Co się dzieje z konkursem ?

Moderatorzy: kolokwium, myllyniemi, mol_ksiazkowy, Pani Konkursowa

Re: Konkurs

Postprzez zwariowany_mszak » 15 cze 2012, 12:30

Ja wierzę, że nie spadło zainteresowanie rozwiązywaniem zadań szachowych, ale że od ogólnodostępnej całej gamy programów szachowych spadła motywacja do samodzielnego wykonywania dwuchodówek itp.
Znaczy się, żeby mnie nikt nie posądził, że tak samo jak istnieją kalkulatory, to sens nauki matematyki nadal pozostał - może tak być, że w dzisiejszych czasach takie solvingi mają się dobrze w wersji na żywo, bo inaczej łatwo tu o przekłamania, że używane są pomoce itd.
Jedni będą czerpać frajdę z samodzielnej gry, inni się wspomagać, ale efekt końcowy może być właśnie taki, że lwia część osób się po prostu z góry zniechęci do udziału.
Chociaż trudno mi się wypowiadać za ogół zainteresowanych. Rok temu np. Piotr Murdzia prowadził z powodzeniem konkurs drabinkowy, który polegał na codziennym rozwiązaniu nowej dwuchodówki. Też brałem w tym konkursie udział i rzesza chętnych osób, nadsyłających wygrywające posunięcia, była spora.

Z drugiej strony w "Szachiście" - gdzie też się mogę pochwalić wieloletnim udziałem w drabince, miałem ponad 300 pkt. zgromadzonych (przeciętnie w praktyce wychodziło, że zwycięzca konkursu drabinkowego był na 1. miejscu z sumą 800-1000 pkt.), było to jeszcze w latach 90., ale pewnego pięknego dnia Pan Janusz Skrzek zaprzestał prowadzenia tego konkursu :(
Nieco dłużej podobny konkurs przetrwał w "Panoramie Szachowej", ale też w końcu umarł śmiercią naturalną, a sam prowadzący apelował, że coraz więcej przekłamań, że dostaje rozwiązania, w których - jeśli w ogóle - pojawiają się błędy jedynie w zawiłych studiach, a tak to rozwalane są wielochodowe maty pomocnicze, samomaty i wszystko jak leci...

Trochę to smutne, właściwie to nie dopatruję się tu winy żadnych cheaterów co raczej wina po stronie znaku czasu - wszechstronna pomoc technologiczna nie dodaje blasku idei wieloletnim konkursom drabinkowym, gdy wysyłało się comiesięcznie rozwiązania zadań z zestawu, oczywiście tylko tych, które samodzielnie (niejednokrotnie z wielkim wysiłkiem intelektualnym i olbrzymimi pokładami zużytego czasu) się znalazło. I najważniejsza idea drabinki - nie było w nim przegranych - każdy mógł być zwycięzcą, prędzej czy później skumulował odpowiednio dużą sumę punktów. A gdy już zawędrował na szczyt drabinki to punkty było zerowane i można było grać od nowa.
Ach, tak mi się zebrało na wspominki w temacie wieloletniej przygody z solvingiem szachowym ^_^
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 351 razy
Otrzymał podziękowań: 728 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Re: Co się dzieje z konkursem ?

Postprzez kolpkolp » 25 lis 2012, 17:28

Wiem, że pytanie co do II edycji konkursu zadaniowego było i to nie raz. Mam jednak pytanie czy byłaby możliwość rozpoczęcia II edycji na wiosnę?
kolpkolp

Podziękował : 65 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: kolpkolp
FICS: dikson

Re: Co się dzieje z konkursem ?

Postprzez zwariowany_mszak » 27 lis 2012, 21:22

Jeżeli byłoby zainteresowanie kolejną edycją konkursu, to ja jestem zainteresowany wesprzeć organizatora propozycją wyboru jakichś zadań :) Oczywiście wówczas sam bym nie uczestniczył w edycji jako zawodnik.
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 351 razy
Otrzymał podziękowań: 728 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Poprzednia strona

Powrót do Konkurs zadaniowy