Szach, mat, hidżab

Moderator: redjok

Szach, mat, hidżab

Postprzez Rafcik » 13 paź 2016, 09:39

Szachistki należące do światowej czołówki z oburzeniem zareagowały na informację o tym, że podczas najbliższych szachowych mistrzostw świata kobiet będą musiały nosić hidżaby.

Czytaj dalej:
http://ofsajd.onet.pl/dziewczyny/szach- ... zab/8hp2pq
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy
Ranking: 2268

Re: Szach, mat, hidżab

Postprzez krzysio » 13 paź 2016, 11:11

Dla mnie trochę dziwny news, wydawało mi się, że Iran jest stosunkowo liberalnym krajem (mam na myśli egzekwowanie choćby ubioru) jeśli idzie o tamten rejon świata, przynajmniej bardziej liberalnym niż AS, ZEA czy Kuwejt. Przynajmniej takie wrażenie odniosłem po relacjach ludzi tam jeżdżących. Albo sie tu mylę albo trochę manipulacja i nagonka na Iran.
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1011 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 13 paź 2016, 13:32

Islamska Republika Iranu to ciemnogrod w najwiekszym wydaniu. Nie polecam podroznikom - mozna sie niemilo przejechac. Nakaz noszenia husty mnie w ogole nie dziwi, tam kobiety nie maja prawie zadnych praw.
AuroraBorealis

Podziękował : 161 razy
Otrzymał podziękowań: 381 razy
Ranking: 2120

Postprzez rutra » 13 paź 2016, 14:31

Pozwolę sobie skopiować mój wpis z innego miejsca.

Jeśli ktoś jedzie do muzułmańskiego kraju w celach turystycznych to chcąc wejść do meczetu szanuje tamtejsze obyczaje (zgadza się na przestrzeganie prawa). Natomiast jeśli chodzi o zawody sportowe to takie narzucanie zasad jest nieodpowiednie. Ciekawe co by było gdyby na wielkiej imprezie sportowej zakazano startowania w burkach (bo kultura europejska by nie pozwalała). Pewnie od razu mówiłoby się o nietolerancji.

PS. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie na igrzyskach olimpijskich w konkurencjach lekkoatletycznych nakazuje się wszystkim zawodniczkom startowania w burce.
rutra

Podziękował : 1608 razy
Otrzymał podziękowań: 2000 razy
Ranking: 1670

Postprzez hajdzik » 13 paź 2016, 16:37

rutra - piszesz bzdury...
Nie ma znaczenia czy to są zawody sportowe czy komercyjne wycieczki.
My będąc u nich - musimy stosować się do ich zasad.
natomiast oni będąc tutaj do naszych zasad się nie stosują ...

Przykładem była arabska pracownica banku w Niemczech.
Na przyjęciu do pracy przyszła normalnie ubrana, ale w momencie zawarcia umowy na stałe, nagle zaczęła nosić te swoje szmaciane ubranka.
Bank był zmuszony oddać sprawę do sądu, którą przegrał, bo to niby narusza jej religię....

tak więc nie ma mowy by to było egzekwowane tylko w jedną stronę.

Druga sprawa - nie wiem jaki debil zgodził się na rozegranie takich zawodów w tym rejonie świata...
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez rutra » 14 paź 2016, 15:56

hajdzik - chyba źle mnie zrozumiałeś.

Rozumiem, że oni mają swoje zasady i musimy się do nich stosować, natomiast nie podoba mi się to, że oni nie dostosowują się do zasad panujących w Europie (jak ktoś się sprzeciwi to od razu go wyzywają od islamofobów). Moim zdaniem sport na tyle na ile jest to możliwe powinien być wolny od polityki i religii. Nie zgadzam się z tym co pisze Polgar. Rozgrywanie tak prestiżowych zawodów w takim kraju jak Iran jest rozwiązaniem nieodpowiedzialnym. Jeśli jakaś zawodniczka chciałaby się wybrać na komercyjny turniej do Iranu to ok z własnej woli zakrywa sobie twarz (bo takie mają tam prawo). Ale zmuszanie wszystkich na wielkiej imprezie nie powinno mieć miejsca, dlatego Iran nie powinien dostać organizacji.

Tak jak mówiłem na IO nikt nie zabroni zawodniczce z Arabii Saudyjskiej startować w burce, dlatego też na wielkiej imprezie nie powinno być obowiązku startowania w lokalnym stroju. A jeśli nie ma takiej możliwości (prawo kraju) to nie dawać organizacji.
rutra

Podziękował : 1608 razy
Otrzymał podziękowań: 2000 razy
Ranking: 1670

Powrót do Artykuły i wiadomości szachowe