Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Postprzez AuroraBorealis » 02 kwi 2018, 12:02

Ja widzę jeszcze jeden brak logiki. Dlaczego wymaga sie od niezrzeszonych w klubach dodatkowych opłat za start w turniejach INDYWIDUALNYCH argumentując to tym, że nie należą do klubów? Przecież to jakiś absurd
AuroraBorealis

Podziękował : 161 razy
Otrzymał podziękowań: 385 razy
Ranking: 2120

Postprzez krzysio » 02 kwi 2018, 13:17

Ja bynajmniej nie mam zamiaru podważać Waszych racji. Tylko może się okazać, że stosowane rozwiązania mają spore poparcie (choćby było i bierne) w samym środowisku szachowym, może się okazać, że jedyna walka z tym, to walka paragrafami prawnymi. I tu nie wiem, czy sensowniejsze będzie walczyć tymi paragrafami, czy organizować szachy tak, by nie podpadały pod haracze związku.
Osobiście uważam, że te opłaty (i sporo innych), to zwykle draństwo wobec niezrzeszonych.

Zrobię OT. Dla mnie to odrobinę i tak temat ciut szerszy jeśli idzie o opłaty, czy różnej maści ograniczenia. Coś powoduje, że turnieje na południe i na zachód od nas są mocno międzynarodowe, z jakichś powodów u nas tych obcokrajowców zdecydowanie mniej. Gdy się popatrzy na te opłaty, rankingowe, za CAPa, za coś tam jeszcze, za wypożyczenia do lig, a później porówna z innymi federacjami, to u nas niestety sporo drożej. U nas też jest tendencja do zamykania się na obce federacje, lub co najmniej utrudnianie innym startu u nas. Do tego dla mnie kompletnie niezrozumiała "bufonada" turniejowa, nadawanie niekiedy śmiesznym turniejom nie wiadomo jakiej rangi. By się nie okazało, że prawnie obronicie graczy przed jakimiś opłatami, a centrala po konsultacjach prawnych zafunduje inne, takie nie do ruszenia. Dla mnie to właśnie nie tyle problem w samej chorej opłacie, co w "środowisku szachowym", które to aprobuje.
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1011 razy
Ranking: 0

Postprzez kolokwium » 02 kwi 2018, 13:50

AuroraBorealis napisał(a):wymaga sie od niezrzeszonych w klubach dodatkowych opłat za start w turniejach INDYWIDUALNYCH argumentując to tym, że nie należą do klubów?
I to jest sprawa dla prawnika.

4.2.1 Dodatkowa opłata za udział zawodnika niezrzeszonego w każdym turnieju wynosi:
  1. 10 zł w turnieju szachów klasycznych
  2. 5 zł w turnieju szachów szybkich
  3. 5 zł w turnieju szachów błyskawicznych
4.2.2 Opłaty wymienione w pkt. 4.2.1 obowiązują dla turniejów, których komunikat organizacyjny zostanie opublikowany po 1 czerwca 2018 r. Należności wraz z innymi opłatami na rzecz PZSzach przekazuje organizator.

Inna sprawa również dla prawnika, dotyczy wtrącania się w turnieje nie podlegające jurysdykcji PZSzach.
Nie jest napisane "wszystkie klasyfikacyjne" (kategoria, ranking) lecz tylko "wszystkie". Czyli i np. XIV Grand Prix Tąpkowic 2018 - turniej 4 który nie jest "na kategorię (P10' + 5'')" i nie "idzie do FIDE".
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2069 razy
Otrzymał podziękowań: 2193 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez kolokwium » 03 kwi 2018, 21:06

adse napisał(a):Do IV kategorii niezrzeszeni są zwolnieni z opłat, czyli jako bk każdy gra za darmo.
Jest zwolniony z 4.2.1. ale nie z innych opłat, czyli nie gra się za darmo (chyba, że tak stanowi regulamin imprezy).

PS
Jak PZSzach chce ściągnąć opłatę 4.2.1. z turnieju w knajpie Sedlaczka w Tarnowskich Górach (P10'+5" bez elo)?

edyta
Na stronie CAP
Brak uregulowanych opłat będzie skutkować nieuwzględnieniem turnieju a turniej może zostać zablokowany/usunięty z serwisu turniejowego bez dodatkowego przypomnienia.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez gruzin » 03 kwi 2018, 22:47

adse napisał(a):Do IV kategorii niezrzeszeni są zwolnieni z opłat, czyli jako bk każdy gra za darmo.

Czyli każdy amator powinien się bronić przed wpisaniem III, bo będzie musiał płacić. Dobre:)
Jak zrobi III to wypisuje się ze związku, a FIDE zostaje.
Można też grać za granicą lub turnieje 5 rundowe i nie robić polskich kategorii.

Pozdrawiam
gruzin

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postprzez rutra » 04 kwi 2018, 11:18

kolokwium napisał(a):Jak PZSzach chce ściągnąć opłatę 4.2.1. z turnieju w knajpie Sedlaczka w Tarnowskich Górach (P10'+5" bez elo)?

edyta
Na stronie CAP
Brak uregulowanych opłat będzie skutkować nieuwzględnieniem turnieju a turniej może zostać zablokowany/usunięty z serwisu turniejowego bez dodatkowego przypomnienia.

A wyżej

Polski Związek Szachowy przypomina o obowiązku regulowania opłaty CR od każdego turnieju
(punkty 11.7 i 12.5 Komunikatu Organizacyjno Finansowego PZSzach).
Komentarz na stronie PZSzach

Zobaczmy na te punkty:

11.7 Opłaty CR
a) za każdy turniej zgłoszony do oceny rankingowej FIDE (szachy klasyczne, szachy szybkie
i błyskawiczne) obowiązuje dodatkowa opłata CR w wysokości 10 PLN,
b) opłatę uiszcza Organizator,
c) brak opłaty CR może skutkować odrzuceniem turnieju i nieprzesłaniem go do FIDE.

12 Opłaty za rejestrację turnieju nie klasyfikowanego w rankingu FIDE
12.1 Opłata za rejestrację turnieju nie podlegającego ocenie rankingowej FIDE, w którym uzyskano normę na
kategorię centralną wynosi:
a) turniej kołowy oraz szwajcarski do 20 zawodników – 40 PLN
b) turniej szwajcarski powyżej 20 zawodników – 2 PLN x U
12.5 Za każdy turniej obowiązuje opłata CR w wysokości 10 PLN

Ja myślę, że tu chodzi o turnieje zgłoszone do FIDE oraz turnieje z normami na kategorie centralne, te na kategorie wojewódzkie podlegają rejestracji i opłacie wojewódzkiej (12.3) - chociaż tu jest mowa tylko o 7 rund P'60.

Jeśli rzeczywiście wszystkie turnieje miałyby podlegać opłacie (nawet turnieje szkolne, nie zgłoszone do FIDE/PZSzach) to sędziowie z czasem przerzuciliby się na inne programy (C:M, SwissManager), gdzie takich opłat nie ma i nikt turnieju nie usunie.
rutra

Podziękował : 1613 razy
Otrzymał podziękowań: 2011 razy
Ranking: 1670

Postprzez rutra » 04 kwi 2018, 11:23

A co do usuwania turniejów to opłatę chyba należy zapłacić po turnieju (nie przed lub w trakcie), bo w większości sytuacji nie wiadomo ile taka opłata wyniesie (ilu zawodników weźmie udział) i czy w ogóle turniej się odbędzie. Po turnieju to już nie ma co usuwać.

Kiedyś zorganizowałem turniej blitza zgłoszony do FIDE, po turnieju policzyłem ile wyniesie opłata i od razu przelałem odpowiednią kwotę, a w tytule przelewu wpisałem nazwę turnieju i za co jest zapłata (nazwa turnieju, opłata FIDE + opłata CR). Po kilku miesiącach otrzymałem wiadomość e-mail o braku opłaty za turniej (turniej już dawno został policzony do FIDE). Wysłałem więc potwierdzenie przelewu.

Wychodzi na to, że trzeba poczekać aż turniej zostanie zatwierdzony w CR i wtedy wiadomo jaki jest numer faktury, po wpisaniu tego numeru opłata zostawała dosyć szybko zatwierdzona. Myślę, że wiele turniejów "nieopłaconych" tak na prawdę zostały opłacone, tylko ciężko było dojść po tytułach przelewów za co jest opłata.
rutra

Postprzez kolokwium » 04 kwi 2018, 15:22

rutra napisał(a):
Polski Związek Szachowy przypomina o obowiązku regulowania opłaty CR od każdego turnieju

Zobaczmy na te punkty:

11.7 Opłaty CR
a) za każdy turniej zgłoszony do oceny rankingowej FIDE (szachy klasyczne, szachy szybkie i błyskawiczne) obowiązuje dodatkowa opłata CR w wysokości 10 PLN,
b) opłatę uiszcza Organizator,
c) brak opłaty CR może skutkować odrzuceniem turnieju i nieprzesłaniem go do FIDE.

12 Opłaty za rejestrację turnieju nie klasyfikowanego w rankingu FIDE
12.1 Opłata za rejestrację turnieju nie podlegającego ocenie rankingowej FIDE, w którym uzyskano normę na kategorię centralną wynosi:
a) turniej kołowy oraz szwajcarski do 20 zawodników – 40 PLN
b) turniej szwajcarski powyżej 20 zawodników – 2 PLN x U
12.5 Za każdy turniej obowiązuje opłata CR w wysokości 10 PLN

Ja myślę, że tu chodzi o turnieje zgłoszone do FIDE oraz turnieje z normami na kategorie centralne, te na kategorie wojewódzkie podlegają rejestracji i opłacie wojewódzkiej (12.3) - chociaż tu jest mowa tylko o 7 rund P'60.

Jeśli rzeczywiście wszystkie turnieje miałyby podlegać opłacie (nawet turnieje szkolne, nie zgłoszone do FIDE/PZSzach) to sędziowie z czasem przerzuciliby się na inne programy (C:M, SwissManager), gdzie takich opłat nie ma i nikt turnieju nie usunie.

Że turnieje klasyfikowane do FIDE (elo, tytuły) to jest wyraźnie napisane (11.7.a).
W 12.5 nic o tym nie ma. 12.5 jest podpunktem punktu 12. o turniejach nieklasyfikowanych przez FIDE.
    Odnośnie norm centralnych jest podpunkt 12.1.
    Odnośnie opłaty CR podpunkt 12.5.
Nigdzie nie jest napisane jakim programem sędzia ma się wspomagać aby Organizator miał wnieść opłatę, czyli domyślnie dowolnym jak i "żadnym" (sędziowanie bez wspomagania komputerowego).
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 04 kwi 2018, 18:01

wspomniane Grand Prix Tąpkowic - organizator musi uiścić opłatę klasyfikacyjno rankingową?
czyli turniej nie na kategorię i bez FIDE
turniej jest bez wpisowego, czyli teoretycznie organizator musiałby to pokryć z prywatnej kieszeni?
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kolokwium » 04 kwi 2018, 19:30

hajdzik napisał(a):wspomniane Grand Prix Tąpkowic - organizator musi uiścić opłatę klasyfikacyjno rankingową?
Czy ktoś coś pisał o opłacie klasyfikacyjno-rankingowej? Pisaliśmy o opłacie CR.
rutra napisał(a):
kolokwium
Moderator

Postprzez ooooo » 04 kwi 2018, 22:49

Co z zawodnikami zagranicznymi?
Co z zawodnikami polskimi zrzeszonymi w zagranicznych klubach?
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Ranking: 1800

Postprzez rutra » 12 kwi 2018, 11:33

Nie chcę tworzyć nowego tematu, ale widzę, że tu rozmawiamy o opłatach.

3.2 Opłata rankingowa w turniejach podlegających ocenie rankingowej FIDE wynosi:
a) za zawodnika w turniejach minimum 8 rundowych - 20 PLN,
b) za zawodnika w turniejach 6 -7 rundowych - 15 PLN,
c) za zawodnika w turniejach 5 rundowych - 10 PLN.

Ile wynosi opłata rankingowa za zawodnika w turniejach standardowych (klasycznych) zgłoszonych do FIDE liczących mniej rund np. 4 rundy lub 3 rundy?

W Polsce co prawda takich turniejów raczej nie widziałem (z wyjątkiem makroregionów juniorek - LINK), ale na przykład widziałem takie turnieje we Francji - LINK (3 rundy).
rutra

Postprzez AuroraBorealis » 13 kwi 2018, 13:16

zgodnie z tym zapisem, za turnieje poniżej 5 rund nie trzeba płacić nic.
AuroraBorealis

Podziękował : 161 razy
Otrzymał podziękowań: 385 razy
Ranking: 2120

Postprzez hajdzik » 13 kwi 2018, 13:21

czyli można zrobić dwa turnieje jeden po drugim - do 4 rundy, a w drugim turnieju 3 kolejne rundy
organizacyjnie i technicznie do zrobienia chyba? :)
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez rutra » 13 kwi 2018, 13:44

hajdzik napisał(a):czyli można zrobić dwa turnieje jeden po drugim - do 4 rundy, a w drugim turnieju 3 kolejne rundy
organizacyjnie i technicznie do zrobienia chyba? :)

Teoretycznie FIDE mogłoby się przyczepić do kojarzenia w "drugim" turnieju. Natomiast to mogłaby być ciekawa opcja. Zamiast płacić 20zł od zawodnika przy turnieju 9 rundowym, wystarczy zrobić 3 turnieje po 3 rundy (tak zgłosić do FIDE), a wyniki połączyć. Jedynie nie będzie możliwości zdobycia kategorii, tylko ranking elo.

Swoją drogą ciekawy pomysł z takimi turniejami (jak ten wspomniany wcześniej we Francji). Jeśli ktoś nie ma czasu jeździć po Polsce czy nawet po świecie na turnieje zgłoszone do FIDE (bo na 5 rund potrzebuje 2-3 dni, nie wspominając o turniejach 9 rundowych), a chciałby podwyższyć ranking, to mógłby zagrać jednego dnia takie 3 partie zgłoszone do FIDE.
rutra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach