Nowy prezes PZSZach i inne otwarcie na media?

Moderator: redjok

Re: Nowy prezes PZSZach i inne otwarcie na media?

Postprzez krzysio » 17 gru 2018, 13:06

AuroraBorealis napisał(a):Cięzko się ustosunkować do argumentów? Dla Ciebie dziesiątki/setki tysięcy złotych to kieszonkowe. Tylko dziwne, że tak marudzisz na opłaty i jezdzisz na Słowacje z dzieckiem. Gdyby niektórzy zawodnicy nie dostawali tego "kieszonkowego", to byś w Polsce opłat w ogóle nie płacił.

....

Raczej ciężko rozmawiać z ignorantem, który wszystkie rozumy pozjadał. Jak wygląda finansowanie czołowego polskiego juniora podawałem tu już kilkukrotnie (ile się wykłada i z czyjej kieszeni), jak wygląda kwestia finansowania MEJ/MŚJ też podawałem, bo ja to znam z autopsji. Ty co najwyżej z legend i plotek, czy opowieści z trzeciej ręki. Jak wyglądało finansowanie Darka do 14 roku życia, do czasu jak wszedł do światowej elity juniorskiej, wiem praktycznie z pierwszej ręki.

Twoja wiedza przy mnie w tym temacie (kwestii finansowania juniorów) jest podobna, jak moja w teorii debiutowej przy Tobie. Ja też coś o debiutach słyszałem, nawet widziałem jak niektóre się rozgrywa. Niemniej uznaję, że w tym temacie jestem ignorantem.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 17 gru 2018, 14:34

Jakiej autopsji? Twój syn zdobył raptem 1 medal w MP.JEDEN. Blitzów i szybkich nie licze, bo wyniki są tam przypadkowe i wielu zawodników na nie nie jezdzi. Teraz jest w rankmingu 17 w Polsce i 418 na świecie pomimo nabijania rankingu w słabych słowackich turniejach. Na ostatnich ME był 38. Jaki miał wynik na ostatnich MPJ? Przypadkiem nie 27 na 37 zawodników? To nie jest zawodnik, do którego państwo powinno cokolwiek dopłacać. No bo niby z jakiej mańki? Na przestrzeni ostatnich 30 lat takich juniorów w Polsce było grubo ponad 100. Każdy powinien dostać dofinansowanie? Dlaczego podatnicy - włącznie z ludzmi ciężko zasuwającymi za minimalna krajową - mają płacić za wsparcie przeciętnych zawodników? Ty chcesz porównywać dofinansowanie jakie dostał twój syn do tego, jakie miał multimedalista wielu imprez Świercz? SERIO? LMFAO! W przypadku Twojego syna może było to kieszonkowe. Ale nie w przypadku Świercza, który jezdzil dziesiatki oficjalnych miedzynarodowych imprez i zawsze jakies dofinansowanie dostal.

Jeden z moich wychowanków wygrywał MPJ w różnych kategoriach i ZAWSZE miał dobre dofinansowanie do MEJ i MSJ. I to wsparcie nie było idealne, ale było dobre. Problemem było dofinansowanie szkolenia, ale to jest na barkach rodziców w większości dyscyplin.

Są wyniki, to jest dofinansowanie i każdy czołowy junior je w Polsce ma. Podobnie z seniorami, bo kadra też ma swoje pieniądze. W wielu bardziej medialnych i bogatszych dyscyplinach jak np w tenisie koszta są większe i nikt nie płacze. Szuka się sponsorów. Jak ich nie ma, to płacą rodzice. TAK DZIAŁA ŚWIAT - nie można oczekiwac, że obcy będą dopłacać do amatorskiego sportu Twoich dzieci.

"Jak wyglądało finansowanie Darka do 14 roku życia, do czasu jak wszedł do światowej elity juniorskiej, wiem praktycznie z pierwszej ręki." - A CO MNIE TO OBCHODZI? Od kiedy to komus sie nalezy dofinansowanie do przecietnosci? Kasa jest, jak sa wyniki. I ta kasa była, kiedy się pojawiły wyniki. Najpierw praca, pózniej wsparcie. Tak to działa w każdej dscyplinie. A nie, że na zasadzie "dajcie mi kasę, to będę dobry". NAJPIERW coś pokaż, pózniej sięgaj po forsę. Bez wsparcia Świerczy by nie pojechał np na MS20. Tyle z mojej strony. Ty sie na szachach w ogole nie znasz. Idz sprzedawac te swoje zardzewiale maszyny ze Slowacji i przestan pitolic durnoty.

Turlej powiedział coś, co jest oczywiste dla każdego myślącego człowieka. PZSZACH kasuje amatorów opłatami, bo niby nie ma kasy. A lekką ręką odpuszcza 30 tyś euro za zawodnika, który zmieniając federację kieruje się wyłącznie swoim interesem. PZSZACH powinien wyegzekwować to 30 tyś euro od USCF. Bo ta kasa by nie poszła z kieszeni samego Świercza. Gdyby im zależało, to by zapłacili.A jeśli nie, to znaczy, że im nie zależało na zawodniku i nie mają w planach umieszczenie go w reprezentacji.W takiej sytuacji nie widać powodu do zmiany federacji. Szczególnie, że obywatelstwa koleś nie ma.
AuroraBorealis

Podziękował : 179 razy
Otrzymał podziękowań: 427 razy
Ranking: 2120

Postprzez regis88 » 17 gru 2018, 16:10

AuroraBorealis napisał(a):Gdybym był nauczycielem WF, to też bym za szachy oceny nie dał. Bez przesady.

Szachista nie dałby oceny z WF za zawody szachowe z kalendarza imprez Szkolnego Związku Sportowego. Dokąd ten świat zmierza... :wall:
regis88

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Ranking: 2097

Postprzez AuroraBorealis » 17 gru 2018, 16:17

No i co z tego, że jest wpis do kalendarza? Jak zrobia szkolne zawody z bieganiem na czas z jajkiej w ustach, to zwyciezca tez ma dostac ocene z WF? WF ma na celu popularyzacje aktywnosci fizycznej. Nigdy na WF nie gralem w szachy. Za to gralem w koszykowke, siatke, reczna i nozna. Rowniez biegalem. I za to dostawalem oceny. Czy dyscyplina szachy jest wpisana w program nauczania przedmiotu jakim jest WF? Bo jesli nie, to za co ta ocena? Zaraz dojdzie do paradoksalnej sytuacji, ze przekarmiony przez rodzicow grubas bedzie mial 6 z WF a nie bedzie potrafil przebiec 100 metrow. Za to bedzie wygrywal szkolne turnieje szachowe, na ktore 90% dzieci chodzi, zeby sie urwac z lekcji i zdecydowana wiekszosc z nich nie zna podstaw np nie wie co to bicie w przelocie. Co to ma wspolnego z wychowaniem fizycznym?
AuroraBorealis

Podziękował : 179 razy
Otrzymał podziękowań: 427 razy
Ranking: 2120

Postprzez ŁowcaAndroidów » 17 gru 2018, 22:31

regis88 napisał(a):
AuroraBorealis napisał(a):Gdybym był nauczycielem WF, to też bym za szachy oceny nie dał. Bez przesady.

Szachista nie dałby oceny z WF za zawody szachowe z kalendarza imprez Szkolnego Związku Sportowego. Dokąd ten świat zmierza... :wall:

Jako "emerytowany" belfer od fikołków dałbym 6tkę. Kiedyś prowadziłem wewnątrzszkolną ligę szachową i oczywiście oceny z owej ligi wpisywałem do dziennika.

Czy w obecnej podstawie programowej jest coś na temat szachów tego nie wiem, ale programy wewnątrzszkolne tworzą nauczyciele i tam już może być dużo :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 558 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez didek87 » 18 gru 2018, 12:01

"sport, z założenia pokojowe współzawodnictwo, którego istotę stanowi indywidualna bądź zespołowa rywalizacja (wg określonych reguł) prowadzona zgodnie z zasadami fair play oraz dążenie do osiągania jak najlepszych wyników, podejmowane także m.in. w celu rekreacji i doskonalenia własnych cech fizycznych;"

Źródło: encyklopedia PWN

Oczywiście przedmiot w szkole jakim jest WF nie jest równy tej definicji, jednak z czym kojarzy się WF? Przecież nie z muzyką tylko właśnie ze sportem. Oczywiście nie popadałbym w skrajności aby nie było tak, że dziecko nie potrafi wykonać najprostszej czynności na lekcji a ma na koniec 6 bo jest dobrym szachistom.
Z drugiej strony, jeżeli uczeń uzyskuje wysokie miejsce na MP czy nawet na zawodach wojewódzkich to danie mu pojedynczej 6, która będzie liczyła się w końcowych rozrachunku nie będzie moim zdaniem nadużyciem.
didek87

Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Postprzez rutra » 18 gru 2018, 13:32

didek87 napisał(a):Oczywiście nie popadałbym w skrajności aby nie było tak, że dziecko nie potrafi wykonać najprostszej czynności na lekcji a ma na koniec 6 bo jest dobrym szachistom.

To już inna kwestia. Z tego co pamiętam na lekcjach WF liczyło się przede wszystkim zaangażowane. Przynajmniej tam gdzie ja byłem. I tak pamiętam jak kolega nie dostał nawet 5 na koniec, mimo że był na zawodach wojewódzkich w siatkówkę, bo zdarzało mu się „zapomnieć” stroju lub nie pływać na basenie, podczas gdy mniej wysportowane osoby (ale się starały) miały wyższą ocenę. Słyszałem też o przypadku, że jedna uczennica awansowała na finał ogólnopolski w kolarstwie i zdaniem niektórych powinna mieć 6 na koniec nie robiąc nic, a miała 4. Zazwyczaj jednak jest tak, że trzeba się odpowiednio wykazać na 5, a na 6 to już dodatkowo być na zawodach.

Oczywiście trafią się i tacy, którzy za 4,83m w skoku w dal wstawią 5, a za 4,82m wstawią 4 i potem z tego średnia wyliczą. :crazy:
rutra

Podziękował : 1680 razy
Otrzymał podziękowań: 2141 razy
Ranking: 1584

Postprzez krzysio » 18 gru 2018, 17:46

Tak na dobrą sprawę, te oceny na dłuższą metę nie mają żadnego znaczenia. To czy jakieś dziecko miało taką, czy inna ocenę w danym roku szkolnym, po iluś latach ma podobne znaczenie, jak ilość opadów śniegu w danym roku. Nawet nie zawsze jest to miarą posiadanych umiejętności dziecka w danym roku, bo tu tyle kryteriów, ile szkół.

Raczej jest pytanie, czy nagradzać w szkole dzieciaka, który ma jakąś pasję, jest w czymś dobry (niekoniecznie szachy, niech to będzie muzyka, modelarstwo, cokolwiek), a nie bardzo mieści się to w ramach programowych szkoły. Tu wychodzi wręcz przepaść między naszym podejściem, a Anglosasów. My trzymamy się ram programowych, dzieciak ma zaliczyć testy programowe, z tego jest oceniany. To co wychodzi poza owe ramy, jest bez znaczenia. Anglosasi mają odwrotnie, wspierają wszelkiej maści "indywidualności"/ekscentryków/etc. Ktoś jest w czymś bardzo dobry/wybitny, to przymyka się mu oko na resztę. Świetny sportowiec w jakiejkolwiek dziedzinie, przejdzie lekko przez studia. Podobnie ludzie wybitni w innych dziedzinach będą tam wspierani.

Jeśli wrócimy do szachów i naszego podwórka. Dobrzy juniorzy kończąc karierę juniora mają k, ci bardzo dobrzy mają FM/IM. To w zasadzie pozwala żyć z trenerki, jeszcze dorobić gdzieś na ligach. Mając mocnego IM lub GM (już jako senior), można już całkiem fajnie żyć z szachów. Ja zapytałbym, dlaczego takie "osobniki" piłować ze wszystkiego, co ramy programowe narzucają, a nie poluzować im w kilku miejscach, by lepiej mogły rozwijać swoje pasje? Gdyby zapytać o te nieco słabsze/gorzej rokujące dzieciaki, to dlaczego nie zrobić im jakiegoś "prezentu oceną", za to ze w czymś są dobre, powiedzmy na skalę powiatu czy województwa?

I bynajmniej nie narzekam tu na szkołę/szkoły dzieciaków, te były/są pod tym względem rewelacyjne. Natomiast znam realia innych.

ps
dzisiaj często dyplom wyższej uczelni ma goownianą wartość (w szczególnych/specyficznych warunkach mniejszą niż papier toaletowy), bo nie przekłada się to na możliwości zarobkowania, a tu się rozczulamy nad oceną z w-f.
krzysio

Postprzez didek87 » 18 gru 2018, 18:22

O naszej edukacji to by można pisać i pisać. Niech to będzie takie małe podsumowanie...

Obrazek
didek87

Postprzez krzysio » 18 gru 2018, 18:37

didek87 napisał(a):O naszej edukacji to by można pisać i pisać. Niech to będzie takie małe podsumowanie...

Obrazek

Dużo w tym jest racji. Gdy Marka pierwszy raz zawiozłem na słowackie turnieje, to ni cholery Słowaków nie rozumiał, trzeba było mu tłumaczyć. Dzisiaj, po kilka latach gry tam, normalnie z nimi rozmawia (pochodna wyłącznie lig i żywego kontaktu z językiem). Brakuje niektórych słówek, gramatyki i pisowni ani trochę nie zna, ale ... swobodnie rozmawia z nimi. To tak nawiązując do tabelki i angielskiego. "Znajomy" (bardziej Marka niż mój) niedawno grał z Movsesianem (tez ciekawy przypadek jeśli idzie o latanie po federacjach), był zaskoczony dobrą znajomością ... polskiego u niego.

Ta tabelka, to kilka przedmiotów, fajnie obrazujących problem, ale jest jeszcze sporo dziedzin, które wykraczają poza tą tabelkę, a które sprawiają, że ktoś jest wysokiej klasy specjalistą w jakiejś dziedzinie.
krzysio

Postprzez didek87 » 18 gru 2018, 18:54

Edukacja powinna być kierunkowa bo jak się uczy wszystkiego to wiadomo, że dobrze się nie nauczy niczego.
Szkoła podstawowa czyli podstawy wszystkiego, żeby nie wypuszczać analfabetów. Później to już specjalizacja w wąskiej dziedzinie.
Jednak są "mądrzejsi" więc niech sobie wymyślają jak to ma wyglądać.
didek87

Postprzez krzysio » 18 gru 2018, 19:01

didek87 napisał(a):Edukacja powinna być kierunkowa bo jak się uczy wszystkiego to wiadomo, że dobrze się nie nauczy niczego.
Szkoła podstawowa czyli podstawy wszystkiego, żeby nie wypuszczać analfabetów. Później to już specjalizacja w wąskiej dziedzinie.
Jednak są "mądrzejsi" więc niech sobie wymyślają jak to ma wyglądać.

Sposób edukacji, ustalania niezbędnych minimów w poszczególnych przedmiotach, to jakby jeszcze inna bajka. To byłaby dyskusja nad tym, jak kształtować (odgórnie) przyszłych absolwentów/pracowników. Przy naszych szachach to raczej dyskusja nad tym, co zrobić z osobnikiem, który sam od siebie, niezależnie od edukacji, wykazuje ponadprzeciętne umiejętności w jakiejś dziedzinie. Czy jakoś go nagradzać/wspierać, czy ignorować to co robi.
krzysio

Postprzez kolokwium » 18 gru 2018, 19:15

W szkołach przekazuje się dużo wiedzy. Jednak nie każda osoba z owej wiedzy potrafi skorzystać.

Przykład z tabelki:
Aby wypełnić PIT nie trzeba tego uczyć się w szkole. wystarczy wystarczy wiedza z zakresu szkoły podstawowej (i to z czasów gimnazjum).
Leki należy zażywać po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą :P
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2221 razy
Otrzymał podziękowań: 2359 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez didek87 » 19 gru 2018, 08:00

I wyrasta pokolenie głąbów, u których pojawi się 37,5 gorączka i lecą do lekarza bo sami nie potrafią sobie wziąć leku, który można kupić w pierwszym lepszym sklepie a później się dziwią, że są kolejki i lament ile to trzeba czekać.
Obecnie jest moda na studia ale tak jak pisał Krzysio zapewne sporo dyplomów tych "uczonych" ma wartość...
didek87

Postprzez Hipek » 19 gru 2018, 10:18

didek87 napisał(a):lecą do lekarza bo sami nie potrafią sobie wziąć leku, który można kupić w pierwszym lepszym sklepie a później się dziwią, że są kolejki i lament ile to trzeba czekać.

Tak, to tłumaczy problemy polskiej służby zdrowia.
Obrazek
Hipek

Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 260 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Artykuły i wiadomości szachowe