosze. Nie wiem czy DK idzie im na reke, czy moze kwoty sa uznaniowo podawane przez dyrektorow. Warto sprawdzic. Tak czy siak pokazuje to, ze organizatorzy maja mase kosztow a PZSZACH jeszcze im zabiera kase.
AuroraBorealis

Podziękował : 178 razy
Otrzymał podziękowań: 422 razy
Ranking: 2120

Postprzez redjok » 16 cze 2018, 11:28

AuroraBorealis napisał(a):Do reszty postu redjoka nie odniose sie, bo to w wiekszosci stek bzdur. Szczeglna bzdura jest zwiekszanie ilosci kategorii w czasach, gdy pies z kulawa noga moze miec 3 a nawet 2 kategorie.

Prezentujemy dwie różne koncepcje Twoja wskazuje na zupełny minimalizm w funkcjonowaniu PZSzach pozostawiając wszystko naturalnemu biegowi i klubom - można i tak. Ja staram się zaproponować kilka mechanizmów stymulujących w tym % podział środków za transfery zawodników oraz stworzenie atrakcyjnego procesu osiągania kolejnych stopni wtajemniczenia szachowego. Rynek gamingowy już dawno to zrobił. Wiem, że zajmujesz się szkoleniem, nie wiem czy tylko tym dotyczącym zaawansowanych zawodników ale przypadku początkujących dzieciaków takie stymulatory są bardzo ważne. Pamiętaj o tym, że dziecko które jedzie na jedne z pierwszych turniejów i nie załapie się na podium powinno mieć satysfakcję że zrobiło albo 10 kategorię albo bk+. Co ciekawe zwiększenie ilości kategorii pozwoli odejść od sytuacji którą wskazałeś, że w tym momencie każdy trochę grający zawodnik ma III lub II.
redjok
Administrator

Podziękował : 470 razy
Otrzymał podziękowań: 534 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez kolokwium » 16 cze 2018, 12:03

Przypomnę mój stary głos, że nie powinno być opłat za nadanie kategorii. Nawet tych w formie tytułu. Za to że ktoś podniósł poziom gry lub osiągnął życiowy wynik turniejowy nie należy karać lecz nagradzać. Za nagrodę się nie płaci bo wówczas cóż to za nagroda...
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2213 razy
Otrzymał podziękowań: 2354 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez AuroraBorealis » 16 cze 2018, 12:49

redjok napisał(a):
Prezentujemy dwie różne koncepcje Twoja wskazuje na zupełny minimalizm w funkcjonowaniu PZSzach pozostawiając wszystko naturalnemu biegowi i klubom - można i tak.

Bo tak jest najprosciej i najlepiej. Wszystkie inicjatywy odgorne powoduja mase problemow i konfliktow. Zobacz jak sie ma w Polsce swietnie zuzel.Przeciez w Polsce nie ma nawet zadnego zwiazku zuzlowego, jest tylko komisja przy PZM. A mamy najlepsza i najbogatsza lige swiata. Kluby sa biznesowo tworzone oddolnie i lokalnie. Pomaga lokalny biznes (i ogolnopolskie firmy - jesli widza mozliwosci marketingowe dyscypliny) i lokalni dzialacze/wolontariusze. Tak samo powinny dzialac kluby szachowe. Zreszta dzialaja tak w wielu krajach np USA, Niemczech, Czechach. I takie male Czechy maja lepsze od naszych ligi, wiecej turniejow z nagrodami i zawodnicy placa mniejsze oplaty. Jak widac mozna. Proba centralnego sterowania dyscyplina popularna wsord ponad 100 tys ludzi rozrzuconych po calym kraju jest z gory skazana na kleske i jest robota dla megalomanow -- hamulcowych polskich szachow. Takie rzeczy moga dzialac kiedy dyscyplina jest medialna i sponsorzy wala drzwiami i oknami. Tak jest np w pilce noznej. Szachy sa biedne i dlatego kasa powinna zostawac w regionie. Wtedy bedzie w koncu moze kasa na szkolenie, lepsze nagrody w turniejach. Z turniejow typu Cracovia PZSZACH potrafi zabac kilka tysiecy zlotych haraczu. Gdyby ta kasa zostala u organizatora, to ile by bylo dodatkowych nagrod? Gdyby zostala w WZSZACHU to ilu zdolnym juniorom mozna by bylo za to oplacic wyjad na jakis turniej? Albo wpisowe do kolowki z norma na tytul? Ile godzin szkolenia moze za ta kase kupic organizujacy Cracovie klub? A tak to kasa poszla do Warszawy a tam usmiechniete grubaski i tak zrobily -200 tys zlotych. Podoba mi sie model stosowany w Czechach. Nieskie koszty gry i dzieki temu duza ilosc klubow(kilka lat temu Sielicki i spolka byli w Czechach na spotkamiu z tamtejszymi działaczami i okazało się, że Czesi mają więcej klubów i zawodnikó niż my. A przecież u nas mieszka 4 razy więcej ludzi!). Ja nie prowadze juz klubu, bo nie bede prowadzil szkolenia i organizowal turniejow za darmo, jesli ktos w Warszawie na tych turniejach i tym klubie zarabia. Wiele klubow przez pazernosc centrali zawinelo zagle. I kolejne beda zawijac, bo oplat jest coraz wiecej (ostatnio odstraszyli niezrzeszonych nowym haraczem). Mam nadzieje, ze Dzwonkowski i spolka juz nigdy nie beda sie krecic kolo szachow. Obiecywali pozytywne zmiany a podniesli oplaty i wprowadzili nowe. Dla regionow to sa zmiany super-negatywne, ale tego nie rozumieja ludzie latajacy na psuedokonferencje do Chin, na olimpiady (nie graja tylko cykaja miliard fotek), albo dorabiajacy sobie jako sedziowie (jeden z poprzednich prezesow).

Podsumowujac : kase musza miec najpierw kluby na swoja statutowa dzialalnosc tj szkolenie, organizacje turniejow i druzyn ligowych. Tego za darmo w 21 wieku robil nikt nie bedzie. A jak PZSZACH zabiera, to kluby nie maja nawet na podstawowa dzialalnosc!

Rzuc okiem na profil PZSZACH na facebooku. Co 2, moze 3 zdjecie jest zdjeciem dzialacza. To dla kogo jest ten zwiazek? Dla wielu tysiecy amatorow, czy dla dzialaczy-celebrytow, zawodowych sedziow i garstki zawodowcow? Ile % grajacych ci ludzie stanowia? 0,01%?

redjok napisał(a): przypadku początkujących dzieciaków takie stymulatory są bardzo ważne.

Wystarczajacym stymulatorem jest ruchomy ranking. Jak dziecko gra lepiej, to mu bedzie szedl do gory. Nie potrzeba absurdalnego zwiekszania ilosci kategorii.

redjok napisał(a):
Co ciekawe zwiększenie ilości kategorii pozwoli odejść od sytuacji którą wskazałeś, że w tym momencie każdy trochę grający zawodnik ma III lub II.

Bedzie jeszcze gorzej niz teraz, bo slabe kategorie beda robily jeszcze slabsze. Jak kategoria i ranking beda co 100 punktow to np zawodnik, ktory ma 3 i nie byl w stanie zrobic dwojki bedzie mial teraz 3+ i ranking 1700 przez co w kolejnym turnieju jeszcze latwiej ktos na nim nabije kategorie. Ranking powinien byc ruchomy, kategorii ruszac sie nie powinno.

kolokwium napisał(a):Przypomnę mój stary głos, że nie powinno być opłat za nadanie kategorii. Nawet tych w formie tytułu. Za to że ktoś podniósł poziom gry lub osiągnął życiowy wynik turniejowy nie należy karać lecz nagradzać. Za nagrodę się nie płaci bo wówczas cóż to za nagroda...

Jest jeszcze jeden powod, dla ktorego nie powinno byc takich oplat. Po prostu jest juz oplata klasyfikacyjno- rankingowa, wiec zawodnik placi za klasyfikacje i ranking juz raz, nie powinien drugi. To jest zwyczajne podwojne opodatkowanie
AuroraBorealis

Postprzez kolokwium » 16 cze 2018, 13:16

AuroraBorealis napisał(a):
redjok napisał(a): przypadku początkujących dzieciaków takie stymulatory są bardzo ważne.

Wystarczajacym stymulatorem jest ruchomy ranking. Jak dziecko gra lepiej, to mu bedzie szedl do gory. Nie potrzeba absurdalnego zwiekszania ilosci kategorii.

redjok napisał(a):
Co ciekawe zwiększenie ilości kategorii pozwoli odejść od sytuacji którą wskazałeś, że w tym momencie każdy trochę grający zawodnik ma III lub II.

Bedzie jeszcze gorzej niz teraz, bo slabe kategorie beda robily jeszcze slabsze. Jak kategoria i ranking beda co 100 punktow to np zawodnik, ktory ma 3 i nie byl w stanie zrobic dwojki bedzie mial teraz 3+ i ranking 1700 przez co w kolejnym turnieju jeszcze latwiej ktos na nim nabije kategorie. Ranking powinien byc ruchomy, kategorii ruszac sie nie powinno.

Kategorii nie należy likwidować, one muszą być. Stymulator tylko rankingowy może tak samo połechtać zawodnika i zwiększyć jego ochotę do gry, jak i zdołować zniechęcając. Wystarczy jeden zły turniej.
Ranking do obliczeń kategorii powinien być brany z ruchomego rankingu. Własny ranking nie powinien być brany do obliczeń, bo wynik z gry nie zależy od własnego rankingu lecz przeciwników.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez biesy » 18 cze 2018, 11:01

Zrobiłem sobie kawę i rozmyślam o naszej nieszczęśliwej dyscyplinie Wszyscy działacze PZSzach koncentrują się na wyczynie a to masowość daje sukces tym łatwiej, że szachy są już na swój sposób masowe. Mistrzostwa Polski Przedszkolaków powinny stać na takim samym poziomie organizacyjnym i finansowym (oczywiście adekwatnie do ich wagi) jak Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski. To powinny być 2 najważniejsze imprezy dla PZSzach.

AuroraBorealis napisał(a):Zobacz jak sie ma w Polsce swietnie zuzel.Przeciez w Polsce nie ma nawet zadnego zwiazku zuzlowego, jest tylko komisja przy PZM. A mamy najlepsza i najbogatsza lige swiata. Kluby sa biznesowo tworzone oddolnie i lokalnie. Pomaga lokalny biznes (i ogolnopolskie firmy - jesli widza mozliwosci marketingowe dyscypliny) i lokalni dzialacze/wolontariusze.

Bzdury wciskasz a co najgorsze ktoś może uwierzyć. Dobra kondycja żużla w Polsce to wynik tego, że w naszym biednym nieszczęśliwym kraju nie miały szansy ze względu na bariery finansowe rozwinąć się poważniejsze dyscypliny "spalinowe" wymagające ogromnych nakładów na budowę torów jak F1, superbike i cała masa pochodnych. Jazdy do okoła boiska na komarkach przekształciła się to w żużel a żużel się kończy http://www.gloswielkopolski.pl/sport/a/ ... ,11885304/ i stawianie go za wzór to słabiutki ruch ekspercie.

Aurora dobrze podpowiada, że związek można przenieść do jakiegoś MDK może jeszcze lepiej pod skrzydła kółka różańcowego albo koła gospodyń wiejskich. Jak na obsługę lig działacze zadłużają związek to przecież logiczne, że trzeba zlikwidować ligi a wtedy nawet klubów nie trzeba będzie bo szachy to sport indywidualny i można trenować w garażu. To ja się #@#$@ pytam po jaką cholerę w sumie jest potrzebny związek i kluby?
biesy

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Postprzez hajdzik » 18 cze 2018, 14:14

Wielkość lokalu zależy od funduszy i rozwoju. Jak wiemy rozwój szachowy jest - stale rośnie liczba młodych graczy i przybywa sukcesów.
Ale skoro z funduszami jest gorzej, to niestety trzeba zagryźć zęby - zmienić lokal/budynek na mniejszy z mniejszymi opłatami, być może na uboczu, gdzie ceny wynajmu są znacznie niższe.

Odnośnie wspomnianego żużla - nie byłby tak rozwinięty gdyby nie sponsorzy. Jak ich pozyskiwano lub sami się zgłaszali to już inna historia.

Szachy niestety same nie zaistnieją na szerszą skalę - bez pomocy internetu, telewizji i ogólnego podejścia.

Świetnym przykładem jest tutaj firma TRYUMF - zajmująca się sprzedażą pucharów i medali.
Otóż dla mnie paranoją jest - by tak wielka firma nie miała w ofercie medali i pucharów tematycznych "Szachy" - gdzie tak naprawdę co weekend mamy kilka turniejów w każdym województwie.
A np możemy kupić medale tematyczne - dla wędkarzy.
A ile mamy imprez dla wędkarzy w roku - a ile imprez szachowych?
komentować nie będę, bo szkoda nerwów
hajdzik

Postprzez nostradamus88 » 18 cze 2018, 14:25

biesy po to żeby było kogo doić :D
nostradamus88

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1378

Postprzez AuroraBorealis » 18 cze 2018, 14:35

Biesy powiem tak: w d@#$ byles i g@#$ widziales bo zuzel w wielu osrodkach dzialal juz w czasach, kiedy o innych motosportach nikt nie słyszał. W temat nie chce mi się wchodzić i rozmawiać z kompletnym laikiem. Jeszcze nie widziałem Twojego 1 posta, który by był konstruktywny. Na organizacji się nie znasz i dajesz z du#$ linki. Liga angielska o której piszą w artykule zdycha WŁAŚNIE ZE WZGLĘDU NA CENTRALNE REGULACJE, TAKIE JAK W SZACHACH ROBI PZSZACH. SZACH-MAT TROLLU! Angielską ligę zabiły KSMy, z których w Polsce na szczęście zrezygnowano. Ale co ty tam wiesz, w nogach śpisz. Nie wiesz nawet, że F1 powstała 14lat po 1 IMS na żużlu i że przez wiele dekad to żużel był popularniejszy nie tylko w Polsce, ale również w UK, Szwecji,Danii i wielu innych krajach. Poza tym żużel to przede wszystkim drużynowy sport ligowy i ligi działają w poszczególnych krajach. F1 to dyscyplina, w której nie ma lig a poszczególne rundy odbywają się w innych państwach. Jak nie widzisz różnicy, to sugeruję wizytę w Tworkach. Poczytają Twoje bzdury i dobiorą odpowiedni kaftan.

Ja od kilku miesięcy udzielam się trochę w prężnie rozwijającym się polskim klubie (pozyskałem w tym czasie 2 małych sponsorów na szkolenie młodzieży)i wiem jakie są realia. Za to ty nie masz pojęcia.Skąd się wziąłeś na tym forum? Z przypadku?

O klubach już pisałem wcześniej, ale widocznie nie nauczyli cię w zawodówce czytać ze zrozumieniem. Jeszcze raz : w du@#$ byłes i g@#$% widziales a sie mądrzysz. Pojedz do Czech i zobacz jak może działać związek za małe pieniądze. Albo zorganizuj jakąś większą imprezę sportową I wtedy pogadamy. Bo póki co to jesteś zwykłym trollem. Idz i pij kawe, przestań sra# na forum. O MP przedszkolaków pisałem, że można nagrody pozyskać np od sponsorów, nie trzeba kasy PZSZACHu. Ale jak już pisałem- w zawodówce nie nauczyli cię czytać ze zrozumieniem. To może się dokształć, zanim zaczniesz puszczać na forum kolejne pierdy i robić z siebie idiotę.

PZSZACH nie powinien z pieniędzy amatorów dotować żadnych imprez. PZSZACH ma dotację z ministerstwa. Jak chce coś więcej, to niech znajdzie sponsorów. W Niemczech ligę utrzymuja kluby i ich sponsorzy a nie niemiecki związek szachowy. Ale skąd to może wiedzieć taki kawopij jak biesy? W zawodówce widocznie nie mówili.

hajdzik napisał(a):Ale skoro z funduszami jest gorzej, to niestety trzeba zagryźć zęby - zmienić lokal/budynek na mniejszy z mniejszymi opłatami, być może na uboczu, gdzie ceny wynajmu są znacznie niższe.

To jest oczywiste dla każdego za wyjątkiem trolla biesy.

Polska liga żużlowa jest najsilniejsza na świecie, bo jest w niej najlepsza organizacji i najwięcej prywatnych sponsorów. Tylko w tym roku za prawa do transmisji ekstraligi telewizje zapłaciły prawie 60 milionów złotych. Przeciętny zawodnik w 1 lidze (2 poziom rozgrywkowy w Polsce) jest w porównaniu z naszymi czołowymi szachistami bogaczem. I kasa nie jest pozyskiwana od amatorów i nie zdziera się z klubów(NIE MA ŻADNYCH SKŁADEK!!!!!). Kluby same szukają sponsorów i pozyskują fundusze. Nikt centralnie w Polsce żużla nie robi. I dlatego żużel się rozwija świetnie w Polsce. Na zachodzie osiedli na laurach. Dzisiaj w polskiej lidze się płaci 4-6 razy więcej niż w szwedzkiej. Jeszcze 30 lat temu proporcje były odwrotne. Ale Szwedzi polegali na dotacjach państwowych, u nas pozyskano wielkich sponsorów(Nice, Bauchaus, FOGO, ekantor, AZOTY i wiele innych. Kiedys Unibax,Atlas i inne spółki notowane na giełdzie).

To co jest w żużlu i każdej innej dyscyplinie normalne to fakt, że amatorzy nie sponsorują zawodowców. To tylko PZSZACH wymyślił taką patologię, że amatorscy pasjonaci dorzucają się do rozgrywek zawodowców.

hajdzik napisał(a):
Szachy niestety same nie zaistnieją na szerszą skalę - bez pomocy internetu, telewizji i ogólnego podejścia.

W żuzlu jeszcze kilka lat temu nie było telewizji. W latach 2007-2011 pracowałem dla pewnej małej telewizji sportowej i wtedy nikt za żużel płacić nie chciał. Nawet za darmo prawie nikt go nie chciał wziąć, bo za mecz zachodniej ligi płaciło się wtedy np 300 dolarów i nie trzeba było wysyłać wozów transmisyjnych (był przekaz międzynarodowy i komentarz dogrywano w studio). Na żużel trzeba było słać całą ekipę i wozy transmisyjne. To koszt minimum 25 tyś zł. Zakładano więc, że oglądalność meczu za 300 $ będzie większa niż spotkania żużlowego za 25 tysięcy PLN. Bomba medialna na żużel zaczęła się dopiero 3-4 lata temu. Kiedy żuzla nie było w TV to i tak świetnie on sobie radził i były tam miliony od prywatnych sponsorów. Ale jak pisałem wcześniej - żużel jest robiony oddolnie przez lokalne kluby. Nie płacą za niego amatorzy, tylko sponsorzy. I nie ma centrali, która z uzbieranych przez kluby pieniędzy robi jakieś zawody. Każde zawody są robione komercyjnie i ze wsparciem prywatnego kapitału. Czasami na nich zarabiają, czasami tracą. Jak to w biznesie.

Co do wędkarstwa to jest to najpopularniejszy indywidualny sport w UK. Nie zdziwię się, jeśli podobnie będzie w Polsce. U nas jest ok 2 milionów wędkarzy. A ilu jest aktywnie grających szachistów?

I jeszcze np kwestia szachów w USA. Gdyby nie Sinquefield, to wielu młodych np Shankland pewnie by zawiesiła szachownicę na kołku. Potęga prywatnej kasy! Zobaczcie co robi St. Louis Chess Club. Przecież te wszystkie turnieje są prywatną kasę. World Open w Filadelfii też za prywatne pieniądze. USCF tego nie finansuje. Tak to powinno działać. A jeszcze lepszy jest model czeski i słowacki - mało opłat i regulacji a dużo klubów i lig. I tak w kraju, gdzie mieszka 10 milionów ludzi jest więcej turniejów, klubów i zarejestrowanych szachistów, niż w 40milionowej Polsce. I to my płacimy więcej niż Czesi i Słowacy. A poziom czołówki Czeskiej i Polskiej nie jest wcale tak bardzo różny (Navara to zawodnik mniej więcej poziomu Wojtaszka i Dudy).
AuroraBorealis

Postprzez brelo » 18 cze 2018, 23:41

W żużlu żeby w ogóle na tor wyjechać to potrzeba takich pieniędzy, że jakby mój klub tyle dostał to nie wiedziałby gdzie ten hajs włożyć... To jest sport na innym wymiarze finansowym niż szachy. Średniak w Ekstralidze za parę punktów dostanie tyle co Wojtaszek. Jakby w żużlu amatorzy mieli sponsorować zawodowców to przy ich liczności nie wiem czy taki Maciek Janowski miałby na rower.

Wędkarstwo... no cóż cytat ze strony PZW:

PZW napisał(a):Polski Związek Wędkarski zrzesza 630 tys. członków, reprezentujących wszystkie środowiska i grupy społeczne. Jest kontynuatorem ponad 135-letniej historii i tradycji zorganizowanego wędkarstwa polskiego.

Według CR w Polsce szachistów jest 78,5 tys. i tyle danych statystycznych.

Natomiast można się przyczepić. Dlaczego? Dlatego, że mój ojciec łowi ryby, jest członkiem PZW, ale na zawodach wędkarskich nigdy nie był. Wędkarze wnoszą opłaty coroczne za możliwość połowu i to z tego co pamiętam w każdym województwie osobno, czy nawet zbiorniki mają swoje opłaty. Natomiast w CR wpisuje się zawodników, którzy w znacznej większości kiedyś na jakimś turnieju zagrali.

Btw. Skoro mówisz, że jest 2mln wędkarzy, to z tego jest 1,4mln kłusowników?

A prywatna kasa... no cóż zawsze niesie za sobą efekty. W Polonię Wrocław też z tego co wiem sporo ktoś zainwestował :)
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez hajdzik » 19 cze 2018, 07:40

Aurora - chyba nie przemyślałeś kwestii wędkarze vs szachiści.
Tak znalazłem info aurory - 2mln wędkarzy - to nieoficjalne dane -
tak twierdzi strona http://www.gloswielkopolski.pl/tag/licz ... -w-polsce/
Wdł danych potwierdzonych jest jest 634tyś.

Teraz do sedna:
Żeby być wędkarzem, trzeba mieć uprawnienia na połów ryb - inaczej jesteśmy kłusownikami.
tak więc tutaj faktycznie dane mamy dość rzetelne.

W przypadku szachistów sytuacja wygląda inaczej.
W centralnym rejestrze mamy tylko zawodników, którzy zagrali w turniejach rankingowych - zdobyli lub próbowali zdobyć kategorię. A bk w polsce jest ho-ho-ho :)
A jak wiemy turnieje rankingowe są znacznie rzadsze, niż tzw "normalne turnieje: - gdzie gramy sobie spokojne P15 - które są u nas najpopularniejsze. Takich turniejów jest multum
Do tego dołożymy szachistów, którzy nigdy nie grali w turniejach, ale czasem w domu z kimś tam pograją.
I wtedy liczba szachistów znacznie przewyższy wędkarzy.

Dla sprawdzenia można zobaczyć wśród swoich znajomych - ilu mamy wędkarzy a ilu szachistów.
hajdzik

Postprzez kolokwium » 19 cze 2018, 08:15

hajdzik napisał(a):Dla sprawdzenia można zobaczyć wśród swoich znajomych - ilu mamy wędkarzy a ilu szachistów.
Mam więcej wędkarzy, znalazł się i rybak. :>
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 19 cze 2018, 08:27

kolokwium - po naszymu pipcys fleki

jeździsz po turniejach, sędziujesz zawody i mimo to masz więcej znajomych wędkarzy niż szachistów?
sorry - ale musze cię sprawdzić :)
Na fb - zadaj pytanie: kto z moich znajomych jest szachistą - a kto wędkarzem
sprawdzimy twoją prawdomówność
hajdzik

Postprzez kolokwium » 19 cze 2018, 10:48

W kurniki zawsze znajdzie się kurę, dlatego żeby ankieta nie była zakłamana nie sprawdzałem środowiska stricte szachowego. Bo jakbym sprawdzał czego na Śląsku jest więcej kur czy królików i chodził tylko do kurnika to jaki byłby wynik "kontroli"?
Sprawdź w pracy, na osiedlu, popytaj w sklepach, na meczu kopanej czy badmintona, itd.
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach