Zmiana federacji

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Zmiana federacji

Postprzez AuroraBorealis » 03 gru 2018, 21:40

brelo napisał(a):bo nie mają nic do pokazania na arenie międzynarodowej, a Świercz akurat miał zdobywając Mistrzostwo Świata Juniorów.

To jest twoje prywatne zdanie, nie prawda absolutna. Wiekszosc piekarzy i smieciarzy w dupie ma medal w imprezie w gry planszowe. Idz powiedz facetowi, ktory piecze chleb pracujac na nocki, zeby ludzie mieli rano co jesc, ze musi zapier@#$, bo trzeba wyslac jakiegos dzieciaka na turniej szachowy do innego kraju. A podatek dochodowy placi kazdy. Roznica jest taka, ze piekarz i smieciarz placa, a Swiercz im do niczego nie doplaca. Za to oni doplacaja do Swiercza. I jeszcze jedna roznica - bez Swiercza swiat sie nie zawali, bez piekarzy i im podobnych pozdychamy z glodu a bez smieciarzy bedziemy zyc w syfie i robactwie.
AuroraBorealis

Podziękował : 167 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy
Ranking: 2120

Postprzez brelo » 04 gru 2018, 02:04

Szkoda słów Aurora. Zarówno Małysz jak i Świercz trenowali i jeździli za pieniądze podatników, ale to nie było tak, że ktoś ich zapakował w autokar i zawiózł na turniej. Sami sobie wywalczyli miejsce i pojechali za wyniki sportowe. Tak samo ze szkoleniami - te za darmo mają przecież tylko najlepsi. To jest całkowicie normalne i myślałem, że społeczeństwo od dawna zgodziło się na wspieranie najlepszych i pomaganie słabszym. Zarówno bez Małysza i Świercza faktycznie Świat nie upadnie, ale na samym pieczeniu chleba i sprzątaniu świata do przodu jako społeczeństwo nie pójdziemy.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 538 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez ooooo » 05 gru 2018, 17:04

Uchwała Zarządu PZSzach w sprawie transferu GM Dariusza Świercza do Federacji USA
http://pzszach.pl/2018/12/03/uchwala-91-11-2018/
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 154 razy
Ranking: 1800

Postprzez krzysio » 05 gru 2018, 23:19

Może wtedy czasowe kontrakty między zawodnikiem a federacją? Typu, dostajesz tyle i tyle (od federacji, od tego co zawodnik sam sobie wydrepcze, to wara działaczom), w zamian reprezentujesz kraj na określonych turniejach? Tak jak w ligach i klubach to wygląda?

Nie wiem ile na Darka wyłożyli rodzice, ile i na jakich warunkach federacja. Ale gdybym miał patrzeć przez pryzmat własnego dzieciaka, który możliwe, że też kiedyś wpadnie na pomysł zmiany federacji, to sytuacja, gdzie działacze blokują mu taką możliwość, lub chcą za to sporych haraczów, byłaby dla mnie kuriozalna.

Bez większych problemów/oporów mogę podać jak kwotowo wygląda szkolenie zawodnika z czołówki juniorskiej w kraju, ile tu wykłada opiekun, ile i gdzie związek, ile też idzie ze strony zawodnika do związku. Na swój sposób będzie to obrazował ostatni start dzieciaka na ME, reprezentował kraj jako srebrny medalista MPJ. Związek do startu nie dołożył chyba ani złotówko, mało tego, o ile wiem związek zablokował możliwość dopłaty z MSiT dla części zawodników. Miejsce dla jednego zawodnika z każdej federacji gwarantuje organizator, odbija sobie cenami za zawodników "ponadwymiarowych" i trenerów, tu płacąc dobę ok 400 zł za trenera, zapłaciłem w pakiecie i za dzieciaka. Doliczając drogę i inne opłaty "organizacyjne", kosztowało mnie to ok 4-5 tys zł (PZSzach 0 zł). Statystycznie część tych dzieciaków robi sukcesy i wtedy mamy "cyrk" ze strony związku "nasz sukces, nasze szkolenie". Nie, to pewnie w znakomitej większości przypadków nie sukces związku, to sukces dzieciaka, jego rodziców i trenera, związek/działacze tylko się pod to podpina. Tak samo podpięto się pod Darka, gdy ten już wszedł do światowej elity juniorskiej.

Nie mam bynajmniej ochoty negować PZSzach po całości. Płaci się jakieś składki za to i owo, dostaje się coś tam w zamian. Ale gdybym ja usłyszał o tym, że jakiś działacz ma coś do powiedzenie w kwestii mojego dzieciaka, to odpowiedziałbym: "tupetu i bezczelności panu nie brakuje". Tu myślę, ze Darek i jego rodzice mieliby sporo powodów, by mieć podobne zdanie, bo to głównie oni (plus trenerzy) za jego sukcesem stoją.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1018 razy
Ranking: 0

Postprzez hajdzik » 08 gru 2018, 09:00

to jest wyłączna sprawa Darka , gdzie i dla kogo będzie grał.
czasy bezwględnego patriotyzmu już dawno się skończyły
Ja osobiście życzę Darkowi kolejnych sukcesów szachowych - a przede wszystkim powodzenia w życiu ptywatnym- bo z tego co wiem on tam już jakiś czas mieszka i planuje tam zostać

Z tego co wiem, dużo więcej pomaga miasto, powiat czy województwo szachistom, niż PZSzach- który potem bardzo szybko podpina się do sukcesów młodych graczy, a później już dorosłych.
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 252 razy
Otrzymał podziękowań: 426 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez adse » 08 gru 2018, 18:05

Nikt nie ma pretensji do szachistów, że grają w różnych klubach za pieniądze. Jednak reprezentacja narodowa to trochę inna sprawa.
adse

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 440 razy

Postprzez kolokwium » 08 gru 2018, 19:10

Pretensje i związane z tym frustracje są naturalną reakcją kibiców.
Decyzja zawsze należy do zawodnika i nie nam rozpatrywać jej powodów. Ale pogadać i popsioczyć sobie można.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2100 razy
Otrzymał podziękowań: 2219 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez krzysio » 08 gru 2018, 20:17

To, że jakiś kibic sobie popsioczy, czy pobluzga, to jakby jedna sprawa. W "masie kibiców" ma prawo być spora "różnorodność". Zupełnie co innego instytucjonalne blokowanie zmiany federacji przez PZSzach.

Tu naprawdę nie kłamię, do czasu zdobycia medalu MŚ, czy ME, wiem że PZSzach do zawodnika raczej nie dokłada nic, nawet MASz robiony o ile wiem za środki MSiT, a tu by się dostać, to tzreba być w pierwszej dwójce na MPJ, więc też coś trzeba pokazać (a po drodze sporo do związku zapłacić). Nie wiem jak wygląda sytuacja po zrobieniu medali MŚ/ME, na "tym poziomie" nas nie było. Ale jeśli PZSzach wchodzi na tym etapie, to nie róbmy jaj i nie przypisujmy ciężaru szkolenia na kogoś innego, niż opiekunowie/klub. PZSzach bierze tutaj już ukształtowanego zawodnika, z wynikami. Tu PZSzach wyłącznie przypisuje sobie sukces i pracę innych. Bo naprawdę to nie związek stał za tym, że Darek lubił szachy, że trafił na Kachura, że obaj nad tymi szachami siedzieli jak nienormalni, a rodzice Darka to finansowali (co najmniej do czasu, jak zrobił medal MŚ C14)

Nie wiem też jak wyglądają rozliczenia związku ze sponsorami i MSiT, przy dopłatach do elity szachowej u nas. ale nie zdziwiłbym się, gdyby to było na zasadzie: "Mamy takie, a takie sukcesy, tu i tam zrobiliśmy medale, mamy topowego zawodnika/zawodników na świecie, potrzebujemy wsparcia, by mieć jeszcze lepsze wyniki". Więc mamy takiego Darka, który własną praca i za środki rodziców zrobił świetny wynik, związek krzyczy o sukcesie, na ten sukces (i pod przyszłe) bierze środki z MSiT, idą one na najlepszych, by na końcu działacze mogli sie przy tych sukcesach "ogrzać chwałą", a przy okazji rościć sobie jakieś prawo do czegoś przy Darku. Mam takie wrażenie, że tu idzie walka działaczy wyłącznie o własne profity. Podpięli się pod światowej klasy juniora, też (lub lata temu głównie) na jego nazwisko dostano pieniądze z MSiT, gdzieś po drodze pojawiło się pewnie co nieco ojców sukcesu, których trzeba było jakoś wynagrodzić za wybitne osiągnięcia Darka. No i teraz nieco żal wypuszczać coś, co dawało nam prestiż i profity, a co do nas tak naprawdę nigdy nie należało. Dodatkowo, Darek jeśli dostał jakieś środki nas podatników, to dostał je dopiero wtedy, gdy już świetne wyniki robił, robiąc kolejne medale/sukcesy, sławił nasz kraj i naszą dyscyplinę sportu. Ciężko przeliczać tutaj rzeczy niepoliczalne i dyskutować, czy sukcesy Darka były warte wsparcia które dostał, czy nie były warte, ale jakoś je odpracował.

Jeśli ktoś na upartego jednak chciałby i tak Darka trzymać w Polsce, bo coś dostał, to ja takim ludziom proponuję powalczyć o coś innego - niech blokują wyjazdy z kraju ludziom, którzy u nas zdobyli dobre wykształcenie, wykształcenie za publiczne pieniądze. Niech się taki ktoś wykaże (przy okazji dowie się co nieco na swój temat), z blokowaniem wyjazdu z kraju młodym inżynierom, lekarzom, etc. Darek coś popracował wynikami dla kraju i szachów, ci drudzy dostali wykształcenie zafundowane z naszych podatków, a nie odpracowali.
A Darkowi życzę jak najlepiej, szkoda tylko, ze federacja jego rodzimego kraju trochę przykrości mu zrobiła i pali mosty przed ewentualnym powrotem.
krzysio

Postprzez adse » 09 gru 2018, 11:54

Widzisz Krzysio, z tym wykształceniem i wyjazdami za pracą pomieszałeś grę za pieniądze w turniejach i klubach z grą w reprezentacji. Wywód nie na temat.
adse

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 440 razy

Postprzez krzysio » 09 gru 2018, 12:49

adse napisał(a):Widzisz Krzysio, z tym wykształceniem i wyjazdami za pracą pomieszałeś grę za pieniądze w turniejach i klubach z grą w reprezentacji. Wywód nie na temat.

Widzisz adse, jeśli nie wiesz dlaczego w taki sposób to porównałem, to już żadne tłumaczenia tu nie pomogą :)
krzysio

Postprzez brelo » 09 gru 2018, 19:37

Z tego co wiem, to wyjazdy za granicę ludziom, a już w szczególności sportowcom to już kiedyś w tym kraju były blokowane. Ludzie zapominają, że też kilku takich wzięliśmy... Krasenkow robił dla Nas punkty, Olisadebe wprowadzał na mundial, niedługo punkty w siatkówce będzie zdobywał Leon. Inna kwestia, że jak tak chwilę pomyśleć to votum separatum Łukasza Turleja ma trochę sensu ;)
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 538 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez krzysio » 10 gru 2018, 16:52

brelo napisał(a):...Inna kwestia, że jak tak chwilę pomyśleć to votum separatum Łukasza Turleja ma trochę sensu ;)

Nawet nie trzeba tak sporo nad tym siedzieć, by sens w samym piśmie zobaczyć.
1. Zwrócenie uwagi na nowy i nietypowy problem. Też być może kwestii jakiejś regulacji sponsoringu ze strony PZSzach. Czy dawane "za uśmiech?", "za wyniki?", "czy mają wynikać z tego jakieś (najlepiej spisane na piśmie) zobowiązania?"
2. Wygląda na to, że negocjacji z federacją USA, by coś od nich "wysępić", nie było, a to zawsze warto było zrobić. Tyle, że bez znamion blokady przejścia.
3. Przemycony tekst o podnoszeniu opłat szachistom, by sobie podreperować budżet centralny. Kilka razy już podawałem opłaty za południowa granicą, te nasze już i tak są wariackie.

Ale to jakby część tego co czytamy. Nagłówek dla mnie jest nie mniej ciekawy, też to co za nim idzie:
Zarząd postanowił wycofać sprzeciw wobec transferu GM Dariusza Świercza do Federacji USA.

Nim Pan Turlej pismo wystosował, to moim zdaniem podziało się coś, co nie powinno mieć miejsca. Jakieś zakulisowe gierki działaczy, którzy chyba postanowili przywłaszczyć sobie to co Darek robił, przypisać sobie sprawstwo tego, a z samego Darka zrobić niewolnika federacji.
krzysio

Postprzez hajdzik » 10 gru 2018, 23:49

nie bardzo rozumiem o jaki sponsoring PZSZachu chodzi?

W moim odczuciu sponsoringu na pewno znalazło by się:
1. opłata trenera/trenerów
2. sponsorowanie udziału w turniejach rangi międzynarodowej
-opłata wpisowego i zakwaterowania z wyżywieniem
3. wypłata miesięczna
to są podstawowe kwestie w moim odczuciu

W zamian zawodnik musiałby uzyskiwać dobre wyniki, brałby udział w reklamach i wszelkich tego typu sprawach - oczywiście w granicach rozsądku, promowanie królewskiej gry
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 252 razy
Otrzymał podziękowań: 426 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kolokwium » 11 gru 2018, 00:23

Regulamin kadry narodowej
http://pliki.pzszach.pl/docs/regulaminy ... odowej.pdf

I. STRUKTURA KADRY NARODOWEJ
II. ZASADY POWOŁYWANIA KADRY NARODOWEJ MĘŻCZYZN
III. ZASADY POWOŁYWANIA KADRY NARODOWEJ MĘŻCZYZN DO 20 LAT
IV. ZASADY POWOŁYWANIA KADRY NARODOWEJ KOBIET
V. ZASADY POWOŁYWANIA KADRY NARODOWEJ KOBIET DO 20 LAT
VI. ZASADY NOMINOWANIA REPREZENTACJI MĘŻCZYZN
VII. ZASADY NOMINOWANIA REPREZENTACJI MĘŻCZYZN DO 20 LAT
VIII. ZASADY NOMINOWANIA REPREZENTACJI KOBIET
IX. ZASADY NOMINOWANIA REPREZENTACJI KOBIET DO 20 LAT
X. PRAWA CZŁONKA KADRY NARODOWEJ
XI. OBOWIĄZKI CZŁONKA KADRY NARODOWEJ
XII POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2100 razy
Otrzymał podziękowań: 2219 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 11 gru 2018, 00:27

prawa i obowiązki zawodnika sa
ale o sponsoringu nic nie widzę :)