Pytania, tematy do poruszenia na Walnym Wyborczym

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Pytania, tematy do poruszenia na Walnym Wyborczym

Postprzez ŁowcaAndroidów » 14 cze 2018, 12:23

Czyli czeka nas nowy prezes?!
Ruchomy ranking (coś na wzór rankingu CA) to bardzo dobry pomysł.Kategorie można przyznawać w oparciu o ten ranking. Kategorie bezpłatne (przecież to tylko kliknięcie w systemie!!) Opłaty niższe (wtopę zaliczył pzszach dorzucając mata). Tyle rzeczy sprawia, że ich nie szanuję...
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 305 razy
Otrzymał podziękowań: 542 razy
Ranking: 2286

Postprzez hajdzik » 14 cze 2018, 17:02

Ruchomy ranking - na pewno lepszy niż stały ranking kiedyś tam zdobyty.
Ale zawsze jest jakieś ale :)
Ruchomy ranking - też musiałby uwzględniać absencje zawodnika. Jeśli ktoś nie gra powiedzmy od 6 miesięcy w turniejach ranking powinien spadać.
Po pierwsze byłaby to "zachęta" do gry turniejowej, po drugie jeśli ktoś ma przerwę to naturalne jest, że jego siła gry słabnie.

Taki efekt widzimy na turniejach - gdzie dostajemy starszego pana z tyt. kandydata, który przegrywa lub remisuje z przywołaną III kategorią.
Trójeczka solidnie nabija sobie ranking uzyskany i czasem dość nieoczekiwanie może dostać II kat, gdzie teoretycznie takie coś nie powinno mieć miejsca,
Bo przecież między III kat a kandydatem - powinna być przepaść - i czy szachy szybkie P15 czy klasyczne - to nie ma znaczenia
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 421 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez rutra » 14 cze 2018, 19:09

hajdzik napisał(a):Ruchomy ranking - też musiałby uwzględniać absencje zawodnika. Jeśli ktoś nie gra powiedzmy od 6 miesięcy w turniejach ranking powinien spadać.
Po pierwsze byłaby to "zachęta" do gry turniejowej, po drugie jeśli ktoś ma przerwę to naturalne jest, że jego siła gry słabnie.

Dlaczego powinien spadać? Znam zawodnika, który miał ranking w okolicach 1850 elo i ten ranking mu się przez pewien czas utrzymywał. Nagle ten zawodnik gdzieś zniknął, przestał grać w turniejach. Po powrocie nagle siła gry wzrosła i w krótkim czasie zrobił 2300. Zapewne podczas przerwy trenował, bo to nie wzięło się znikąd. Ale dlaczego ranking takiego zawodnika (podczas przerwy) miałby spaść?

hajdzik napisał(a):Bo przecież między III kat a kandydatem - powinna być przepaść - i czy szachy szybkie P15 czy klasyczne - to nie ma znaczenia

Właśnie pisząc o tym, że czasem przegrywam z III, a czasem pokonuje kandydatów (na ostatnim blitzu pokonałem zawodnika z tytułem "m") przypuszczałem, że chodziło ci o każdy rodzaj szachów. Ale czy szachy szybkie czy klasyczne to jednak jest różnica. Na klasycznych jest więcej czasu do zastanowienia.

Jeśli III ogrywa w klasycznych kandydatów (słyszałem raz o zawodniku z II, który miał "czerwony" ranking na kurniku i zaczął kandydatów ogrywać), to zaraz szybko podwyższy kategorie.

Takie rozbieżności mogą występować do I kategorii (bo już spotykałem zawodników 1400, którzy mieli I kategorie), ale raczej nie przy kandydacie, gdzie potrzebne jest elo 2100. Oczywiście są starsi zawodnicy, którzy mają nawet po 1800 elo i kandydata (kiedyś mieli 2100+), ale to efekt tego, że z upływem lat grają słabiej, a kategoria została.
rutra

Podziękował : 1572 razy
Otrzymał podziękowań: 1926 razy
Ranking: 1670

Postprzez hajdzik » 14 cze 2018, 19:45

słowo klucz "ZNAM"

to, że znasz konkretnego zawodnika nie przekonuje mnie do twojego zdania.
Mam na myśli ogól zawodników - z reguły jak ktoś nie gra w turniejach od roku czy więcej - to w zdecydowanej większości poziom delikatnie upada
A po opadnięciu kilk oczek, gdy zagra i będzie w formie, szybko nadrobi różnicę.
hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 14 cze 2018, 19:58

Rankingu fide sie nie zabiera za nieaktywnosc i jakos to dziala. W USCF tez nie zabieraja punktow. J
Pomiedzy blitzem czy szybkimi i klasykami to roznica jest duza. Sam znam zawodnikow z 2 kategoria, ktorzy graja szybkie kategorie mocniej (graja szybko i aktywnie, a to na krotkim czasie jest skuteczne). W klasykach maja duzo gorsze wyniki, bo np nie znaja debiutow, graja nerwowo, szukaja pseudo-aktywnosci itd.
Co do rankingu to nawet nie trzeba nowej formuly wymyslac, mozna np zaadoptowac to samo co maja Amerykanie, czy tam Niemcy. W 21 wieku komputer bedzie to liczyl i koszty sa bardzo niskie. Ale jak pisalem - nikt tego nie zrobi, bo znowu beda rzadzic ludzie, ktorzy naobiecuja a skonczy sie na wycieczkach do Chin albo na olimpiade. Korzysci dla szachistow bedzie zero a ruchomym rankingiem nikt sobie od wielu lat glowy nie zawracal.
AuroraBorealis

Podziękował : 144 razy
Otrzymał podziękowań: 337 razy
Ranking: 2120

Postprzez hajdzik » 14 cze 2018, 20:17

to że gdzieś nie zabierają - to nie znaczy, że tak jest idealnie - czy my mamy papugować.
to że Fide nie zabiera i jakoś działa - też nie jest argumentem który mnie przekonuje.

Przykład:
Zawodnik A - ranking 1800
Zawodnik B - ranking 1800

Po dwóch latach:
Zawodnik A - gra aktywnie w turniejach - ranking 1800 - utrzymuje poziom
Zawodnik B - od dwóch lat nie bierze udziału w turniejach - i też gra z siłą 1800?
oczywiście będą takie przypadki, ale nie wierzę w to, że zdecydowana większość 2letnich emerytów nie biorących udziału w turniejach - dalej będzie miała 1800 ranking
hajdzik

Postprzez kolokwium » 14 cze 2018, 20:29

To że ktoś nie gra w turniejach klasyfikowanych, nie znaczy że nie gra w ogóle. Ba! nie znaczy że nie ma kontaktu z szachami.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2013 razy
Otrzymał podziękowań: 2163 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 14 cze 2018, 20:46

kontakt z szachami, czy granie w necie to nie to samo co granie na żywo.
Na żywo są zupełnie inne emocje i specyfika gry.
Ale ok - widzę, że macie inne spojrzenie, i pewnie doświadczenie w absencji szachowej i powrotów na turnieje
hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 14 cze 2018, 21:01

Nie ma zadnego dowodu naukowego, ze jak ktos 2 lata w turniejach nie gra, to mu sila idzie w dol. Moze grac np w klubie , albo umawiac sie ze znajomymi na dzialce. Moze tez brac udzial w turniejach ktore nie sa zgloszone do rankingu. Wiec sila gry nie idzie w dol, a Ty bys mu chcial ranking zabrac
AuroraBorealis

Postprzez chlebik » 14 cze 2018, 21:55

Ja bym w ogóle kategorie wyrzucił (może zostawiłbym tytuły K i M - jako 'honorowe' za osiągnięcie jednak kiedyś jakiegoś tam poziomu gry) i zostawił tylko ranking ruchomy. Z czasem by się wykształciły wartości średnie oraz dominaty i od razu świat by się stał prostszy. Jednakże tak jak pisze Aurora - nigdy to nie nastąpi.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 49 razy
Otrzymał podziękowań: 300 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez ŁowcaAndroidów » 15 cze 2018, 05:19

chlebik napisał(a):Ja bym w ogóle kategorie wyrzucił (może zostawiłbym tytuły K i M - jako 'honorowe' za osiągnięcie jednak kiedyś jakiegoś tam poziomu gry) i zostawił tylko ranking ruchomy. Z czasem by się wykształciły wartości średnie oraz dominaty i od razu świat by się stał prostszy. Jednakże tak jak pisze Aurora - nigdy to nie nastąpi.

Zaraz ktoś z "tonącej łodzi" napisze, że tu się tylko dużo gada i marudzi a samemu nic się nie zrobi. Mam więc takie pytanie. Czy w ramach średniego wynagrodzenia ludzi z PZSzachu ktoś by się podjął ogarnięcia ruchomego rankingu? Nie wiem ile to pracy więc pytam z ciekawości...
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 305 razy
Otrzymał podziękowań: 542 razy
Ranking: 2286

Postprzez chlebik » 15 cze 2018, 07:28

ŁowcaAndroidów napisał(a):
chlebik napisał(a):Ja bym w ogóle kategorie wyrzucił (może zostawiłbym tytuły K i M - jako 'honorowe' za osiągnięcie jednak kiedyś jakiegoś tam poziomu gry) i zostawił tylko ranking ruchomy. Z czasem by się wykształciły wartości średnie oraz dominaty i od razu świat by się stał prostszy. Jednakże tak jak pisze Aurora - nigdy to nie nastąpi.

Zaraz ktoś z "tonącej łodzi" napisze, że tu się tylko dużo gada i marudzi a samemu nic się nie zrobi. Mam więc takie pytanie. Czy w ramach średniego wynagrodzenia ludzi z PZSzachu ktoś by się podjął ogarnięcia ruchomego rankingu? Nie wiem ile to pracy więc pytam z ciekawości...

Napisałem ładny post i mi go wcięło - zatem krótko - ruchomy ranking już był w CA. Kwestia jego unowocześnienia i wystawienia API by np. Chessmanager mógł też pchać do niego wyniki. Ile jakieś zabawy starożytnym kodem napisanym pewnie w PHP dziś kosztują nie wiem, bo nie mam z tym styczności od dłuższego czasu.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 49 razy
Otrzymał podziękowań: 300 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez AuroraBorealis » 15 cze 2018, 09:52

Takie rzeczy sa proste i mozna je tak naprawde zalatwic w ramach wymiany barterowej np w zamian za reklamy na stronie, profilu FB, YT, i koszulkach zawodnikow na oficjalnych miedzynarodowych zawodach. Ale tak jak mowie - nie ma do tego woli. Prezesem byl juz wspolwlasciciel duzej firmy informatycznej i wtedy mozna to bylo probowac zrobic wlasnie np barterowo. Nie bylo zainteresowania. Mozna tez za to zaplacic - jak usmiechniete grubasy w garniturach przestana jezdzic na drogie wycieczki, z ktorych nic nie wynika (takich wyjazdow jest mnostwo) to znajda sie pieniadze na system rankingowy.

Ogolnie wg mnie w pzszach musza sie zmienic 3 rzeczy:
1.)zwiazek musi w koncu dzialac transparentnie. powinny byc podawane wszystkie koszty wyjazdow i kto ile z tego bierze. Co do grosza. To sa publiczne pieniadze.
2.) zwiazek musi byc "maly" tzn musi tam dzialac malo ludzi. Moga dzialac komercyjnie, ale kasa musi byc uzalezniona od wynikow finansowych OPARTYCH NA PIENIADZACH ZDOBYTYCH OD SPONSOROW, NIE Z HARACZY KLUBOWYCH/ZAWODNICZYCH(bo tak to potrafi kazdy).
3.) zwiazek powinien sie zajmowac wylacznie reprezentacjami i organizacja MP w roznych grupach wiekowych. Wszelkie inne inicjatywy powinny byc oddolne. Tak to dziala np w Niemczech, Czechach i chyba kazdym normalny kraju.

Jak chlebik zauwazyl - ranking juz nawet byl w CA, le go zdjeli.
Zobaczcie ile prostych bledow jest w CA i na stronie. Oni nawet tego nie potrafia zalatac. Dlatego ruchomy ranking zawsze pozostanie w sferze marzen. Bedzie za to gadanie o "klubach w kazdej gminie" (zaden nie powstal z tego programu!), mamienie nas zmniejszeniem oplat (wiekszosc podniesli i do tego dodali nowe) i wrzucanie zdjec z usmiechnietymi grubaskami na facebooka. Trzeba umozliwic klubom normalne zycie a ludziom tanie granie. Wtedy szachy zaczna sie w koncu rozwijac. Na dzien dzisiejszy szachy to jedna z najdrozszych dyscyplin dla dzieci. Kluby sa biedne i nie maja pieniedzy na szkolenie i wyjazdy. Praktycznie za wszystko placa rodzice. Zwiazek szkolenia nie oferuje, za wyjatkiem akademii (a i tam jest roznie np moi juniorzy 2 razy przywozili z Akademii materialy, z ktorych czesc byla zwyczajnie zerznieta - slowo w slowo - z ksiazek qualiy chess!), do ktorej i tak dostaje sie niewielu.
Duzo mniejsze inwestycje dla rodzica sa w pilce noznej, koszykowce, siatkowce. Tam sie placi np 50 zl miesiecznie za treningi i kupuje stroj. Wyjazdy najczesciej organizuja kluby/akademie . Potencjalny zwrot z inwestycji jest gigantyczny, bo nawet pilkarz slabego zachodniego klubu potrafi zarobic kilkaset tysiecy euro. Ja rozumiem, ze w szachach takich pieniedzy nie ma i nie bedzie. Ale to nie znaczy, ze trzeba odstraszac rodzicow coraz wyzszymi oplata za NICNIEROBIENIE zarzadu. Szachy powinny byc tanie i dostepne dla kazdego. Pierwszym etapem masowej popularyzacji szachow jest internet. Jeszcze 20 lat temu jak ktos mieszkal na wygwizdowiu, to nie mial z kim grac. Dzisiaj jak ma internet, to gra nawet uzywajac smarkfona. Jednak jesli w jego okolicy nie ma klubu a on zechce zagrac turniejowo, to musi placic za prowadzenie takiego klubu, albo dodatkowy haracz jako niezrzeszony. Nie tedy droga. Bedzie malo oplat, to kasa zostanie w regionie. Lokalny organizator kupi za to wiecej sprzetu, da na nagrody, albo w koncu cos zarobi. Wiekszosc ludzi organizuje/sedziuje turnieje za free albo za grosze. Ja np robie turniej a zarabia na tym najwiecej PZSZACH, ktory z turniejem nic nie ma wspolnego! Tak nie moze byc. Coraz wiecej ludzi zostawia szachy, bo poswiecaja swoj prywatny czas i nie maja z tego nic, a PZSZACH zarabia na organizowanych przez nich turniejach.
Niech PZSZACH zacznie byc transparentny i oszczedzac pieniadze. Jak nie maja pieniedzy na siedzibe w Warszawie, niech sie przeniosa gdzie indziej (wiele zwiazkow funkcjonuje POZA STOLICA). Mozna poszukac tez klubu, z ktorym bedzie sie dzielilo sale. Zwiazek moze byc otwarty np 3 dni w tygodniu. Spotkania biznesowe przy kawie w dobrej restauracji (to jest normalka w biznesie. Jak mam biznes do zrobienia, to partnera zapraszam na dobry obiad i sobie dyskutujemy. Wiele firm tak robi). Pora skonczyc na modelu "nie oszczedzamy tylko wydajemy ile wlezie, robimy debet, zeby dofianansowac polzawodowa lige i zeby za to wszystko zaplacic zabieramy amatorom". Ja siedze w sporcie od lat i nie znam drugiej dyscypliny, w ktorej kasuje sie amatorow grajacych dla przyjemnosci tak jak w szachach!

Ja w dzialalnosci PZSZACH widze to samo co w dzialaniach polskiego rzadu. To sa mentalni socjalisci. Byle zabrac pieniadze ludziom, ktorzy cos chca robic. Ja w miesiac place wiecej skladek i podatkow w Polsce, niz kolega na samozatrudnieniu przez rok w UK. Po prostu inna mentalnosc. Tam sie zostawia pieniadze ludziom, ktorzy chca cos zrobic. U nas sie ich okrada, zeby przypadkiem sie czegos nie dorobili. To samo w szachach - jak zrobisz turniej na 200 osob, to z samych haraczy oddasz PZSZACHowi kilka tysiecy. ZA NIC.
AuroraBorealis

Postprzez hajdzik » 15 cze 2018, 15:15

Od tego roku wyszła nowa ustawa - teraz Szkoły czy Domy Kultury (czyli państwówka) nie może za darmo udostępniać pomieszczeń.
Grywaliśmy turnieje w Centrum Kultury i sale mieliśmy udostępnioną za darmo.
Sam ją przygotowywałem i sam sprzątałem plus pomoc w organizacji turnieju i jego przebiegu. taki typowy czyn społeczny

teraz za sale musimy płacić i to 30zł za godzinę, czyli jak się zmieścimy w 5 godzinach to 150zł.

tak więc - ten problem będzie tyczyć większość organizatorów.
I pozostaje albo zwiększyć wpisowe, albo ograniczyć ilość i jakość nagród
hajdzik

Postprzez adse » 15 cze 2018, 16:04    Post wygaśnie: 22 cze 2018, 16:04

hajdzik napisał(a):I pozostaje albo zwiększyć wpisowe, albo ograniczyć ilość i jakość nagród
Albo wystawić fakturę na 30 zł za każdą godzinę sprzątania, opiekowania, organizacji, pilnowania i czego tam jeszcze.
adse

Podziękował : 61 razy
Otrzymał podziękowań: 409 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach