Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Moderator: ŁowcaAndroidów

Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Postprzez chesspawn » 12 lip 2011, 14:24

Zastanawia mnie to już od dawien dawna, czy opłata klasyfikacyjno-rankingowa nie jest przypadkiem opłatą zbyt zawyżoną. Koszt w zasadzie samego wzięcia udziału przez jednego uczestnika to 20 zł PZSzach + 1,5 euro FIDE, czyli łącznie prawie 30 zł. Ba, jeszcze jak się uzyska kategorię w turnieju to jeszcze dodatkowe opłaty przez grającego, ale to już inny rozdział.

Dlatego bardzo mnie ciekawi czy ta operacja jest na tyle skomplikowana, że tyle musi kosztować i jak przy takich absurdach popularyzować szachy o_O
chesspawn
Partner

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy
Ranking: 0

Re: klasyfikacyjno-rankingowy absurd

Postprzez demon_szybkosci » 12 lip 2011, 15:05

Proste: nie grać w turniejach klasyfikowanych do Fide :D. A jak zrobisz kategorię czy tytuł, to nie płacić nic dopóki nie będzie to wysoka poprzeczka, która będzie ci do czegoś potrzebna. Przykładowo robisz II, potem II+, I, km, km+, km++ i jak będziesz potrzebował tytułu oficjalnego, to wtedy płacisz RAZ i dostajesz m (mistrza) :D. Proste? ;)
PS. Dla mnie te opłaty też są zdecydowanie za wysokie. Gdyby były jeszcze zróżnicowane od poziomu rankingu (tytułu) i/oraz od częstotliwości występów, to bym rozumiał. Wg mnie powinno to być max. 5-8zł za danego zawodnika. Niemniej jak się orientuje, to jedynie niewielka część kasy węrduje do Fide... pozostałą część zgarnia związek (PZSzach).
demon_szybkosci

Postprzez rutra » 12 lip 2011, 19:14

Szachy nie są tanim sportem.
II+ (1625/1656/1549), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1489 razy
Otrzymał podziękowań: 1705 razy
Ranking: 1625

Postprzez kolokwium » 12 lip 2011, 19:30

Opłaty za nadanie kategorii/tytułu powinny wynosić 0 (zero) złotych. Na wszelkie klasyfikacje wystarczy opłata klasyfikacyjno-rankingowa (też za wysoka).
ChessPawn napisał(a):Koszt w zasadzie samego wzięcia udziału przez jednego uczestnika to 20 zł PZSzach + 1,5 euro FIDE, czyli łącznie prawie 30 zł.
To są koszty "podatku szachowego" dla PZSzach i FIDE. Dochodzą koszty organizacyjne (sala, itp).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Obrazek
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1793 razy
Otrzymał podziękowań: 2023 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Re: Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Postprzez kolokwium » 26 lip 2011, 13:28

Darmik napisał(a):CR nie jest doskonały i nie podoba mi się jedynie to, że niektóre związki pobierają opłatę rejestracyjną w CR oraz w danym związku szachowym. Wszystkim powinno zależeć na rejestracji kolejnych zawodników z uwagi na popuaryzacje szachów i tym samym zwiększenie wpływów z opłat za turnieje i kategorie.
Pozdrawiam
Dariusz Mikrut

Raczej za rejestrację w ogóle, a nie w CR. Wychodzi na to samo jednak to nie wina CR.

W wielu woj.zw.szach. nie ma wpływu "za kategorie" bo związki często nie pobierają opłat za ich nadanie.

• Dolnośląski Związek Szachowy KEKiR DZSzach (html)
    od 01.03.2009 DZSzach nie pobiera opłat za nadanie kategorii okręgowych, jedynie będzie pobierana opłata za każdy wpis do legitymacji - 5,00 zł
    od 01.04.2009 opłata klasyfikacyjno-rankingowa DZSzach wynosi 3,00 zł od zawodnika grającego w turnieju - wniesienie tej opłaty przez organizatora będzie podstawą do rozpatrywania turnieju do klasyfikacji, nadania kategorii okręgowych i klas sportowych,organizator nie wnosi dodatkowej opłaty K-R DZSzach za turniej, który został zgłoszony do oceny klasyfikacyjno-rankingowej w PZSzach
    .
  • Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy Komunikat KKiE KPZSzach nr 1/10 06.03.2010 r. (pdf)
    W naszym związku należy uiszczać opłaty za każdą zdobytą i zmianę barw klubowych:
    • zdobyte kategorie:
    - II, III - 20 zł
    - IV, V - 10 zł
    • rejestracja nowego zawodnika: 10 zł
    • zmiana barw klubowych zawodników z kategoriami:
    - II i III - 20 zł
    IV i V - 10 zł
    .
  • Lubelski Związek Szachowy Komunikat finansowy LZSzach (doc)
    II.Opłata rejestracyjna i wpisanie do CR PZSzach
    1.Zawodnicy urodzeni przed 1950-01-01 : bez opłat
    2.Zawodnicy urodzeni między 1950-01-01 a 1991-12-31 –: 20 zł
    3.Zawodnicy urodzeni po 1992-01-01 : 10 zł
    4.Bez opłat zawodnicy urodzeni po 2002-12-31

III.Opłaty za nadanie kategorii i wpisanie do legitymacji szachowej oraz Centralnego Rejestru PZSzach w przypadku kategorii okręgowych :
    1.II kat. szach. : 25 zł
    2.III kat. szach. : 20 zł
    3.IV kat. szach. : 15 zł
    4.V kat. szach. : 10 zł
    Bez opłat zawodnicy urodzeni po 2002-12-31 oraz zawodnicy zdobywający kategorie w Mistrzostwach Polski, Pucharze Polski, Eliminacjach Międzywojewódzkich i Mistrzostwach Międzywojewódzkich
    .
  • Małopolski Związek Szachowy Stawki opłat MZSzach na rok 2011 (xlc)
    4 Rejestracja
    a) klubu/sekcji amatorskiej 50 zł
    b) seniora 25 zł
    c) juniora 15 zł
    opłat za druki nie pobiera się

5 Wystawienie legitymacji szachowej (łącznie z legitymacją) 30 zł
    i wpisanie wszystkich okręgowych kategorii szachowych uzyskanych wcześniej lub w późniejszym okresie.
    a) nadanie IV i V kategorii szachowej (gdy organizator nie przekazał opłat klas-ranking.) 10 zł
    b) nadanie II i III kategorii szachowej (gdy organizator nie przekazał opłat klas-ranking.) 20 zł
    .
  • Mazowiecki Związek Szachowy Komunikat Organizacyjno-Finansowy MZSzach nr 1/2011 (html)
    5. MZSzach nie pobiera opłaty za nadanie kategorii okręgowej.
    Opłata będzie pobierana jedynie za wpis do legitymacji szachowej w wysokości 5 PLN. Dodatkowo obowiązuje dopłata 10 PLN przy uzyskaniu kategorii w turnieju, z którego opłata klasyfikacyjno-rankingowa lub jej część nie została przekazana do MZSzach.
  • Uchwała Zarządu OZSzach Nr 1/2011 z dnia 2.01.2011r. w sprawie opłat statutowych (pdf)
    3. Opłaty na rzecz OZSzach
    2. Nadanie II kategorii szachowej – 20 PLN
    3. Nadanie III, IV lub V kategorii szachowej – 10 PLN
    4. Wpisowe do MW Juniorów – 10 PLN (z czego 50% do dyspozycji organizatora)
    .
  • Podkarpacki Związek Szachowy brak danych
    .
  • Pomorski Wojewódzki Związek Szachowy brak danych
    .
  • Śląski Związek Szachowy Komunikat Organizacyjno - Finansowy 1/2011 (html)
    Tabela 6. (od 0 (zero) do 50)
    .
  • Świętokrzyski Związek Szachowy Komunikat finansowy ŚZSach 2011 (doc) (pod taką nazwą i linkiem jest z 2009 roku)
    5. Opłaty za nadanie kategorii szachowych (wpis do legitymacji)
    5.1 II kategoria 30 zł
    5.2 III kategoria 20 zł
    5.3 IV lub V kategoria 15 zł
    .
  • Warmińsko-Mazurski Związek Szachowy Komunikat Organizacyjno-Finansowy WMZSzach nr 1/2011 (pdf)
    2.5. Opłaty rejestracyjnej za zmianę przynależności klubowej, wypożycznienie zawodnika zawodnika z kategorią okręgową, wraz z wpisem do centralnego rejestru;
    ustala się na 20 PLN, pierwsza rejestracja bezpłatnie.
    2.6. Opłaty za wpisanie do książeczki szachowej kategorii szachowej;
    ustala się na 5 PLN,
    .
  • Wielkopolski Związek Szachowy KOMUNIKAT ORGANIZACYJNO-FINANSOWY WZSzach nr 1/WP/2011 (pdf)
    2. Opłata roczna klubu na realizację celów statutowych WZSzach obejmująca koszty:
    - rejestracji i klasyfikacji zawodników, rejestracji turniejów oraz nadawania kategorii szachowych i klas sędziowskich okręgowych,
    - edycji i kolportażu komunikatów PZSzach, WZSzach i innych,
    - prowadzenia witryny internetowej WZSzach,
    - obsługi finansowo-księgowej WZSzach,
    - opłat pocztowych i telekomunikacyjnych,
    - inne, dotyczące bieżącej działalności WZSzach.

Opłata ma wysokość preferencyjną (zniżkową) 90 zł, jeśli zostanie wpłacona do dnia 30.04.2011 r.; w okresie 1.05-30.06.2011 r. opłata wynosi 100 zł, a od 1 lipca br. 110 zł
    .
  • Zachodniopomorski Związek Szachowy Komunikat Finansowy ZZszach 2011 (doc) (brak danych)
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Obrazek
kolokwium
Moderator

Postprzez pav » 26 lip 2011, 15:44

Panowie 10zł za wpis kategorii nie jest jakąś kosmiczną kwotą, ja za wpis na listę rankingową w IRL zapłaciłem 50EUR. Za wpisy kategorii jescze nie płaciłem... się nie podoba to dowidzenia. Taki lajf :)
ObrazekObrazek
ŚLIMAK... szachy powoli ;-)
Można mnie znaleźć głównie wieczorami na FICS, czasami na wipsowo. Grywam głównie długie partie >30.
Moje wyniki
pav

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 2800
kurnik.pl: pa8lo
FICS: voslak

Postprzez kolokwium » 26 lip 2011, 16:12

Nie jest ważne czy jakaś kwota jest kosmiczna czy śmieszna, ważne czy słuszna.

PS
Dlatego wątek cenowy przeniosłem z tematu o CAP bo opłata licencyjna jest słuszna (albo opłata za każdą wersję programu, która nie zmienia błędów programowych).
Obrazek
kolokwium
Moderator

Postprzez demon_szybkosci » 26 lip 2011, 17:18

Moim zdaniem opłata powinna być wtedy jak się zdobywa TYTUŁ szachowy: np. za kM 10zł, za FM i IM 15zł a za GM 20zł. A do klasyfikacji 10-15zł za zawodnika rocznie - za tego który startuje często w zawodach i 0-5zł za tego, który rzadko.
demon_szybkosci

Postprzez kolokwium » 26 lip 2011, 19:15

Nie ważne czy kategoria "normalna" czy w formie tytułu. Jeżeli kategoria wpływa na innego członka, to powinna być za darmo. Szczególnie, że opłaca się OR-K na (prawie) każdym turnieju. Ktoś nie zapłaci za kategorię i dlatego że jej wówczas nie otrzyma, to inny ktoś nie zdobędzie kategorii (bywa że upragnionej).

Źle się dzieje w "państwie duńskim" panie Tomaszu Sielicki.
Obrazek
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 26 lip 2011, 20:28

Ostatnio pewna osoba z mojego klubu powiedziała sędziemu, że nie chce II kategorii, bo nie gra z taką siłą i woli grać w turniejach poniżej rankingu 1800. Jednak jest CR i chce, czy nie musi przyjąć kategorie i nie może grać w turniejach do R=1799 (zwłaszcza,że teraz patrzy się na ranking PZSzach, a nie elo).

Proponuje wprowadzić opłaty za nadanie kategorii w całej Polsce! Symboliczne 10zł tak aby lud płacił chcąc mieć wyższą kategorie. Wtedy ja gdy kiedyś wejdę na poziom II i tą norme na IIkat wyrobie, nie zapłace! Nie dostane 2 kategorii, a skoro już będę grał na poziomie II, będę mógł jeździć po turniejach do R=1799 i kosić kase tak jak obcokrajowcy.
rutra

Postprzez demon_szybkosci » 27 lip 2011, 00:18

kolokwium napisał(a):Nie ważne czy kategoria "normalna" czy w formie tytułu. Jeżeli kategoria wpływa na innego członka, to powinna być za darmo.....
tak nieco z innej beczki - sądziłem, że kategoria wpływa na coś znacznie innego :rotfl: ;) :D
demon_szybkosci

Postprzez kolokwium » 27 lip 2011, 05:50

"innego" czyli nie "TEGO" :-P

rutra napisał(a):Nie dostane 2 kategorii, a skoro już będę grał na poziomie II, będę mógł jeździć po turniejach do R=1799 i kosić kase tak jak obcokrajowcy.
Wszystko zależy od regulaminu turnieju. Bo w nim jest (powinno być) który ranking decyduje o przynależności do grupy.
Obrazek
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 27 lip 2011, 10:01

Przeważnie jest tak, żedecyduje ranking PZSzach, chyba, że ktoś ma elo wysokie np. III elo 1800, ale elo można zbijać.

Póki co nie ma u mnie opłat za kategorie (nie wiem jak z centralnymi) więcgram swoje, jak najlepiej, jeśli lepiej przegrać walkowerem z bk, by później wygrać z III; ja nie kalkuluje, gram o wygraną z bk.
rutra

Postprzez kolokwium » 27 lip 2011, 10:39

rutra napisał(a):Póki co nie ma u mnie opłat za kategorie (nie wiem jak z centralnymi) więcgram swoje, jak najlepiej, jeśli lepiej przegrać walkowerem z bk, by później wygrać z III; ja nie kalkuluje, gram o wygraną z bk.

Komunikat Organizacyjno-Finansowy PZSzach nr 1/2011
13. Opłaty za nadanie tytułów i kategorii szachowych
tabela 9 (międzynarodowe) i 10 (krajowe)

rutra napisał(a):Przeważnie jest tak, żedecyduje ranking PZSzach, chyba, że ktoś ma elo wysokie np. III elo 1800, ale elo można zbijać.

Przeważnie to jak jest wpisane "grupa rankingowa", to decyduje elo, a jak grupa kategorii (nagroda dla kategorii, grupa od/do II) wówczas kategoria.
Obrazek
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 07 sie 2011, 20:42

rutra napisał(a):Ostatnio pewna osoba z mojego klubu powiedziała sędziemu, że nie chce II kategorii, bo nie gra z taką siłą i woli grać w turniejach poniżej rankingu 1800. Jednak jest CR i chce, czy nie musi przyjąć kategorie i nie może grać w turniejach do R=1799 (zwłaszcza,że teraz patrzy się na ranking PZSzach, a nie elo).

Można zrezygnować z kategorii/tytułu (jeżeli nie została nadana - przynajmniej centralna).
http://www.pzszach.pl/index.php?idm=5&idm2=187
Komunikat Skarbnika PZSzach

1. W załączonych plikach publikujemy wykaz osób, którym nadano kategorię lub tytuł, a nie odnotowano opłaty za ich nadanie.
  2. Jeżeli opłat dokonano zbiorczo z innymi i były one nie opisane dokładnie lub wcale to wpłaty mogły zostać zaksięgowane w innym miejscu – w takiej sytuacji prosimy o podanie wyczerpujących informacji.
  3. Jeżeli opłat nie dokonano – prosimy o uzupełnienie w trybie pilnym

Usunięcie osoby z pliku z zaległościami nastąpi w przypadku:
  1. Przesłania informacji o dokonanej wpłacie i zweryfikowaniu jej przez biuro
  2. Uregulowania zaległej opłaty
  3. Przesłanie kserokopii stron 0-1 + 8-9 legitymacji szachowej zawodnika potwierdzonej przez przedstawiciela związku wojewódzkiego.
  4. Pisemnej/mailowej rezygnacji z nadanego tytułu/kategorii – wówczas zostanie dokonana odpowiednia korekta w Centralnym Rejestrze.
Skarbnik PZSzach
Bogdan Jeżak
Obrazek
kolokwium
Moderator

Następna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach