Co się dzieje z konkursem ?

Moderatorzy: kolokwium, myllyniemi, mol_ksiazkowy, Pani Konkursowa

Co się dzieje z konkursem ?

Postprzez zdzichosz » 20 lis 2011, 13:32

Co się dzieje z Konkursem zadaniowym.
zdzichosz
Triumfator Konkursu Zadaniowego

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: zdzichosz

Re: Konkurs

Postprzez mol_ksiazkowy » 20 lis 2011, 19:52

Quote:
Co się dzieje z Konkursem zadaniowym.

Nie wiem czy bedzie jeszcze kontynuowany w tym roku, tym niemniej udało sie przeprowadzic ten eksperyment. Ogolnie rzecz biorac, to zainteresowanie konkursem było znikome, i chyba w tym tkwi problem. Powstaje pytanie: czy jest sens ciagnac to "na siłe". W kazdym razie "pierwsze koty za płoty". O ile bedzie zapotrzebowanie, tj. wiecej chetnych aby brac w nim udział to zapewne w nadchodzacym roku nastapi jego kontynuacja...Moze inni koledzy sie tez wypowiedza w tej sprawie.
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez barbara1570 » 20 lis 2011, 23:16

-----------
Konkursem rozwiazaniowym jest takie zainteresowanie jak Szachami w Polsce.
Nic lepiej , nic gorzej!
----
Konkurs ciekawy , tylko on ma byc dla Wszystkich.... dla osob ktore gdzies tam sa... nie tylko dla Naszych forumowiczow!
Taki sie tylko dziwie ze , Naczelny Redaktor Szachisty napisal ze Polscy sa bezkonkurencyjni na Swiecie... ale zapewnie nie chodzilo o rozwiazywanie zadan szachowych.!
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez myllyniemi » 25 lis 2011, 21:35

mol_ksiazkowy napisał(a):Ogolnie rzecz biorac, to zainteresowanie konkursem było znikome, i chyba w tym tkwi problem

W tym tkwi cała istota problemu. Planowo konkurs miał być dociągnięty do świąt, ale ze względu na małą liczbę osób, biorących w nim udział, która pozostawała na tym samym poziomie, postanowiliśmy przerwać konkurs.
Na pewno przed świętami uporamy się z tabelą, tak, by na gwiazdkę był już wyłoniony zwycięzca.

mol_ksiazkowy napisał(a):czy jest sens ciagnac to "na siłe".

Na chwilę obecną nie ma.

mol_ksiazkowy napisał(a):O ile bedzie zapotrzebowanie, tj. wiecej chetnych aby brac w nim udział to zapewne w nadchodzacym roku nastapi jego kontynuacja

W zmienionej formule być może, to już muszą się wypowiedzieć inni, czego chcieliby sobie życzyć, byleby potem aktywnie uczestniczyli. Jeśli w ogóle będzie kontynuacja konkursu, to raczej już beze mnie jako prowadzącego.
myllyniemi
Przyjaciel

Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 246 razy

Postprzez zdzichosz » 25 lis 2011, 23:07

Jeżeli konkurs miałby być kontynuowany to moim zdaniem
powinny być umieszczane zadania typu studia,końcówki,kombinacje z gry praktycznej,natomiast
dwuchodówki samomaty i tym podobne niech sobie rozwiązuje władek.
zdzichosz

Postprzez barbara1570 » 25 lis 2011, 23:17

zdzichosz napisał(a):Jeżeli konkurs miałby być kontynuowany to moim zdaniem
powinny być umieszczane zadania typu studia,końcówki,kombinacje z gry praktycznej,natomiast

Konkursy maja za zadanie reklamowac Szachy... rozwiazywanie jest tylko ubocznym produktem.
Szkoda ze Szachisci w Polsce tego nie rozumieja.
Jak beda konkursy popularne w Polsce jak nawet tegoroczne Mistrzostwa Polski nie odbyly sie.... Mistrzostwa Polski w Rozwiazywaniu Kompozycji Szachowych.
barbara1570

Postprzez grzechu » 25 lis 2011, 23:28

zdzichosz napisał(a):Jeżeli konkurs miałby być kontynuowany to moim zdaniem

wlasnie zastamawialem sie jak ujac to co napisales - o ile pomysl konkursu uwazam na bdb to zniechecily mnie maty w 3 i wiecej - jeszcze jestem w stanie znalesc ten mat w 2 chociaz czasami dluuuuuuugo to trwalo, ale 3 i wiecej do mata to dla mnie za duzo. wedlug mnie zadania byly za trudne dla mnie i sie zniechecilem. Moja propozycja zeby moze zmienic nieco formule konkursu to znaczy np 10 zadan o roznej skali trudnosci i punktow i ten kto rozwiazuje sam wysyla rozwiazania 5 wybranych przez siebie czyli w skrocie 5 z 10 a w zaleznosci kto co da rade zrobic to tyle punktow dostanie. Mysle ze plus tego pomyslu jest taki ze jak ktos rozwiaze 5 latwiejszych zadan to bedzie probowal zlapac sie ze te trudniejsze zeby sprobowac wiecej punktow zdobyc.
At the end of the game, the king and the pawn go into the same box - its up 2 u who u gonna be
grzechu

Podziękował : 32 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Ranking: 1500
kurnik.pl: grzechu1978

Postprzez nikus287 » 26 lis 2011, 08:23

Pomysł Grzecha wydaje się dobry, ale wg mnie jakieś skomplikowane pozycje itp. z solvingu jest bardzo ciężko rozwiązać, niby mat w 2, a na szachownicy totalny chaos, tylko jedno zadanie z kompozycji udalo mi się rozwiązać dobrze. Wolałbym więcej zadań z taktyki/gry praktycznej.
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez kolokwium » 26 lis 2011, 10:25

Proporcja zadań powinna być odwrotna do stosowanej. Więcej gry praktycznej, a mniej wielochodówek. Sporadycznie samomat lub mat pomocniczy. Żeby rozwiązać mat pomocniczy, to najpierw należy się dowiedzieć JAK. Mieć wytłumaczone - krok po kroku - co i dlaczego. Gracz, jest przyzwyczajony, że przeciwnik przeszkadza a nie pomaga. Podobnie z samomatami, gdy należy grać przeciw sobie. A w konkursie rzucono forumowiczów na głęboką wodę jakby wyszli ze szkółki GS Piotra Murdzi.
Na początku proste zadania, nawet niepoprawnie kompozytorsko, ale pokazujące technikę rozwiązywania.

Punktacja zadań z kompozycji może być zwiększona, aby zachęcić do ich rozwiązywania; jednak większość zadań powinno być z taktyki i końcówek (niekoniecznie precyzyjnych studiów).
System maturalny, gdzie z puli wybieramy zadania do oceny mi się podoba.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2067 razy
Otrzymał podziękowań: 2193 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez barbara1570 » 28 lis 2011, 12:03

--
Od kilku lat umieszczam zadania na stronach internetowych.
Wiekszosc tych kompozycji maja rozwiazania --- dlatego by polskich szachistow edukowac.
Szachista polski lubi sam rozwiazywac , tylko nie tedy droga...
Najpierw trzeba zobaczyc 50 lub wiecej zadan Wladka.
Dokladnie zapoznac sie z rozwiazaniem i zakodowac.
Praktycznie wszystkie rodzaje kompozycji tu przedstawilem i dla chcacego poznac te zadania nie ma zapory... dodatkowo ustawiam diagramy by szachista mial podane wszystko na talerzu i tylko konsumowac...
Czemu nie poznaja szachisci tego... to proste prawie 100 procent szachistow jest samoukami szachowymi ... nigdy nie mieli trenera szachowego a jesli nawet mieli to wiekszosc trenerow szachowych w Polsce nie ma pojecia o kompozycji szachowej...
Taka jest rzeczywistosc Polska.
Edukacje szachowa zawsze rozpoczynamy od nauki matowania o tym wie prawie kazdy trener szachowy ... a jaka jest rzeczywistosc?
Szachista wszystko chce poznac , tylko nie matowania krola i mamy takie efekty ze szachista poznal szachy 10 lat temu i nie potrafi dac prostego mata w 2 posunieciach.

---

PS
Kiedys kazdy rozwiazujacy zadania szachowe mial szachy diagramowe ( tak jak gracze korespondencyjni i kompozytorzy szachowi)
dzis tylko sporadycznie szachista uzywa szachow diagramowych.
Efekt jest taki , ze nawet chcac pokazac koledze cos ciekawego z dziedziny szachow nie ma mozliwosci.... a gdzie mamy najwiecej kolegow w Polskiej Szkole... Tam nie wolno wchodzic ( jest zablokowane ) na http://www.kurnik.pl , bo szkola uwaza ze to strona narkotykow i moze jeszcze gorzej.
---
barbara1570

Postprzez zdzichosz » 18 gru 2011, 22:30

Czekam na wyniki Konkursu zadaniowego.
zdzichosz

Postprzez Rafcik » 03 sty 2012, 11:17

Nie wiem czy zauważyliście od nowego roku zwycięzca konkursu zadaniowego może dumnie szczycić się rangą:

Gratulacje zdzichosz za wytrwałość. ;)
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy
Ranking: 2268

Postprzez zwariowany_mszak » 14 cze 2012, 16:12

Ja również jestem zainteresowany konkursem zadaniowym. Może w nim nawet nie być nagród, ale sama idea rozwiązywania wspólnie na forum tych zadanek jest bardzo ok. Przeglądnąłem sobie przez ostatnie kilka tygodni pobytu na forum te serie i bardzo dużo rozrywki mi dostarczyło zmaganie się z niektórymi trudniejszymi zagwozdkami.
Aż żałuję, że wcześniej nie miałem czasu/nie odkryłem istnienia tego wątku. Liczę na kolejne serie zadań, tak czy owak!
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 357 razy
Otrzymał podziękowań: 760 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez myllyniemi » 14 cze 2012, 21:02

Konkurs został zakończony gł̈ównie ze względu na małą liczbę uczestniczących.
W ostatnich kolejkach średnio jeden, góra dwóch forumowiczów przesyłało swoje rozwiązania, więc uznaliśmy, że bezcelowe jest jego przedłużanie.

Czy zostanie kiedyś wznowiony?
Jeśli mam być szczery, to nie bardzo mam chęci ku temu, ale jeśli nagle spadłaby lawina zainteresowanych, to może by się coś w tej kwestii zmieniło.
myllyniemi
Przyjaciel

Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 246 razy

Postprzez chlewicki » 14 cze 2012, 21:11

A to się zainteresuję.
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Następna strona

Powrót do Konkurs zadaniowy