Podziały w podkarpackich szachach

Moderator: ŁowcaAndroidów

Podziały w podkarpackich szachach

Postprzez lambda » 29 lis 2015, 12:51

Witam.
W dniu 22/11/2015 na drugim zjeździe IV podkarpackiej ligi szachowej, sędzia Marian Bysiewicz wręczył puchar dla najlepszej klubowej drużyny Podkarpacia w 2015 roku ,zdobywcą pucharu został zasłużenie MKSz Gryf Dębica jako najwyżej notowana drużyna z naszego województwa w rozgrywkach II ligi seniorów, które odbyły się w Jastrzębiej Górze. Sedzia Bysiewicz nie krył również swego rozczarowania faktem ,że oto W Krośnie organizowany jest turniej o puchar Podkarpacia mający na celu jak czytamy w komunikacie "Wyłonienie najlepszej drużyny szachowej z Podkarpacia na 2015 rok." Na uwagę zasługuje fakt, że w tych zawodach bierze również udział drużyna z Gorlic, które jak wiadomo znajdują się w województwie małopolskim
http://chessarbiter.com/turnieje/2015/t ... pl&tb=201_
Podział podkarpackich szachów stał się więc faktem co nie jest z pewnością korzystne dla rozwoju królewskiej gry w naszym województwie.
lambda

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Ranking: 0

Re: Podziały w podkarpackich szachach

Postprzez rutra » 29 lis 2015, 13:14

To mi trochę przypomina reklamę kolekcji monet, które wydaje(wydawała) "Skarbnica Narodowa", a te monety są warte tyle co wartość kruszcu, gdyż jedyne oryginalne monety wydaje "Mennica Narodowa".

Ja sobie mogę utworzyć na chessarbitrze turniej "Drużynowe Mistrzostwa Świata w szachach" i w komunikacie zapisać zwycięzca otrzyma tytuł najlepszej drużyny na świecie. Czy rzeczywiście najlepsza drużyna będzie najlepszą drużyną na świecie?

PS. Z tego co pamiętam w Mistrzostwach Polski grał reprezentant Ukrainy.
rutra

Podziękował : 1572 razy
Otrzymał podziękowań: 1929 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 29 lis 2015, 16:02

Wszystko zależy od definicji "najlepsza drużyna". Dla jednych będzie to drużyna najwyżej notowana (najwyższa liga), dla drugich zwycięska drużyna Mistrzostw, a dla trzecich mająca najbardziej utytułowanych (lub posiadających najlepsze/najwyższe rankingi) zawodników.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2015 razy
Otrzymał podziękowań: 2168 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez lambda » 29 lis 2015, 16:23

Najlepszą szachową drużyną Polski w 2015 roku jest ta drużyna ,która wygrała najwyższą ligę a więc również turniej drużynowych mistrzostw polski. Tu chodzi o tytuł a nie czyjeś widzimisie. Bo jeśli np. Bayern wygra ligę mistrzów to czy Barcelonie należy się tytuł najlepszej drużyny Europy choć zajmie przykładowo 3 miejsce, ale za to ma najlepszych zawodników?
lambda

Postprzez miaras » 29 lis 2015, 17:17

''''
Ostatnio edytowany przez miaras, 25 sty 2016, 23:45, edytowano w sumie 1 raz
miaras

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy

Postprzez rutra » 29 lis 2015, 18:57

lambda napisał(a):zdobywcą pucharu został zasłużenie MKSz Gryf Dębica jako najwyżej notowana drużyna z naszego województwa w rozgrywkach II ligi seniorów, które odbyły się w Jastrzębiej Górze.

miaras napisał(a):Wręczenie Pucharu dla Gryfu z całym szacunkiem to lekkie przegięcie, nie wiem w jakich rozgrywkach ten tytuł Gryf zdobył a robienie sztucznych klasyfikacji to nadinterpretacja.

Nie wiem jak inni, ale skoro nie było innych rozgrywek (eliminacje, półfinały, finał) to nie widzę nic złego w tym, że drużyna, która zajęła najwyższe miejsce spośród wszystkich drużyn województwa podkarpackiego otrzymała tytuł najlepszej drużyny województwa. Zapewne gdyby w 1. lidze (lub Ekstralidze) grałaby drużyna z podkarpacia wówczas ta drużyna zostałaby wybrana najlepszą w województwie.

Robienie turnieju dla kilku drużyn i nazywanie tego pucharem podkarpacia jest przynajmniej dziwne, zwłaszcza że początkowo termin rozgrywek miał się pokryć z terminem rozgrywek IV ligi.

PS. Co do turnieju w Pstrągowej to zgadzam się. Termin pokrywa się z Cracovią (nie wiem czy to celowe zagranie), uważam, że taki turniej możnaby było zrobić na feriach lub na wakacjach.
rutra

Postprzez miaras » 29 lis 2015, 19:11

''''''
Ostatnio edytowany przez miaras, 25 sty 2016, 23:45, edytowano w sumie 1 raz
miaras

Postprzez rutra » 29 lis 2015, 19:41

Moim zdaniem jeśli najlepszą drużyną podkarpacia został zespół, który zajął najwyższe miejsce w II lidze (spośród wszystkich drużyn z województwa; w wyższych ligach nie było zespołów z podkarpacia) to to wcale nie jest rozdawanie nagród za darmo.

Oczywiście można by to było rozstrzygnąć w inny sposób, np. zorganizować puchar województwa, w którym mogłyby wziąć udział wszystkie zespoły z podkarpacia bez względu na ligę, tylko to są kolejne koszty. Natomiast organizowanie turnieju, w którym występuje 6 drużyn z czego 4 z jednej miejscowości i nadawanie nagrody "pucharu podkarpacia" to to jest bliższe rozdawania nagród "za free" gdyż drużyna nie musi się przebijać do II ligi tylko od razu sobie wygrywa turniej i jest "mistrzem".

Jeśli chodzi o IV ligę sam byłem za tym aby turniej został zgłoszony do FIDE, bo w poprzednich latach graliśmy o pietruszkę. Co prawda chodziło mi o trochę inną formułę, gdyż teraz trzy rundy po P'90 wychodzi nawet 9 godzin gry. Trochę długo schodzi, ale mi osobiście takie tempo odpowiada, trochę czasu może braknąć w końcówkach (na pierwszym zjeździe w jednej partii zostały mi niecałe dwie minuty), ale gdyby był czas dodawany tak jak przed rokiem to turniej mógłby się jeszcze bardziej przeciągnąć w czasie. Uważam, że jest dużo lepiej niż w poprzednich latach, chociaż na razie grałem tylko w jednym zjeździe.
rutra

Postprzez miaras » 29 lis 2015, 19:50

'''''
Ostatnio edytowany przez miaras, 25 sty 2016, 23:46, edytowano w sumie 1 raz
miaras

Postprzez lambda » 29 lis 2015, 19:59

Bzdura totalna ,w IV lidze grano tempem 1,5 godz dla zawodnika, jeśli ktoś grał niech potwierdzi. W Sędziszowie natomiast organizowano turniej o puchar burmistrza lub starosty a nie o tytuł najlepszej drużyny Podkarpacia.
lambda

Postprzez miaras » 29 lis 2015, 20:06

'''''
Ostatnio edytowany przez miaras, 25 sty 2016, 23:46, edytowano w sumie 1 raz
miaras

Postprzez lambda » 29 lis 2015, 20:34

miaras napisał(a):Organizacja I Drużynowego Pucharu Podkarpacia odbyła się w świetle prawa,

A kto twierdzi ,że to działanie bezprawne? Pewnie ,że możesz sobie zorganizować nawet mistrzostwa świata błędnych rycerzy w szachach i nikt ci nie zabroni. Chodzi mi o to ,że Gryf zapracował na ten tytuł przy deskach walcząc z o wiele bardziej utytułowanymi drużynami niż te które grają w Krośnie. Tak jak pisze rutra co jest trudniejsze wygrać turniej organizowany przez PUSz czy awansować do II ligi i zająć tam ósme miejsce?
lambda

Postprzez miaras » 29 lis 2015, 20:36

Nie odpowiadasz na pytanie, czy normy w IV lidze będą legalne i czy nie należy powtórzyć rozgrywek.
miaras

Postprzez kolokwium » 29 lis 2015, 20:39

@rutra
Nawiązując do piłki kopanej, to najlepszą drużyną świata nie została Złota jedenastka (bez porażki przez 32 mecze w latach 1950-1954) lecz drużyna RFN, która wygrała MŚ.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2015 razy
Otrzymał podziękowań: 2168 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez lambda » 29 lis 2015, 20:43

Nic mi na ten temat nie wiadomo jeśli masz dowód na to ,że złamano regulamin odnośnie tempa gry zgłoś to do Bysiewicza on jest sędzią turnieju.
lambda

Następna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach