Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Postprzez thinkerteacher » 23 wrz 2012, 08:40

Chwila, z 5 partii teraz, a za 2-3 lata będzie z 1 :). Nie ma zatem co lamentować! ;). Poza tym jeśli chcemy, aby wszyscy grali w szachy, to trzeba jakoś popularyzować i zachęcać do zdobywania kategorii, prawda? :D :P
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8681 razy
Otrzymał podziękowań: 1184 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez AuroraBorealis » 23 wrz 2012, 11:33

Szkoda ze na liste fide sie nie wchodzi z 1 partii. Juz bym mial 2300 heheh. Masakra co sie dzieje w tych szachach. W warcabach to wygląda dużo lepiej. Kategorie i tytuły są tam więcej warte. U nas rozdaje się już każdemu.
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 432 razy
Ranking: 2120

Postprzez kolokwium » 23 wrz 2012, 12:26

Na elo można wejść z 3 x 3 partie :)
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2250 razy
Otrzymał podziękowań: 2376 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez AuroraBorealis » 23 wrz 2012, 12:35

Wiem. Smieje sie bo co chwile zmniejsza sie ilosc partii potrzebnych do zdobycia kategorii wiec jak tak dalej pojdzie to kategorie i elo bedzie mozna z 1 partii zdobywac. Smiech na sali.
AuroraBorealis

Postprzez thinkerteacher » 23 wrz 2012, 18:48

Nie wiem co w tym śmiesznego. Dla mnie to żenada i wstyd jak cholera. Dojdzie w końcu do tego, że po 1szym prawidłowym ruchu w 1 partii dostanie się "ranking wejściowy ELO" i będzie trzeba uiścić odpowiednią opłatę. Po jednej partii natomiast kategorię od 5 do 1 - w zależności od uzyskanego wyniku rankingowego. I jest to BARDZO DOBRE biznesowe podejście: za każdą rzecz pobierać opłaty i maxymalnie mnożyć wszystkie możliwe rzeczy, które zawodnik może kupić. W końcu po co jest FIDE jak nie dla zysku? Czy to instutcja nastawiona na działalność charytatywną?
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez chesspawn » 26 wrz 2012, 23:50

W sumie to jeszcze jedną sprawę chciałbym rozwikłać, bo jakoś nie potrafię odróżnić turnieju tylko klasyfikowanego od turnieju tylko zgłoszonego do FIDE :crazy:

Przykładowo:

• jeśli jest turniej tylko klasyfikowany (bez FIDE) z możliwością zdobywania kategorii okręgowych, a także centralnych to opłata na rzecz PZSzach wynosi 10 PLN za uczestnika.
  • jeśli jest turniej tylko zgłoszony do FIDE - 5 rundowy to poza opłatą do FIDE w wysokości 1,2 euro za uczestnika jest jeszcze na rzecz PZSzach dodatkowa opłata klasyfikacyjno-rankingowa również 10 PLN za uczestnika.

Komunikat Organizacyjno-Finansowy PZSzach nr 1/2012 napisał(a):3.2. Opłata klasyfikacyjno-rankingowa w turniejach podlegających ocenie rankingowej FIDE wynosi:
10 PLN za zawodnika w turniejach 5 rundowych
3.3. OK-R w turniejach klasyfikowanych w rankingu PZSzach wynosi:
10 PLN od zawodnika

Oczywiście można uznać, że w turnieju 5 rundowym też można teoretycznie na upartego zrobić kategorię (V lub IV) choć akurat ciekawostką jest, że program ChessArbiter przy 5 rundach tego nie przelicza.

Jednak w zasadzie przecież można zrobić turniej 5 rundowy z minimum III kategorią wzwyż, ale za pewne bez opłat też się nie obejdzie, choć trudno uzasadnić na jakiej w tym przypadku podstawie ...

Może to trochę absurdalne, ale przeglądając tak przelotnie ten komunikat, nie znalazłem informacji, że np nie można zorganizować turnieju 4 rundowego (no przy 4 rundach to choćby nie wiem co, ale kategorii się nie nada). Komunikat podaje, iż opłaty są za turnieje 5 rundowe, bez zaznaczenia że "minimum". Czyli na swoją korzyść można dojść do wniosku, iż turnieje 4 rundowe oraz mniej są wolne od opłat <:D
chesspawn
Partner

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 47 razy

Postprzez thinkerteacher » 27 wrz 2012, 00:25

Pójdźmy nieco dalej: WSZYSTKIE turnieje nie zgłoszone do PZSZACH lub FIDE są wolne od opłat. Niemniej w takich turniejach część osób (zwłaszcza tych co grają na ranking, kategorie, tytuł i kasę) nie będzie uczestniczyła. Turniej może być na takich warunkach jakie ustalisz - może być jedna runda, a potem każdy z każdym, a na koniec symultana na ślepo tego co uzyskał najwięcej punktów ;). Za to nie musisz płacić ani grosza ;).
thinkerteacher

Postprzez kolokwium » 27 wrz 2012, 00:29

Z KOF 2012 tak wynika jak prawisz :)
3.2. Opłata klasyfikacyjno-rankingowa w turniejach podlegających ocenie rankingowej FIDE wynosi:
    20 PLN za zawodnika w turniejach minimum 8 rundowych
    15 PLN za zawodnika w turniejach 6 - 7 rundowych
    10 PLN za zawodnika w turniejach 5 rundowych
3.3. OK-R w turniejach klasyfikowanych w rankingu PZSzach wynosi 10 PLN od zawodnika

W turnieju 4 rundowych, kategorii się nie da "zrobić", czyli nie podlega on klasyfikacji w rankingu PZSzach, a odnośnie turniejów elowskich, to KOF prawi jedynie od 5 do ponad 8 (z uwzględnieniem 6-7). Mecze 4 rundowe (4 partiowe) też nie podlegają opłacie.
Ciekawe jak będą rozpisane opłaty w 2013 roku bo "nasze szachowe mądre głowy" czytają to forum :D
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez chesspawn » 27 wrz 2012, 00:43

kolokwium napisał(a):W turnieju 4 rundowych, kategorii się nie da "zrobić", czyli nie podlega on klasyfikacji w rankingu PZSzach, a odnośnie turniejów elowskich, to KOF prawi jedynie od 5 do ponad 8 (z uwzględnieniem 6-7). Mecze 4 rundowe (4 partiowe) też nie podlegają opłacie.

Czyli z założenia można zorganizować 4 rundowy turniej o ELO, który zostanie zgłoszony do FIDE i jednocześnie nie będzie podlegany jakiejkolwiek opłacie PZSzach ?
chesspawn
Partner

Postprzez kolokwium » 27 wrz 2012, 10:51

Można tak zrobić. A jak będą chcieli jakieś opłaty, to niech podadzą na jakiej podstawie.
Ani OKR (punkt 3), ani opłaty do FIDE (punkt 10. tabela 8, pozycja 6 [a, b, c]) nie uwzględniają opłat za turnieje z ilością rund mniejszą niż 5.
Tylko trzeba się spieszyć bo mądre głowy jak się skapną, to zaczną szybko działać i jakiś aneksik wydadzą.
kolokwium
Moderator

Postprzez AuroraBorealis » 27 wrz 2012, 10:52

Na jakiej podstawie? A ja się pytam na jakiej podstawie chcą opłaty K-R jeśli w ogóle nie ma ruchomego rankingu a stały jest nadawany za kategorie, za które musisz uiścić osobną opłatę? A i tak musisz te opłaty KR bulić, mimo iż nie ma w tym ŻADNEJ logiki.
AuroraBorealis

Postprzez kolokwium » 27 wrz 2012, 11:22

Na większość podatków nie ma logiki.
kolokwium
Moderator

Postprzez chesspawn » 27 wrz 2012, 12:09

kolokwium napisał(a):Można tak zrobić. A jak będą chcieli jakieś opłaty, to niech podadzą na jakiej podstawie.
Ani OKR (punkt 3), ani opłaty do FIDE (punkt 10. tabela 8, pozycja 6 [a, b, c]) nie uwzględniają opłat za turnieje z ilością rund mniejszą niż 5.
Tylko trzeba się spieszyć bo mądre głowy jak się skapną, to zaczną szybko działać i jakiś aneksik wydadzą.

Muszę się zastanowić nad zorganizowaniem takiego turnieju jeszcze w tym roku, choć gorzej jeśli np aneks do komunikatu odziwo dodany zostanie tego samego dnia co zostanie zatwierdzony turniej do FIDE ...

Taki turniej zgłoszony do FIDE byłby wręcz wtedy za półdarmo co znacznie poprawiłoby zainteresowanie w szachach.

Związek szachowy jest chyba najbardziej opodatkowanym związkiem sportowym w kraju i to jeszcze na wysoki procent i na każdym kroku. Trzeba pochwalić ich w zaangażowaniu i promocji szachów jednak jeśli chodzi o koszty jakie były i są nigdy nie będą szły w parze przez co szachy będą w ten sposób zawsze stopniowo tracić na wartości.

Średnio opłaty rankingowe za każdy jeden turniej FIDE to koszty od 1000 do 2000 PLN czy to przypadkiem nie przesada ...
chesspawn
Partner

Postprzez AuroraBorealis » 27 wrz 2012, 12:24

chesspawn napisał(a):
Związek szachowy jest chyba najbardziej opodatkowanym związkiem sportowym w kraju i to jeszcze na wysoki procent i na każdym kroku. Trzeba pochwalić ich w zaangażowaniu i promocji szachów jednak jeśli chodzi o koszty jakie były i są nigdy nie będą szły w parze przez co szachy będą w ten sposób zawsze stopniowo tracić na wartości.

Średnio opłaty rankingowe za każdy jeden turniej FIDE to koszty od 1000 do 2000 PLN czy to przypadkiem nie przesada ...

Ludzie piszą o tym od dawna na wielu forach i blogach ale podatkożercy z biura PZSZACH nic sobie z tego nie robią. Szachy turniejowe są drogie, BARDZO DROGIE. 1000-2000 zł za koszta FIDE i PZSZACH to czasami więcej niż połowa budżetu na turniej. I co tu się dziwić, że szachy się nie rozwijają a raczej zwijają.
AuroraBorealis

Postprzez rutra » 27 wrz 2012, 12:25

Skoro można rejestrować do FIDE turnieje na 4 rundy bez tych durnych opłat to można zarejestrować 2 turnieje (kończy się jeden, dzień później zaczyna drugi), a w komunikacie podać, że punkty będą sumowane i nagrody na zakończenie drugiego turnieju :D
rutra

Podziękował : 1688 razy
Otrzymał podziękowań: 2150 razy
Ranking: 1584

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach