"szychy szachowe" a regulaminy/zasady

Moderator: ŁowcaAndroidów

"szychy szachowe" a regulaminy/zasady

Postprzez krzysio » 23 lip 2016, 16:43

Do niedawna była wolna amerykanka z kategoriami szachowymi, regulamin regulaminem a kategorie kategoriami. Ale jest ciekawszy numer. Kilku chłopaków o ile wiem upija się na MPJ, są nieletni, o ile wiem jest interwencja i lekarzy i Policji (któryś z nich chyba przytomność tracił). Temat tu już omawiany, do tych młodzieńców generalnie nie mam nic, to sprawa ich i ich opiekunów. Chyba normalny bieg zostaje sprawie nadany, jest usunięcie z turnieju i wniosek do komisji dyscyplinarnej, są stosowne paragrafy na takie przewinienie.
http://pzszach.pl/2016/05/09/komunikat- ... t-16-i-18/
Ale dyskwalifikacją dyskwalifikacją a życie życiem ,zdyskwalifikowani grają w III lidze lubuskiej seniorów (chyba nie tylko tam), ktoś chyba drąży temat i pojawia się następny komunikat
http://pzszach.pl/2016/07/07/komunikat- ... linarnego/
Stanowisko stosownej Komisji i PZSzach wydaje się być dość oczywiste, teraz niespodzianka, ekstraliga juniorów i skład zespołu ŻKSz Żary
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... 213_&rd=1_

Doszedłem do wniosku że tak bezczelne numery nie mogą przechodzić bez solidnych pleców, zerknąłem na zarząd Lubuskiego Związku Szachowego
http://www.lzszach.pl/strona,28_wladze.html
Trzeba przyznać "plecy" solidne :))

Gdzieś coś przeoczyłem? Coś źle interpretuję?
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1011 razy
Ranking: 0

Re: "szychy szachowe" a regulaminy/zasady

Postprzez kolokwium » 23 lip 2016, 18:54

Czy sędzia główny Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów - Ekstraliga nie wie o zawieszeniu członków klubu ŻKSz Żary (Karol Kucza, Oskar Wołoch) i udziale (nielegalnym) ich w turnieju?
Ciekawe czy będzie wniosek dyscyplinarny o ukaranie klubu i kapitana, i czy wyniki zostaną zweryfikowane.
§ 11
1.j) zawodnik w okresie zawieszenia lub dyskwalifikacji – kolejna dyskwalifikacja do 2 lat,

2. Ponadto, jeśli w rozgrywkach drużynowych gra:
a) zawodnik nieuprawniony, karze podlegają:
• zawodnik – dyskwalifikacja do 12 miesięcy,
• kapitan – dyskwalifikacja do 6 miesięcy,
• klub – grzywna w wysokości 3 składek rocznych.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2044 razy
Otrzymał podziękowań: 2180 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez krzysio » 24 lip 2016, 20:34

Pozwolę sobie podlinkować

http://www.blog.konikowski.net/2016/07/ ... zachow-45/

przynajmniej nie muszę pisać "chyba" przy tym że się upili i że była interwencja policji oraz lekarza.
krzysio

Postprzez rutra » 24 lip 2016, 22:03

Alkohol na szachach? Jak to możliwe?
rutra

Podziękował : 1588 razy
Otrzymał podziękowań: 1962 razy
Ranking: 1670

Postprzez Athame » 24 lip 2016, 22:18

Żartujesz, czy o drogę pytasz?
Athame

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 25 lip 2016, 00:12

rutra napisał(a):Alkohol na szachach? Jak to możliwe?
Tutaj akurat nie "na" ale "po".

A już wielokrotnie było na forum o "lekkich" turniejach, gdzie alkohol (najczęściej w piwie) był nie tylko "po" ale "przed" i "w trakcie". W Polsce znam takie otwarte, a są też i zamknięte (aby obcy nie rozpowszechniali co kto po procentach mówi). :*
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez brelo » 25 lip 2016, 00:28

Akurat w sprawie zawodników z Żar (podobno moich ziomków, chociaż żadnego nie znam) to większość domaga się surowych wyroków na pokaz. Ma to swoje uzasadnienie w tym, żeby młodzi poczuli, że na turniejach, szczególnie rangi mistrzowskiej, nie można się tak swobodnie na..ić. Według mnie większym skandalem od wyroku pozytywnego dla zawodników jest fakt, że nie został on opublikowany przed zawodami.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 531 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez krzysio » 25 lip 2016, 09:05

kolokwium napisał(a):
Tutaj akurat nie "na" ale "po".

A już wielokrotnie było na forum o "lekkich" turniejach, gdzie alkohol (najczęściej w piwie) był nie tylko "po" ale "przed" i "w trakcie". W Polsce znam takie otwarte, a są też i zamknięte (aby obcy nie rozpowszechniali co kto po procentach mówi). :*

Często bywam na turniejach na Słowacji i tam alkohol przy tego typu imprezach jest bardzo popularny, z tego co wiem w innych krajach na południe i na zachód od nas jest podobnie. Tak samo chyba jak przy obiedzie, piwo czy lampka wina jest czymś wręcz naturalnym. Tu na forum już to chyba kilka razy pisałem, bywa ze nawet do deski ktoś siądzie z piwem czy lampką wina i nikogo to nie gorszy. Paradoks sytuacji polega na tym, że tam nie grają po pijaku a u nas tak, choć pić nie wolno, nie piją tam też dzieci. Więc nie tu problem, nie w zakazie picia na turniejach szachowych.

Problem w tym, że przy szachach pije na umór nieletnia młodzież, z komentarzy można wnioskować że zawsze tak było, picie było masowe, a wpadło kilku pechowców na tym co robi sporo ich rówieśników. I tu za zadek powinni być brani organizatorzy i opiekunowie, łącznie z odpowiedzialnością karną. Miast tego jest próba ukręcenia tego, gdyby nie ostra reakcja niektórych rodziców na samych MPJ, to organizatorzy tej imprezy też niczego by "nie zauważyli". I tu z Panem Konikowskim wypada mi się zgodzić w jego pytaniu - czy PZSzach popiera tego typu pijaństwo na imprezach juniorskich? Bo to że kryje upijające się dzieciaki, to już chyba wiadomo. Kary za to upicie nie było żadnej, niby jakieś postępowanie dyscyplinarne z którego nikt sobie nic nie robił, tych kilku złapanych "nieszczęśników" musiało dostać solidne wsparcie od "działaczy szachowych" i ja bym tych ostatnich podciągał do odpowiedzialności za rozpijanie młodzieży na turniejach szachowych, choćby to było tylko bierne rozpijanie poprzez zapewnienie niekaralności napranym dzieciakom.
krzysio

Postprzez hajdzik » 25 lip 2016, 09:41

Myślę, że tutaj nie powinno się zgłaszać sprawy do Związku szachowego, tylko do Ministra sportu - pod którego podlega Prezes Związku szachowego.
Wiadomo, że związek nie będzie sobie dołków kopał - będzie starać się tak uciszyć sprawę, by jak najmniejszy rozgłos był.

Ale wydaje mi się, że jest na to ciche przyzwolenie - komuś wydaje się to być czynem na tyle małym- że nie trzeba dotkliwie karać zawodników.
Gdyby było inaczej - być może organizatorzy turniejów szachowych zadbali by o nie-alkoholowy przebieg imprez.
Ale oni nie chcą sobie robić kłopotu, w przypadku próby usunięcia zawodnika, narażają się na przepychanki słowne i zakłócenie całej imprezy - więc wolą przymknąć oczy.
Oczywiście mówimy o wielkich imprezach, te mniejsze turnieje, bardziej kameralne jak kto woli mają swoje własne zycie i na tym polega ich magia.
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 248 razy
Otrzymał podziękowań: 423 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez rutra » 25 lip 2016, 09:49

Athame napisał(a):Żartujesz, czy o drogę pytasz?

To była ironia.
rutra

Podziękował : 1588 razy
Otrzymał podziękowań: 1962 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 25 lip 2016, 15:47

1. Systemy karne w Europie są hierarchiczne. Nie zaczynamy w Sądzie Najwyższym lecz w Okręgowym. Trybunał w Strasburgu odrzuci wniosek gdy nie zostanie wykorzystana ścieżka w danym kraju.
    Dlatego najpierw (w strukturach PZSzach) działa Komisja Wyróżnień i Dyscypliny, później można się odwołać.
  2. Na pewno w tej sprawie działa ścieżka prawna (oprócz ścieżki dyscyplinarnej PZSzach) o braku opieki i spożywanie alkoholu przez nieletnich. Taki nakaz ma pogotowie (musi zgłosić przypadek alkoholu) jak i policja. Możliwe, że działacze nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialności prawnej. "Działacze" to organizatorzy (zaczynając od Zarządu PZSzach a na organizatorach kończąc), kluby, opiekunowie.
  3. Działacze mogą uważać, że im ciszej, tym lepiej (stare powiedzenie: chociaż by cię smażono w smole, nie mów co się dzieje w szkole". Jednak są i inne: Nosił wilk razy kilka, aż ponieśli i wilka. Dopóty dzban wodę nosi, dopóty ucho się nie urwie.
    Zamiatanie pod dywan jest krótkowzroczne. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.
  4. Brak informacji o orzeczeniu Komisji Wyróżnień i Dyscypliny też jest nietaktem względem szachistów (wszelkich szachistów), rodziców i innych osób zainteresowanych.
kolokwium
Moderator

Postprzez brelo » 25 lip 2016, 18:54

Swoją drogą Kucza pokazuje na tym turnieju, że jego nieobecność byłaby jednak stratą w tym widowisku ;)
brelo

Postprzez AuroraBorealis » 26 lip 2016, 10:47

strata dla imprez chyba.
a cala sytuacja skandaliczna. kolesie chleja do nieprzytomnego i wbrew regulaminowi graja i kolejnych turniejach kompromitacja pzszachu
AuroraBorealis

Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 356 razy
Ranking: 2120

Postprzez brelo » 26 lip 2016, 17:30

Bardziej mi o szachy chodziło, bo rąbie ich jednego po drugim na pierwszej desce...
brelo

Postprzez krzysio » 26 lip 2016, 19:23

Ja na te "numery z piciem" patrzę jeszcze "nieco inaczej" niż przez pryzmat czysto regulaminowy, czy też to jak wpływa to na szachy od strony medialnej, choć to też ważne bo rzutuje na opinię o szachach. Mam "łebka" w domu który na takie imprezy jeździ i ciarki po grzbiecie mi chodzą, gdy pomyślę sobie, że kilku "prawie dorosłych" wpada na pomysł fajnej zabawy, coś wypić, może coś zapalić, może jeszcze coś innego i któryś ... ląduje w kostnicy, bo tu chyba aż tak dużo nie brakowało. A może właśnie tego brakuje by niektórym "działaczom i opiekunom" otrzeźwiało umysł?

I jak popatrzeć z takiej strony na to, od strony odpowiedzialności organizatorów, sędziów i opiekunów za dzieci/młodzież im powierzoną, to może dojść do ciekawej sytuacji - prawdopodobnie o tym jakie konsekwencje mają być ponoszone będą rozstrzygali ludzie którzy za całą sytuację odpowiadają, mniejsza o to czy poprzez bezpośrednie zaniedbanie swoich obowiązków, czy poprzez wieloletnie bierne przyzwolenie na coś takiego.

Tu powtórzę pewną tezę - wierchuszka PZSzach (choć pewnie wszystkich do jednego worka pakować tu nie można) daje przyzwolenie na libacje przy imprezach typu MPJ, choćby poprzez zapewnienie bezkarności "młodym i głupim" (bo to niestety jest taki wiek i w kilku z nudów można coś zmajstrować), nawet wtedy jak spiją się na umór. Kara mogła podziałać jako swoisty straszak dla następnych, sygnał że "nie wolno", brak kary zadziała jak przyzwolenie. I jeszcze raz pytanie - co się musi stać by to znormalniało?
krzysio

Następna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach