"szychy szachowe" a regulaminy/zasady

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: "szychy szachowe" a regulaminy/zasady

Postprzez krzysio » 27 lip 2016, 16:28

http://pzszach.pl/wp-content/uploads/20 ... 4%85du.pdf

Fajny jest ten fragment o odbytej karze :))

edit
zastanawia mnie dlaczego nikt pod tymi decyzjami nie chce się podpisać z imienia i nazwiska, imiennie wskazano tylko tego który zauważył "kuriozalność" dyskwalifikacji.

edit
tu będzie chyba łatwiej znaleźć dokumenty, przynajmniej przez jakiś czas
http://pzszach.pl/2016/
Ostatnio edytowany przez krzysio, 27 lip 2016, 17:10, edytowano w sumie 1 raz
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1006 razy
Ranking: 0

Postprzez ŁowcaAndroidów » 27 lip 2016, 16:41

Kabaret.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 305 razy
Otrzymał podziękowań: 542 razy
Ranking: 2286

Postprzez kolokwium » 27 lip 2016, 17:13

Niezbyt często zgadzam się z Bogdanem Jeżakiem. Przyznaję mu rację, że "zawodnik nie powinien mieć obniżonej kary gdyż grał w okresie zawieszenia, nie wyraził skruchy i nie przeprosił za swoje zachowanie".
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2017 razy
Otrzymał podziękowań: 2170 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez krzysio » 27 lip 2016, 17:51

adse napisał(a):Tak się bulwersujecie (przykładowo Krzysio) jakbyście sami popili czy popalili dopiero po ukończeniu 18-stki;) Oczywiście zdarzały się takie osoby z tego co pamiętam, choć wśród chłopaków raczej rzadko, co nie wypił i nie zapalił na wycieczkach szkolnych;) Jednak większości taka "świętość" nie dotyczyła. A dzisiaj podobno jest znacznie gorzej pod tym względem.
Nie rzecz w tym, żeby chłopak nie miał okazji, bo uchronienie od okazji to utopia. Wystarczy żeby wiedział dlaczego nie warto w takich zabawach uczestniczyć, i nie strach przed ojcem tu mam na myśli, tylko rozsądek, czy też bardzo ogólnie wychowanie.

Jak tu czytam o popieraniu przez PZSzach pijaństwa wsród nieletnich, to zaraz mi się kojarzy ze szkołą. Można by tak samo oskarżać szkolnictwo, że popiera pijaństwo wśród uczniów, bo niby jest przeciw, a nic się z biegiem lat nie poprawia;)

Jeśli do mnie "pijesz" to po 20stce zacząłem dotykać piwa, wódki jeszcze później, ale to tutaj nie ma nic do rzeczy. Zdajesz się nie rozumieć banalnych rzeczy. Po pierwsze robi się totalną kpinę z regulaminów ale nad tym specjalnie nie boleję, ot nie po raz pierwszy zarząd PZSzach wyciera sobie tyłek regulaminami które sam tworzy. Boleję nad czymś innym, co Ciebie chyba nijak nie rusza, boleję nad tym ze jeden z tych młodocianych o mało co nie wylądował w kostnicy. Miał "zapewnioną opiekę", po czym okazuje się że potrzebny był lekarz do ratowania życia, a pijaństwo na tego typu imprezach to norma. Boleję nad tym że nikt nie pyta o to dlaczego to było możliwe, kto sprawował tam opiekę nad tymi dzieciakami, kto przyzwalał na to od dawna. Dlatego tak a nie inaczej zatytułowałem ten wątek, z tych samych powodów nakierowałem an LZSz.

A zrozumiesz to może dopiero wtedy, gdy sam będziesz miał dzieci, puścisz je na jakąś imprezę (a nawet niech to będzie szkoła), Twojemu dziecku coś się stanie i będzie to wynikało wprost z olewania swoich obowiązków przez ludzi odpowiedzialnych za opiekę nad Twoim dzieckiem. Obawiam się że wcześniej nie zrozumiesz tego o czym piszę. A ja mam dzieciaka w podobnym wieku co ci "ukarani", nie podłożę głowy pod topór za to że w szerszym gronie nie wpadną na jakieś "fajne pomysły", od opiekunów którym powierzam własne dziecko wymagam by mu to maksymalnie utrudnili. PZSzach tym co pokazał dał wyraźne przyzwolenie na picie do zatracenia, ważne by tylko jakiś "prezes" później krył.
krzysio

Postprzez rutra » 27 lip 2016, 19:14

adse napisał(a):Tak się bulwersujecie (przykładowo Krzysio) jakbyście sami popili czy popalili dopiero po ukończeniu 18-stki;)

Ja nie piłem do 18-stki. Okazji było mnóstwo, np. koledzy na wycieczce (4 miesiące przed moją osiemnastką) zachęcali, ale nie i koniec kropka dla zasady. Z tym, że jedni piją i nikt tego nie widzi (lub nie chce widzieć), a niektórzy... no właśnie. Jakoś wierzyć mi się nie chce, że piło tylko kilka osób.

krzysio napisał(a):jeden z tych młodocianych o mało co nie wylądował w kostnicy

Poważnie aż tak źle było?
rutra

Podziękował : 1573 razy
Otrzymał podziękowań: 1929 razy
Ranking: 1670

Postprzez krzysio » 27 lip 2016, 19:30

rutra napisał(a):
krzysio napisał(a):jeden z tych młodocianych o mało co nie wylądował w kostnicy

Poważnie aż tak źle było?

Konikowski pisze u siebie że zostało wezwane pogotowie, bo były obawy, że może dojść do tragedii, z plotek wiem (więc nie wyżywać się po mnie że może być inaczej, bo nie to tutaj najistotniejsze) że któryś z nich tracił przytomność z upicia.
krzysio

Postprzez brelo » 27 lip 2016, 20:59

Krzysio, ale chyba nie sądzisz, że dało się upilnować zawodników... przecież opiekun nawet najlepszy musi kiedyś np. spać. Dla mnie to mogliby ich nawet zawiesić dożywotnio i to by pewnie podziałało...

Rutra, pewnie piło więcej osób i nawet więcej zostało na tym przez opiekunów złapanych. Zły przykład idzie z góry, przecież każdy zna nawet znanych trenerów, którzy na turniejach nie wylewają za kołnierz... Sam też np nie mam zasady, że nie piję z nieletnimi (znam takie osoby) ale też ich nie namawiam na siłę.

Alkohol w szachach i w każdym innym sporcie nie powinien się pojawiać na turniejach juniorskich... ale cóż.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 528 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez krzysio » 27 lip 2016, 21:18

brelo napisał(a):Krzysio, ale chyba nie sądzisz, że dało się upilnować zawodników... przecież opiekun nawet najlepszy musi kiedyś np. spać. Dla mnie to mogliby ich nawet zawiesić dożywotnio i to by pewnie podziałało...

....

Masz tu absolutną rację, nie da rady w 100% upilnować, szczególnie wtedy jak druga strona chce i tak jakiś numer wywinąć. Tyle ze ja mam dwóch bliskich znajomych którzy stracili swoje dzieci na wycieczkach szkolnych, w jednym wypadku ewidentne zaniedbanie obowiązków opiekunów (były tutaj kary, szkoda ze w konsekwencji śmierci dziecka). Wtedy ma się inną optykę na takie numery. Nie wyeliminujesz ryzyka, można go natomiast jakoś minimalizować. I przy tej sprawie myślę że to najistotniejsze, że tajemnica poliszynela było iż się pije, pije od lat na tych imprezach, że nieco głośniej się zrobiło wtedy gdy konieczny był lekarz i oddział ratunkowy w szpitalu, gdyby tego nie było to "problemu" nadal by nie było. I powtórzę się, jedyną reakcją ze strony PZSzach było zapewnienie bezkarności zarówno pijącej młodzieży jak i ich i opiekunom/organizatorom imprezy.

Powiedzmy że impreza miałaby nieco inny finał, ta czwórka wypiła jeszcze więcej (być może jeszcze czymś wzmocniła alkohol) i wszyscy lub część z nich kończy w kostnicy, taka sama byłaby obrona ich opiekunów? Że afera o nic? Że zawsze się piło, nigdy problemu nie było, to teraz też powinno się po kościach rozejść? Że tylko ktoś pechowo przesadził?

edit
Nie mieszałbym też do tego tematu picia na turniejach przez dorosłych, to zupełnie inna bajka, oni odpowiadają sami za siebie, tu sam byłbym przeciwnikiem karania zawodnika po 1-2 piwach przy desce. Sam ileś razy opisywałem swobodniejsze podejście do alkoholu na słowackich turniejach, jestem zwolennikiem takiego czegoś, nawet kufel z piwem przy desce mnie nie razi. Mogę wkleić zdjęcia z MEA gdzie organizator praktycznie każdego dnia dawał zawodnikom piwo w mini bufecie, część zawodników w trakcie turnieju wypiła sobie piwo, niektórzy chyba nawet przy desce. Upijanie się na umór nieletnich na imprezach z opieką to jednak zupełnie inna bajka.
krzysio

Postprzez jasne » 29 lip 2016, 09:57

"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez kolokwium » 29 lip 2016, 12:49

Pragnę przypomnieć, że prezes LZSzach Andrzej Modzelan (będący wiceprezesem PZSzach d/s młodzieżowych) wystosował pismo do Komisji Wyróżnień i Dyscypliny:
    (cytat z protokołu zebrania Zarządu PZSzach z 19 czerwca 2016, pisownia oryginalna)
    Wiceprezes Andrzej Modzelan poinformował, że 4.04 przesłał do przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej Jana Nogala e-mail z opisem przypadku niesportowego zachowania na finale Mistrzostw Polski Juniorów. E-mail zawierał załączniki oraz komentarz Wiceprezesa ds. młodzieżowych, który zajęła stanowisko, że wyrzucenie z turnieju rangi Mistrzostw Polski, a co za tym następuje brak powołań do Akademii i na najważniejsze starty oraz konieczność wytłumaczenia się w domu i szkole jest dla młodego zawodnika wystarczająco dotkliwą karą za niesportowe zachowanie. Wiceprezes poprosił Komisję Dyscyplinarną o zaniechanie dalszych działań zmierzających do ukarania czterech zawodników.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 29 lip 2016, 12:59

wydaje się to być rozsądne - ukarać trzeba, ale bez przesadyzmu - to jeszcze dzieci - które uczą się na swoich błędach.
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 423 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kolokwium » 29 lip 2016, 14:03

Czyli "Młodzieży, nic się nie stało"?
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 29 lip 2016, 14:54

a co proponujesz chłostę publiczną?
każdy robi błędy w życiu, ważne by wyciągać z nich wnioski

jako dorośli mamy dawać przykład, pewne rzeczy trzeba wziąć na "klatę" - tylko tyle i aż tyle.
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 423 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez Rafcik » 29 lip 2016, 15:51

W związku z votum separatum członka Zarządu PZSzach Bogdana Jeżaka sprawa gry
w turniejach szachowych w okresie zawieszenia zostanie automatycznie przekazana do
odrębnego rozpatrzenia przez KWiD, jako wniosek wynikający z odrębnego stanowiska.

§ 11
1.j) zawodnik w okresie zawieszenia lub dyskwalifikacji – kolejna dyskwalifikacja do 2 lat,

Ciekawe czy tu też "kara jaką zawodnicy poniosą musi mieć charakter edukacyjny"? ;)

W temacie spożywania alkoholu przez tych zawodników to kara jest zgodna z regulaminem. Komisja zadecydowała według własnego rozeznania, to w czym tu problem? Jeśli ktoś ma wątpliwości co do słuszności zapisu regulaminu dyscyplinarnego to powinien działać w kierunku jego zmiany.
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 385 razy
Ranking: 2268

Postprzez kolokwium » 29 lip 2016, 15:56

Ponadto, jeśli w rozgrywkach drużynowych gra:
a) zawodnik nieuprawniony, karze podlegają:
• zawodnik – dyskwalifikacja do 12 miesięcy,
• kapitan – dyskwalifikacja do 6 miesięcy,
• klub – grzywna w wysokości 3 składek rocznych.
Zawodnik w okresie zawieszenia lub dyskwalifikacji jest "zawodnikiem nieuprawnionym"
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach