Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Postprzez demon_szybkosci » 08 sie 2011, 00:24

Jakie warunki należy spełnić, aby zrezygnować z nadanej kategorii i/lub tytułu? Czy jeśli mam 2 kategorię i chce zrezygnować i otrzymać 3 kategorię, to nie ma problemu z tym?
demon_szybkosci

Postprzez kolokwium » 08 sie 2011, 11:06

O kategoriach okręgowych decydują woj.zw.szach.

Podany komunikat jest dla mnie kuriozalny i tak jak opłaty za kategorie wpływa na innych członków związku. Nie wchodziłem w szczegóły, i nie wiem czy jest to decyzja Zarządu, czy skarbnika. Nie wiem też czy była konsultowana z KEKiR.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2250 razy
Otrzymał podziękowań: 2376 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez chesspawn » 18 sie 2011, 10:26

ChessPawn napisał(a):Koszt w zasadzie samego wzięcia udziału przez jednego uczestnika to 20 zł PZSzach + 1,5 euro FIDE

Muszę się nieco poprawić, gdyż 1,5 euro to było, ale w 2010 roku teraz na rok 2011 jest już 1,6 euro :crazy:

Ciekawe jaka czeka nas świąteczna niespodzianka w formie nowego "Komunikatu Organizacyjno-Finansowego" na nowy 2012 rok <:D
chesspawn
Partner

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 47 razy

Postprzez kolokwium » 26 paź 2011, 13:01

Zapewne już w głowach działaczy są pewne założenia "Komunikatu Organizacyjno-Finansowego 2012". Są wśród nich biznesmeni i ekonomiści. Niech przy tworzeniu "stawek podatkowych" pamiętają o krzywej Laffera bo ilość turniejów klasyfikowanych może być coraz mniejsza.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez Emigrant » 02 lis 2011, 15:31

Co prawda nie mieszkam w Polsce, ale wedlg mnie to sa "groszowe" sprawy. Ile kosztuje np. bilet do kina?. Poza tym nalezy utrzymac cala mase sedziow, prezesow i na to czesc pieniedzy jest z pewnoscia pozyskiwana z tego typu oplat.
Jeszcze mieszkajac w PL placilem i gralem sobie w turniejach bez probleu. Jak ktos nie chce placic to niech nie placi i kropka.
"Lepiej miec zly plan, niz nie miec zadnego" José Raúl Capablanca.
Emigrant

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy
Ranking: 1651

Postprzez rutra » 02 lis 2011, 16:31

kolokwium napisał(a):
rutra napisał(a):Ostatnio pewna osoba z mojego klubu powiedziała sędziemu, że nie chce II kategorii, bo nie gra z taką siłą i woli grać w turniejach poniżej rankingu 1800. Jednak jest CR i chce, czy nie musi przyjąć kategorie i nie może grać w turniejach do R=1799 (zwłaszcza,że teraz patrzy się na ranking PZSzach, a nie elo).

Można zrezygnować z kategorii/tytułu (jeżeli nie została nadana - przynajmniej centralna).
http://www.pzszach.pl/index.php?idm=5&idm2=187
Komunikat Skarbnika PZSzach

1. W załączonych plikach publikujemy wykaz osób, którym nadano kategorię lub tytuł, a nie odnotowano opłaty za ich nadanie.
  2. Jeżeli opłat dokonano zbiorczo z innymi i były one nie opisane dokładnie lub wcale to wpłaty mogły zostać zaksięgowane w innym miejscu – w takiej sytuacji prosimy o podanie wyczerpujących informacji.
  3. Jeżeli opłat nie dokonano – prosimy o uzupełnienie w trybie pilnym

Usunięcie osoby z pliku z zaległościami nastąpi w przypadku:
  1. Przesłania informacji o dokonanej wpłacie i zweryfikowaniu jej przez biuro
  2. Uregulowania zaległej opłaty
  3. Przesłanie kserokopii stron 0-1 + 8-9 legitymacji szachowej zawodnika potwierdzonej przez przedstawiciela związku wojewódzkiego.
  4. Pisemnej/mailowej rezygnacji z nadanego tytułu/kategorii – wówczas zostanie dokonana odpowiednia korekta w Centralnym Rejestrze.
Skarbnik PZSzach
Bogdan Jeżak

Czyli mamy kolejny absurd. Ktoś powiedzmy ma I kategorie, zrzeknie się tej kategorii i będzie kosił kase w grupie do rankingu PZSzach 1799 np. Rudnik gr. B.
rutra

Podziękował : 1688 razy
Otrzymał podziękowań: 2150 razy
Ranking: 1584

Postprzez brelo » 02 lis 2011, 22:16

Pomyśli tak 10 osób i połowa nie zgarnie żadnej kasy, będzie chciała kategorię z powrotem a wtedy my im powiemy "takiego wała"...
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez kolokwium » 02 lis 2011, 23:55

Artur cały czas wspomina o przypadku z Rudnika. Jednak na większości turniejów (ja znam tylko taki Rudnik) jest, że grupa rankingowa dotyczy rankingu zmiennego, a nie stałego (kategorii).

@Emigrant
Opłata za kategorię (jak już wielokrotnie wspominałem) jest podatkiem szachowym takim, jak abonament RTV, czyli za posiadanie odbiornika radiowego lub/i telewizyjnego. Nie ma znaczenia czy wynosi ona 1 grosz, czy 100€, ważne jest, czy opłata jest sprawiedliwa i ma sens dla ponoszących opłaty.
Jak Steve Jobs zaproponował aby wszystkie utwory (sklepy internetowe Apple) kosztowały 1$ (jeden dolar USA) to tym zszokował ludzi. Jednak zyski firm muzycznych wzrosły.
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 03 sty 2012, 00:34

3.2. Opłata klasyfikacyjno-rankingowa w turniejach podlegających ocenie rankingowej FIDE wynosi: 20 PLN za zawodnika w turniejach minimum 8 rundowych
15 PLN za zawodnika w turniejach 6 -7 rundowych
10 PLN za zawodnika w turniejach 5 rundowych
3.3. OK-R w turniejach klasyfikowanych w rankingu PZSzach wynosi 10 PLN od zawodnika
W tym roku podatek nie wzrósł za granie w szachy. Opłaty za kategorie centralne też nie.
kolokwium
Moderator

Postprzez chesspawn » 28 sty 2012, 18:43

kolokwium napisał(a):W tym roku podatek nie wzrósł za granie w szachy. Opłaty za kategorie centralne też nie.

Nic dziwnego, bo stawka jest tak wysoka, że już więcej się nie da ;D

Pewnie wiele osób sądzi, że a co to 20 PLN, bo faktycznie przecież to tylko 20 PLN. Jednak załóżmy, iż w turnieju jest 100 osób, pomnóżmy razy 20 PLN = 2000 PLN i taka właśnie kwota płynie sobie spokojnie na konto PZSzach, a tak na prawdę za nic.

Na stronie CA pojawiły się już kiedyś rankingi na szachy klasyczne, szybkie i błyskawiczne co wprost pokazuje, iż do obsługi tego nie jest potrzebna nawet jedna osoba, wystarczy tylko odpowiedni algorytm. Dlatego pytanie, dlaczego to musi aż tyle kosztować. Gdzie tak na prawdę płyną te pieniądze i co się z nimi dzieje, a w dodatku sumując te wszystkie turnieje to aż strach liczyć ile to jest razem :/
chesspawn
Partner

Postprzez kolokwium » 28 sty 2012, 20:26

Ale w ŚlZSzach, teraz tylko za darmochę jest nadanie kategorii za normę zrobioną w turnieju rozegranym na terenie działania ŚlZSzach.
kolokwium
Moderator

Postprzez chesspawn » 29 sty 2012, 15:03

http://www.pzszach.org.pl/pub/5/23/KOF_2012.pdf napisał(a):(...)
3.1. Każdy zawodnik, także zagraniczny, biorący udział w turnieju podlegającym ocenie
rankingowej FIDE lub stanowiącym podstawę do nadawania tytułów szachowych lub
kategorii, począwszy od normy na I kategorię wzwyż (w tym w Indywidualnych
i Drużynowych Mistrzostwach Polski), jest zobowiązany do opłacenia z tytułu uczestnictwa w
tym turnieju opłaty klasyfikacyjno-rankingowej. Opłata ta jest stała bez względu na rangę
turnieju oraz niezależna od opłaty startowej.
(...)
3.9. Z opłat klasyfikacyjno-rankingowych są zwolnieni uczestnicy finałów oraz eliminacji
Olimpiady Sportów Umysłowych.

Przeglądając jeszcze tak wybiórczo ten komunikat to czytając ten punkt 3.9 to nie jest on chyba jednoznaczny i można go interpretować różnie <:D
chesspawn
Partner

www.chessarbiter.com

Postprzez AuroraBorealis » 14 sie 2012, 13:07

Bóg zapłać dobry człowieku! Opłata klasyfikacyjno-rankingowa jest tak wysoka, że w jej ramach powinni obsługiwać ranking ruchomy.
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 432 razy
Ranking: 2120

Re: www.chessarbiter.com

Postprzez kolokwium » 14 sie 2012, 13:39

Słusznie i naukowo. Inni mogą, to dlaczego polaczki nie?!
kolokwium
Moderator

Re: www.chessarbiter.com

Postprzez AuroraBorealis » 14 sie 2012, 13:49

kolokwium napisał(a):Słusznie i naukowo. Inni mogą, to dlaczego polaczki nie?!

Mnie się wydaje, że im się zwyczajnie nie chce! Teraz opłata KR jest płacona za darmo, bo przecież rankingu nikt nie prowadzi a jak chcesz być sklasyfikowany to musisz zapłacić "za nadanie kategorii".
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 432 razy
Ranking: 2120

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach