eliminacje do MPJ i MASz

Moderator: ŁowcaAndroidów

eliminacje do MPJ i MASz

Postprzez krzysio » 20 paź 2016, 09:16

Temat mnie osobiście jakby już mniej tyczy ale obserwacje z kilku lat brania w tym udziału. Są mocne dysproporcje w sile gry juniorów zarówno regionami jak i rocznikami. Niekoniecznie musi to iść corocznie tymi samymi regionami, nawet jeśli statystycznie niektóre regiony wypadają lepiej.

I są sytuacje gdzie w jednym makroregionie odpadają gracze bardzo mocni, w innym awans uzyskują bardzo słabi albo przeciętni, bo zwyczajnie mocnych graczy w tym rejonie i tym roczniku brak. Co prawda jest jeszcze tzw półfinał i upartym daje możliwość awansu tą drogą ale też nie ma co kryć - makroregion i półfinał to kosztowne imprezy, zazwyczaj w całości pokrywane przez rodziców. Koszt jednej z opiekunem to zazwyczaj 1500-2000 zł, razy dwa i mamy 3-4 tys wyłącznie za walkę o awans. Pytanie czy to można zmienić i jak? Pytanie do starszych juniorów i ich opiekunów o system który wprowadzono do lat 16 i 18?

Podobny numer widzę przy powołaniach do Młodzieżowej Akademii Szachowej. Na dzień dzisiejszy są proste zasady powoływania i te mają swój niezaprzeczalny urok - brak uznaniowości, coś niesamowicie cennego gdy mamy do czynienia z publicznym pieniądzem. Ale wada ta sama co przy makroregionach. Sporo na to wskazuje że od stycznia najmocniejszym polskim juniorem (tu rankingowo patrzę, inaczej ciężko) będzie Teclaf z rocznika 2003 a drugim będzie Pułtorak Jan z rocznika 2002, pozostają jeszcze roczniki 1999, 2000 i 2001. I będzie dochodziło do sytuacji gdzie gracz młodszy oraz mocniejszy do MASz nie wejdzie, bo będzie miał w swoim roczniku kogoś ze światowej czołówki, a starszy (tym samym z mniejszymi perspektywami na rozwój) i słabszy wejdzie bo nikt mu tego na desce nie zablokuje. Też pytanie czy majstrować przy czymś co działa przyzwoicie, czy jest pole do poprawek?
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1018 razy
Ranking: 0

Re: eliminacje do MPJ i MASz

Postprzez rutra » 20 paź 2016, 10:47

Szachy to nie jest tani sport.

Jak ktoś dobrze gra to uzyska awans.
rutra

Podziękował : 1630 razy
Otrzymał podziękowań: 2026 razy
Ranking: 1670

Postprzez jasne » 20 paź 2016, 16:40

krzysio napisał(a):
rutra napisał(a):...Mniej więcej o to mi chodziło, jak ktoś jest dobry (na tyle dobry by awansować ze swojego MASz to awansuje (bez względu na poziom).

...

http://pzszach.org.pl/akademia/

Artur, proszę, poczytaj co to MASz, bo Ty naprawdę nie wiesz o czym piszesz, do czego się odnosisz.

Artur tak ma, z całą sympatią ale nawet jak czegoś nie wie albo choćby tylko wydaje mu się że wie to czuje się w obowiązku wypowiedzieć :D co w niczym nie przeszkadza być chyba najbardziej lubianym autorem postów na forum.
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez krzysio » 20 paź 2016, 16:51

jasne napisał(a):
krzysio napisał(a):
rutra napisał(a):...Mniej więcej o to mi chodziło, jak ktoś jest dobry (na tyle dobry by awansować ze swojego MASz to awansuje (bez względu na poziom).

...

http://pzszach.org.pl/akademia/

Artur, proszę, poczytaj co to MASz, bo Ty naprawdę nie wiesz o czym piszesz, do czego się odnosisz.

Artur tak ma, z całą sympatią ale nawet jak czegoś nie wie albo choćby tylko wydaje mu się że wie to czuje się w obowiązku wypowiedzieć :D co w niczym nie przeszkadza być chyba najbardziej lubianym autorem postów na forum.

Tylko wtedy całą moją "kopaninę" z nim można spokojnie wywalić do kosza, Artur już z grubsza wie co to MASz, chyba się zgodzi ze mną, że cała moja z nim "dyskusja" tutaj jest bezwartościowa/bezprzedmiotowa (ja staram się pisać o MASz, naprowadzać go, a on odpowiada na zupełnie coś innego).

A co do przenoszenia po WZSzachach, zdziwiłby się co na ten temat sądzą zarządzający WZSzachami, jak mocno będą bronili "swojego przydziału", kilka takich przenosin i to pewnie zostanie regulaminowo zabronione. Chociaż tu akurat się z nim zgodzę, to jest jakieś rozwiązanie, gdzieś "rocznik nie obrodził", albo trenerzy dali tyłka (druga wersja jest mi bliższa, dzieci wszędzie podobne), to niech solidniejsze ośrodki zabierają miejsca na MP. niby dlaczego promować nieróbstwo, a odbierać start pracowitym tylko dlatego ze w "złym miejscu się urodzili"?

edit
A problem wcale nie musi być taki błahy, za awansem do MASz idą całkiem konkretne przywileje i chyba konkretna kasa. W sytuacji gdy pierwsze np 5 miejsc na MPJ zajmuje młodszy rocznik, 6 miejsce pierwszy gracz ze starszego rocznika, to awans do MASz uzyska 1 i 6 miejsce. 2, 3, 4 i 5 będące młodszymi rocznikami i mające lepszy wynik nie dostaną się. Wspominany kilkukrotnie rocznik Świercza nie wiem czy takim przypadkiem nie był, ale to znajdzie i w obecnych rocznikach.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1018 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 20 paź 2016, 17:47

Chciałem dobrze, nie wyszło. Sam piszesz o "awansie do MASz (Młodzieżowej Akademii Szachowej)". Wszystko jedno czy chodzi o MASz czy o awans do MPJ. Jak rozumiem, że problemem jest to, iż w jednym województwie/regionie mamy kilku dobrych zawodników, a w innym najlepsi są zawodnicy powiedzmy 1300. Dlaczego junior 1800 ma nie awansować (w swoim województwie/regionie ma kilku 2000/2200), a może awansować osoba z innego województwa grająca gorzej.

Podałem przykłady jak to można rozwiązać. Pierwsze rozwiązanie może i nie jest dobre, ale skoro nie ma innego wyjścia. Można ewentualnie ustalić dolny próg rankingowy. Usuwam moje posty z tego tematu, bo nic nie wnoszą do dyskusji, w tym poście chyba wszystko najważniejsze zamieściłem.
rutra

Podziękował : 1630 razy
Otrzymał podziękowań: 2026 razy
Ranking: 1670

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach